Προς το περιεχόμενο

Διεργασια "Διακοπες συστηματος".


Hawk7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσεξα εδω και λιγο καιρο,οτι ανοιγωντας τον task manager των windows,και στο πεδιο(Διεργασιες των Windows),μεσα σε αυτες υπαρχει το (Διακοπες συστηματος) με χρηση cpu 13%.

Αυτο δεν συμβαινει οταν εκκινω τα windows,αλλα μετα απο αρκετουτσικη ωρα.

Αρχικα ειναι ο επεξεργαστης ειναι για αρκετουτσικη ωρα στο 0-1%.Μετα κλειδωνει χωρις να κανω τιποτε στο 13% σταθερα.

Ειναι φυσιολογικο;

Οταν λεω τιποτε,εννοω τιποτε.Ξερει καποιος την ακριβη χρηση αυτης της διεργασιας;

Εαν ειναι φυσιολογικο το προσπερνω.Εαν οχι,πρεπει να κανω καποια διερευνση;

 

Προβλημα επιλυθηκε.

 

Τελικως,μετα απο αρκετες ημερες πειραματισμου,και ψαξιμο,βρηκα τον υπαιτιο  του προβληματος.

Αποτελεσμα της χρησης cpu στο 13-15%,ηταν το συστημα να κολλαει γενικως.Ιντερνετ,εφαρμογες,παιχνιδια,benchmarks κ.α,πολλα lags.

O υπαιτιος ηταν το ενεργο hibernate των windows.

Το συγκεκριμενο προβλημα οπως διαβασα και σε πολλα αλλα sites,παρουσιαζεται εντονο ειδικα σε χρηστες με SSD δισκους.Δεν ξερω αν διορθωνεται με καποια αναβαθμιση,η' με διορθωση του μεγεθους του hibernate.

Το εχω απενεργοποιηση,και τωρα ειμαι ενταξει.

Αυτα,απλως σε περιπτωση που καποιος χρηστης εχει το ιδιο προβλημα,δεν ξερει που οφειλεται,και αν εχει,πως να απαλλαχθει απο αυτο.

Επεξ/σία από Hawk7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

φιλε κε εγο  απο τα ιδια αλα εκανα κε φορματ κε δεν με εφιγε ακομα αλα δεν με τροι  απλοσ κατηετε εκι με πιντ νουμερο 0 εχι κε σινεργατεσ το 4 κε το 264 νομιζο αλα ενα απο αφτα να κλισο με κλινι ο υπολογιστης  ((((( σιγνομι για τα ορθ λαθη)))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

φαντάσου ότι ακόμη και στα windows 10 μου συνέβει (και λύθηκε με τον ίδιο τρόπο) το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.. 

Δεν μου είχε ξανασυμβεί να τρώει επεξεργαστή, γιατί πάντα το έκλεινα εξαρχής, μετά την εγκατάσταση.

Ούτε επίτηδες να το κάνανε.. 

(μετά την απενεργοποίηση του hibernation κάντε επανεκκίνηση..)

 

Σε ευχαριστώ ακόμη και τώρα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Windows 10 σε λαπτοπ με εγκατεστημένο SSD δίσκο είχα το ίδιο πρόβλημα.
Οι διακοπές συστήματος έκλεβαν το 99% της CPU, εκτός από το hibernation έπρεπε να απεγκαταστήσω και το Advanced SystemCare της IObit.

Και μετά ολα εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...