Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με κατασκευή σελίδας


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Μου ζητάει ένας γνωστός να του φτιάξω μία σελίδα και έχω κάποιες απορίες μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ τόσο σοβαρά με το άθλημα και δεν είμαι σίγουρος αν τα καταφέρω γιατί οι γνώσεις στον συγκεκριμένο τομέα δεν είναι πάρα πολλές. Για αυτό αν λυθούν οι απορίες ίσως του δώσω το ΟΚ, αλλιώς δε πειράζει :P

 

Καταρχήν θα είναι μια σελιδούλα για επαγγελματική χρήση άρα θα έχει κατηγορία με προϊόντα τιμες κλπ αλλά και κατηγορία με φωτογραφίες από δουλειές που έχουν γίνει. Ως εδώ καλά, αλλά το θέμα είναι ότι το θέλουμε δυναμικό ώστε να μπορεί μόνος του ο γνωστός να τροποποιήσει κάποια πράγματα ή να προσθέσει φωτογραφίες, προϊόντα κλπ. Αυτό λοιπόν πως μπορεί να γίνει; Δε ξέρω τι παίζει με έτοιμες πλατφόρμες, control panel κλπ και αν είναι απλό να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο. (γίνεται για παράδειγμα με το zoomla; )

Αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα μου οπότε θα ήθελα αν μπορείτε να μου εξηγήσετε πολύ περιεκτικά πως γίνεται κάτι τέτοιο ή να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες ώστε να καταλάβω που και τι πρέπει να ψάξω.

 

Ένα άλλο προβλημα είναι ότι δε γνωρίζω τίποτα για τις λέξεις κλειδιά που θα βλέπουν οι μηχανές αναζήτησης. Δηλαδή δε ξέρω πως τοποθετούνται ώστε να τα βρουν οι μηχανές αναζήτησης. Διαβάζω για το google adwords αλλά δε καταλαβαίνω τι ρόλο βαράει αυτό το πράμμα. Μέσα από το adwords μπορώ να βάλω λέξεις κλειδιά που θα αντιστοιχούν στις σελίδες μου και αυτά τα αποτελεσματα θα εμφανίζονται μόνο στο google; Τι γίνεται με τις άλλες μηχανες αναζήτησης; (κάτι για SEO tools διαβάζω αλλά μάλλον μπερδεύτικα με τις πολλές χυμα πληροφορίες)

 

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να με διαφωτίσετε έστω και λίγο μπας και βγάλω άκρη και το αναλάβω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή το Joomla σου αρκεί.. Μπορείς να μπεις στην κοινότητα να διαβάσεις και περισσότερα.

 

Μέσα από το Joomla θα περάσεις τα meta θα τα βρεις αυτά κατά την σχεδίαση.

 

Μην ξεχάσεις να δηλώσεις μετά το site στην google 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ :) 

Δηλαδή μπορούμε να πάρουμε χώρο και domain πχ από το papaki που βλέπω υποστιρίζει και zoomla και μετά θα σχεδιάσω την σελίδα από zoomla? Αυτό δε καταλαβαίνω. Δηλαδή παρέχει έτοιμες πλατφόρμες για σχεδίαση σελίδας ή πρέπει να την σχεδιάσω εγώ πχ σε κάνα dreamwaver?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ :)

Δηλαδή μπορούμε να πάρουμε χώρο και domain πχ από το papaki που βλέπω υποστιρίζει και zoomla και μετά θα σχεδιάσω την σελίδα από zoomla? Αυτό δε καταλαβαίνω. Δηλαδή παρέχει έτοιμες πλατφόρμες για σχεδίαση σελίδας ή πρέπει να την σχεδιάσω εγώ πχ σε κάνα dreamwaver?

 

Για να χρησιμοποιήσεις dreamweaver θα χρειαστει να εχεις γνωσεις εστω τα βασικα html,css.. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με html κάτι γίνεται (είχα κάνει και μαθήματα κάποτε αλλά θέλω λίγο φρεσκάρισμα)  :P

 

Θα κοιτάξω να δω το joomla τι δυνατότηες μου δίνει και αν είναι εύκολο δηλαδή να δείξω και στον ιδιοκτήτη της σελίδας πως να τροποποιεί μόνος του και να προσθέτει φωτογραφίες κλπ.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαζω το joomla αλλά δε βγάζω άκρη... Κοιτάζω tutorials στο site του joomla και δείχνει όλο μπούρδες για το πως να βάλεις φωτο σε άρθρα κλπ... Λες και θέλω να φτιάξω κάνα blog. Εντομεταξύ χαζεύω στο φορουμ του joomla.gr μήπως βρω κανα template αλλά τι να πω; Από το 2009 έχουν να ανεβασουν κάτι στα free. Δεν παίζει κάποια σελίδα που να μπορώ να διαλέξω κάποιο πρότυπο με βάση την κατηγορία που θέλω; Μου φαίνεται μάπα το καρπούζι πάντως και δεν μου φαίνεται πως το joomla είναι για σοβαρή δουλειά. Εκτός αν εγώ δεν βρίσκω τα καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λίγο περιπλοκο αλλα ειναι απο τα καλυτερα στο ειδος του..αν δεν ξερεις απο joomla πηγενε σε κατι ποιο απλο οπως wordpress..εκανα παλια μαθηματα joomla νομιζω καμια 10ρια μαθηματα..ηταν παρα πολλα πραγματα και προσθετα που επρεπε να μαθω..(και πρεπει)



Δες τα βασικα απο εδω:  http://www.youtube.com/watch?v=a5yq7IDAb-U και αν βγαλεις ακρη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To wordpress για blogs δεν ειναι; Δε νομίζω να μου κάνει για αυτό που θέλω να φτιάξω. Βλέπω το βίντεο τώρα και μπήκα κι εγώ στο cloudaccess να δοκιμάσω το joomla 3 :P Απλά βλέπω ότι το joomla 3 είναι πιο οργανωμένο και κατανοητό από ότι το πανάρχαιο 1,5 που έβαλα εγώ και δοκιμάζα χτες. Ξέρουμε μήπως το papaki.gr ποια έκδοση δίνει; (δεν το αναφέρουν πουθενα)

Βλέπω στο papaki ότι παρέχουν πολυ πράμα ακόμα και στο πιο φθηνο τους πακέτο.

Και κάτι για photo galleries βλέπω ότι δίνει που συνεργάζονται με joomla οπότε πιστεύω είναι ότι πρέπει και για να διαχειρίζεται ο κάτοχος της σελίδας τος φωτογραφίες του ευκολα και με λίγο ψάξιμο με το joomla κάτι θα καταφέρω πιστεύω. 

Σαν hosting λοιπόν να δοκιμάσω το papaki? Το βλέπω σαν πιο ολοκληρωμένη λύση για αυτά που χρειαζόμαστε πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι φίλε μου πως άν η δημιουργία site ήταν τόσο απλή υπόθεση όσο θες εσύ να ελπίζεις, δεν θα υπήρχαν εταιρίες κατασκευής ιστοσελίδων. Αν θες τυφλοσούρτι μόνο σε κανένα wordpress αν βρεις κάποιο free template που να είναι για αυτό που ζητάς (δεν είναι όλα για blog παρ'ότι αυτή είναι η λογική του framework του wordpress).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι φίλε μου πως άν η δημιουργία site ήταν τόσο απλή υπόθεση όσο θες εσύ να ελπίζεις, δεν θα υπήρχαν εταιρίες κατασκευής ιστοσελίδων. Αν θες τυφλοσούρτι μόνο σε κανένα wordpress αν βρεις κάποιο free template που να είναι για αυτό που ζητάς (δεν είναι όλα για blog παρ'ότι αυτή είναι η λογική του framework του wordpress).

Καλά εννοείται αλλά δεν είπα να κάτσω να στήσω και σε dreamwaver. Κάτι πιο απλό ψάχνω  :P Θα ασχοληθώ λίγο και αν δεν τα καταφέρω δε θα σκάσω κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ούτε εσύ έχεις ιδιαίτερες γνώσεις, ούτε ο φίλος σου από τη στιγμή που το ανέθεσε σε σένα, θα σου πρότεινα να πας σε καμιά λύση τύπου yourbussines.gr του ΟΤΕ, γιατί αλλιώς θα πελαγώσεις με αυτά που θα δεις μπροστά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...