Προς το περιεχόμενο

Η Εξτρεμαδούρα της Ισπανίας κάνει τη μετάβαση σε Linux και opensource λογισμικό σε 40.000 υπολογιστές


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  και ταυτοχρονα η Ισπανια απο τη μεταβαση αυτη να κερδιζει

30 εκατ. το χρόνο.

 

Το ιδιο εκανε και η Γαλλια

          Στο αρθρο αναφερετε "Υπολογίζεται ότι θα εξοικονομηθούν έως και 7 εκατομμύρια το χρόνο σε σχέση με τη μετάβαση σε Vista."

 

Υπαρχουν κι αλλα παραδειγματα συγγεκριμενα Κινα και  Ρωσια εχουν κανει τη μεταβαση απο windows σε linux και μην μου πεις οτι δυο υπερδυναμεις σαν κι αυτες δεν περασαν απο κοσκινο ολες τις παραμετους για να προβουν σε τετοια αλλαγη!

 

   

 

 

 

Χωρις να ειμαι  ειδικος στα περι κοστους και εξοικονόμησης πόρων σε μια εταιρία όσο αφορα το λογισμικό κτλ,αν ήταν ολα τόσο ρόδινα απο πλευρας οικονομικού συμεφεροντος ,δεν θα γινόταν μια αλλαγη απο windows σε linux πρωτα απο όλα εστω και σε καποιο ποσοστό στον ΙΤ?

Για να μην γινεται κατι τέτοιο στον ΙΤ κατι σημαίνει πιστευω.

Εκτος αν ειναι και εκει ολοι ασχετοι,μυρωδιαδες με πελατειακες σχεσεις κτλ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, καντε ονειρα, εδω η βουλη πληρωσε 1 εκ.+++ για μια ιστοσελιδα!!!!!!!!!! Αυτοι ειναι ικανοι να χρησιμοποιουν win 98 με απιστευτο κοστος μονο και μονο γιατι οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν θελουν να μαθουν το καινουργιο λειτουργικο συστημα.

Ας είναι καλά οι 9 στους 10 εδώ μέσα που τους στηρίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα μέχρι πρότεινος υπήρχε πελατειακή σχέση μεταξύ βουλευτών και υπαλλήλων δημοσίου γιαυτό δεν έπαιξε ποτέ αυτό το σενάριο.

 

Τέσπα καλό το open source αλλά για τα 12Giga βάσης των λογιστικών προγραμμάτων που έχουμε στην δουλειά δεν εμπιστεύομαι τίποτα άλλο από Windows Server 2012 + Microsoft SQL Server Standard Edition. Ναι τα πληρώσαμε 5 χιλιάρικα αλλά έχουμε υποστήριξη 24/7

Το μέχρι πρότινος μου άρεσε. Υποστηρίζω ότι θα δεις το ίδιο έργο τα επόμενα 35 χρόνια χωρίς καμιά απολύτως παραλλαγή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο MichalisCorsa. Πόσο θα ήθελα να έβλεπα τρώνε τα μούτρα τους από τα τρελά bugs του "όπεν σούρς" ενώ είναι σε πελάτη που θέλει να δουλέψει άμεσα

3t7xpj.jpg

Ναι ενώ τώρα που δουλεύουν με windows πάνε με τρελή ταχύτητα οι εφορίες και λοιπές δημόσιες υπηρεσίες... Το πράγμα και το απέδειξε η Ισπανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, το τι ανακοινώνει κάθε χώρα σαν "κέρδος", μην το παίρνουμε τοις μετρητοίς. Και στην Ισπανία, και παντού, τα ίδια κάνουν. Η μαγκιά παίζεται σε ποιος (κάποιος που έχει τα μέσα) θα "κερδίσει" τον διαγωνισμό και θα βγάλει το υπερκέρδος του. Είτε με προσφορά σε Windows PCs είτε με προσφορά σε Linux PCs, λίγη σημασία έχει. Το πολύ πολύ με τα Linux PCs να βγεί κερδισμένος ο επιχειρηματίας που ανέλαβε το έργο, σίγουρα όχι ο λαός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι  ειδικος στα περι κοστους και εξοικονόμησης πόρων σε μια εταιρία όσο αφορα το λογισμικό κτλ,αν ήταν ολα τόσο ρόδινα απο πλευρας οικονομικού συμεφεροντος ,δεν θα γινόταν μια αλλαγη απο windows σε linux πρωτα απο όλα εστω και σε καποιο ποσοστό στον ΙΤ?

Για να μην γινεται κατι τέτοιο στον ΙΤ κατι σημαίνει πιστευω.

Εκτος αν ειναι και εκει ολοι ασχετοι,μυρωδιαδες με πελατειακες σχεσεις κτλ 

Οσο αφορά τον ΙΤ υπαρχει εξηγηση.

Καταρχας ολα ξεκινουν απο τη παιδια!

Οταν σε ολα τα σχολεια οι μαθητες δηδασκονται το μαθημα της πληροφορικης με windows αλλα και τα ιδιωτικα φροντιστηρια που σου παρεχουν υποτηθετε ενα ανοτερο επιπεδο,περιοριζονται μονο στα windows,office,καταλαβαινεις οτι πραγματι ο κοσμος ειναι ασχετος και νομιζει οτι η πληροφορικη ειναι μονο windows και ενα-δυο αλλα προγραμματα.

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι η microsoft δινει δωρεν το λογισμικο της σε φοιτητες.

Ετσι οι αυριανοι επιχηρηματιες και υπαληλοι δεν ξερουν τιποτα απο linux και ειναι λογικο να μην το προτημουν.

 

Και μην ξεχνας οτι οι επαγγελματιες που χρησημοποιουν προγραμματα οπως photoshop,autocad δεν εχουν επιλογη διοτι οι ετεριες που τα φτιαχνουν δεν τα κανουν συμβατα με linux(γιατι αρεγε??)

 

Παντος πρεπει να ξερεις οτι πανω απο το 90% των server παγκοσμιος χρησιμοποιει linux.Μεσα σε αυτο το ποσοστα ειναι και οι server της google,του facebook,twiter,της ιδιας της microshoft(πραγματικα ουτε η ιδια δεν χρησημοποιει windows server,κατι ξερει)και της apple

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 χρονακια θα αλλαξουν παλι.

 

Αυτές τις ατάκες περιμένω όταν διαβάζω τέτοια θέματα...

 

Μιλάει η "πείρα"...

Άσε γατάκι Ισπανική κυβέρνηση με τις μελέτες έργου και τις επιτροπές σου...

Ο Τάδε Ταδόπουλος από το Ελλάδα... ξέρει... Και σου έβγαλε κάρτα για την κίνησή σου.

 

"Τρία χρονάκια" σου έδωσε ο τύπος όπως το "έκοψε" με το μάτι...

 

 

Έλεος...

 

 

Εντός θέματος τώρα.

 

Τα οφέλη είναι σημαντικά και μεγάλα από τη μετάβαση γενικά των πληροφοριακών συστημάτων στο δημόσιο τομέα σε open source.

 

ΔΕΝ είναι μόνο το κόστος (το οποίο είναι πολύ πιο πολύπλοκο θέμα απ όσο φανταζόμαστε) 

 

Αυτή τη στιγμή έχεις σε όλο το δημόσιο χώρο:

 

1) Κλειστό λειτουργικό. Δηλαδή ένα λειτουργικό που ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις προς όποια κατεύθυνση θες ως κράτος αλλά εξαρτάσαι πλήρως από την εταιρεία που το έφτιαξε.

 

2) Κλειστές εφαρμογές!!! Εδώ κι αν γίνεται χαμός. Η κάθε εφαρμογή (μικρή, μεγάλη ή γιγάντια) έχει φτιαχτεί απο μια εταιρεία ενός μαλ@κ@ ή μη, που είχε τα κονέ ή όχι και ανήκει αποκλειστικά σε αυτόν! Κρέμεται ολόκληρος ο δημόσιος τομέας δηλαδή από ιδιώτες που αποκτούν εξουσιαστική σχέση πάνω στο κράτος.

 

Αυτό -προς μεγάλης μου έκπληξης- πολλοί δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει.

 

Αν όλα τα προγράμματα του κράτους είχαν φτιαχτεί με την επιβολή να είναι open-source τότε ο κώδικας θα άνηκε πια στο κράτος. Που σημαίνει οτι θα μπορούσε να αναθέσει κάθε φορά σε ΟΠΟΙΟΝ θέλει μια πιθανή αλλαγή, βελτίωση ή προσθήκη. (Φυσικά αυτό προϋποθέτει οργάνωση που το μπ***λο που ζούμε και που συμβάλουμε όλοι μας, δεν έχει ούτε για πλάκα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Κλειστές εφαρμογές!!! Εδώ κι αν γίνεται χαμός. Η κάθε εφαρμογή (μικρή, μεγάλη ή γιγάντια) έχει φτιαχτεί απο μια εταιρεία ενός μαλ@κ@ ή μη, που είχε τα κονέ ή όχι και ανήκει αποκλειστικά σε αυτόν! Κρέμεται ολόκληρος ο δημόσιος τομέας δηλαδή από ιδιώτες που αποκτούν εξουσιαστική σχέση πάνω στο κράτος.

Θα αλλάξουν όμως και οι σημαντικές εξειδικευμένες εφαρμογές σε Open Source; Ένας επαγγελματίας που χρειάζεται πχ το Photoshop, είτε σε Windows, είτε σε Linux, "κρέμεται" από την Adobe (και δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό). Οπότε κίνητρα για την αλλαγή του λειτουργικού του συστήματος δεν του δίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξουν όμως και οι σημαντικές εξειδικευμένες εφαρμογές σε Open Source; Ένας επαγγελματίας που χρειάζεται πχ το Photoshop, είτε σε Windows, είτε σε Linux, "κρέμεται" από την Adobe (και δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό). Οπότε κίνητρα για την αλλαγή του λειτουργικού του συστήματος δεν του δίνονται.

 

Μιλάω για το δημόσιο τομέα. Αφενός δε νομίζω ότι χρησιμοποιείται πουθενά στο δημόσιο το photoshop σε βαθμό τέτοιο που δε θα μπορούσε να αντικατασταθεί από gimp π.χ. και αφ εταίρου μιλώ για τον όγκο των εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί για το δημόσιο κατα παραγγελία αυτού.

 

Και ξέχωρα απο αυτά που ανέφερα παραπάνω (απο το γεγονός δηλαδή ότι μετά η εταιρεία που έφτιαξε την κάθε εφαρμογή για το δημόσιο αποκτά μονοπωλιακή εξουσία γιατί μόνο αυτή μπορεί να κάνει την όποια αλλαγή ή εξέλιξη στην εφαρμογή της) έχεις αυτή τη στιγμή στον τομέα της αυτοδιοίκησης στην Ελλάδα ένα σορό σαβούρες απο ετερογενή συστήματα που υπολειτουργούν κι όλας.

 

Γιατί ο κάθε δήμος (με καλή η πονηρή πρόθεση) έδινε σε έναν άλλο να του φτιάξει τα ίδια ή παρόμοια πράγματα.

 

 

Υ.Γ.

Κι ύστερα κάθετε ο άλλος εδω μέσα και υποστηρίζει τον κλειστό κώδικα και τα windows στο δημόσιο, για να βγάλει το κομπλεξ του που δε ξέρει linux... [Γενικό το σχόλιό μου και πάνω σε φόρτιση με αυτά που διαβάζω στο thread :-D ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Και στον ιδιωτικό τομέα που είμαι εγώ είχαμε αγοράσει προγράμματα από εταιρείες που έκλεισαν. Αν είσαι ικανός θα παραμείνεις στην αγορά. Το ίδιο γίνεται και με τις εφαρμογές του δημοσίου.

 

Και θα γυρίσω πάλι στις εφορίες. Το taxis παραμένει ίδιο και απαράλλαχτο τόσα χρόνια στις εφορίες. Άρα πέρα από το ετήσιο συμβόλαιο συντήρησης δεν κοστίζει κάτι άλλο. Τώρα για το taxisnet ίσως και να μπορούσαν να το κάνουν open source. Αλλά με τα λαμόγια που θα εμπλεκόταν στην υπόθεση νομίζω θα μας έβγαινε το ίδιο κόστος.

 

Λέω και πάλι μην μένετε μόνο στο να σχολιάζετε το λογισμικό. Αν η αγορά του γίνει από λάθος ανθρόωπους ακόμα και φρεε να είναι κάποιοι θα προσπαθήσουν να εκμεταλευτούν την κατάσταση για να τα οικονομίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ms τα χρυσα χρονια του 90 εφτιαξε την αυτοκρατορία της.

Ολοι χρησιμοποιούν win ειδικα σε υπηρεσίες, εταιρίες κτλπ

εμαθε στον κοσμο να σημαινει υπολογιστης = windows.

Οπως και στη γιαγια μου οταν μου λεγε φερε μου ενα hansaplast ενω ειχαμε tollplast!

Εχει ριξει πολλα λεφτα, σε δωρεες, κυβερνήσεις και καλα εχει κανει, εχει marketshare στο 90%.

 

Τωρα περι Ελλαδας:

Θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν linux αλλα δεν θελει κανεις Ελληνας και μη, να κατσει να μαθει τις 10 διαφορες που θα χει.

Βαριεται και δεν τον ενδιαφέρει. Και γιατί άλλωστε; τα λεφτά που θα "εξοικονομηθούν" απο τις δημόσιες υπηρεσίες θα του αναβαθμίσουν τον τρόπο ζωής; θα δούνε αύξηση στους μισθούς, θα φτιαχτούν παιδικές χαρές, θα φτιάξουν τους δρόμους απο τις λακκούβες και που ειναι σαν βούτυρο, θα φτιαχτούν τα πεζοδρόμια;

Η απάντηση είναι όχι, άπλα θα πάνε σε άλλες τσέπες και για τα μνημόνια...

Οπότε windows και αγιος ο θεός.

Μην μπαίνετε στο τριπακι linux και είμαστε super εναλλακτικοί, οικολόγοι, μάγκες και οχι πρόβατα.

Όπως και να χει το σύστημα ευνοημένο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα πάντως που κάνω σε microsoft office δεν κατάφερα να τα κάνω με τίποτα με το libreoffice και το κακάσχημο σοβιετικού τύπου interface του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...