Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Physiciant, η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να δικαιολογήσω με λογική την επιλογή μου στο hardware. θα προσπαθήσω όμως. Το λοιπόν, είμαι software engineer σε εταιρία πληροφορικής, η οποία τυχαίνει να είναι θυγατρική τοπικού τραπεζικού ομίλου. Λίγο η αβεβαιότητα των ημερών πείτε, λίγο το γεγονός ότι πήραμε μισθούς έναντι με "ανθρωπιστική" πρόθεση μεν, αδειάζοντας δε και τους λογαριασμούς της εταιρίας και προστατεύοντάς τους από πιθανό κούρεμα, βρέθηκα να έχω κάποια καλά χρήματα στην άκρη. Όχι περιουσία ολάκερη, αλλά σημαντικό ποσό.

 

Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι εκτός από την καθημερινή παράνοια και τρομολαγνεία που βιώνουμε γύρω μας, ακούω και πάρα πολλά σχόλια στο χώρο εργασίας μου (για κουρέματα, κλείσιμο εταιρίας κτλ κτλ). Προφανώς δε μπορώ να κάνω κάτι για πράγματα τα οποία δεν είναι στον έλεγχό μου. Με έπιασε όμως ένα παράπονο για το γιατί για αρκετό διάστημα ήμουν οικονόμος και δεν ξόδευα χρήματα που έβγαζα με κόπο, ενώ πχ χρειαζόμουν υπολογιστή στο σπίτι καιρό τώρα και πήγαινα από μήνα σε μήνα. Ένα μηχάνημα 7 ετών είχα μέχρι τώρα εδώ, που δε μου έφτανε για αυτά με τα οποία ασχολούμαι. Πριν από κανένα χρόνο έβαλα και άλλα 4Gb ram και ssd, κάπως έστρωσε η κατάσταση αλλά πολλαπλά vm που χρειάζομαι κατά περιόδους δε μπορούσα να σηκώσω. Το photoshop σερνόταν, μπλε οθόνες βάραγαν συνεχώς και απλά έκανα υπομονή και τα λεφτά που έπαιρνα γίνονταν μασούρια. Από να τα χάσω χωρίς να τα χαρώ, πήγα και τα ακούμπησα.

 

Το αποτέλεσμα και το κριτήριο λοιπόν ήταν ένα απλό YOLO. Γι'αυτό λέω ότι η επιλογή δεν έγινε με βάση τη λογική εξ'ολοκλήρου. Πήρα πολύ δυνατό επεξεργαστή, οverkill προφανώς, (ελπίζω) καλή μητρική και μερικά ακόμα κομμάτια τα οποία θα με βοηθήσουν και θα μου κρατήσουν για τα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον. Και αν ένα oc κάποια στιγμή του δώσει μια ανάσα ζωής, μου αρκεί. Δεν ξέρω πώς να το κάνω, είμαι γενικά άνθρωπος που με αγχώνουν τέτοια πράγματα γιατι ένα λάθος δε μπορώ να το αντικάταστήσω εύκολα, αλλά θεωρώ ότι ανάμεσά σας  όλο και κάποιος θα βρεθεί που θα με βοηθήσει, άμεσα ή αργότερα. Κάρτα γραφικών για παράδειγμα δε με βιάζει αυτή τη στιγμή. Μακάρι να βρω χρόνο για παιχνίδια κάποια στιγμή, να κάνω και την ανάλογη επένδυση.  Αυτά τα ολίγα.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Είμαι σε ένα καλό δρόμο με τη βοήθειά σας και ξέρω προς τα πού να κινηθώ. Η διαθεσιμότητα με σκοτώνει λίγο, ήθελα να τελειώνω με τις αγορές πριν το Σαββατοκύριακο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο το πρωί για να δω αν είναι διαθέσιμο για άμεση παραλαβή από το κατάστημα. με τρώνε τα χεράκια μου να ξεκινήσω το στήσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thermaltake 630 SE  ή xfx 550 w?  Το σύστημα μου είναι παλιό για την ώρα αλλά όταν είναι να το αναβαθμίσω δεν θέλω να έχω περιορισμένες επιλογές λόγω τροφοδοτικού .(π.χ fx 8320 amd 280x βλεπω οτι αυτο το combo θέλει αρκετά watt)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thermaltake 630 SE  ή xfx 550 w?  Το σύστημα μου είναι παλιό για την ώρα αλλά όταν είναι να το αναβαθμίσω δεν θέλω να έχω περιορισμένες επιλογές λόγω τροφοδοτικού .(π.χ fx 8320 amd 280x βλεπω οτι αυτο το combo θέλει αρκετά watt)

g650m ? παιζει σχεδον στα ιδια χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν το κοίταζα εγώ και ήμουν ανάμεσα στο g650m και το tt 630 se οσα review διάβασα ήταν πολύ θετικά.

edit πήγαινε στο 650 αν μπορείς, η διαφορά ειναι σχετικά μικρή και πιστεύω ότι αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει κι αυτο παντως:

https://www.skroutz.gr/s/373786/Hantol-Power-Supply-800W-ATX-V2-3.html

800w silver!!

αλλιως πηγαινε εδω:

https://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ , απλά είχα ως σκοπό να δώσω έως 70 ευρώ μιας και έχω απλό σύστημα και είμαι πολύ casual gamer αλλά μάλλον αξίζει

 

Αν δε θες να δώσεις παραπάνω μπορείς να πας σε ένα από αυτά που πες αρχικά.Και το CM g550m που ρωτάς,μια χαρά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι hantol βρε παιδιά.

και γιατι οχι???πιστοποιηση silver ξερεις τι σημαινει???και τι σημασια εχει η μαρκα?ολα στην κινα φτιαχνονται αν το παμε ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...