Προς το περιεχόμενο

Το upgrade or not...? That's the question...


XPHSTOS_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Το PCάκι μου έχει αρχίσει να ζορίζεται σιγά σιγά και είμαι στα πρόθυρα μιας αναβάθμισης.
Το σύστημα μου είναι το εξής.

PSU: TAGAN 500W
CPU: INTEL Q6600
GPU: MSI 560 GTX-Ti
RAM: KINGSTON DDR2 HYPERX 2x2048
MOB: MSI P-35 Platinum
HDD: WD Velociraptor 150GB + WD 1ΤΒ RE
MONITOR: LG L226W (1680x1050)

Σκοπός της αναβάθμισης είναι να τα αλλάξω όλα πλυν της κάρτας γραφικών η οποία είναι "καινούργια" και την πήρα τον αύγουστο του '12.
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα περισσότερο να πάω σε Intel CPU, οπότε θα περιμένω τους Haswell.

Ερώτηση 1: Αξίζει να περιμένω τους Haswell ή να πάω σε κάποια σύνθεση με AMD? 
Η χρήση που το θέλω είναι κυρίως για προγράμματα της Adobe (Ps, InDesign, Illustrator...κτλπ) και κανα 3D όπως το Blender, αυτά σαν κύρια χρήση λόγο δουλειάς. 
Απλά επειδή θα είναι στο σπίτι, θα βλέπω σίγουρα ταινίες και θα παίζω κανα παιχνιδάκι μη φανταστείτε όπως κάτι το τρελό, ούτε και έχω απαιτήσεις για Full στα γραφικά.
(Είδα κάτι reviews και ο 3570Κ βγαίνει καλύτερος από τον FX 8350, οπότε οι Haswell λογικά δεν θα είναι ακόμη καλύτεροι?!)

Ερώτηση 2: Αν αξίζει η αναμονή, πότε περίπου θα ήταν μια καλή περίοδος αγοράς των Haswell, θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Οκτώβρη - Νοέμβρη?

Τέλος, η αναβάθμιση θα γίνει έτσι και αλλιώς σε 2 μέρη, είτε θα κάνω μια σύνθεση που θα περιλαμβάνει AMD CPU, δίσκους, μητρική, μνήμες, τροφοδοτικό όπου θα γίνει άμεσα και κατά το φθινόπωρο θα πάρω μια 27" 1440p οθόνη.
Ή εναλλακτικά (σε περίπτωση που περιμένω για Haswell), θα αγοράσω τώρα την οθόνη και τους δίσκους και τα υπόλοιπα το φθινόπωρο.

Ερώτηση 3: Έχει κανείς monitor 27" με ανάλυση 1440p ή 1600p για να μου πει αν αξίζουν όντως τα λεφτά τους?
Η πιο φθηνή IPS που βρίσκω είναι στα 510€ η Dell 2711, και δεν τα λες λίγα τα λεφτά...
Προσωπικά η μόνη μου εμπειρία που έχω με τέτοια οθόνη είναι όταν πάω σε κανα κατάστημα τύπου Mediamarkt και παίζω με τα Mac που έχουν ανοικτά... :P :P

Όσο αφορά το νέο σύστημα:

MONITOR: Dell 2711, αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ευχαρίστως να το δω.
HDD: Samsung 840 Pro 256GB + WD 3TB GREEN

Για τα υπόλοιπα part δεν έχω καταλήξει, θα τα δούμε μαζί όταν αποφασίσω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο τους Green καλυτερα να πας σε καποιον Caviar Blue. Περιπου πανω κατω ποσα θα διαθεσεις?

Caviar blue βγαίνουν μέχρι 1t. Για 3t προτιμώ τον toshiba που είναι σε παρόμοια τιμή με τον caviar green.

 

@xrhstos_

 

Ο fx8350 παίζει στην κατηγορία i5, oχι στην κατηγορία των i7.

Αν υπολογίζεις για i7 πάντως, θα σε συμβούλευα να περιμένεις τους haswell και να μην βιαστείς για 3770k.

Στο θέμα των δίσκων, μιας και θα παίξεις σε 256g ssd, έχεις αρκετή χωρητικότητα για να κάνεις όλες τις δουλειές σου απο κει. Οπότε είναι ψιλο-αδιάφορο τι θα βάλεις για αποθήκευση δεδομένων. Aν και όπως έγραψα και πιο πάνω, o toshiba 3t μου φαίνεται καλύτερος και σε παραπλήσια τιμή.

http://www.skroutz.gr/s/2444929/Toshiba-DT01ACA300-3TB.html

 

 

Στο θέμα μονιτορ, διάβασε και εδώ για φθηνότερες λύσεις

http://www.insomnia.gr/topic/464771-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-27%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%82-yamakasi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Caiden

Για τον συγκεκριμένο Green έχω διαβάσει καλά reviews στο internet.
Αν μπορούσα θα πήγαινα για τον RE της σειράς αλλά μετά πάει ο κούκος αηδόνι...

Θα δώσω περίπου 1000€ χωρίς την οθόνη. Αυτή είναι εξτραδάκι... :P (Εξτραδάρα μάλλον)

@trek
Σίγουρα συγκρίνω τον FX μόνο με Ι5, γιατί ξέρω ότι έχει διαφορά μεγάλη με τους I7.

Η αλήθεια είναι ότι έχω 5Χ500GB και 1Χ1ΤΒ γεμάτους, (όλοι WD και γεμάτοι με mp3 κυρίως) και ήθελα να τους αδειάσω τους 500άρηδες τουλάχιστον, έτσι ώστε και να τα έχω όλα μαζεμένα και θα μου μείνουν αρκετοί δίσκοι να γεμίσω μέχρι να χρειαστεί να ξαναγοράσω.

Η αλήθεια είναι ότι πήγα καρφί για WD γιατί τους εμπιστεύομαι, θα δω όμως και αυτόν που μου έστειλες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 8350 είναι καλύτερος σε εφαρμογές rendering κτλπ και περνάει και σε πολλά games τους ι5 και τους ι7 εκτος απο τον εχτρεμε

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...