Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απoδοτικότητα(efficiency)  δεν έχει σχέση με τα πόσα watt μπορεί να ΄΄δώσει΄΄ ένα τροφοδοτικό,αλλά με τα πόσα watt πρέπει να ΄΄πάρει΄΄ από το δικτύο(ΔΕΗ) για να τα δώσει,δηλαδή το δικό σου που είναι 550w bronze (https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus) για να δώσει 550watt πρέπει να ''τραβήξει΄΄ από το δίκτυο περίπου 680 watt( με την μέθοδο των τριών) .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η απoδοτικότητα(efficiency)  δεν έχει σχέση με τα πόσα watt μπορεί να ΄΄δώσει΄΄ ένα τροφοδοτικό,αλλά με τα πόσα watt πρέπει να ΄΄πάρει΄΄ από το δικτύο(ΔΕΗ) για να τα δώσει,δηλαδή το δικό σου που είναι 550w bronze (https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus) για να δώσει 550watt πρέπει να ''τραβήξει΄΄ από το δίκτυο περίπου 680 watt( με την μέθοδο των τριών) .

το πιασα!

 

δεν ξερω γιατι ειχα ολα αυτα τα χρονια την εντυπωση οτι τα αναγραφωμενα watt ηταν 'marketing' για το συνολικο φορτιο που τραβαει απο την πριζα..

 

το wiki το ηξερα , απλα παρελειψα να διαβασω ολο εκεινο που εξειγουσε αυτο με τα watt.

 

thanks :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απoδοτικότητα(efficiency)  δεν έχει σχέση με τα πόσα watt μπορεί να ΄΄δώσει΄΄ ένα τροφοδοτικό,αλλά με τα πόσα watt πρέπει να ΄΄πάρει΄΄ από το δικτύο(ΔΕΗ) για να τα δώσει,δηλαδή το δικό σου που είναι 550w bronze (https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus) για να δώσει 550watt πρέπει να ''τραβήξει΄΄ από το δίκτυο περίπου 680 watt( με την μέθοδο των τριών) .

Χοντρικά έχω 150W περιθώριο ακόμα δηλαδή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μου ηρθε λιγο τσιμπημενος ο λογαριασμος κ πιστευω οτι ειναι απο το τροφοδοτικο...γενικα μεσο ορο την μερα τον υπολογιστη τον ανοιγω 4-5 ωρες...αυτο το τροφοδοτικο φοραω corsair tx850 watt .... λετε να ειναι αυτος ενας παραγοντας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μου ηρθε λιγο τσιμπημενος ο λογαριασμος κ πιστευω οτι ειναι απο το τροφοδοτικο...γενικα μεσο ορο την μερα τον υπολογιστη τον ανοιγω 4-5 ωρες...αυτο το τροφοδοτικο φοραω corsair tx850 watt .... λετε να ειναι αυτος ενας παραγοντας?

οχι, μονο αν 24/7 ετρεχες κανα  occt  και furmark ταυτοχρονα..

με 10 δισκους active (να κανουν copy paste) και ολα να δουλευουν 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογος το τροφοδοτικο..

και τι certified εχει.

 

θελω να πω.περνεις 2 τροφοδοτικα των 1000watt.

το ειναι ειναι tublo-x και το αλλο brand name.

το πρωτο ΔΕΝ εχει κανενα certificate και το δευτερο εχει 80+ titanium.

 

σε 100% load τα τροφοδοτικα,

το πρωτο θα καει 1000w πριζα και θα σου δινει 700watt εσωτερικα.

το δευτερο θα καει 1000w πριζα και θα σου δινει 970watt εσωτερικα.

 

καταλαβαινεις την διαφορα?

απο αυτο που παραγει το τροφοδοτικο , τρωει και καποια watt για να παραγει τα 'watt'(παραγει απο ac σε dc  ρευμα).+ την θερμοτητα (που θερμοτητα = ενεργεια = watt)

 

 

5-10 watt στην χειροτερη να κερδισεις χωρις ανεμηστηρες..δεν νομιζω ν αξιζει να τους βγαλεις.

 

εδώ κάνεις λάθος φίλε μου, τα 1000άρια πχ εδώ, θα δίνουν εσωτερικά 1000βαττ αλλά θα έχουν κατανάλωση στην πρίζα 1100 το καλό και 1250βαττ πχ το άλλο.

 

Η ταμπέλα λέει το πόσο αποδίδει DC όχι την μέγιστη κατανάλωση AC ;)

 

Οπότε Χρηστάρα, θεωρητικά βγάζει DC το τροφοδοτικό σου ~450. Αρα έχει περίπου 100 βαττ πριν το κάψεις. Αρκετά είναι αλλά δεν είναι καλό να το ζορίζεις...

 

(μόλις είδα απαντήθηκε και πιο πάνω, οπότε κομπλέ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταμπέλα λέει το πόσο αποδίδει DC όχι την μέγιστη κατανάλωση AC ;)

εκει εκανα λαθος. νομιζα ελεγε καταλανωση AC του τροφοδοτικου..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη ερώτηση

Παρήγγειλα το συγκεκριμένο 650αρη της coolermaster...

Αν στο μέλλον θελησω να βάλω μια κάρτα όπως η r9 290x πχ , θα επαρκεί η θα πρέπει να βρω κάποια που να καταναλώνει λιγότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Xristaras12 αν δεν στρέσαρες με πρόγραμμα θα χες καλύτερα νούμερα και δε θα ταλαιπωρούσες και το τροφοδοτικό,αν και το xfx δεν καταλαβαίνει πολλά.Δεν είναι κατανάλωση πραγματικής χρήσης αυτή άλλωστε. 

 

@manos08 Δε θα χεις κανένα πρόβλημα και θα χεις και πολύ "αέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 60 ευρώ το thermaltake(530w) είναι οκ ή υπάρχουν και άλλες επιλογές ?

το σύστημα για την ώρα είναι πολύ απλό (i3 530 Θα γίνει Oc ,gpu hd 6790 ).Στο μέλλον θα αντικατάστησω cpu και ίσως αργότερα gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω  το τροφοδοτικο   REVOLUTION85+ 1250W 

Σκεφτομε να το αλλαξω  προβληματα δεν εχω,, απλα   εσεις λέτε να το αλλαξω    και να παω σε κατι πιο συχρονο;;;

 

εχω  τον 4770κ στα 4.5 

 

πιστευευτε  για τις νεες καρτες γραφικων το τροφοδοτικο  που εχω να με καλιψει;; η να παρω κατι πιο καινουργιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πάρεις μια ή 2 τότε οποιεσδήποτε. Δε νομίζω να πας να πάρεις 2Χ (2Χ295)...
Για παραπάνω θα πρέπει να κοιτάξεις και ποια μητρική έχεις να δεις ποσες παίρνει, αλλά δε βλέπω και νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...