Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και γιατι οχι???πιστοποιηση silver ξερεις τι σημαινει???και τι σημασια εχει η μαρκα?ολα στην κινα φτιαχνονται αν το παμε ετσι...

δε θα μπω σε αντιπαράθεση.

Αν πιστεύεις ότι μονο η πιστοποίηση παίζει ρόλο και ότι ολα αφού φτιάχνονται στη κίνα είναι ίδια τότε οκ.

Αν εμπιστεύεσαι το ίδιο την hantol με την coolermaster, την enermax, την seasonic κτλ τότε την επόμενη φορά να πάρεις hantol οταν χρειαστείς τροφοδοτικό.

Εγώ δε μπορώ να προτείνω κάτι που δε θα αγόραζα σε καμία περίπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το συγκεκριμενο το εχω..και ναι η πιστοποιησεις παιζουν ρολο και ξεχωριζουν την ποιοτητα τους..για να παρει εγκριση καθε προιον και να το καταταξουν,δεν χρειαζεται απλως να ειμαστε στενομυαλοι και να κολλαμε στις φιρμες που εχουμε τοποθετησει στο μυαλο μας...και να δωσω παραδειγμα πως το ιδιο το INSOMNIA εχει καταριψει αυτο το κολλημα με τις μαρκες που εχουμε τοποθετησει ψηλα στο μυαλο η για τον λογο οτι δεν γνωριζουμε το ξενο και το αποφευγουμε....και το θεμα λοιπον ηταν με τα κινητα...meizo και thl της ξερεις???ειμαι σιγουρος για σενα οχι,κι ομως ειναι κορυφαια στον "ΚΟΣΜΟ". διαβασε θεματα με κινητα τηλεφωνα και θα καταλαβεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο το εχω..και ναι η πιστοποιησεις παιζουν ρολο και ξεχωριζουν την ποιοτητα τους..για να παρει εγκριση καθε προιον και να το καταταξουν,δεν χρειαζεται απλως να ειμαστε στενομυαλοι και να κολλαμε στις φιρμες που εχουμε τοποθετησει στο μυαλο μας...και να δωσω παραδειγμα πως το ιδιο το INSOMNIA εχει καταριψει αυτο το κολλημα με τις μαρκες που εχουμε τοποθετησει ψηλα στο μυαλο η για τον λογο οτι δεν γνωριζουμε το ξενο και το αποφευγουμε....και το θεμα λοιπον ηταν με τα κινητα...meizo και thl της ξερεις???ειμαι σιγουρος για σενα οχι,κι ομως ειναι κορυφαια στον "ΚΟΣΜΟ". διαβασε θεματα με κινητα τηλεφωνα και θα καταλαβεις..

αφου θες να το συνεχίσουμε τοτε να σου απαντήσω.

ναι τις ξέρω, όπως και όλες τις αλλες που ανέβηκαν τα τελευταία χρόνια. Το τι γίνεται στα κινητά ειναι βέβαια εντελώς άσχετο με τα τροφοδοτικά αλλά ας το ξεχάσουμε αυτό.

 

Επαναλαμβάνω γιατί μάλλον δε κατάλαβες, σε ρώτησα αν πιστεύεις ότι  μόνο η πιστοποίηση παίζει ρόλο.

Πες μας σε παρακαλώ και πόσα ampere δινει σε κάθε γραμμή.

Πες μας και όλο το σύστημα που έχεις.

Επισης κάνε ένα κόπο και βρες μας μερικά review που να το εκθειάζουν.

Όταν προτεινουμε κάτι πρέπει και να μπορούμε να το υπερασπιστούμε, ένα "silver" δεν αρκει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα φιλε μου ειναι συγκεκριμενες οι τιμες των ΑΜΕRE στις γραμμες των τροφοδοτικων στην καθε κατηγορια 80plus που βρισκονται..


με ορια βεβαια στην καθε κατηγορια και εκει ξεχωριζουν σε bronze,gold κ.τ.λπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλεπω κανενα κι εγω αλλα οπως ειπα το ξενο και το αγνωστο το φοβαται ο κοσμος και προτιμαει παντα το γνωστο.. o αδερφος μου για παραδειγμα εχει αυτο

http://www.raptoxx.org/index.php?option=com_content&view=article&id=96&Itemid=294

reviews δεν υπαρχουν.το εχει δυο χρονια τουλαχιστον σε πολυωρη χρηση gaming και υπηρχε ενα διαστημα προβλημα στο σπιτι με τα ηλεκτρολογικα.αν ηξερες ποσες διακοπες εφαγε αυτο το τροφοδοτικο και ακομα δουλευει αψογα...χωρις να κανει καμια υπερταση και να καψει κατι απο μεσα οπως επαθα εγω με ενα corsair και μου εκαψε καρτα ηχου..τεσπα...το θεμα μου αλλο ειναι πως θελω να καταληξω στο οτι δεν πρεπει παντα να φοβομαστε το αγνωστο..να μεν εχεις δικαιο και εχει ο κοσμος τις επιφυλαξεις του αλλα δεν ειναι κακο να πειραματιζεσαι κιολλας.. και μπορει να εισαι εσυ αυτος που θα κανει το review,ωστε να παρακινησεις κοσμο στο να παρει η οχι και στην συνεχεια ερχονται και ακολουθουν κι αλλα reviews..  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάπου εδώ λήγει η συζήτηση, θελω να προσθέσω 2 πράγματα.
1.Certification
post-241435-0-05574800-1436134784_thumb.png
https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus

2.Αν πιστεύεις ότι μονο η πιστοποίηση παίζει ρόλο σε ένα τροφοδοτικό και πως αυτο το hantol ειναι καλύτερο απο το g650m ή το tt 630se τότε φίλε μου καλύτερα να μη προτεινεις κάτι που δε μπορεις να στηρίξεις και που μπορει να πάρεις τον άλλο στο λαιμό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μονο θα πω και τιποτε αλο....

 

Turbo -x τοφοδοτικο μεσα οταν το ανοιξα ειχε χαρτάκι κολλημένο "AKASA 2007" χαχαχαχ

 

γεια σου ρε πλαισιο αθανατο που τα πουλας για νεας τεχνολογιας ενω ουτε η google δεν σε θελει ^^ Ειμαι κακος το ξερω ^^

 

 

Και κάτι ακόμη "οτι ειναι ακριβό η ειναι πολυ διαφημισμένο δεν πάει να πει οτι είναι και καλό"

 

Έχω στο παλιό μου Pc Ένα Zalman 500ρι που το πηρα πριν 7/8 χρονια και δουλεβει ακομη μια χαρα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μονο θα πω και τιποτε αλο....

 

Turbo -x τοφοδοτικο μεσα οταν το ανοιξα ειχε χαρτάκι κολλημένο "AKASA 2007" χαχαχαχ

 

γεια σου ρε πλαισιο αθανατο που τα πουλας για νεας τεχνολογιας ενω ουτε η google δεν σε θελει ^^ Ειμαι κακος το ξερω ^^

 

 

Και κάτι ακόμη "οτι ειναι ακριβό η ειναι πολυ διαφημισμένο δεν πάει να πει οτι είναι και καλό"

 

Έχω στο παλιό μου Pc Ένα Zalman 500ρι που το πηρα πριν 7/8 χρονια και δουλεβει ακομη μια χαρα !!!

Και τι σχεση εχει ακριβως το παραπανω σχολιο με αυτο που γραφανε τα παιδια??Μαλλον καμια :)

 

 

το συγκεκριμενο το εχω..και ναι η πιστοποιησεις παιζουν ρολο και ξεχωριζουν την ποιοτητα τους..για να παρει εγκριση καθε προιον και να το καταταξουν,δεν χρειαζεται απλως να ειμαστε στενομυαλοι και να κολλαμε στις φιρμες που εχουμε τοποθετησει στο μυαλο μας...και να δωσω παραδειγμα πως το ιδιο το INSOMNIA εχει καταριψει αυτο το κολλημα με τις μαρκες που εχουμε τοποθετησει ψηλα στο μυαλο η για τον λογο οτι δεν γνωριζουμε το ξενο και το αποφευγουμε....και το θεμα λοιπον ηταν με τα κινητα...meizo και thl της ξερεις???ειμαι σιγουρος για σενα οχι,κι ομως ειναι κορυφαια στον "ΚΟΣΜΟ". διαβασε θεματα με κινητα τηλεφωνα και θα καταλαβεις..

Εμενα μου  κανει εντυπωση γιατι προτεινες ενα τροφοδοτικο με πιστοποιηση SIlver και παραπανω Watt και αμεσως μετα προτεινεις ενα με λιγοτερα Watt,ακριβοτερο και με πιστοποιηση Bronze.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύεις ότι μονο η πιστοποίηση παίζει ρόλο σε ένα τροφοδοτικό και πως αυτο το hantol ειναι καλύτερο απο το g650m ή το tt 630se τότε φίλε μου καλύτερα να μη προτεινεις κάτι που δε μπορεις να στηρίξεις και που μπορει να πάρεις τον άλλο στο λαιμό σου.

το εχω βαλει ηδη σε δυο pc..δηλαδη τους πηρα στο λαιμο μου??ναι την corsair δεν την εμπιστευομαι στα τροφοδοτικα 100%.ξεκολλα ποια απο το κατεστημενο σε παρακαλω και μην λειτουργεις με τη μαζα..

 

Εμενα μου  κανει εντυπωση γιατι προτεινες ενα τροφοδοτικο με πιστοποιηση SIlver και παραπανω Watt και αμεσως μετα προτεινεις ενα με λιγοτερα Watt,ακριβοτερο και με πιστοποιηση Bronze.....

οχι fulgore δεν παιζει καποιο ρολο, η προσπαθω να τα συγκρινω, απλως για οποιονδηποτε τυπου 

Kostas93   προτεινα το ττ για τον λογο οτι ειναι "γνωστο" και δευτερον γιατι ειναι modular και για καποιον που εχει tower με window ειναι πιο ομορφο οπως και να το κανουμε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι οχι???πιστοποιηση silver ξερεις τι σημαινει???και τι σημασια εχει η μαρκα?ολα στην κινα φτιαχνονται αν το παμε ετσι...

Ειναι ψευτικο badge, Κωστα. Αμα δειτε δεν υπαρχει αναφορα στην σελιδα της εταιριας πιστοποιησης!

 

Οπως τα "80+" τουβλοΧ ;)

 

Προσοχη, ειναι τερμα παρανομο αλλα το κανουν αρκετες εταιριες! Τα hantol ειναι διασημα για τα τσιμεντενια "PFC" ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έγραψα 3 φορές και απάντηση δεν είδα, θα το γράψω αλλη μία μήπως τώρα πάρω απάντηση.
Πιστεύεις ότι μόνο η πιστοποίηση παίζει ρόλο σε ένα τροφοδοτικό;

Με βάση τα όσα λες, ή ολοκληρος ο κόσμος έχει εξαπατηθεί απο το marketing και δε ξέρει τι του γίνεται ή εσύ κάπου χάνεις σε συλλογιστική πορεία.

Επίσης, λες πως ενώ ξέρεις ότι το hantol ειναι καλύτερο απο το coolermaster, το thermaltake και το xfx, προτείνεις και το tt γιατι μπορει να βγει καποιος γκρινιάρης (καλή μου ώρα σαν εμένα) και να γκρινιάξει. Αφού εισαι τόσο σίγουρος για αυτό που λες, δε χρειάζεσαι εξασφάλιση από τους γκρινιάριδες, τους παραθέτεις επιχειρήματα και τους μαθαίνεις κάτι που πιθανότατα έχουν καταλάβει λαθος.

Οποτε και αυτά http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psu-trofodotiko.htm?ENERGY_EFFICIENT=80_plus%20Bronze&Manufacturer=Turbo-Xειναι στην ιδια κατηγορία με τα xfx, coolermaster, thermaltake, enermax, corsair, seasonic και τα λοιπά καθώς έχουν και αυτά bronze πιστοποίηση, και κάποιος που δινει παραπάνω χρήματα για ένα ας πουμε enermax ειναι πρόβατο καθώς και το turbo-x θα εκανε την ιδια δουλεια, αφού εχει την ιδια πιστοποίηση.

Υ.Γ. το στατιστικό δείγμα "2 τεμάχια" καταλαβαίνεις ότι δε μπορει να σταθει ως επιχείρημα φαντάζομαι.

Υ.Γ.2 την corsair δεν την εμπιστεύεσαι 100% αλλά την hantol ναι, και την προτεινεις σε έναν άνθρωπο που μιλάει για pc με fx+r9 280x

Δε μπορώ να κάτσω να σου εξηγήσω γιατι δεν εχουμε κοινή βάση για να γίνει συζήτηση.


Ειναι ψευτικο badge, Κωστα. Αμα δειτε δεν υπαρχει αναφορα στην σελιδα της εταιριας πιστοποιησης!

Οπως τα "80+" τουβλοΧ ;)

Προσοχη, ειναι τερμα παρανομο αλλα το κανουν αρκετες εταιριες! Τα hantol ειναι διασημα για τα τσιμεντενια "PFC" ...

Τύπος ATX Ισχύς (Watt) 800W Energy-Efficient >70% PFC Active 600W Real Power

εγω αυτο βρήκα, τώρα πως "πήρε" silver ας μη το σχολιάσουμε καλύτερα.
ας δούμε και τι λεει η "μαζα"
https://forum.beyond3d.com/threads/chinese-fakery-out-of-control-hantol-psus-with-cement-components.52607/
http://www.overclock.net/t/1246964/hardware-secrets-hantol-psu-fake-pfc-made-of-cement/50
http://forum.it.com.mk/threads/xantol-napouvaa.27339/page-2#post-308170
αλλά αν κάνουμε λάθος, εδώ ειμαστε να μας το πει ο φίλος μας.

και μερικές αποψεις http://www.prisjakt.nu/produkt.php?o=976829απο άτομα που το αγόρασαν. Χρησιμοποίησε το translate να δεις τι λένε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρωστε βρε παλικαρια. Απαντησα για να πω την αληθεια οχι για να ριξω μια φτυαρια χωμα ακομα στον ανθρωπο.

Ενα λαθος ηταν, δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας για αυτα. Αλιμονο. Ουτε τρολλ ειμαστε ουτε τιποτα ;)

 

Απο εδω και περα απλα να ελεγχουμε τις πιστοποιησεις απο τον οργανισμο πιστοποιησης, μην παρουμε κανενα στον λαιμο μας :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρωστε βρε παλικαρια. Απαντησα για να πω την αληθεια οχι για να ριξω μια φτυαρια χωμα ακομα στον ανθρωπο.

Ενα λαθος ηταν, δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας για αυτα. Αλιμονο. Ουτε τρολλ ειμαστε ουτε τιποτα ;)

 

Απο εδω και περα απλα να ελεγχουμε τις πιστοποιησεις απο τον οργανισμο πιστοποιησης, μην παρουμε κανενα στον λαιμο μας :-)

Το θέμα φίλε sheogorath είναι πως του δώθηκε η ευκαιρία να το κοιτάξει καλύτερα και να πει "mea culpa".

Αντίθετα, προτίμησε να μας αποκαλέσει μάζα (προβατα ) που προτείνουμε ποιοτικά τροφοδοτικά και όχι αυτό το έκτρωμα που λεγεται hantol το οποίο ένας θεός ξέρει πως ειναι νόμιμο να πωλείται ακόμη.

 

Αν το έπαιρνε ο φίλος και αγόραζε μετά μια am3+μητρική και εναν fx 8320 και μια 280x με κόστος ~500 ευρώ όπως αναφέρει στο μήνυμα του, και του τα έκαιγε όλα, μετά τι θα γινοτανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα φίλε sheogorath είναι πως του δώθηκε η ευκαιρία να το κοιτάξει καλύτερα και να πει "mea culpa".

Αντίθετα, προτίμησε να μας αποκαλέσει μάζα (προβατα ) που προτείνουμε ποιοτικά τροφοδοτικά και όχι αυτό το έκτρωμα που λεγεται hantol το οποίο ένας θεός ξέρει πως ειναι νόμιμο να πωλείται ακόμη.

 

Αν το έπαιρνε ο φίλος και αγόραζε μετά μια am3+μητρική και εναν fx 8320 και μια 280x με κόστος ~500 ευρώ όπως αναφέρει στο μήνυμα του, και του τα έκαιγε όλα, μετά τι θα γινοτανε?

ενταξει το καταντησες σεναριο επιστημονικης φαντασιας..λολ.τεσπα για να ληξει εδω οοολο αυτo:

για να το λεει ο Sheogorath  ετσι θα ναι...

λαθος μου παιδια...σορυ για την αναστατωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...