Προς το περιεχόμενο

Καλες θερμοκρασιες?Με παιρνει για O/C?


papajohnnnn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεχρι ποσο ειναι καλα να ανεβαινει ο 8350??

 

Επισης στο HWmonitor η θερμοκρασια στο κατω βελακι τι ακριβως δειχνει?? Ειναι λαθος ετσι?

psisigmaalphapsisigmaalphapsisigmaalpha_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποια φυσικα θερμοκρασια ειναι κατα πασα πιθανοτητα λαθος.εκτος και εαν εχω χασει επεισοδια και απλα αρχιζει να γινετε σωστη η ενδειξη απο τους 40 και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις χάσει επεισόδια - η AMD ακόμα να τα καταφέρει με τους sensors :/

Μια "ασφαλής" προσέγγιση είναι CoreTemp και κάτω από τους "60C". Αν πιάσεις την ψύκτρα χαμηλά, makes sense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που χάθηκες θάνο ? Οντως ακόμα το έχει αλλά θα τα καταφέρει κάποια στιγμή. Το core temp στο hw monitor ειναι το package

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και στο hwmonitor παρουσιαζονται προβληματα και αποκλισεις...

οταν λοιπον λεει σε full load 53 και το κοιταει απο hwmonitor και οχι απο το προγραμμα της μητρικης που βλεπει κατευθειαν bios  τοτε δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος για το τι αποκλιση εχει.. οποτε εγω το 53 σε full load  με Η60 και τετοιο καιρο και ενδεχομενο χαμηλομα στροφων ανεμιστηρα για λιγη ησυχια το βλεπω επιφοβο προς το 60...

σε οτι asus και gigabyte επεσαν στα χερια μου τα προγραμματα αυτα (coretemp - hwmonitor) ειχαν μεγαλες αποκλισεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω βλεπω καποιες αποκλεισεις, μικρες αλλα υπαρχουν. Σε ενα τεταρτο prime95 με τη silver arrow εφτασε 52-53 βαθμους. Και κανει λιγο ζεστη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aiwa,αρχισα παλι να ψιλομπαινω.

Εγω απορω τι κανουν εκει περα....ειχα βαλει στην m4a87td evo (πουτ@ν@,μου καηκες) ενα μικρο ανεμιστηρακι πισω απο την μητρικη στο socket του επεξεργαστη (απο το δεξι πλαϊνο δηλαδη απο μεσα) να βαραει εκει και η θερμοκρασια ειχε πεσει καμια 5 βαθμους στο cpu socket.οποτε δεν τις πολυ εμπιστευομαι τις ενδειξεις του socket.αλλα οταν δεν εχεις και θερμοκρασιες cores,τι κανεις????

Και δεν μπορω να βαλω δαχτυλο στην ψυχτρα και οχι τιποτα αλλο,καλοκαιριασε και με επιασε παλι με την αλλαγη της μητρικης να δω που θα φτασει ο επεξεργαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aiwa,αρχισα παλι να ψιλομπαινω.

Εγω απορω τι κανουν εκει περα....ειχα βαλει στην m4a87td evo (πουτ@ν@,μου καηκες) ενα μικρο ανεμιστηρακι πισω απο την μητρικη στο socket του επεξεργαστη (απο το δεξι πλαϊνο δηλαδη απο μεσα) να βαραει εκει και η θερμοκρασια ειχε πεσει καμια 5 βαθμους στο cpu socket.οποτε δεν τις πολυ εμπιστευομαι τις ενδειξεις του socket.αλλα οταν δεν εχεις και θερμοκρασιες cores,τι κανεις????

Και δεν μπορω να βαλω δαχτυλο στην ψυχτρα και οχι τιποτα αλλο,καλοκαιριασε και με επιασε παλι με την αλλαγη της μητρικης να δω που θα φτασει ο επεξεργαστης.

 

Θανο στην saber σωστες ενδειξεις παιρνεις απο το προγραμμα της asus (thermalradar)

εγω αυτο εχω σαν οδηγο.....

 

το μονο σιγουρο ειναι οτι με την συγκεκριμενη θα τον φτασεις τον 955 οσο παει...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλαρακι.πολυ χρησιμο το radar τους.και δειχνει σωστες θερμοκρασιες μαλλον.αλλα τι να κανουμε που ηρθε καλοκαιρι.....περιμενω και την mk 26 ακομα...αστα να πανε.θα δουμε θα δουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εδεσα παλι το συστημα μου. Τα ειχα βγαλει ολα για να μπουν ανεμηστηρες και να αλλαχτει η παστα. Ειχα βαλει αυτη που ηρθε με τη silver arrow και την αλλαξα με AS 5. Δε ξερω αν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα θερμοκρασιας στο σπιτι σε σχεση με εχθες, παντως σημερα εχει συννεφια και οχι τοσο ζεστη, ετσι νοιωθω. Οποτε λιγο ο καιρος, λιγο το καλυτερο airflow και λιγο η παστα, απο τους 40 που δουλευε προχθες, τωρα εχει πεσει στους 33-34!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://help.argusmonitor.com/index.html?TemperaturemeasurementforAMDCPUs.html">Τα εξηγει καλα, συμφωνα και με κατι official που ειχα διαβασει παλιοτερα

iddle temps- socket

load temps(πανω απο 45)- core temps

 

Τωρα το max για τους 8χχχ πρεπει να ειναι 62-65C CORE temp οποτε εχεις headroom 10-12 C.

 

Αχα. Οποτε το πανω μας ενδιαφερει. 

για iddle, οχι γενικα. Μπορεις να δουλεψεις και με αυτο, αρκει να θυμασαι να προσθετεις στα ορια που βαζει η amd 10-12C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει τοσο κεφαλι οσο λες μιας και το prtscn που πσοταρε ακομη και το δευτερο, δεν ειναι full load, εκτος και αν ο 8350 ειναι μονο 60W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...