Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

 

Αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου εξηγησεις για ποιο λογο ειναι καλυτερο το Corsair?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 ο βασικότερος λόγος  είναι το fan το οποίο είναι sleeve bearing ενώ το txm έχει riffle, για να καταλάβεις το ένα έχει 30.000h λειτουργίας ενώ το άλλο 70-80.000h.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, grmaster2 είπε

 ο βασικότερος λόγος  είναι το fan το οποίο είναι sleeve bearing ενώ το txm έχει riffle, για να καταλάβεις το ένα έχει 30.000h λειτουργίας ενώ το άλλο 70-80.000h.

δλδ ενα τροφοδοτικο θεωρειται καλυτερο ενος αλλου επειδη εχει  καλυτερο ανεμιστηρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dalain είπε

δλδ ενα τροφοδοτικο θεωρειται καλυτερο ενος αλλου επειδη εχει  καλυτερο ανεμιστηρα;

Αυτο ειναι και δικη μου απορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

https://www.tomshardware.com/reviews/power-supplies-101,4193-18.html

Επηρεάζει το χρόνο λειτουργίας ενός τροφοδοτικού.

Θεωρεις το Corsair ανωτερο σε σχεση με το Seasonic, ακομα κι αν δεν υπηρχε η διαφορα του bearing riffle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγχρονο τροφοδοτικό και ο reviewer λέει οτι είναι μια ποιο οικονομική έκδοση του focus plus. Δυστυχώς δεν μπαίνει σε πολλές λεπτομέρειες για να τα συγκρίνω αλλά από αυτά που βλέπω απο τις φωτογραφίες ολα φαίνονται καλά. To txm έχει αναλυτικό review και είναι σίγουρα αξιόπιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα επελεξα το Corsair και ο μονος λογος ειναι οτι βρηκα δεκαδες reviews τα οποια ειναι ολα ακρως θετικα, σε αντιθεση με το Seasonic για το οποιο δε βρηκα τιποτα. Ξερω οτι η Seasonic ειναι κορυφαια εταιρεια, ομως δε θεωρω πως οτι βγαζει ειναι αυτονοητα κορυφαιο σε σημειο που να το αγοραζω με κλειστα ματια χωρις να υπαρχουν τεστ και κριτικες γι αυτο.

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

Τι λέμε σ' όλη τη σελίδα; Corsair. Δύο σελίδες πίσω BeQuiet. Αν βρείτε αρνητικά σχόλια ενημερώστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Τι λέμε σ' όλη τη σελίδα; Corsair. Δύο σελίδες πίσω BeQuiet. Αν βρείτε αρνητικά σχόλια ενημερώστε με!

Σε ευχαριστώ μάλλον και εγώ προς το Corsair κλείνω περισσότερο παρήγγειλε φίλος μου όμως το seasonic ίδιο με αυτό που έστειλα απλά με 750 watt για αυτό το έβαλα και στην εξίσωση όπως και να έχει σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RM650x

γενικα RMx series της Corsair, ειναι πολυ καλα, αλλα νομιζω μειωσε την ποιοτητα (ή αλλαξε κατασκευαστη) στις νεότερες εκδοσεις. π.χ. οι εκδοσεις του 2018 και παλίοτερες ειναι καλες με κατασκευαστη νομιζω seasonic (μπορει να κανω λαθος σε αυτο)

https://www.tomshardware.com/reviews/corsair-rm650x-psu,4611.html

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Seasonic είναι αναμφισβήτητα μια από τις καλύτερες εταιρίες κατασκευής τροφοδοτικών. Οι ακριβές σειρές τροφοδοτικών που κατασκευάζει δεν έχουν γίνει σχεδόν ποτέ αντικείμενο κακής κριτικής. Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με τις φτηνότερες. Και μία από τις κύριες πηγές πληροφόρησης για τα προβλήματά τους είναι το badcaps.net forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, chrismilo91 είπε

 

Παρολο που μολις αγορασα κι εγω τροφοδοτικο και προτιμησα μαλιστα Corsair TX-M εναντι Seasonic στη θεση σου θα επαιρνα το Seasonic. Αυτο γιατι το Seasonic που ειχα εγω ως επιλογη ηταν σειρας Core το οποιο λενε οτι ειναι μια υποβαθμισμενη επανεκδοση του Focus, γι αυτο ειναι πιο φτηνο αλλωστε, ενω επιπλεον δεν υπαρχουν καθολου reviews γι αυτο. Απ την αλλα για τα Focus υπαρχουν δεκαδες reviews που τα αποθεωνουν.

Εγω στη θεση σου λοιπον -χωρις να ξερω αν ειναι καλυτερο ή οχι απ το Corsair- θα αγοραζα το Seasonic.

Επεξ/σία από Mamatereza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mamatereza είπε

Παρολο που μολις αγορασα κι εγω τροφοδοτικο και προτιμησα μαλιστα Corsair TX-M εναντι Seasonic στη θεση σου θα επαιρνα το Seasonic. Αυτο γιατι το Seasonic που ειχα εγω ως επιλογη ηταν σειρας Core το οποιο λενε οτι ειναι μια υποβαθμισμενη επανεκδοση του Focus, γι αυτο ειναι πιο φτηνο αλλωστε, ενω επιπλεον δεν υπαρχουν καθολου reviews γι αυτο. Απ την αλλα για τα Focus υπαρχουν δεκαδες reviews που τα αποθεωνουν.

Εγω στη θεση σου λοιπον -χωρις να ξερω αν ειναι καλυτερο ή οχι απ το Corsair- θα αγοραζα το Seasonic.

Σε ευχαριστώ η αλήθεια είναι ότι θέλει ψάξιμο έτσι και αλλιώς η αγορά θα γίνει σε 6-7 μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...