Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/11/2021 στις 3:23 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει περιπτωση να χρειάζεται 3 καλώδια.

Τι εννοεις δεν υπαρχει περιπτωση να θελει 3 καλωδια? Η 3070ti εχει 2χ8+1χ6. Δεν δινουν ολα τα psu 2χ2χ6+2, πχ το δικο μου δινει 4χ6+2 (evga g1 750)

Στις 18/11/2021 στις 2:07 ΜΜ, iceman33221 είπε

Υγ. Κ αυτοι που αλλαζουν τα καλωδια με αλλα που εχουν rgb; πανε με βαση το pinout που εγραψες;

Δεν ειναι πραγματικα καλωδια, αλλα μπαινουν απο πανω, τουλαχιστον για αυτα που γνωριζω εγω. Βλεπε εδω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, στήνω νέο μηχάνημα για δουλειά (12900Κ/3080). Από τα ονλάιν calculators εταιριών παρατηρώ πως θέλεις 1000ρι (spikes στις κάρτες;), αν και νομίζω πως υπερβάλλουν.
Τι τροφοδοτικό θα προτείνατε; Δεν θα κάνω OC, με ενδιαφέρει η ασφάλεια προτίστως. Seasonic Prime-TX 1000; Be quiet 12 1000W / Pro 1200W; Κάποιο άλλο; Πρέπει να προτιμήσω multi-rail; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτό και όχι κάποιο από τα άλλα; Βλέπω πως το προτείνουν γενικά.

Επίσης μήπως τα 1000 είναι υπερβολή; Θεωρητικά σε stock είναι 320W (άντε βάλε να φτάσει 400) η 3080 και 240 o επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kickeras είπε

Επίσης μήπως τα 1000 είναι υπερβολή; Θεωρητικά σε stock είναι 320W (άντε βάλε να φτάσει 400) η 3080 και 240 o επεξεργαστής.

Εννοειται οτι θα βαλεις 1000αρι.........ο επεξεργαστης σου φτανει.....

power-stress.png.f29246cad28127ae64d9529f132a16d4.png

Εβαλες και το υπολοιπο hardware που θα βαλεις επανω (ssd,hdd,dvdr,usb,fan,υδροψυξη κλπ) να δεις συνολικη καταναλωση που φτανει;

Μηπως δεν σε καλυψει κιολας το 1000αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kickeras είπε

Επίσης μήπως τα 1000 είναι υπερβολή;

Άλλα τα watt του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας.

1200 πραγματικά watt θες να αποδίδει το τροφοδοτικό σου τουλάχιστον. Αφού είναι για δουλειά, δεν πρέπει να σβήνει μόνο του.

12900+3080+απώλειες των αντίστοιχων εσωτερικών τους τροφοδωτικών (VRM) λογίζονται 950 watt ακατέβατα. Βάλε και τα ψιλολόγια 1050 watt. Κάτσε και δες μετρήσεις. Τα tdp των Intel, Nvidia, AMD τα βγάζουν τα τμήματα μαρκετινγκ.

Α, και να διαλέξεις μια αξιόπιστη 360άρα υδρόψυξη.

48 λεπτά πριν, kickeras είπε

Θεωρητικά σε stock είναι 320W (άντε βάλε να φτάσει 400) η 3080.

Κορυφώσεις ισχύος κάνουν όλες οι κάρτες γραφικών, δεν είναι μύθος. Οι τριχίλιαρες της nvidia απλά έχουν σπάσει όλα τα αντίστοιχα ρεκόρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να κάνει και μια ταρζανιά και να μειώσει την κατανάλωση (της κάρτας) με ίδιες επιδόσεις: https://www.youtube.com/watch?v=ar-_6tnYaWY&t=346s

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με μετρητη καταναλωσης με amd ryzen 9 3900x και 3080 ti 2 δισκους και 1 ssd οθονη και λοιπα ... σε παιχνιδι φτανει 650 αλλα γιατι ποτε δεν ξερεις τι ακριβως δειχνει πηγαινε σε 1000 seasonic η πανω απο εκει και gold το λιγοτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για  τις απαντήσεις. Ο επεξεργαστής θα τρέχει stock. Εξτραδάκια απλά κάποια fans + 3-4 ssds αλλά αυτά δεν τρώνε πολύ. Στα δικά μου σενάρια είναι πιθανό να πιάσω 100% utilization και στα 2 κάποιες φορές, οπότε ίσως έχει νόημα το 1000ρι. Απλά καταλήγεις να έχεις στο 80-90% του χρόνου ένα μεγάλο PSU underutilized.

1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Κορυφώσεις ισχύος κάνουν όλες οι κάρτες γραφικών, δεν είναι μύθος. Οι τριχίλιαρες της nvidia απλά έχουν σπάσει όλα τα αντίστοιχα ρεκόρ.

Δεν διαφωνώ. Προσωπικά στην 3080 FE εγώ πάνω από 270 δεν έχω δει.

1 ώρα πριν, kinitos είπε

εγω με μετρητη καταναλωσης με amd ryzen 9 3900x και 3080 ti 2 δισκους και 1 ssd οθονη και λοιπα ... σε παιχνιδι φτανει 650 αλλα γιατι ποτε δεν ξερεις τι ακριβως δειχνει πηγαινε σε 1000 seasonic η πανω απο εκει και gold το λιγοτερο

Ναι με αυτήν την λογική έλεγα και εγώ άντε μέχρι 800. Titanium ή platinum μίνιμουμ θα πάρω. Για κάποιο λόγο δεν συστήνονται Seasonic Prime-TX στα 1000 λόγω single-rail με high ocp. Δεν έχω καταλάβει γιατί, υποθέτω ένα καλό psu δεν θα έχει πρόβλημα όπως και να έχει. Αντίστοιχα, βλέπω πως συνήθως προτείνονται HX1000 (όπως και ο φίλος πιο πάνω) καθώς και BQ Dark Power Pro 1200. Απόψεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα seasonic 750 απο το 2013 με ι7 3700κ και 970gtx παιζει παιχνιδια κανει δουλειες

ενα μεγαλο διαστημα εμενε 24/7 και ευτηχως τιποτα δεν μου εκανε...το παραμικρο...

 

be quiet 850 το αλλαξα μετα απο 1 χρονο εσβηνε μονο του μαλλον απο θερμοκρασιες.

εβαλα seasonic 1000w gold prime ολα μπομπα και 12 χρονια εγγυηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kinitos είπε

εχω ενα seasonic 750 απο το 2013 με ι7 3700κ και 970gtx παιζει παιχνιδια κανει δουλειες

ενα μεγαλο διαστημα εμενε 24/7 και ευτηχως τιποτα δεν μου εκανε...το παραμικρο...

 

be quiet 850 το αλλαξα μετα απο 1 χρονο εσβηνε μονο του μαλλον απο θερμοκρασιες.

εβαλα seasonic 1000w gold prime ολα μπομπα και 12 χρονια εγγυηση

Το 12ρι σου έσβηνε;

Νομίζω πως απλά θα πάρω όποιο από τα 3 είναι να τελειώνει το θέμα, high-end psus είναι. Το πρόβλημα είναι πως αν πας σε μεγάλα watt (θεωρητικά) θες και μεγαλύτερο UPS που ξεφεύγουν οι τιμές. Δεν ξέρω τι θα συμβεί αν για κάποιο λόγο τύχει να τραβάς 900W και το UPS σου είναι στα 600W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kickeras είπε

Δεν ξέρω τι θα συμβεί αν για κάποιο λόγο τύχει να τραβάς 900W και το UPS σου είναι στα 600W.

Εννοείτε αν το UPS σηκώνει μέχρι 600W ή αν γίνει ένα transient φορτίο από 600 σε 900W. Αν είναι η πρώτη περίπτωση αυτό: https://m.youtube.com/watch?v=zJ5ww71buSw&t=4m24s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εννοείτε αν το UPS σηκώνει μέχρι 600W ή αν γίνει ένα transient φορτίο από 600 σε 900W. Αν είναι η πρώτη περίπτωση αυτό: https://m.youtube.com/watch?v=zJ5ww71buSw&t=4m24s

Άρα και σε νορμάλ χρήση (χωρίς διακοπή) πρέπει να έχεις παραπάνω, στην θεωρία πάντα. Αν λοιπόν έχεις 1000ρι, πρέπει να πας σε 300 ευρώ+ για UPS (π.χ. εδώ), αλλιώς υπάρχει περίπτωση να πάρεις κάτι για προστασία και να κάνεις ζημιά μόνος σου.

Επεξ/σία από kickeras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kickeras είπε

Το 12ρι σου έσβηνε;

Νομίζω πως απλά θα πάρω όποιο από τα 3 είναι να τελειώνει το θέμα, high-end psus είναι. Το πρόβλημα είναι πως αν πας σε μεγάλα watt (θεωρητικά) θες και μεγαλύτερο UPS που ξεφεύγουν οι τιμές. Δεν ξέρω τι θα συμβεί αν για κάποιο λόγο τύχει να τραβάς 900W και το UPS σου είναι στα 600W.

Ποιο 12αρι;

 

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Εννοείτε αν το UPS σηκώνει μέχρι 600W ή αν γίνει ένα transient φορτίο από 600 σε 900W. Αν είναι η πρώτη περίπτωση αυτό: https://m.youtube.com/watch?v=zJ5ww71buSw&t=4m24s

 

Το απλο ειναι απλα να σβήσει το μηχανημα αν εξεινη την στιγμή τραβαει πανω απο το όριο. Και συνήθως γίνεται αυτό.

Μετα μπορει να πάθει ζημιά το ups η και το τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...