Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/4/2022 στις 11:45 ΠΜ, Τέρης Α. είπε

Για την 3080 είχε αναφέρει ότι τα καλά 650άρια την σηκώνουν κανονικά. Στο παραπάνω νεότερο βίντεο ανέφερε ότι τα ίδια θέματα με spikes έχει και η 3070Ti. Δεν ξέρω...

Τα καλά 650 άρια σίγουρα την σηκώνουν αλλά το θεμα είναι για ποσο καιρό . Εκεί πιστεύω τα πιο ποιοτικά κατασκευασμένα θα αντέξουν περισσότερο από τα αλλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, chriskan22 είπε

ερωτηση, σε ενα παλιο pc που εβαλα στην πριζα , ενα κουμπι ηταν στα 110 v και εκανε τσαφ και πεθανε- εριξε αντισταση  , τι λετε , τροφοδοτικο ή και αλλη ζημια?

Δες σχολαστικά την μητρική για σκασμένα mofset ή σκασμένους πυκνωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chriskan22 είπε

ερωτηση, σε ενα παλιο pc που εβαλα στην πριζα , ενα κουμπι ηταν στα 110 v και εκανε τσαφ και πεθανε- εριξε αντισταση  , τι λετε , τροφοδοτικο ή και αλλη ζημια?

Απλα εβαλες την επιλογη στα 110volt και το ανατιναξες , παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@chriskan22

Το τροφοδοτικό είναι σίγουρα off και πιθανώς ολοκληρωμένα να έχουν καεί. Ας πάρει ένα νέο (αν και δεν το προτείνω σε περίπτωση που βραχυκύκλωσαν κυκλώματα στη μητρική) να ελέγξει αν λειτουργούν τα υπόλοιπα parts του PC.

Στις 11/4/2022 στις 10:44 ΠΜ, atheatos είπε

Τα καλά 650 άρια σίγουρα την σηκώνουν αλλά το θεμα είναι για ποσο καιρό

Σωστά, και δεν είναι μόνο η κάρτα, αλλά και ο επεξεργαστής που είναι κι αυτός ενεργοβόρος, οπότε το τροφοδοτικό θα δουλεύει στο 80%. Όλο το σύστημα γενικά είναι high end. Δεν αξίζει να το ρισκάρει για να κόψει λίγα χρήματα και να πάρει οικονομικότερο τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μία ερώτηση. Σκεφτομαι να αγοράσω μια καινούρια κάρτα γραφικών (rtx 3060 ti) και διάβασα οτι εχει 12 πιν καλώδιο ποιο τροφοδοτικό να πάρω; το δικό μου εχει μονο 6+2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο μοντέλο έχετε και πόσο χρονών είναι;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CretanMan2 είπε

εχω το corsair vs350 και ειναι 8-10 χρονών. σίγουρα δεν κάνει

Σωστά! Πόσα διαθέτετε; (Θα) κάνετε o.c.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μίλα μου στον ενικό τέρη. κωνσταντίνο με λένε. οχι δεν θα κάνω οβερκλοκ. τα χρήματα δεν ειναι προβλημα. σκέφτομαι να πάρω παλι corsair αν γινετε και με αποσπόμενα καλώδια. απλά δεν ξέρω αυτό με τα 12 πιν πιο μοντέλο τα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, CretanMan2 είπε

σε ευχαριστώ πανo για το ενδιαφέρον. εχω εναν 10100f 8gb ram και 2 ssd. νορμάλ πράγματα η κάρτα γραφικών θα ειναι η πιο ενεργοβόρα

Ορίστε: https://www.skroutz.gr/s/28979038/Corsair-RMx-Series-RM550x-550W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html Αν κατάλαβα καλά έχει διακλάδωση από ένα καλώδιο σε 2 PCIe, αλλά δεν υπάρχει θέμα. ~120W θα δίνει (150W max).

Ελευθέριος

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου δεν σε ρώτησα γι'αυτό,απλώς περίμενα  ότι θα  έχεις ''αδύναμο'' pc λόγω του τροφοδοτικού που είχες,και όντως έτσι είναι.

Το λοιπόν η πρότασή μου για τροφοδοτικό είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/26278753/MSI-MPG-A750GF-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html?from=index_recently_viewed ,αλλα θα χρειαστείς και άλλα πράγματα για να πάρει όλες τις δυνατότητες της συγκεκριμένης κάρτας που κοιτάς.

Υ.Γ Όσο για το 12πινο μην ανησυχείς,ή θα έχει αντάπτορα στην συσκευασία της η κάρτα ή δεν θα έχει 12πινο βύσμα.(αναλόγως την μάρκα και το μοντέλο).

Επεξ/σία από pano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι κατοχος τροφοδοτικου Seasonic Prime GX650 (gold). Εχω επισης 11700K με undervolt και θελω να παρω μια 3080 που επισης θα  γινει Undervolt. Λετε να ειμαι ενταξει απο τροφοδοτικο? η να δρομολογησω πρωτα αλλαγη σε 850-1000 για να ειναι future proof? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μάλλον ήρθε η ώρα του 9.5 χρόνων Seasonic X-series 850w Gold να αλλαχτεί (μάλλον αυτό ευθύνεται για κάποιες αστάθειες με τις οποίες παλεύω κοντά 2 μήνες τώρα, αλλά έτσι κι αλλιώς καλό θα είναι πια).

Το σύστημα έχει έναν λίγο τραβηγμένο 5600Χ (120w max), 5 δίσκους/"δίσκους", 10 ανεμιστήρες (οι μισοί στη μητρικοί, οι υπόλοιποι σε molex), μια V56 που φτάνει να τραβάει 260-270w (όχι πια, πάνω από τα 220 πλέον κρασάρει και ψάχνω να δω αν φταίει η κάρτα ή/και το τροφοδοτικό).

Η επόμενη κάρτα, κάπου εκεί θα κινείται, δεν πιστεύω ότι θα πλησιάσει καν τα 300w (άλλη ιστορία οι αιχμές). Συμβατότητα με pcix5 κλπ, αδιάφορη.

Προτάθηκε (με πολύ καλές συστάσεις) ήδη αυτό: https://www.skroutz.gr/s/20617303/Seasonic-Focus-PX-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

Κάποια αντίρρηση, κάποια εναλλακτική?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...