Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

 

Οχι σε στοκ ειναι ο επεξεργαστής. Τοτε γιατι προτινει 850 ο κατασκευαστής;

γιατι εισαι εκει κοντα , γι αυτο σε ειπα αν δε πας παραπανω εισαι οκ , το platinum που σ'εβαλα ειναι οκ και σε καλη τιμη γι αυτα που θα ξοδεψεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

Τοτε γιατι προτινει 850 ο κατασκευαστής;

Γνωρίζει ο κατασκευαστής αν εκείνος που θα πάρει τη κάρτα έχει υδρόψυξη (δηλαδή αντλία και 2 φανάκια), 3 φανάκια στο κουτί, 4 HDD, ένα NVME, αν θα κάνει O.C. την κάρτα και τον i9 επεξεργαστή του και αν θα έχει το σύστημα ανοιχτό όλη μέρα κάθε μέρα;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iceman33221 είπε

Φιλε στο τροφοδοτικό δεν κανω τσιγκουνιες. Ναι οκ δεν θελω να δωσω 300 ευρω αλλα πιστεύω οτι μεταξυ 180-230 μπορω να βρω κατι σωστο για το συστημα μου συν την διαθεσιμότητα. Θα τα κπιταξω σε ευχαριστώ.

Οχι σε στοκ ειναι ο επεξεργαστής. Τοτε γιατι προτινει 850 ο κατασκευαστής;

ΓΙατί υπάρχουν συστήματα και συστήματα. Αν είχες κανα γομάρι cpu, rgb φωτισμούς, NVME, δίσκους κλπ τότε ο κατασκευαστής θα πέσει μέσα. Αν και πάλι έχεις αμφιβολίες πάρε έναν μετρητή watt για να δεις που κυμαίνεται το σύστημά σου.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2021 στις 11:04 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

ΓΙατί υπάρχουν συστήματα και συστήματα. Αν είχες κανα γομάρι cpu, rgb φωτισμούς, NVME, δίσκους κλπ τότε ο κατασκευαστής θα πέσει μέσα. Αν και πάλι έχεις αμφιβολίες πάρε έναν μετρητή watt για να δεις που κυμαίνεται το σύστημά σου.

πολυ ωραια. μηπως μπορεις να μου πεις τι καλωδια επισης θα πρεπει να αγορασω επιπλεον για να συνδεσω πανω του μια 3070Ti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

πολυ ωραια. μηπως μπορεις να μου πεις τι καλωδια επισης θα πρεπει να αγορασω επιπλεον για να συνδεσω πανω του μια 3070Ti?

Στον μετρητή watt αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιο τροφοδοτικό και να αγοράσετε έχει μέσα ό, τι χρειάζεται. Ποιος σας είπε ότι χρειάζονται extra;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Στον μετρητή watt αναφέρεσαι?

Οχι εννοω εξτρα καλωδιο που θα χρειαστει να παρω για να συνδεσω το τροφοδοτικό με την καρτα γραφικων. Μιας και αυτη θελει συνολικα 22pin για ρευμα

7 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Το τροφοδοτικό έχει μέσα ό, τι χρειάζεται. Ποιος σας είπε ότι χρειάζονται extra;

Μου φαίνεται απιθανι οτι ο κατασκευαστής θα εχει προβλεψει να εχει βαλει καλωδια για ολες τις καρτες. Σε φωτογραφίες που ειδα δεν μου φανηκε να εχει καλωδια για τα συνολικα 22pin που θελει η καρτα γραφικων. Για αυτο ρωτησα για να προμηθευτω για να την συνδεσω μια και εξω κ να μην ψαχνομαι μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κατασκευαστής έχει προβλέψει τα πάντα. Απλά θες ένα τροφοδοτικό με 3 βύσματα, 2 8pin και ένα 6pin (το 8pin σπάει σε 6+2). Προτιμάμε να είναι σε διαφορετικά καλώδια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Τα οποια ειναι;

Αυτα που εγραψε απο πανω o grmaster2. 2x8pin +1x6pin.

Αλλα απ'οτι λενε τα παιδια υπαρχουν μεσα στην συσκευασία. Εγω το 550w τροφοδοτικό που ειχα παρει επειδή ηταν mon-modular δεν ειχε πολλα καλωδια. 1x8pin ειχε ολο κ ολο, για αυτό ρωτησα για να μην ψαχνω εκ τον υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iceman33221 είπε

Αυτα που εγραψε απο πανω o grmaster2. 2x8pin +1x6pin.

Αλλα απ'οτι λενε τα παιδια υπαρχουν μεσα στην συσκευασία. Εγω το 550w τροφοδοτικό που ειχα παρει επειδή ηταν mon-modular δεν ειχε πολλα καλωδια. 1x8pin ειχε ολο κ ολο, για αυτό ρωτησα για να μην ψαχνω εκ τον υστέρων.

Όπα όπα, νομίζω το έχεις χάσει και πας σε επικίνδυνες περιοχές. 

1. Όλα τα τροφοδοτικά που σέβονται τον εαυτό τους και είναι κάποιας Χ ποιότητας δίνουν ΣΤΑΝΤΑΡ 1 καλώδιο 2 x 6+2pin.

2. Τα περισσότερα τροφοδοτικά στο 550-650W range δίνουν 2 τέτοια καλώδια. 

3. Στα modular τροφοδοτικά, ΠΟΤΕ δεν βάζουμε άλλα καλώδια πέραν αυτά του κατασκευαστή. Τα οποία δεν διατείθονται καν στην αγορά. Ο λόγος είναι ότι το pinout του κάθε τροφοδοτικού είναι διαφορετικό. Αν το καλώδιο έχει διαφορετικό pinout στο PSU side, μπουμ. 

4. Το μόνο τροφοδοτικό που ξέρω να έχει 1 x 6+2pin είναι το CX450 και δεν είναι 550άρι. Τι τροφοδοτικό είχες από περιέργεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Όπα όπα, νομίζω το έχεις χάσει και πας σε επικίνδυνες περιοχές. 

1. Όλα τα τροφοδοτικά που σέβονται τον εαυτό τους και είναι κάποιας Χ ποιότητας δίνουν ΣΤΑΝΤΑΡ 1 καλώδιο 2 x 6+2pin.

2. Τα περισσότερα τροφοδοτικά στο 550-650W range δίνουν 2 τέτοια καλώδια. 

3. Στα modular τροφοδοτικά, ΠΟΤΕ δεν βάζουμε άλλα καλώδια πέραν αυτά του κατασκευαστή. Τα οποία δεν διατείθονται καν στην αγορά. Ο λόγος είναι ότι το pinout του κάθε τροφοδοτικού είναι διαφορετικό. Αν το καλώδιο έχει διαφορετικό pinout στο PSU side, μπουμ. 

4. Το μόνο τροφοδοτικό που ξέρω να έχει 1 x 6+2pin είναι το CX450 και δεν είναι 550άρι. Τι τροφοδοτικό είχες από περιέργεια;

Τωρα μην σου πω ψεμματα δεν θυμαμαι. Ενα Flower νομιζω ειναι. Δεν θυμαμαι παραπανω πραγματα. Το εχω απο το 16-17.

Ωραια. Αρα με αυτο που λες μεσα το τροφοδοτικό θα μου δωσει τις 2 8πινες εξοδους που θελω πολυ ωραια.

Εγω μετα τι θα κανω που θα μου λείπει αλλο 1χ6pino καλωδιο;

Υγ. Κ αυτοι που αλλαζουν τα καλωδια με αλλα που εχουν rgb; πανε με βαση το pinout που εγραψες;

Επεξ/σία από iceman33221
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iceman33221 είπε

Τωρα μην σου πω ψεμματα δεν θυμαμαι. Ενα Flower νομιζω ειναι. Δεν θυμαμαι παραπανω πραγματα. Το εχω απο το 16-17.

Ωραια. Αρα με αυτο που λες μεσα το τροφοδοτικό θα μου δωσει τις 2 8πινες εξοδους που θελω πολυ ωραια.

Εγω μετα τι θα κανω που θα μου λείπει αλλο 1χ6pino καλωδιο;

Υγ. Κ αυτοι που αλλαζουν τα καλωδια με αλλα που εχουν rgb; πανε με βαση το pinout που εγραψες;

Κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει περιπτωση να χρειάζεται 3 καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει περιπτωση να χρειάζεται 3 καλώδια.

Δεκτό. Λογο ισως γραπτου λογου να μην μπορω να διατυπωσω σωστα το σκεπτικο μου κ να σας έχω μπερδεψει-πριξει και συγνώμη.

Ο κυριος πιο πανω ειπε οτι εχει μεσα το τροφοδοτικό 1 καλωδιο με 2 εξοδους, η καθε εξοδος εχει 6+2 πιν σωστα καταλαβα; εαν ναι βαζοντας κ τα 16 αυτα πιν στην καρτα εγω χρειάζομαι αλλο 1 καλωδιο που να μου δωσει 6 ακομα πιν. Λογικα θα ειναι και αυτο 6+2 αλλα εγω χρειαζομαι μονο τα 6.

Σας ζηταω συγνωμη. Τωρα ξαναδιαβασα οσα εγραψε ο κυριος @kostas_anes και ειδα οτι στο νο2 γραφει οτι μεσα εχει 2 καλωδια των 2 εξοδων. Οποτε θα ειμαι οκ.

Συγνωμη που σας επριξα. Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας κ τις πληροφοριες σας.

 

Επεξ/σία από iceman33221
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

η καθε εξοδος εχει 6+2 πιν σωστα καταλαβα; εαν ναι βαζοντας κ τα 16 αυτα πιν στην καρτα εγω χρειάζομαι αλλο 1 καλωδιο που να μου δωσει 6 ακομα πιν.

Το τροφοδοτικό σας είναι αυτό, σωστά; Άρα λείπει ένα 6πιν. 

Spoiler

7.png.229cabe76769f299f1924d17e2ba0f5c.png

Οπότε πάτε για νέο τροφοδοτικό. Πριν γίνει αυτό, μπορείτε να βγάλετε για σιγουριά μια φωτογραφία τα καλώδια που βγαίνουν;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...