Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικά inverter -23% Kotsovolos


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εγκατασταση πρεπει να γινει με αντλια κενου ..οι τιμες πλεον ειναι γυρω στα 25-30 ευρω κερδος στην τσεπη του εγκαταστατη και ειναι πολυ καλα μια μια ωρα εργασιας!!! .

 

Ναι ε; Κάποιοι που φέρανε πρόσφατα στη δουλειά να περάσουνε ένα δε βάλανε τίποτε, απλά συνδέσαν τους σωλήνες άνοιξαν της βάνες φσσσσσ το αέριο, τις έκλεισαν, το βάλαν μπροστά είδαν πως έπαιξε και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...άνοιξαν της βάνες φσσσσσ το αέριο, τις έκλεισαν, το βάλαν μπροστά είδαν πως έπαιξε και αυτά.

 

Δεν τις εκλεισαν, αν τις ειχαν κλεισει δεν θα δουλευε. Ενα κολπακι εκαναν, το οποιο ειναι ενας τροπος να κανεις προχειρα και ερασιτεχνικα τη δουλεια που θα πρεπει να γινει με αντλια κενου. Ετσι οπως το εκαναν εμεινε ενα ("μικρο") ποσο υγρασιας στο συστημα η οποια ειναι επιβλαβης για τον συμπιεστη. Απο ο,τι μου ειχε πει γνωστος μου ψυκτικος πριν καποια χρονια οταν τον ρωτησα αν υπαρχει θεμα να το βαλω μονος με αυτο το κολπο που ειχα μαθει αλλου, στο 410 ειδικα, αυτο το κολπο "απαγορευεται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να βγάλουμε στη φόρα πόσο έχουν τα υλικά (σε καμία περίπτωση 40€).

 

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω κάντε μια βόλτα στις αγγελίες. Και σιγά την rocket science εργασία. Βρήκαμε τώρα. Άλλοι με 2 πτυχία δουλεύουν για 24€ το 8ωρο και οι εγκαταστάτες κλιματιστικών θέλουν 120€ για μια ώρα δουλειά.

 

Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται...

 

Να ενημερώσεις αυτούς με τα 2 πτυχία ότι τους είναι άχρηστα αν δεν έχουν την ελάχιστη κριτική σκέψη.

 

Ο όποιος επαγγελματίας δουλευει νόμιμα, έχει ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος, ασφάλιση, ενοίκιο, περαίωση, αποσβέσεις, λογιστή, πάγια,  βοηθό, έξοδα και χρόνο μετάβασης κλπ. αααααα και φυσικά αν κάτι κάνει λάθος πρέπει να έρθει να το διορθώσει δωρεάν με δικά του έξοδα. Φυσικά και αυτή η ευθύνη στο Ελλάδα δεν πληρώνεται, είναι αυτονόητη σε όλους τους εθελοντές τεχνίτες...

 

Α! και πρέπει να βγάλει και κάποιο κέρδος που εσύ σαν μισθωτός υπολογίζεις με 14 μισθους.

 

Αυτή λοιπόν είναι η νόμιμη εργασία. και μετά μας φταίνε οι αλλοδαποί που τόσα χρόνια δουλευαν μαυρα, όχι εμείς που τους προτιμούσαμε και βγάζαμε τους άλλους κλέφτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσεις αυτούς με τα 2 πτυχία ότι τους είναι άχρηστα αν δεν έχουν την ελάχιστη κριτική σκέψη.

 

Ο όποιος επαγγελματίας δουλευει νόμιμα, έχει ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος, ασφάλιση, ενοίκιο, περαίωση, αποσβέσεις, λογιστή, πάγια,  βοηθό, έξοδα και χρόνο μετάβασης κλπ. αααααα και φυσικά αν κάτι κάνει λάθος πρέπει να έρθει να το διορθώσει δωρεάν με δικά του έξοδα. Φυσικά και αυτή η ευθύνη στο Ελλάδα δεν πληρώνεται, είναι αυτονόητη σε όλους τους εθελοντές τεχνίτες...

 

Α! και πρέπει να βγάλει και κάποιο κέρδος που εσύ σαν μισθωτός υπολογίζεις με 14 μισθους.

 

Αυτή λοιπόν είναι η νόμιμη εργασία. και μετά μας φταίνε οι αλλοδαποί που τόσα χρόνια δουλευαν μαυρα, όχι εμείς που τους προτιμούσαμε και βγάζαμε τους άλλους κλέφτες.

 

Καταρχήν δεν ξέρεις αν είμαι μισθωτός η όχι, ενώ εσύ καρφώθηκες.

 

Δηλαδή εκείνοι με 2 πτυχία δεν έχουν κριτική σκέψη ενώ οι freelancers που δε μπορούν να κάνουν ένα σωστό κουμάντο έτσι ώστε και κέρδος να έχουν και να μη γδέρνουν τον πελάτη, έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να βγάλουμε στη φόρα πόσο έχουν τα υλικά (σε καμία περίπτωση 40€).

 

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω κάντε μια βόλτα στις αγγελίες. Και σιγά την rocket science εργασία. Βρήκαμε τώρα. Άλλοι με 2 πτυχία δουλεύουν για 24€ το 8ωρο και οι εγκαταστάτες κλιματιστικών θέλουν 120€ για μια ώρα δουλειά.

 

Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται...

Εφόσον το ξέρεις το αντικείμενο όπως λες για βγάλε στη φόρα πόσο κοστίζουν τα υλικά για μια απλή εγκατάσταση..θα είναι πολύ χρήσιμο για να δούμε ποιος μιλάει θεωρητικά..

 

Τα έξοδα μιας εγκατάστασης φυσικά δεν είναι τα μόνα έξοδα που έχει ενας ελ. επαγγελματίας αλλά απο ότι φαίνεται και γιαυτό θεωρητικά μιλάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το ξέρεις το αντικείμενο όπως λες για βγάλε στη φόρα πόσο κοστίζουν τα υλικά για μια απλή εγκατάσταση..θα είναι πολύ χρήσιμο για να δούμε ποιος μιλάει θεωρητικά..

 

Τα έξοδα μιας εγκατάστασης φυσικά δεν είναι τα μόνα έξοδα που έχει ενας ελ. επαγγελματίας αλλά απο ότι φαίνεται και γιαυτό θεωρητικά μιλάς..

 

Δε το ξέρω το αντικείμενο αλλά μιας και με προκαλείς, τόσο έχουν οι βάσεις* για έναν ιδιώτη. Από 6.71 δηλαδή.

 

Τα υπόλοιπα έπειτα από ψάξιμο 20 δευτερολέπτων στη μηχανή αναζήτησης. Πες μου εσύ αν τα κάνω copy-paste καλά ή χρειάζεσαι και άλλα.

 

1) Χαλκοσωλήνες 

2) Μονώσεις χαλκοσωλήνα 

3) Βάσεις κλιματισμού εξωτερικής μονάδας*

4) Λάστιχο αποχέτευσης Φ16 

4) Καλώδιο 5*1,5 

5) Καλώδιο 3*1,5 

6) Ταινία φαρδιά λευκή 

7) Ταινία στενή λευκή 

8) Ούπα και στριφώνια μήκους 10 εκατοστά πάχος 8 χιλιοστά 

9) Βίδες μπουλόνια και ροδέλες για 13 άρια κλειδιά

 

 

Αυτά είναι που έχουν 40€;

 

 

 

ΥΓ: Επιμένω γιατί επιμένετε αν και δε το συνηθίζω. Στο επόμενο post θα πάω στο σιδηροπωλείο και θα βγάλω τιμή λιανικής κομπλέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ξέρω το αντικείμενο αλλά μιας και με προκαλείς, τόσο έχουν οι βάσεις* για έναν ιδιώτη. Από 6.71 δηλαδή.

 

Τα υπόλοιπα έπειτα από ψάξιμο 20 δευτερολέπτων στη μηχανή αναζήτησης. Πες μου εσύ αν τα κάνω copy-paste καλά ή χρειάζεσαι και άλλα.

 

1) Χαλκοσωλήνες 

2) Μονώσεις χαλκοσωλήνα 

3) Βάσεις κλιματισμού εξωτερικής μονάδας*

4) Λάστιχο αποχέτευσης Φ16 

4) Καλώδιο 5*1,5 

5) Καλώδιο 3*1,5 

6) Ταινία φαρδιά λευκή 

7) Ταινία στενή λευκή 

8) Ούπα και στριφώνια μήκους 10 εκατοστά πάχος 8 χιλιοστά 

9) Βίδες μπουλόνια και ροδέλες για 13 άρια κλειδιά

 

 

Αυτά είναι που έχουν 40€;

 

 

 

ΥΓ: Επιμένω γιατί επιμένετε αν και δε το συνηθίζω. Στο επόμενο post θα πάω στο σιδηροπωλείο και θα βγάλω τιμή λιανικής κομπλέ. 

Για να σε γλιτώσω και απο κόπο το κόστος όλων αυτών ανα μέτρο είναι περίπου 15ε, μια συνηθισμένη εγκατάσταση θέλει περίπου 2-3 μέτρα. + τις βάσεις.

 

Όταν ξεκινάμε απο τα 40 και πρέπει να πληρωθούν βενζίνες, βοηθός για να ανέβει και το μηχάνημα στις βάσεις και δουλειά εσύ πόσο θα τα κοστολογούσες όλα μαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε γλιτώσω και απο κόπο το κόστος όλων αυτών ανα μέτρο είναι περίπου 15ε, μια συνηθισμένη εγκατάσταση θέλει περίπου 2-3 μέτρα. + τις βάσεις.

 

Όταν ξεκινάμε απο τα 40 και πρέπει να πληρωθούν βενζίνες, βοηθός για να ανέβει και το μηχάνημα στις βάσεις και δουλειά εσύ πόσο θα τα κοστολογούσες όλα μαζί?

 

Διαφωνώ για την κοστολόγηση ανά μέτρο, αλλά για πες μου εσύ λοιπόν πόσα περιμένεις να βγάλεις ανά πελάτη καθαρά, να δεις ότι έρχεσαι στα λόγια μου όσον αφορά την σύγκριση με έναν πτυχιούχο μισθωτό εν καιρό κρίσης. Και αν 60-70 € με απόδειξη είναι λίγα βεβαίως βεβαίως.

 

 

Να σημειώσω εδώ ότι μιλάμε για σωστό επαγγελματία που κάνει εγκατάσταση με αντλία κενού.  Εγώ έχω βάλει συνολικά 5 κλιματιστικά τα τελευταία 4 χρόνια και αυτή την αντλία κενού δε την έχω δει ποτέ. Έμαθα βέβαια μετά πως παίζει σημαντικό ρόλο στην καλή λειτουργία του κλιματιστικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματηστε πια να συγκρινετε σε καθε θεμα τα επαγγελματα μεταξυ τους...Καθε φορα το ιδιο,ο χ βγαζει τοσα και ο ψ που εχει πτυχια,μεταπτυχιακα,διδακτορικα  δεν βγαζει ουτε τα μισα.Ε ετσι ειναι,αμα δεν σας αρεσει που βγαζετε τοσα λιγα χρηματα με σχεση αλλους,αλλαξτε επαγγελμα.Και εγω τρελενομαι που ορισμενοι  επειδη κλωτσανε μια μπαλα βγαζουν εκατομμυρια,αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα για να αλλαξει αυτο.

 

 

Στο θεμα μας,τα υλικα ειναι πιο φθηνα απο 40€,τωρα ποσα βγαζει η εταιρια,ποσα βγαζει ο ψυκτικος και ποσα ο βοηθος του ψυκτικου κανεις δεν ξερει.Παντως αμα δεν σας αρεσει καποιος,μια χαρα μπορειτε να κανετε 4-5 τηλεφωνηματα να βρειτε τον πιο φθηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματηστε πια να συγκρινετε σε καθε θεμα τα επαγγελματα μεταξυ τους...Καθε φορα το ιδιο,ο χ βγαζει τοσα και ο ψ που εχει πτυχια,μεταπτυχιακα,διδακτορικα  δεν βγαζει ουτε τα μισα.Ε ετσι ειναι,αμα δεν σας αρεσει που βγαζετε τοσα λιγα χρηματα με σχεση αλλους,αλλαξτε επαγγελμα.Και εγω τρελενομαι που ορισμενοι  επειδη κλωτσανε μια μπαλα βγαζουν εκατομμυρια,αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα για να αλλαξει αυτο.

 

 

Στο θεμα μας,τα υλικα ειναι πιο φθηνα απο 40€,τωρα ποσα βγαζει η εταιρια,ποσα βγαζει ο ψυκτικος και ποσα ο βοηθος του ψυκτικου κανεις δεν ξερει.Παντως αμα δεν σας αρεσει καποιος,μια χαρα μπορειτε να κανετε 4-5 τηλεφωνηματα να βρειτε τον πιο φθηνο.

 

 

Μα τι είναι αυτά που λες. Τι σχέση έχει το πόσα βγάζω εγώ και πόσα ο άλλος σε ένα ανώνυμο φόρουμ. Και ποτέ δε θα το μάθουμε αυτό να στο πω κι έτσι. 

 

Επίσης μη πετάς ανοησίες. Δεν είναι δυνατόν να πεις σε κάποιον άλλαξε επάγγελμα όταν το ασκεί 20 χρόνια ή το έχει σπουδάσει ή του αρέσει ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Άλλοι έχουν οικογένεια και υποχρεώσεις. Αυτοί που τα λένε αυτά συνήθως είναι τεμπέληδες να στο πω έτσι, τόσο ωμά. Αν δεν είσαι ένας από αυτούς δε θα παρεξηγηθείς κιόλας ;)

 

Η ουσία είναι άλλη. ΔΕΝ ανέχομαι την κοροϊδία. Και το παλικάρι που μου απαντάει για τις τιμές φαντάζομαι ούτε αυτός ανέχεται να πηγαίνει ο κάθε ψευτο-ψυκτικός χωρίς σωστά εργαλεία (χωρίς αντλία κενού που χου) και χωρίς απόδειξη και να μαζεύει 100ρικάκια από τον κάθε ανυποψίαστο.

 

Και δε τα κάνουν μόνο οι ψυκτικοί αυτά. Σκοπός μου δεν είναι να δυσφημήσω το επάγγελμα. Απλά να μαζευτούν λίγο γιατί άκουσα 120€ πριν και μου γύρισε το μυαλό.

 

Τόσο απλά και το σταματάω εδώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του topic δεν είναι το κόστος των υλικών αλλά παρολαυτά όποιος το αμφισβητεί μπορεί να το ψάξει περισσότερο και να πάρει τιμές.. Δεν είναι η δουλειά μου αυτή απλά τυχαίνω να ξέρω 5 πράγματα για το αντικείμενο και θεώρησα σωστό να τα μοιραστώ για να ενημερώσω αυτόν που έδωσε το 1000αρικο για το καινούριο κλιματιστικό και επειδή τσιγκουνεύεται τα 30ε παραπάνω κινδυνεύει με μια λάθος εγκατάσταση να το καταστρέψει.. (5 εγκαταστάσεις και δεν έκανε ούτε ένας κενό?? μήπως τελικά το να ψάχνεις τον φθηνότερο δεν είναι και η καλύτερη πρακτική B) ) Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες απλά αυτός που χρεώνει 50ε (τελικά τιμή με φπα) προσωπικά το αποκλείω να είναι απο τους καλούς. Ούτε είναι δυνατόν να συγκρίνουμε έναν υπάλληλο με ένα ελ επαγγελματία...είναι τελείως άλλα τα δεδομένα.

Τέλος όσον αφορά το πόσο πρέπει να χρεώνει ο καθένας η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας χρεώνει όσο θεωρεί ότι αξίζει η δουλειά του και του επιτρέπει η αγορά ώστε να είναι ανταγωνιστικός.. οπότε δεν γίνεται να πούμε τόσο απλά μια τιμή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*****************... υποτιθεται εδω μιλαμε για προσφορες και βγαινει ο καθε ενας να μας τα ζαλισει ποσο κανει η εγκατασταση και ποιος την εχει πιο μεγαλη....

Ξεκολατε ρεεεεεε στο θεμα μπορειτε να πειτε κατι?

Ποια η διαφορα μεταξυ του lg 12btu που και καλα ο κωτσο φερνει αποκλειστικα και του αλλου lg 12 btu που στο skroutz εχει ιδια τιμη με ακριβως ιδια χαρακτηριστικα και το πουλανε 12 μαγαζια;

Sorry αλλα απο το κινητο δεν μπορω να κολλησω λινκς

Επεξ/σία από matrixxx
Δικιο εχεις αλλα ετσι οπως γραφεις κινδυνευεις να το χασεις. Επισης υποτιθεται οτι δεν επιτρεπονται οι προσβλητικοι χαρακτηρισμοι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θεμα με την εγκατασταση ξεκινησε απο εμενα,που ρωτησα εαν ειναι καλη η τιμη και μπλα μπλα μπλα,να σας ρωτησω κατι εσας τους 2 απο πανω?

Rebel2000 μπορει εσυ να ξερεις 5 πραγματα παραπανω αλλα εμεις δεν ξερουμε.και επειδη μιλαμε για προσφορες του Κωτσοβολου εδω,και οποιος ξερει 5 πραγματα παραπανω,καταλαβαινει γιατι μαγαζι μιλαμε,θεωρησα πρεπον να ρωτησω το ποσο εχει μια εγκατασταση.το οτι υπαρχουν πολλου κλεφτες εκει εξω (ναι,κλεφτες θα τους χαρακτηριζα) οπου χωρις αποδειξη βγαζουν καμια 60-70 euros κερδος ενω εχουν τελειωσει ενα οαεδ (για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους καποια στιγμη) μεσα σε 1-2 ωρες,εμενα προσωπικα δεν μου καθεται καλα...και οχι οτι εχω τιποτα με τον οαεδ και τετοια,απεναντιας και εγω παιδι του ΤΕΕ ειμαι αλλα οταν εγω για να βγαλω αυτα τα λεφτα καθαρα μετα φορων (με πτυχιο,που να μην πω που θα το βαλω στην τελικη) πρεπει να ξεσκιστω 3 μερες στην δουλεια,σορρυ φιλε μου αλλα θα παω για αγορα,οσο πιο ενημερωμενος μπορω.και οσον αφορα χαρακτηρισμους,τσιγκουνευεται τα 30 euros στα 1000,ναι φιλε μου.μπορει να τα τσιγκουνευεται γιατι μπορει να το παρει με δοσεις και να ειναι η μια δοση ενος μηνα.

Μπορει παλι να μην τα τσιγκουνευεται απλα δεν θελει να τον πιανουν μ@λ@κ@.σορρυ για τις βαριες κουβεντες και το υφακι μου αλλα εγω προσωπικα δεν γουσταρω να νομιζουν οτι ειμαι κανενας τετοιος.και στην δουλεια μου φιλε μου κοιταω να ειμαι επαγγελματιας να εξηπηρετω οσο καλυτερα μπορω.και γιαυτο εχω την απαιτηση απο τον αλλο να κανει το ιδιο.και στην τελικη,δεν θα αλλαξω εγω επαγγελμα,ας αλλαξει αυτος εαν ο μονος τροπος για να βγαλει κερδος ειναι να ξεζουμιζει.

Οσον αφορα τον φιλο In2dark απο πανω,φιλε μου,καλες και ωραιες οι προσφορες αλλα το να πουμε και για το κοστος εγκαταστασης,πιστευω μεσα ειναι.γιατι στην τελικη και αυτο ειναι ενα υπολογισιμο κοστος.τι θα το κανουμε το κλιματιστικο εαν δεν το εγκαταστησουμε,θα το βαλουμε στο σαλονι μας να το κοιταμε?εμενα ειναι η πρωτη φορα που πηγα να δω για κλιματιστικο και τα παραπανω posts με βοηθησαν να καταλαβω το τι παιζει.

Και στο κατω κατω,αντε να μην πω τι προσφορα ηταν παλι αυτη του κοτσοβολου....παλια εβγαζε σε κανονικες τιμες τα κλιματιστικα αλλα σου εκανε δωρο την εγκατασταση.οταν μιλαμε για πανω απο 100 euros εξοδο,ε σιγα την διαφορα....

Σταματηστε να μαλλωνεται για αηδιες για να μην τις χαρακτηρισω διαφορετικα.και στην τελικη σε οποιον δεν γουσταρει να βλεπει τα posts περι κοστους εγκαταστασης,ας αλλαξει σελιδα κατευθειαν να παει στην τελευταια.

Οταν ειναι κοστος μεσα σε μια προσφορα,εμενα με ενδιαφερει.ρωτησα να μαθω για να δω εαν ισχυουν αυτα που μου ειπαν και κοντευω να βγαλω ακρη.εαν εχει καποιος μια τεκμηριωμενη απαντηση,ας την πει.αλλιως,ας προσπερασει.

 

Edit:τα ακουσατε εσεις οι 2 απο πανω,σορρυ κιολας γιαυτο το ξεσπασμα,ισως δεν φταιτε κιολας αλλα.....

να ρωτησω κατι?τι εχει πιο πολυ σημασια στο παρον νημα με τις προσφορες των κλιματιστικων?να μαθουμε για το κοστος εγκαταστασης τεκμιριωμενα η να μαθουμε οτι δεν πρεπει να ποσταρουμε κατι με το οποιο εχει να κανει με το κοστος εγκαταστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη οι αναφορες πεφτουν βροχη στο θεμα αυτο, θα δωσω μονο μια τελευταια ευκαιρια.

 

Με ιδιαιτερη προσπαθεια απο χθες αποφασισα να αφησω τα εντελως οφτοπικ περι τιμων εγκαταστασης και υλικων οταν αρχισε να ξεφευγει το θεμα, μονο και μονο επειδη περιεχουν καποιες γνωμες που ισως κατι ειχαν να προσφερουν. Ξεφυγε πολυ ομως, μια σταγονα λειπει για να φυγουν ολα τα μηνυματα αντιπαραθεσης και μαχης. Μην την ριξετε στο ποτηρι. Μονο στο θεμα παρακαλω απο εδω και περα, ξεφυγε πολυ η κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επιστρεψουμε στα σημαντικα πραγματα λοιπον, μιας κι ενδιαφερομαι να βαλω ενα κλιματιστικο στο δωματιο :)

Κοιταω για Inverter 9αρι ή 12αρι, σχετικα οικονομικο σε τιμη (γυρω στα €500) αλλα και καταναλωση, με οσο το δυνατον πιο πολλα χαρακτηριστικα!

Τι γνωμη εχετε για το Samsung Maldives AR12FSFPDGMN : https://www.skroutz.gr/s/2859717/Samsung-Maldives-AR12FSFPDGMN.html   ???
Ειναι 12αρι, με EER=5.1 και COP=3.4, εχει επισης και αφυγρανση αλλα και ιονιστη (που το θελω).
Απο ενα παλαιοτερο Samsung απλο 12αρι που εχω τωρα δεν εχω κανενα παραπονο!

Ενα αλλο που κοιτουσα ειναι το https://www.skroutz.gr/s/2977811/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128GVR-T3.html
με παραπλησια χαρακτηριστικα και τιμη αλλα στα 9000BTU.

 

Το πρωτο το εχει ο Κωτσοβολος στην πιο χαμηλη τιμη, ενω το δευτερο το Electroworld.

Ποια η γνωμη σας για τα παραπανω κλιματιστικα ? Υπαρχει κι αλλη προταση στην ιδια κατηγορια που μου ξεφυγε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...