Προς το περιεχόμενο

Αγορα μνημης για γρηγοροτερο υπολογιστη ....


manolas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σταθερο φιλε μου που εχω εγω ??????????

Όλες οι άλλες που δεν αναφέρουν sodimm,από ότι βλέπω οι 4 είναι sodim ,οι άλλες είναι για κανονικό Η/Υ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Πηρα τελικα μια RAM 1GB και συγκεκριμενα αυτη

 

11203026.png46554360.png.

 

Την εβαλα διπλα στην Μνημη του Υπολογιστη (512 RAM) αλλα παω ιδιοτητες μετα και μου λεει οτι ειναι η Μνημη 1GB και οχι 1.5GB (που επρεπε κανονικα).Τις αλλαζω μεταξυ τους αλλα παλι το ιδιο.Οταν τη βαλω μονη της (σε οποιδηποτε θεση) την 1GB μου, την δειχνει σαν 512.... Δεν μπορω να βγαλω ακρη .... Θα εκτιμουσα μια βοηθεια σας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μνημη που πηρες ειναι single sided (δηλαδη εχει τα τσιπακια μονο στη μια πλευρα) ειναι λογικο να στην βλεπει ως 512MB μιας και η μητρικη σου θελει double sided μνημες του 1GB για να τις δει σωστα.Το γραφει στα χαρακτηριστικα:

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2159#sp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μνημη που πηρες ειναι single sided (δηλαδη εχει τα τσιπακια μονο στη μια πλευρα) ειναι λογικο να στην βλεπει ως 512MB μιας και η μητρικη σου θελει double sided μνημες του 1GB για να τις δει σωστα.Το γραφει στα χαρακτηριστικα:

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2159#sp

Φιλε μου καταρχιν σε υπερευχαριστω.Μηπος 8α σου ηταν ευκολ να μου βρεις μια καρτα απο εδω http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&category=%CC%CD%C7%CC%C7+RAM&filter-193=1&filter-200=1

για να παραγγειλω ?Οπως σου ξαναειπα απλα ειμαι αρκετα ασχετος και αν με βοηθουσες λιγο ακομα θα το εκτιμουσα.

Η καρτα που πειρα εχει 16 ευρω.

8α θελα να σε ρωτησεω αν παιζει ρολο και τα ΜΖ ...

Σε ευχαριστω και παλι και περιμενω απαντηση σου πια να παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αλλη μια ιδια σαν αυτη που πηρες φιλος και θα εισαι οκ. θα εχεις 2 γιγα και θα εχεις και dual channelling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αλλη μια ιδια σαν αυτη που πηρες φιλος και θα εισαι οκ. θα εχεις 2 γιγα και θα εχεις και dual channelling

Ναι αλλα αν διαβασες παραπανω που γραφω οταν την βαζω που την βλεπει σαν 512 και οταν τις εχω και τις 2 μαζι(μαζι με τη μαμισια τη 512) μου την βλεπει 1 gb.Αν παρω αλλη μια την ιδια σιγουρα 8α την δειχνει 2gb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε πρωτα ενα bios update φιλε και αλλαξε τες με double sided μνημες.

Φιλε μου επειδη ειμαι τελιος ασχετος πως γινετε και τι ακριβως πρεπει να κανω?Αν θελεις πες μου αναλυτικα πως γινετε ... Σ ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε την Patriot μνημη που αγορασες και δες αν εχει τα τσιπακια στη μια ή και στις 2 πλευρες.Αν τα εχει στη μια,πρεπει να παρεις αλλη μνημη που να'ναι και στις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε την Patriot μνημη που αγορασες και δες αν εχει τα τσιπακια στη μια ή και στις 2 πλευρες.Αν τα εχει στη μια,πρεπει να παρεις αλλη μνημη που να'ναι και στις 2.

Φλε μου ετσι ειναι η μνημη http://patriotmemory.com/product/detail.jsp?prodline=3&catid=33&prodgroupid=59&id=1032&type=1

 απο τη μια πλευρα εχει αυτα(μαλον τσιπακια που λες) απο την αλλη τιποτα ...

Πως θα παρω μια μνημη του 1gb οπως αυτη που λες? Ψωνιζω απο εδω http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&category=%CC%CD%C7%CC%C7+RAM&filter-193=1&filter-200=1

 μπορεις να μου βρεις μια?

Λες δηλαδη οτι μετα θα ναι οκ και θα μου δειχνει στις ιδιοτητες του υπολογιστη 1,5GB (μαζι με τα 512 που εχω)?

Σε ευχαριστω και σενα και σορι αλλα ειμαι ασχετος μ αυτα αλλα προσπαθω οσο μπορω να αποφυγω τον τεχνικο ηλ.υπολογιστων ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανει τοτε αυτη η Patriot μνημη που πηρες για τη μητρικη σου.Ναι θα'σαι οκ με μια double sided θα τη διαβασει κανονικα.Δε ξερω απεξω ποιες ειναι double sided δες τα χαρακτηριστικα τους στο site του κατασκευαστη της καθεμιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανει τοτε αυτη η Patriot μνημη που πηρες για τη μητρικη σου.Ναι θα'σαι οκ με μια double sided θα τη διαβασει κανονικα.Δε ξερω απεξω ποιες ειναι double sided δες τα χαρακτηριστικα τους στο site του κατασκευαστη της καθεμιας.

Δυστυχως δεν βγαζω ακρη ........

Αν και εψαξα λιγο πουθενα δεν βρηκα τη λεξη double sided.

Αν γνωριζει καποιος θα θελα μια βοηθεια γιατι μου εμεινε και η καρτα ...

Απο το E-Shop που τους ενημερωσα δεν γνωριζουν και δεν ειναι και δουλεια τους μου ειπαν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και γνωριζουν και ειναι δουλεια τους. Μιλα με το τμημα πωλησεων και πες τους οτι θες αλλαγη με double

Πριν πηρα τηλεφωνο και η απαντηση τους ηταν οτι στις μνημες που εχουν δεν γραφει ολα τα χαρακτηριστικα .

Τωρα ποιες ειναι single και ποιες double δεν ξερουν.

Ρωτα τους κατασκευαστες μου ειπαν... τι να κανω νευριασα αλλα και με ψαξιμο εδω στο ιντερνετ δεν εβγαλα ακρη ...

Γι αυτο θελω και τη βοηθεια σας :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...