Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικά inverter -23% Kotsovolos


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα daikin τα ντιπ Ιαπωνικά είναι για άλλες εποχές, 1400€ με την εγκατάσταση το 9άρι όχι το 12αρι, ακόμα ψάχνω τα δόντια μου στην κατηφόρα από το σαγόνι που χτύπησε το πάτωμα...Το πολωνικό δε, μόνο 900€. ΟΚ είναι daikin αλλά νταξ βρίσκεις άλλα επώνυμα με 500€, 1/3 της τιμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω στο πατρικο μου 2 Daikin japan απο τα πρώτα inverter 1000 ευρω έκαστο 9αρι, στο ένα μου χάλασε το εξωτερικό και στο άλλο το εσωτερικό PCB, δεν είχαν σοβαρή ζημιά ευτυχώς αλλά για να άλλαζα πλακέτα ήθελαν κάτι τρελά νούμερα απο αντιπροσωπεία. Ένα τρίτο τσέχικο Daikin (2ετίας 9αρι) ακόμα δουλεύει ρολόι.

Γενικώς πολύ καλά μηχανήματα, αλλά στα λεφτά τους βρίσκεις πολύ καλύτερα σε ποιότητα και σίγουρα σε απόδοση.

 

Προσωπικά Toshiba Daisekai, Mitsubishi heavy SRK 50 ZJX και SRK 63ZKS υπερμηχανήματα, και τα Hitachi τα καινούργια τα RAK 25/35/50 για πιο οικονομικά και τρομερής απόδοσης!

 

Τα Daikin λόγο 2 ελαττωματικών (για τόσο μεγάλη τιμή) δεν θα τα προτιμούσα (θέμα εμπιστοσύνης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε μου το ελαφρώς άσχετο, αλλά εγώ πέρσι πήρα από το ΜΑΚRΟ, 2 κλιματιστικά (όχι inverter), τα δικά τους τα οικονομικά, και είναι ανέλπιστα καλά (και φτηνά εννοείται)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω toyotomi γιατί είναι japan,και εξειδικέυονται στον κλιματισμό. 

εχω δοκιμάσει 4 μέχρι τώρα ( σε μένα και σε φιλους), δεν έχει καμία διαφορά στο λογαριασμό της δεή.

δουλεύουν σα σκυλιά χωρίς να κάνουν θόρυβο και με χωρίς να χάνουν απόδοση.

 

Πιθανόν και οι άλλες μάρκες να είναι στην ίδια φάση, αλλά προτιμώ toyotomi που έχω τεστάρει 3χρόνια τώρα.

 

http://www.toyotomi.jp/en-index/company-information/

 

Toyotomi και Japan δεν πάνε πλέον στην ίδια πρόταση εδώ και κάποια χρόνια. Made in China όλα εκτός από τα ακριβότερα μοντέλα.

 

Προσωπικά προτείνω σαν VFM επιλογή σε κάτι καλό τα Panasonic, όντας κάτοχος 3 τεμαχίων στο δικό μου σπίτι και έχοντας συστήσει σε φίλους τουλάχιστον 20. Από αυτά που είδα στον kotso, εξαιρετική επιλογή για σαλόνι / μεγάλο χώρο αποτελεί αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/16.000-to-30.000-btu/119350-panasonic-e21pke-e-ion

 

Για γενικότερες πληροφορίες, υπάρχει αυτό το pdf με όλη τη σειρά 2013: http://www.climamarket.bg/wp-content/uploads/2013-EU-RAC-141212-1.pdf

 

Εννοείται ότι αν θες απολύτως κορυφαία ποιότητα χωρίς συμβιβασμούς, πας στα ακριβά μοντέλα Daikin, Mitshubishi Heavy, κάποια Toshiba και ενίοτε (εντελώς ανάλογα το μοντέλο και το μέγεθός του) και κάποια Hitachi / Sharp / Panasonic. Όταν λέμε κορυφαία, μιλάμε για σχεδόν 1000€ ή και παραπάνω για 9άρι.

 

(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, και το λέω σχεδόν κάθε φορά που συστήνω προϊόν, δεν με πληρώνει η Panasonic :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω toyotomi γιατί είναι japan,και εξειδικέυονται στον κλιματισμό. 

εχω δοκιμάσει 4 μέχρι τώρα ( σε μένα και σε φιλους), δεν έχει καμία διαφορά στο λογαριασμό της δεή.

δουλεύουν σα σκυλιά χωρίς να κάνουν θόρυβο και με χωρίς να χάνουν απόδοση.

 

Πιθανόν και οι άλλες μάρκες να είναι στην ίδια φάση, αλλά προτιμώ toyotomi που έχω τεστάρει 3χρόνια τώρα.

 

http://www.toyotomi.jp/en-index/company-information/

 

Τα Toyotomi δεν είναι Japan πλέον. Πολύ μέτρια κινέζικα/whatever και αυτά που λένε Made in Japan --> αυτοκολλητάκι από την αντιπροσωπεία. Άσε το έχω μάθει εκ των έσω. Τα τελευταία Ιαπωνικά Toyotomi ήταν πριν κανα 4άρι χρόνια περίπου (είμαι κάτοχος). Εκτός και αν υπάρχουν πολύ λίγες εξαιρέσεις.

 

Hitachi: Τα φθηνά είναι απλά τραγικά. Μόνο τα πολύ ακριβά μοντέλα αξίζουν και έχουν και καινοτομίες διάφορες πχ. εισαγωγή αέρα από έξω κτλ.

 

Mitsubishi: Σταθερή αξία

 

Daikin: Ισχύει ότι ισχύει και για τα HItachi

 

Panasonic/Fujitsu : Πολύ καλά ακόμη και τα φθηνότερα μοντέλα

 

 

Αυτά στο περίπου, φίλος μηχανολόγος που ειδικεύεται στη ψύξη/θέρμανση μου είπε τα εξής:

 

- COP (coefficient of performance) ΠΑΝΩ από 4.0

- Τεράστια προσοχή στην κατανάλωση. Το COP που ανέφερα παραπάνω έχει άμεση σχέση.

 

Ψυκτικός με 20ετή εμπειρία πρότεινε:

 

- Προσοχή στα πλαστικά τα οποία πρέπει να είναι ευλύγιστα και καλής ποιότητας

- Προσοχή στην χώρα προέλευσης. Μαλαισία-Κορέα-Ιαπωνία μερικές από τις χώρες με καλή φήμη στην κατασκευή κλιματιστικών

 

 

 

PS: Δε δουλεύω σε καμία εταιρία ούτε έχω σχέση με το αντικείμενο. Απλά μεταφέρω ότι άκουσα από ειδικούς στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να κοιτατε παντα το συντελεστη αποδοσης. Ολα λενε Α, Α+ κλπ γιατι τα A/C ειναι αντλιες θερμοτητας με συντελεστη >1 (cop>1 στη θερμανση και eer> 1 στην ψυξη). Τα καλα κλιματιστικα φτανουν μεχρι 4-5 (mitsubishi 1200euro) μετα ειναι 3.5-4.2 (fujitsu, toyotomi) και μετα τα απλα inverter με συντελεστη γυρω στο 2.5-3. Απο εκει και κατω δεν αξιζει κανεις να ασχοληθει. Τα κλιματιστικα 10ετιας παιζουν γυρω στο 2.0. Η αγορα δυστυχως ειναι γεματη μουφα ενεργοβορα κλιματιστικα και ολη κοιτανε την τιμη τα btu και τη μαρκα.

ΟΛΑ μα ΟΛΑ αναγραφουν στο ταμπελακι τους την ισχυ ρευματος που καταναλωνουν σε Αmpere (οποτε πολλαπλασιαζεις επι 240Volt και βρισκεις την ισχυ σε watt) η απευθειας την ισχυ σε KW. Ta btu ειναι μοναδα ισχυος μετατρεπεται σε KW με τη σχεση: 10000btu =2.9307 KW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panasonic να κοιταξετε.τα ειχα ψαξει ολα τα κλιματιστικα ανακυτικα περσι με μηχανολογο.Εξυπηρετουν σε μεγαλο βαθμο την σχεση ποιοτητας τιμης.Αν η τιμη δεν ειναι ζητουμενο αξιζουν κ τα mitsubishi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να κοιτατε παντα το συντελεστη αποδοσης. Ολα λενε Α, Α+ κλπ γιατι τα A/C ειναι αντλιες θερμοτητας με συντελεστη >1 (cop>1 στη θερμανση και eer> 1 στην ψυξη). Τα καλα κλιματιστικα φτανουν μεχρι 4-5 (mitsubishi 1200euro) μετα ειναι 3.5-4.2 (fujitsu, toyotomi) και μετα τα απλα inverter με συντελεστη γυρω στο 2.5-3. Απο εκει και κατω δεν αξιζει κανεις να ασχοληθει. Τα κλιματιστικα 10ετιας παιζουν γυρω στο 2.0. Η αγορα δυστυχως ειναι γεματη μουφα ενεργοβορα κλιματιστικα και ολη κοιτανε την τιμη τα btu και τη μαρκα.

ΟΛΑ μα ΟΛΑ αναγραφουν στο ταμπελακι τους την ισχυ ρευματος που καταναλωνουν σε Αmpere (οποτε πολλαπλασιαζεις επι 240Volt και βρισκεις την ισχυ σε watt) η απευθειας την ισχυ σε KW. Ta btu ειναι μοναδα ισχυος μετατρεπεται σε KW με τη σχεση: 10000btu =2.9307 KW

τα κλιματιστικά δεν λένε όλα Α επειδή έχουν cop/eer μεγαλύτερο της μονάδας αλλά όσα έχουν cop>3,6 και eer>3,2 σύμφωνα με αυτό τον πίνακα, σε μεγάλα μηχανήματα υπάρχουν και καλά που δεν είναι Α γιατί όσο ποιο μικρό μηχάνημα τόσο ευκολότερο είναι να εχει μεγάλη απόδοση.

Τα Α επί 230V (όχι 240) δίνουν VA που είναι λίγο περισσότερα των W και είναι η ονομαστική ηλεκτρική ισχύ που στα inverter μπορείς μόνο να συγκρίνεις μηχανήματα και όχι να υπολογίσεις κατανάλωση.

τα BTU είναι μονάδα ενέργειας =0,29Wh, το BTU/h είναι η μονάδα της θερμικής ισχύος που αποδίδει το μηχάνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Toyotomi και Japan δεν πάνε πλέον στην ίδια πρόταση εδώ και κάποια χρόνια. Made in China όλα εκτός από τα ακριβότερα μοντέλα.

 

Προσωπικά προτείνω σαν VFM επιλογή σε κάτι καλό τα Panasonic, όντας κάτοχος 3 τεμαχίων στο δικό μου σπίτι και έχοντας συστήσει σε φίλους τουλάχιστον 20. Από αυτά που είδα στον kotso, εξαιρετική επιλογή για σαλόνι / μεγάλο χώρο αποτελεί αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/16.000-to-30.000-btu/119350-panasonic-e21pke-e-ion

 

Για γενικότερες πληροφορίες, υπάρχει αυτό το pdf με όλη τη σειρά 2013: http://www.climamarket.bg/wp-content/uploads/2013-EU-RAC-141212-1.pdf

 

Εννοείται ότι αν θες απολύτως κορυφαία ποιότητα χωρίς συμβιβασμούς, πας στα ακριβά μοντέλα Daikin, Mitshubishi Heavy, κάποια Toshiba και ενίοτε (εντελώς ανάλογα το μοντέλο και το μέγεθός του) και κάποια Hitachi / Sharp / Panasonic. Όταν λέμε κορυφαία, μιλάμε για σχεδόν 1000€ ή και παραπάνω για 9άρι.

 

(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, και το λέω σχεδόν κάθε φορά που συστήνω προϊόν, δεν με πληρώνει η Panasonic :P )

 

 

Τα Toyotomi δεν είναι Japan πλέον. Πολύ μέτρια κινέζικα/whatever και αυτά που λένε Made in Japan --> αυτοκολλητάκι από την αντιπροσωπεία. Άσε το έχω μάθει εκ των έσω. Τα τελευταία Ιαπωνικά Toyotomi ήταν πριν κανα 4άρι χρόνια περίπου (είμαι κάτοχος). Εκτός και αν υπάρχουν πολύ λίγες εξαιρέσεις.

 

Hitachi: Τα φθηνά είναι απλά τραγικά. Μόνο τα πολύ ακριβά μοντέλα αξίζουν και έχουν και καινοτομίες διάφορες πχ. εισαγωγή αέρα από έξω κτλ.

 

Mitsubishi: Σταθερή αξία

 

Daikin: Ισχύει ότι ισχύει και για τα HItachi

 

Panasonic/Fujitsu : Πολύ καλά ακόμη και τα φθηνότερα μοντέλα

 

 

Αυτά στο περίπου, φίλος μηχανολόγος που ειδικεύεται στη ψύξη/θέρμανση μου είπε τα εξής:

 

- COP (coefficient of performance) ΠΑΝΩ από 4.0

- Τεράστια προσοχή στην κατανάλωση. Το COP που ανέφερα παραπάνω έχει άμεση σχέση.

 

Ψυκτικός με 20ετή εμπειρία πρότεινε:

 

- Προσοχή στα πλαστικά τα οποία πρέπει να είναι ευλύγιστα και καλής ποιότητας

- Προσοχή στην χώρα προέλευσης. Μαλαισία-Κορέα-Ιαπωνία μερικές από τις χώρες με καλή φήμη στην κατασκευή κλιματιστικών

 

 

 

PS: Δε δουλεύω σε καμία εταιρία ούτε έχω σχέση με το αντικείμενο. Απλά μεταφέρω ότι άκουσα από ειδικούς στο χώρο.

 

Πρόσφατα έψαξα για να αγοράσω ένα μεγάλο για την δουλειά μου και κατέληξα στο Hitatchi:

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/16.000-to-30.000-btu/119306-hitachi-rak70ppa?cmicc=skroutz

 

Η τιμή στα 1300 είναι αρκετά καλή αν σκεφτείς ότι πριν 1,5 μήνα όλοι ήταν στα 1500. Βέβαια εγώ το πήρα από το apothema, μετρητής και μου το άφησαν ~1260 από 1500, χωρίς πολλά παζάρια.

Μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος, αλλά σίγουρα μιλάμε για μεγάλο κλιματιστικό που ίσως είναι "overkill" για τα περισσότερα σπίτια :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε τις ασφάλειες σπίτι σου, θα θέλει δική του γραμμή στον πίνακα. αν δεν έχει θα πρέπει να σου περάσει ο ηλεκτρολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το Samsung τι σας λέει? http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/116264-samsung-ar09fssyawt-premium

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioner/inverter/AR09FSSYAWTNEU-features

 

Σαν εταιρία στα κλιματιστικά δεν ξέρω, αλλά σε ότι και να βγάλει είναι καλή, οπότε γιατί να μην είναι και σε αυτο?

 

Δεν καταλαβαίνω, περιέχει το -23% ή κάνω αποφορολόγιση ? Στο φθηνότερο κατάστημα έχει 650 και στον κοτσοβολο 730!

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...