Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Εχω ενα θεμα και φοβαμαι μην ειναι τροφοδοτικο. Μεσα σε 10 μερες 3 φορες το σε ακυρες ωρες ή γκειμινγ εχει σβησει η καρτα .δεν εχω σημα στην οθονη ,τα ανεμησητρια τρεχουν κανονικα και το πισι δεν ανταποκρινεται σε πληκτρολογιο, ουτε παουερ μπατον . Παρα μονο στο κλεισιμο απο τροφοδοτικο. Εκανα διαφορα στρες τεστ και σε ενα απο αυτα occt ειχα τον εξης ηχο απο το τροφοδοτικο π θα ακουστει στο βιντεο. Το συστημα ειναι της υπογραφης.

Ειναι coil η παμε για αλλαγη ;!

Έχεις intel επεξεργαστή και windows 10?

(Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω υπογραφή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

CPU : R3 1200 @3.95GHZ 1.35V . GPU : AORUS RX 570 4GB . RAM: AEGIS 3000MHZ 2X8GB. M/B : ASUS PRIME X370-PRO . PSU XFX 450TS PRO.

2 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Έχεις intel επεξεργαστή και windows 10?

(Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω υπογραφή)

 

 

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dragonitelvl100 είπε

Εχω ενα θεμα και φοβαμαι μην ειναι τροφοδοτικο. Μεσα σε 10 μερες 3 φορες το σε ακυρες ωρες ή γκειμινγ εχει σβησει η καρτα .δεν εχω σημα στην οθονη ,τα ανεμησητρια τρεχουν κανονικα και το πισι δεν ανταποκρινεται σε πληκτρολογιο, ουτε παουερ μπατον . Παρα μονο στο κλεισιμο απο τροφοδοτικο. Εκανα διαφορα στρες τεστ και σε ενα απο αυτα occt ειχα τον εξης ηχο απο το τροφοδοτικο π θα ακουστει στο βιντεο. Το συστημα ειναι της υπογραφης.

Ειναι coil η παμε για αλλαγη ;!

 

Aν ήταν τροφοδοτικο συνήθως θα σου κανε ρεσταρτ ή θα κλεινε.

Γύρνα τα ολα στοκ γιατι βλεπω οτι εχεις κανει o/c και δες αν το προβλημα παραμενει.

Πιθανοτερο με τη σειρα να φταιει ειναι o/c, drivers, gpu, mobo, psu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Aν ήταν τροφοδοτικο συνήθως θα σου κανε ρεσταρτ ή θα κλεινε.

Γύρνα τα ολα στοκ γιατι βλεπω οτι εχεις κανει o/c και δες αν το προβλημα παραμενει.

Πιθανοτερο με τη σειρα να φταιει ειναι o/c, drivers, gpu, mobo, psu

οκ θα το δοκιμασω.

O ηχος ειναι καποιο πηνιο;

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

XFX 450TS PRO ? μήπως ενοεις ts bronze?

ο κινητήρας του ανεμιστηρα ισως

μοιαζει λιγο ο θορυβος με αυτον

 

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grmaster2 είπε

XFX 450TS PRO ? μήπως ενοεις ts bronze?

ο κινητήρας του ανεμιστηρα ισως

μοιαζει λιγο ο θορυβος με αυτον

ναι ετσι ακουγεται ! ναι το μπρονζ ειναι http://xfxforce.com/en-us/products/ts-series-bronze-full-wired/ts-series-450w-psu-p1-450s-gren

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έτοιμο ένα σύστημα ως 2ο ( για internet , ταινίες , οffice ) έχει :

Intel e5300  , mobo g31m - 2x2gb ddr2 800 , 9600gt (512mb) , δίσκος μηχανικός 1tb ... τι τροφοδοτικό λέτε να βάλω ( είναι και παλιό πλέον) ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

cx450

be quiet system power 9 400w

Για τόσο απλό σύστημα χρειάζομαι 80PLUS Bronze ;

Κάποια πρόταση σε φθηνότερο αν γίνεται .   

Αν είδα καλά και τα δύο παίζουν στο 50ρικο σε εκείνα τα λ7 υπάρχουν και 600watt   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Το τροφοδοτικό, σε όποιο σύστημα και αν έχεις, είναι η καρδιά του συστήματος. Αν η καρδιά είναι με βηματοδότη και τριπλό bypass, ε, κάτι δεν πάει καλά. Ούτε εγώ χρειάζομαι 530w για το HTPC της υπογραφής, αλλά παρότι ο προλαλήσαντας έχει θάψει με κάθε τρόπο τα TT Smart, το PSU είναι άψογο σε όλα του (δοκιμασμένο και στο main system για 24 ώρες, gaming, surfing, movies, no problems). 

Από τα φτηνατζίδικα, μόνο αυτό βρήκα με 80plus certification

https://www.skroutz.gr/s/5246477/LC-Power-LC420-12-V2-31.html και μετά αυτό

https://www.skroutz.gr/s/4736538/LC-Power-LC6350-V2-3.html (εκεί μέχρι 30€)

Δεν θα εμπιστευόμουν ιδιαίτερα, αλλά λογικά η δουλειά θα γίνει. 

 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καρδιά είναι, δεν διαφωνώ σε αυτό '' όταν όμως φτιάχνεις σήμερα νέο build (εκεί δεν θα κάνεις τσιγκουνιές) , αυτό που ρωτάω είναι γιατί πχ χρειάζεται ένας απλός c2d cpu 10τίας κι όλας (και μια 9600gt απλή  χωρίς απαιτήσεις σε ενέργεια ) θέλουν 80PLUS Bronze τροφοδοτικό ?  Ακόμα και τα παραπάνω LC είναι αρκετά ακριβά αν σκεφτείς ότι είναι μόνο 350watt ( οπότε μηδέν επέκταση αν μελλοντικά χρειαστεί ) σε αυτά τα λ7 δεν αξίζει το ρίσκο. 

Aν είναι έτσι θα του βάλω αυτό που έχω στο δικό μου σύστημα τόσα χρόνια ένα C.M. 600w 80plus και θα πάρω σε εμένα ένα καινούργιο ;) 700watt άλλωστε και εκείνα από 60 ξεκινάνε.  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα κοιτάξω καλύτερα να δω πόσα watt χρειάζομαι και θα αποφασίσω ( τι με συμφέρει να κάνω) , να πάρω κάποιο του Κιλού ή να χτυπήσω νέο δυνατό. 

edit : Μια ακόμα λύση μπορεί να είναι και αυτό ( αν ψάχνει κάποιο κάτι ανάλογο)  :

https://www.skroutz.gr/s/11623225/Silverstone-Essential-Series-600W.html?from=account_favorites

που είναι φθηνότερο από το cx450 και μεγαλύτερο. 

 

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν να μου λες πως δεν σε ενδιαφέρει αν το πάρεις στο χέρι το μηχάνημα. Τότε παίρνεις ένα από αυτά των 15€ με τα "500W' και ξεμπερδεύεις. Εφόσον έχεις αποφασίσει ότι δεν χρειάζεσαι πιστοποίηση, δεν καταλαβαίνω και τον λόγο για τον οποίο ρωτάς στο παρόν thread, no offense :) Για να σου προτείνουμε PSU του 10ρικου; Παίρνεις ένα, με το κιλό τα έχει εκεί έξω, και τέλος ;) 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Σαν να μου λες πως δεν σε ενδιαφέρει αν το πάρεις στο χέρι το μηχάνημα. Τότε παίρνεις ένα από αυτά των 15€ με τα "500W' και ξεμπερδεύεις. Εφόσον έχεις αποφασίσει ότι δεν χρειάζεσαι πιστοποίηση, δεν καταλαβαίνω και τον λόγο για τον οποίο ρωτάς στο παρόν thread, no offense :) Για να σου προτείνουμε PSU του 10ρικου; Παίρνεις ένα, με το κιλό τα έχει εκεί έξω, και τέλος ;) 

Για να έκανα την ερώτηση προφανώς και με ενδιαφέρει να πάρω μια γνώμη , ωστόσο μετράω και το γεγονός ότι το pc στήθηκε με μηδενικό κόστος μέχρι τώρα από σχεδόν ξεχασμένα parts και έτσι μου φάνηκε κάπως να πάρω 80+ τροφοδοτικό και μάλιστα με κόστος που ξεπερνάει όλη την αξία του κουτιού.

Βαριά Βαριά χρειάζομαι 220watt ε νομίζω τέτοια ισχύει την βγάζουν όλα (ακόμα και τα κινέζικα ;)  ) απλά είπα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο στα 400~450watt από αξιόπιστη εταιρία που να έχει λογική τιμή. Αν είδα καλά το 1ο ξεκινάει από 36€  https://www.skroutz.gr/s/13976179/Corsair-VS-Series-VS450-White.html  (δεν υπολογίζω τα μαγαζιά αποθήκες , μόνο αυτά που έχουν άμεσα το προιόν και πάντα τελική τιμή!)  όμως όπως έβαλα πάνω το 600άρι έχει διαφορά μόνο 4€ οπότε είναι καλύτερη λύση και κάπως έτσι έφτασα στο συμπέρασμα ότι καλύτερα να αλλάξω του βασικού υπολογιστεί :D :)  ... έκανα ερώτηση μήπως υπάρχει καμία περπατημένη αλλά δεν βλέπω φως , θεωρώ ότι οι τιμές για αυτά τα απλά είναι λίγο τσιμπημένες.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το silvestrone essential είναι κακό τροφοδοτικό γι΄ αυτό και έχει τόσο χαμηλά. Τα lc power επίσης δεν είναι καλά τροφοδοτικά.

Θα έλεγα μάλιστα οτι με αυτα που προσφέρουν είναι και ακριβά.

Η αξιοπιστία ενός τροφοδοτικού αποδεικνύεται μόνο απο καλούς reviewer και όχι από το όνομα της εταιρίας.

Η πιστοποίηση δεν λέει και πολλά, αποδεικνύει μόνο ότι μπορεί να βγάλει τα watt τα οποία διαφημίζει η κάθε εταιρία. Δεν κάνει ποιοτικό έλεγχο και αν έχει όλα τα protections τα οποία θα πρέπει να έχει ένα σύγχρονο τροφοδοτικό.

Τα 400watt ποια αρκούν για τα περισσότερα midrange συστήματα.

Τα δύο που σου πρότεινα είναι πολύ αξιόπιστα και μπορούν να τρέξουν άνετα και ασφαλές συστήματα με ryzen + 570/580. Το σύστημα σου επίσης έχει παρόμοια κατανάλωση με το παραπάνω.

Επίσης δοκιμές με τροφοδοτικά από άγνωστες μάρκες δεν κάνουμε για κανένα λόγο

 

 

 

 

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, maxdore217 είπε

 έκανα ερώτηση μήπως υπάρχει καμία περπατημένη αλλά δεν βλέπω φως , θεωρώ ότι οι τιμές για αυτά τα απλά είναι λίγο τσιμπημένες.   

Τοσο τα χρεωνουν οι ιδιες οι εταιρειες.

Ας παρουμε ενα παραδειγμα την ιδια την Evga ποσο πουλαει τα αντιστοιχα τροφοδοτικα με αυτα που κοιτας στο καταστημα της(δεν ξερω με τα μεταφορικα βεβαια ποσο βγαινει)

https://eu.evga.com/products/productlist.aspx?type=10&family=Power+Supplies&chipset=430+Watts

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...