Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

ναι

ευχαριστω πολυ ....εχεις και καποια αλλη  επιλογη τροφοδοτικου μεχρι τα 75 ευρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, life is music είπε

ευχαριστω πολυ ....εχεις και καποια αλλη  επιλογη τροφοδοτικου μεχρι τα 75 ευρω ?

https://www.skroutz.gr/s/16368678/Be-Quiet-Pure-Power-11-600W-Full-Wired-80-Plus-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M-650W-Semi-Modular-80-Plus-Gold.html (για αέρα +100W ίσως αξίζει)

https://www.skroutz.gr/s/20175364/Seasonic-Focus-GX-550W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

~80 αυτά. Αλλά με μία αναζήτηση τα βρίσκεις κι εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommybertsen είπε

μαλλον θα παμε στο tx550 m ...σε ευχαριστω πολυ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τί γνωμη εχετε για το Sharkoon PSU Series 600 W 80+ Bronze ? το βρισκω 47€ στο skroutz σε γνωστό μου μαγαζι.

Εχει ποιοτικούς πυκνωτές και αθόρυβο ανεμιστήρα?

πρόκειται να μπει σε παλιό midi σύστημα του 2011 core2duo E8400 4.0ghz με τρεις hdd και vga gt 710 2gb gddr5.

Τωρα εχει τροφοδοτικό noname του οποίου σφυριζει ο ανεμιστήρας μετα τις διακοπές. Το μηχάνημα ειναι παλιό αλλά πάει καλα για εργασιες γραφείου και παλιά παιχνίδια. Μενει πολλές ωρες και μέρες ανοικτό καμιά φορά.

 

θα μπει σε υπνοδωμάτιο παιδιού και εχει σημασια ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σύστημα δεν καταναλώνει πάνω από 200W. Με αυτό δεν θα ακούγεται τίποτα (έχω το 600άρι).

30 λεπτά πριν, stelrp είπε

Εχει ποιοτικούς πυκνωτές

Αυτό το μαθαίνουμε κατόπιν αγοράς :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό το σύστημα δεν καταναλώνει πάνω από 200W. Με αυτό δεν θα ακούγεται τίποτα (έχω το 600άρι).

Αυτό το μαθαίνουμε κατόπιν αγοράς :ph34r:

Καλό φαίνεται και το be quiet.

Υπάρχει σε στοκ και μια ATI Radeon 4870 η οποία τραβάει ρεύμα από ότι ξέρω (θέλει και δικό της pin τροφοδοσίας) και έλεγα με την ευκαιρία της αλλαγής να τη βάλω καθώς η gt710 είναι ψόφια τελείως. Η ΑΤΙ αν και δεκαετίας επαιζε καλύτερα τα παιχνίδια (ότι τα σημερινά).

Το τροφοδοτικό που έχει τώρα το PC είναι του 2009 !, γράφει FORCE-κάτι έχει ξεβάψει το πλαστικό του, 600watt, δεν είναι ποιοτικό από όσο ξέρω (είναι όμως full modular!) και έχει ζήσει 10+ χρόνια, ο ανεμιστήρας είναι που ενοχλεί, φαγώθηκαν τα καρβουνάκια του.  Δεν θέλω να το ανοίξω να αλλάζω ανεμιστήρα , έχει επιτελέσει το σκοπό του , θα το κρατήσω στην άκρη.

Να πάω σε Corsair CX-550, το βρίσκω στο eshop και έχω και πιστωτικό εκεί.

Βασικά θέλω κάτι να κρατήσει καθώς το συγκεκριμένο PC μένει μέρες ανοικτό , το έχουμε κάνει file server για οικιακή χρήση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό το μαθαίνουμε κατόπιν αγοράς :ph34r:

Με την ελπίδα να μην το μάθουν όπως οι χρήστες συγκεκριμένων Gigabyte units 😛 

37 λεπτά πριν, stelrp είπε

Καλό φαίνεται και το be quiet.

Υπάρχει σε στοκ και μια ATI Radeon 4870 η οποία τραβάει ρεύμα από ότι ξέρω (θέλει και δικό της pin τροφοδοσίας) και έλεγα με την ευκαιρία της αλλαγής να τη βάλω καθώς η gt710 είναι ψόφια τελείως. Η ΑΤΙ αν και δεκαετίας επαιζε καλύτερα τα παιχνίδια (ότι τα σημερινά).

Το τροφοδοτικό που έχει τώρα το PC είναι του 2009 !, γράφει FORCE-κάτι έχει ξεβάψει το πλαστικό του, 600watt, δεν είναι ποιοτικό από όσο ξέρω (είναι όμως full modular!) και έχει ζήσει 10+ χρόνια, ο ανεμιστήρας είναι που ενοχλεί, φαγώθηκαν τα καρβουνάκια του.  Δεν θέλω να το ανοίξω να αλλάζω ανεμιστήρα , έχει επιτελέσει το σκοπό του , θα το κρατήσω στην άκρη.

Να πάω σε Corsair CX-550, το βρίσκω στο eshop και έχω και πιστωτικό εκεί.

Βασικά θέλω κάτι να κρατήσει καθώς το συγκεκριμένο PC μένει μέρες ανοικτό , το έχουμε κάνει file server για οικιακή χρήση.

 

Αυτά είναι παλιά hardware. Για εικόνα και μόνο. Παραείναι obsolete 😛 

Δεν χρειάζεσαι καμία 4870 (ούτε DX11 capable δεν είναι αν δεν απατώμαι, πριν 12 χρόνια μπορεί να τα έπαιζε τα games, δεν τα παίζει τώρα - εκτός κι αν είναι indies με Dx9 απαιτήσεις και pentium 4). Για File server τι την θέλεις την 4870; Γενικά δεν χρειάζεσαι καν κάρτα γραφικών, onboard is just fine.

 Ο,τιδήποτε επώνυμο (εκτός από gigabyte :lol: ) θα είναι κομπλέ σε σχέση με ένα τροφοδοτικό του 2009. Force, deer κλπ είναι απο αυτά του 20ρικου στο σκρουτζ. Το 2009 δεν ξέρω τι ήταν. Το ίδιο λέμε τώρα πχ για τα Chieftec αλλά πριν 13-14 χρόνια ήταν εξαιρετικά και όπως είπες, επιτελούσαν άψογα τον σκοπό τους. Έχω ένα Chieftec στο ντουλάπι, αντίκα.

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Με την ελπίδα να μην το μάθουν όπως οι χρήστες συγκεκριμένων Gigabyte units 😛 

Αυτά είναι παλιά hardware. Για εικόνα και μόνο. Παραείναι obsolete 😛 

Δεν χρειάζεσαι καμία 4870 (ούτε DX11 capable δεν είναι αν δεν απατώμαι, πριν 12 χρόνια μπορεί να τα έπαιζε τα games, δεν τα παίζει τώρα - εκτός κι αν είναι indies με Dx9 απαιτήσεις και pentium 4). Για File server τι την θέλεις την 4870; Γενικά δεν χρειάζεσαι καν κάρτα γραφικών, onboard is just fine.

 Ο,τιδήποτε επώνυμο (εκτός από gigabyte :lol: ) θα είναι κομπλέ σε σχέση με ένα τροφοδοτικό του 2009. Force, deer κλπ είναι απο αυτά του 20ρικου στο σκρουτζ. Το 2009 δεν ξέρω τι ήταν. Το ίδιο λέμε τώρα πχ για τα Chieftec αλλά πριν 13-14 χρόνια ήταν εξαιρετικά και όπως είπες, επιτελούσαν άψογα τον σκοπό τους. Έχω ένα Chieftec στο ντουλάπι, αντίκα.

Σωστά τα λες. Τί θα προτεινες για το παλιο pc?

δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 50€ δεν τα αξίζει. Αλλα παλι παιζει γρήγορα ειναι σε midi μικρο και κομψο κουτι .

ουτε θελω να παρω μεταχειρισμένο, μην κανει κανα τσαφ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό το σύστημα δεν καταναλώνει πάνω από 200W. Με αυτό δεν θα ακούγεται τίποτα (έχω το 600άρι).

Αυτό το μαθαίνουμε κατόπιν αγοράς :ph34r:

Πηρα και γω πριν μερικους μηνες το 500ρι.Μετα προσεξα οτι εχει sleeve ανεμιστηρα.Κανει απο την αρχη ενα ανεπαισθητο κλικ-κλικ ηχο, ο οποιος φανταζομαι συντομα θα αυξηθει οπως ολα τα sleeve bearing fan σε οριζοντια θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...