Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικά inverter -23% Kotsovolos


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι τιμές έχουν μέσα την εκπτωση.

είναι αυτά που είναι σε αυτή τη λίστα ..

 

http://www.kotsovolos.gr/site/promocontent.jsp?cmsid=11402

 

 

εγώ για toyotomi που κοιτάω, οι τιμές του κώτσου είναι η χαμηλότερη στο skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές σε 5-6 που έχω ψάξει είναι στο μινιμουμ του σκρουτζ.

 

Αρα είναι προσφορά, γιατί το αγοράζεις στη χαμηλότερη τιμή της αγοράς, και δεν το παίρνεις απο το μαγαζί του μπαρμπα θύμιου στα ψαχνά ευβοίας που ναι μεν έχει την καλήτερη τιμή (πριν βάλει ο κώτσος -23%) αλλά θα παραλάβεις το σεπτέμβρη του 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα με ενδιέφεραν εμένα, τα βρήκα φθηνότερα με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ αλλά αυτό είναι σχετικό..

 

Οι τιμές σε 5-6 που έχω ψάξει είναι στο μινιμουμ του σκρουτζ.

 

Αρα είναι προσφορά, γιατί το αγοράζεις στη χαμηλότερη τιμή της αγοράς, και δεν το παίρνεις απο το μαγαζί του μπαρμπα θύμιου στα ψαχνά ευβοίας που ναι μεν έχει την καλήτερη τιμή (πριν βάλει ο κώτσος -23%) αλλά θα παραλάβεις το σεπτέμβρη του 2013.

 

 

Πάντως, χαλάρωσε λίγο, για τον Κοτσόβολο μιλάμε... Έχεις δει καθόλου κριτικές στο ίντερνετ?? Δεν έχει και το καλύτερο reputation :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανένας να απαντήσει αν ισχύει αυτό που έμαθα, ότι δηλαδή για κατανάλωση 3-4 ωρών την ημέρα δε αξίζει η αγορά inverter γιατί αργούν να πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία και δουλεύουν συνεχώς, οπότε σαν κατανάλωση δεν κερδίζεις τίποτα;
Γιατί αν το κέρδος που μιλάμε είναι μέχρι 10 ευρώ στον κάθε λογαριασμό, ε τότε όντως δεν αξίζει (για μένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έτσι είναι όπως τα λες. Ο μόνος λόγος είναι απλά για να έχεις καλύτερη ποιότητα θερμοκρασίας. Εγώ ας πούμε θα πάρω και ας το χρησιμοποιώ 10 φορές το χρόνο απο 5 ώρες τη φορά. Ναι μεν θα έκανα τη δουλειά μου και με ένα των 200 ευρώ, αλλά η σταθερή θερμοκρασία φαντάζομαι δεν θα είναι και άσχημη. Θέμα απόσβεσης φυσικά δεν παίζει....

 

inverter-diagram.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανένας να απαντήσει αν ισχύει αυτό που έμαθα, ότι δηλαδή για κατανάλωση 3-4 ωρών την ημέρα δε αξίζει η αγορά inverter γιατί αργούν να πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία και δουλεύουν συνεχώς, οπότε σαν κατανάλωση δεν κερδίζεις τίποτα;

Γιατί αν το κέρδος που μιλάμε είναι μέχρι 10 ευρώ στον κάθε λογαριασμό, ε τότε όντως δεν αξίζει (για μένα).

 

Αν μπείτε σε διαφορα φορουμ μηχανικών θα βρείτε ότι το πάγιο κόστος αγοράς του ινβερτερ δεν προκειται ποτε

να αποσβέστει σε σχέση με το πάγιο κόστος ενός συμβατικού AC απόδοσης Α+. Κοινώς η διαφορά στο λογαριασμό θα είναι πολύ μικρή και θα αποσβεστεί μετά από 8~10 χρόνια (ανάλογα με το μοντέλο).

Ομως το ινβερτερ έχει άλλα πλεονεκτήματα όπως λειτουργία σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα, και "θεωρητικά" πιο ευχάριστη λειτουργία και διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας στο χώρο σε σχέση με ένα on-off μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως παίζει σημαντικό ρόλο αυτό.

 

Τα inverter αυξομειώνουν την ταχύτητα των ανεμιστήρων. Ξεκινούν δυνατά και προοδευτικά πέφτουν, με αποτέλεσμα να μειώνεται και ο θόρυβος. Αυτό αν τα έχεις στο Auto φυσικά.

 

Ενώ τα απλά δουλεύουν εκεί που έχεις ορίσει εσύ, και αν έχει ζέστη, προφανώς σπάνια θα τα ξεκινήσεις σε χαμηλή ταχύτητα, άρα πρέπει να είσαι με το remote στο χέρι για να αυξομειώνεις/ανοιγοκλείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για τόσο λίγες ώρες την ημέρα δε γίνεται απόσβεση με την καμία (με τις τωρινές τιμές ρεύματος φυσικά...).

 

Πέρα από την καλύτερη ποιότητα κλιματισμού που αναφέρθηκε ήδη, έχουν συνήθως περισσότερα καλούδια όπως ιονιστές, φίλτρα οσμών/βακτηριδίων κλπ, λιγότερος θόρυβος εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας, περισσότεροι αυτοματισμοί. 

 

Όσον αφορά το δίκτυο της ΔΕΗ τα inverter θα απαιτήσουν μικρότερο ρεύμα στην κανονική λειτουργία τους από τα on-off αντίστοιχης ονομαστικής ισχύος και έχουν ομαλότερο start-up (δε "πεφτουν" τα φώτα όταν ξεκινά ο συμπιεστής...), άρα το επιβαρύνουν λιγότερο όπως επιβαρύνουν λιγότερο και την εσωτερική μας εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα inverter αυξομειώνουν την ταχύτητα των ανεμιστήρων. Ξεκινούν δυνατά και προοδευτικά πέφτουν, με αποτέλεσμα να μειώνεται και ο θόρυβος. Αυτό αν τα έχεις στο Auto φυσικά.

 

Ενώ τα απλά δουλεύουν εκεί που έχεις ορίσει εσύ, και αν έχει ζέστη, προφανώς σπάνια θα τα ξεκινήσεις σε χαμηλή ταχύτητα, άρα πρέπει να είσαι με το remote στο χέρι για να αυξομειώνεις/ανοιγοκλείνεις.

 

Την ταχύτητα του ανεμιστήρα της εσωτερικής μονάδας την αυξομειώνουν και τα on-off αυτόματα. Μόνο κάτι αρχαία του 80 που δεν είχα ούτε τηλεχειριστήριο δε το έκαναν αυτό.

 

Τα inverter αυξομειώνουν τις "στροφές" του συμπιεστή της εξωτερικής μονάδας και με τον τρόπο αυτό ρυθμίζουν την ισχύ που παρέχουν/απορροφούν στην/από την εσωτερική μονάδα. Από εκεί προκύπτει και το όποιο όφελος ως προς κατανάλωση και γενικότερη συμπεριφορά στο δίκτυο διανομής ρεύματος.

 

Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι τα inverter είναι περισσότερο επιρρεπή σε αυξομειώσεις τάσεως, ισχύει;

 

Έχουν περισσότερα ηλεκτρονικά.

 

Από την άλλη είναι πιο πιθανό να καεί ένας απλός συμπιεστής σταθερών στροφών από κακή τάση δικτύου (ειδικά στις βυθίσεις, αναγκάζεται να τραβήξει μεγαλύτερο ρεύμα για από το δίκτυο προκειμένου να αποδόσει σταθερή ισχύ), παρά ένας inverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, χαλάρωσε λίγο, για τον Κοτσόβολο μιλάμε... Έχεις δει καθόλου κριτικές στο ίντερνετ?? Δεν έχει και το καλύτερο reputation :shifty:

 

Καλά εντάξει. δεν υπαρχει κανένα μεγάλο μαγαζί στην ελλάδα που να έχει καλή φήμη. και τα μικρομάγαζα όταν μεγαλώσουν, στην ίδια μοίρα θα είναι. δεν ξέρω αν φταίνε οι επιχειρήσεις ή αν εμείς είμαστε γκρινιάρηδες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...