Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Physiciant είπε

Φίλε έχω ακριβώς το ίδιο σύστημα. Με ένα 550αρι θα σαι κομπλέ. 

Ναι αλλα οι απαιτήσεις στο μέλλον ίσως αυξηθούν για αυτο το λογο κοιτάω απο 700 και πάνω. Δεν ξερω αν ειναι ορθη πρακτική απλά το τροφοδοτικό ειναι κατι το οποιο κρατάμε ένα 5άρι χρόνια χαλαρά

Σκέφτομαι τούτο

https://www.skroutz.gr/s/14483039/Corsair-RMx-Series-RM750x-2018.html ώστε να δώσω το παλιο μου corsair gold 1050w (2011) καθώς δεν χρειάζομαι τόσα watt και επίσης με εκενυρίζει οτι δεν είναι full modular. Σε review του rm750x είδα στα αρνητικά ότι έχει In-cable capacitors. Τι ακριβώς ειναι;

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=12518015%2C7640756%2C16324634%2C7002606

Ποιο θα προτείνατε; Η ισχύς είναι ΟΚ για το σύστημα μου, ρωτάω πιο πολύ για εταιρεία..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 750w είναι υπερβολικά

https://www.computerbase.de/thema/netzteil/rangliste/

για πάνω απο 650w έχει νόημα μόνο για 2 gpu ή πολύ δυνατό overclock

Τα incable capacitors είναι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές οι οποίοι έχουν τοποθετηθεί στα καλώδια του τροφοδοτικού για τη μείωση του θορύβου (ripple). Ο λόγος που τα βάζουνε εκεί είναι γιατί δεν χωράνε να μπούνε στο εσωτερικό του psu. Αποτέλεσμα είναι τα καλώδια να είναι ποιο δύσκαμπτα. Άλλοι κατασκευαστές αντί για ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές βάζουν solid που κάνουν καλύτερο ripple εντός του τροφοδοτικού ώστε να μην χρειαστεί να βάλουνε επιπλέον πάνω στα καλώδια (πχ whisper m, straightpower 11)

To focus έχει κάποια θέματα με το ocp protection του + ότι δεν είναι και τόσο αθόρυβο λόγω του ότι κάνει θόρυβο το fan motor + τα καλώδια του είναι αρκετά λεπτά

Το rmx είναι η καλύτερη επιλογή. Τα τρία αρνητικά του είναι οτι δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί το semipassive + είναι single rail + οτι έχει rifle ανεμιστήρα (δεν είναι κακός αλλά στην τιμή του θα μπορούσε να έχει fdb). Όλα αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες για το μέσο χρήστη.

 

Επεξ/σία από grmaster2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grmaster2 είπε

Τα 750w είναι υπερβολικά

https://www.computerbase.de/thema/netzteil/rangliste/

για πάνω απο 650w έχει νόημα μόνο για 2 gpu ή πολύ δυνατό overclock

Τα incable capacitors είναι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές οι οποίοι έχουν τοποθετηθεί στα καλώδια του τροφοδοτικού για τη μείωση του θορύβου (ripple). Ο λόγος που τα βάζουνε εκεί είναι γιατί δεν χωράνε να μπούνε στο εσωτερικό του psu. Αποτέλεσμα είναι τα καλώδια να είναι ποιο δύσκαμπτα. Άλλοι κατασκευαστές αντί για ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές βάζουν solid που κάνουν καλύτερο ripple εντός του τροφοδοτικού ώστε να μην χρειαστεί να βάλουνε επιπλέον πάνω στα καλώδια (πχ whisper m, straightpower 11)

To focus έχει κάποια θέματα με το ocp protection του + ότι δεν είναι και τόσο αθόρυβο λόγω του ότι κάνει θόρυβο το fan motor + τα καλώδια του είναι αρκετά λεπτά

Το rmx είναι η καλύτερη επιλογή. Τα τρία αρνητικά του είναι οτι δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί το semipassive + είναι single rail + οτι έχει rifle ανεμιστήρα (δεν είναι κακός αλλά στην τιμή του θα μπορούσε να έχει fdb). Όλα αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες για το μέσο χρήστη.

Δλδ θεωρείς πως πρέπει να κοιτάξω για 650? Αν ναι σε ποιο θα μου πρότεινες να παω; 

Επί παραδείγματι τούτα τα 2 

https://www.skroutz.gr/s/7333405/Corsair-RMi-Series-RM650i.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/15098381/Corsair-RMx-Series-RM650x-140mm.html#specs

που διαφέρουν; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Telumetar είπε

Ναι αλλα οι απαιτήσεις στο μέλλον ίσως αυξηθούν

Οι ενεργειακές απαιτήσεις όσο περνάει ο καιρός, μειώνονται, εκτός και αν κάνεις PC - Τουρμπίνα στο μέλλον, με 32c/64t, custom loop, 42 hdd και 4 κάρτες γραφικών 😛 

Αν θες να έχεις "αέρα" , τα 650W είναι υπέρ αρκετά. Ένα καλό Gold PSU θα καλύψει κάθε σου ανάγκη :)

Btw, δοκίμασα το Smart Se 530 στο PC της υπογραφής μου (από περιέργεια προχτές που καθάριζα το HTPC , έβγαλα το PSU και το σύνδεσα - εξωτερικά - στο main μου για 2 ημέρες). 
Καμία αλλαγή συμπεριφοράς, παρόλο που έχω τον 8700Κ στα 4.8 μόνιμα. Δόκίμασα gaming με το συγκεκριμένο :) 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Στα δύο που προανέφερα; Προτιμώ την Corsair γιατί με άλλα έχω κακή εμπειρία , πχ thermal take και επίσης πολλά είναι ετοιμοπαραδοτα καθώς με επειγουν ως αγοραστικό αντικείμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Απ' τα δύο που ανέφερες θα έπαιρνα το φθηνό γιατί η διαφορά του με το RMi είναι η δυνατότητα παρακολούθησης του ρεύματος/τάσης κτλ μέσω ενός λογισμικού. Δε θα έδινα 20+ ευρώ για ένα τέτοιο feature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δε ξέρω όλες τις μάρκες αλλα μπορώ να σου πω κάποιες σύμφωνα με εμπειρία. 1.Seasonic 2.Enermax. 3.XFX 4.Corsair.

Πάντως αν πάς σε corsair θα πρότεινα το ΑΧ760 παρα πολύ καλό. Αυτό δουλεύω τώρα. Πρόσεξε όμως ουτε CX ούτε TS ουτε RM κλπ ..Το ΑΧ είναι ποιοτικό, από ότι έχει διαβάσει σε corsair, επίσης το AX το κατασκεύαζει η seasonic. XFX 750 επίσης από seasonic. Το EVGA 750 G2 επίσης είναι καλό.Στα 150 με 200€ είναι αψογες επιλογές απλά να θυμάσαι το τροφοδοτικό δίνει το "καύσιμο" στο pc, πρέπει να είναι ποιοτικό 

 

Επεξ/σία από nosstrom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αρκετά μοντέλα της Corsair και XFX τα κατασκευάζει η Seasonic. Αντίστοιχα της Evga τα φτιάχνει η Super Flower που είναι πολύ καλή εταιρεία αλλά στην Ελλάδα δυστυχώς δεν τα εισάγουν τόσο πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nosstrom είπε

Προσωπικά δε ξέρω όλες τις μάρκες αλλα μπορώ να σου πω κάποιες σύμφωνα με εμπειρία. 1.Seasonic 2.Enermax. 3.XFX 4.Corsair.

Πάντως αν πάς σε corsair θα πρότεινα το ΑΧ760 παρα πολύ καλό. Αυτό δουλεύω τώρα. Πρόσεξε όμως ουτε CX ούτε TS ουτε RM κλπ ..Το ΑΧ είναι ποιοτικό, από ότι έχει διαβάσει σε corsair, επίσης το AX το κατασκεύαζει η seasonic. XFX 750 επίσης από seasonic. Το EVGA 750 G2 επίσης είναι καλό.Στα 150 με 200€ είναι αψογες επιλογές απλά να θυμάσαι το τροφοδοτικό δίνει το "καύσιμο" στο pc, πρέπει να είναι ποιοτικό 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Η αλήθεια είναι πως το budget μαζί με τα μεταφορικά δεν θέλω να περναει τα 120 για αυτό και κοίταζα την έκδοση RM750x της Corsair που βγαίνει στα 119 τελική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου γεια σας. 

Σε ένα build που ετοιμάζω με τα ακόλουθα

GPU προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει δεν παίζω παιχνίδια. Μπορεί να βάλω μία παλιά SAPPHIRE RADEON HD6570 1GB που έχω στην άκρη

CPU Ryzen 3 2200g  ή  Ryzen 5 2400g 

Ram 2x8  G,SKILL 16GB DDR4-3000MHz

MOTHERBOARD  MSI B450-A Pro

SSD 1 X 250GB

HDD 4 X 2TB

Αγόρασα το THERMALTAKE TR2 S 450W. Κάνει η θα έχω πρόβλημα ????

Το pc το έχω συνδεδεμένο στην τηλεόραση για να βλέπω ταινίες MKV 1080. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...