Προς το περιεχόμενο

Αγορα μνημης για γρηγοροτερο υπολογιστη ....


manolas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.Θα θελα την βοηθεια σας σε κατι που ισως να ειναι απλο αλλα για μενα που ειμαι αρχαριος μου φαινεται πολυ δυσκολο.Λοιπον εχω ενα σταθερο υπολογιστη με αυτα τα χαρακτηριστικα

43823715.png

.Ο υπολογιστης μου ''δεν τρεχει'' (ανοιγει σελιδες,κολαει το youtube, και γενικα σερνεται).Αυτο απ οτι διαβαζω εδω η ακουσα απο φιλο ειναι θεμα μνημης.Κι εγω θα θελα να ρωτησω τα εξης :

1) Ειναι ευκολο να αλλαξω μνημη μονος μου?

2)Τι μνημη πρεπει να παρω για να ταιριαζει?

3)Εχω 512 RAM και σκεφτομαι 4 GB.

4)Εχετε καμια συγκεκριμενη και φθηνη να μου προτεινετε να παραγγειλω απο εδω στο ιντερνετ?

 _

* Οτι αλλο θελετε να με ρωτησετε ειμαι εδω και θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας ....

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρέξε το speccy,περίμενε να βγάλει της πληροφορίες,τα βγάζει σαν κείμενο οπότε επέλεξε τα όλα  και κάνε αντιγραφή επικόλληση εδώ να δούμε τι έχεις.

 

Γενικά δεν συμφέρει να πάρεις παλιά μνήμη αφού θα σου βγει αρκετά ακριβά,μόνο αν δεν βλέπεις να κάνεις αναβάθμιση για πολύ καιρό ακόμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε το speccy,περίμενε να βγάλει της πληροφορίες,τα βγάζει σαν κείμενο οπότε επέλεξε τα όλα  και κάνε αντιγραφή επικόλληση εδώ να δούμε τι έχεις.

 

85472083.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2159#sp

 

 

  • Type: DDRII 533/400
  • Max capacity: 2GB
  • DIMM slots: 2

 

2gb το πολύ,2χ1gb..και το πολύ 533mhz,μπορείς να βάλεις και με περισσότερα MhZ απλά θα τρέχουν στα 533.

Ακόμα και με 2gb μην περιμένεις και πάρα πολλά,δεν θα κολλάει πλέον από μνήμη(τόσο συχνά),αλλά για να παίζεις flash (βίντεο στο youtube/παιχνίδια στο facebook) θέλεις καλό επεξεργαστή και ούτε η (ανύπαρκτη)κάρτα γραφικών βοηθάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά στο κουράγιο σου που τρέχεις windows 7 με 512mb ram :-D

Για να τα τρέξεις αξιοπρεπώς χρειάζεσαι οπωσδήποτε 2gb. Δες εδώ: http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46384_46393_46403_46405/2GB-DDR2-Desktop-2-modules.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παιχνιδια δεν παιζω.Μονο λιγο Facebook μπαινω,βλεπω αθλητικα και βλεπω και ακουω βιντεακια στο Youtube.Απλα επειδη μου κολαει και γενικα ο υπολογιστης.Οποτε τι μου προτεινετε ?

Καταρχην μπαινει μια οποιαδηποτε καρτα μνημης 2 gb ας πουμε? Η θελει συγκεκριμενη?

Συνιθως ψωνιζω απο E-Shop .Εχει εκει καμια καλη να παρω? Ααααααααααα και ειναι ευκολο να την βαλω μονος μου?Απλα βγαζω αυτη που εχει ο υπολογιστης και βαζω τη καινουρια?

2 GB μου λετε η 4 ?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν κατάλαβες ας τα ξαναπώ...

Όπως είναι η μητρική,το μέγιστο που μπορεί να πάρει είναι 2gb και όχι σε μια κάρτα,ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ πρέπει να βάλεις δυο κάρτες από 1gb ή μόνο μια αφήνοντας τα 512mb(αν είναι μια καρτούλα) για σύνολο 1,5gb,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να βάλεις πάνω από 2gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν κατάλαβες ας τα ξαναπώ...

Όπως είναι η μητρική,το μέγιστο που μπορεί να πάρει είναι 2gb και όχι σε μια κάρτα,ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ πρέπει να βάλεις δυο κάρτες από 1gb ή μόνο μια αφήνοντας τα 512mb(αν είναι μια καρτούλα) για σύνολο 1,5gb,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να βάλεις πάνω από 2gb

Ok φιλε μου καταλαβα.Θα θελα τη γνωμη σου αν συμφερει να αγορασω μια καρτα 1GB (και να εχω διπλα και την 512).Μεσο E-Shop που φωνιζω να παρω μια καρτα 1gb οποιαδηποτε η θελει συγκεκριμενη?Αυτο ρωτουσα και παραπανω ... Τι συμβουλευεις να κανω γενικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει DDR2 μνήμη,το πολύ 1gb η κάθε μια,δηλαδή από εδώ όποια και να πάρεις(από αυτές που είναι 1gb)το ίδιο κάνει,εννοείται καλύτερα να πάρεις δυο τον 1gb αλλά είναι καθαρά θέμα χρημάτων,μεταξύ 1,5 και 2gb μικρή διαφορά θα δεις.

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=ddr2&x=-586&y=-14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει DDR2 μνήμη,το πολύ 1gb η κάθε μια,δηλαδή από εδώ όποια και να πάρεις(από αυτές που είναι 1gb)το ίδιο κάνει,εννοείται καλύτερα να πάρεις δυο τον 1gb αλλά είναι καθαρά θέμα χρημάτων,μεταξύ 1,5 και 2gb μικρή διαφορά θα δεις.

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=ddr2&x=-586&y=-14

Σ ευχαριστω ,να σαι καλα .Κι ελπιζω να τα καταφερω να την εγκαταστησω ....

 

Να βαλεις 1,5 ή 2 γιγα και να του περασεις τα xp

Με 7αρια που εχω δεν 8α δω διαφορα δηλ?Γιατι το λες ? Με προβληματισες τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανόλας, δεν υπάρχει τρόπος να είσαι 100% σίγουρος ότι θα δουλέψει μια μνήμη,εκτός και αν βγάλει η εταιρία της μητρικής λίστα με 100% συμβατές μνήμες και ελεγμένες ότι δουλεύουν και πάρεις μόνο από αυτές.

Όταν δεν δηλώνουν σημαίνει ότι θα πρέπει να παίζουν όλες και κατά κανόνα έτσι είναι,απλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100%.

 

Με 7αρια που εχω δεν 8α δω διαφορα δηλ?Γιατι το λες ? Με προβληματισες τωρα

Θα δεις διαφορά,απλά επειδή γενικά τα xp είναι ποιο ελαφριά και έχεις παλιό μηχάνημα ίσως να είσαι καλύτερα με τα xp.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανόλας, δεν υπάρχει τρόπος να είσαι 100% σίγουρος ότι θα δουλέψει μια μνήμη,εκτός και αν βγάλει η εταιρία της μητρικής λίστα με 100% συμβατές μνήμες και ελεγμένες ότι δουλεύουν και πάρεις μόνο από αυτές.

Όταν δεν δηλώνουν σημαίνει ότι θα πρέπει να παίζουν όλες και κατά κανόνα έτσι είναι,απλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100%.

 

Θα δεις διαφορά,απλά επειδή γενικά τα xp είναι ποιο ελαφριά και έχεις παλιό μηχάνημα ίσως να είσαι καλύτερα με τα xp.

Λεω να παραγγειλω αυτη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.552702 και να την βαλω διπλα στην 512 που εχω.Παιζει να μην μου την αναγνωρισει ? Οσο για τα ΧP,αν δεν δω διαφορα μετα τη μνημη αναγκαστηκα θα βρω xp να περασω(βγαζοντας τα 7ρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να παραγγειλω αυτη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.552702 και να την βαλω διπλα στην 512 που εχω.Παιζει να μην μου την αναγνωρισει ? Οσο για τα ΧP,αν δεν δω διαφορα μετα τη μνημη αναγκαστηκα θα βρω xp να περασω(βγαζοντας τα 7ρια).

Όπα λάθος δικό μου,δεν είδα ότι στην λίστα έχει και SODIMM αυτά είναι ποιο κοντά και είναι για laptop,δεν κάνουν για κανονικό Η/Υ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα λάθος δικό μου,δεν είδα ότι στην λίστα έχει και SODIMM αυτά είναι ποιο κοντά και είναι για laptop,δεν κάνουν για κανονικό Η/Υ.

Για σταθερο φιλε μου που εχω εγω ??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...