Προς το περιεχόμενο

Home cinema συνδεσμολογια optical η hdmi arc?


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπως ετσι ειναι. Ειδικα στο ηχητικό κομμάτι για να μπορέσεις να αντιληφθείς την ανωτερότητα του DTS HD απαιτείται να εχεις και αντίστοιχα ενισχυτικά - ηχεια που να μπορούν να το αξιοποιήσουν. Αμα μιλάμε τωρα για ηχεια υπολογιστή η καποιο all in one home cinema ουτε για αστείο.....

 

Απλα το πρόβλημα δεν ειναι οτι θα ακούγεται καλύτερα. Πχ εαν κάποιος εχει κάποιο blueray η καποιο PS3 και θέλει να το συνδέσει με κάποιο Home cinema η AV ενισχυτή με οπτική ίνα. Εαν παίξει κάποιο δίσκο που εχει μόνο DTS HD ηχο θα εχει μόνο stereo ηχο.

 

H οπτική ινα εχει ενα συγκεκριμένο ευρος Πχ σαν να συγκρίνουμε USB 2 με USB 3. Το DTS HD για να περάσει σωστά θελει μόνον HDMI καθως εχει υψηλή διαμεταγωγη.

 

Στο θεμα σου δεν σε απασχολεί και τοσο. Η TV σου δεν υποστηρίζει DTS HD στο usb της οποτε βαλε οτι ειναι πιο εύκολο για σενα. Πιθανόν η οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα οσο ασχολουμαι τοσο πιο πολυ μπερδευομαι...Ποιος ο λογος ενα αρχειο mkv η avi ταινιας bluray 1080p να εχει dts hd εφοσον αυτο δεν μπορει να περασει μεσα απο το usb της τηλεορασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εαν δεν υποστηριζε δεν θα ακουγες τιποτα, εστω και απο τα ηχεια της TV. Και οι μουγγες ταινιες δεν ειναι και οτι καλυτερο. Μην ξεχναμε υπαρχει και το HDMI που περνανε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα.. Ήρθε στα χέρια μου μια ηχομπαρα της crystal audio 2.1 και την έχω συνδέσει με οπτική ίνα..Όταν όμως επιλέγω την πλατφόρμα του netflix ακούω μόνο από τα ηχεία της τηλεόρασης.. Πιθανότητα γιατί το netflix υποστηρίζει 5.1..Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να έχω τον ήχο στην ηχομπαρα όποτε βλέπω ταινίες στο netflix? 🤔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, MAVROGENHSS said:

Καλησπέρα και από εμένα.. Ήρθε στα χέρια μου μια ηχομπαρα της crystal audio 2.1 και την έχω συνδέσει με οπτική ίνα..Όταν όμως επιλέγω την πλατφόρμα του netflix ακούω μόνο από τα ηχεία της τηλεόρασης.. Πιθανότητα γιατί το netflix υποστηρίζει 5.1..Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να έχω τον ήχο στην ηχομπαρα όποτε βλέπω ταινίες στο netflix? 🤔

 

Ποια τηλεόραση έχεις? Το πιο πιθανό είναι να χρειαστεις να αλλάξεις τον τύπο του ήχου που στέλνει η τηλεόραση μέσω optical στο netflix σε pcm που λογικα υποστιρίζει η μπάρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, MAVROGENHSS είπε

Καλησπέρα και από εμένα.. Ήρθε στα χέρια μου μια ηχομπαρα της crystal audio 2.1 και την έχω συνδέσει με οπτική ίνα..Όταν όμως επιλέγω την πλατφόρμα του netflix ακούω μόνο από τα ηχεία της τηλεόρασης.. Πιθανότητα γιατί το netflix υποστηρίζει 5.1..Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να έχω τον ήχο στην ηχομπαρα όποτε βλέπω ταινίες στο netflix? 🤔

 

Δεν εχει hdmi η ηχομπαρα?

Αν ναι, αγνοησε το optical και βαλτην με hdmi στην θυρα hdmi earc της τηλεορασης και ρυθμισε απο το μενου της τηλεορασης να βγαζει ηχο απο την ηχομπαρα και οχι απο τα ενσωματωμενα ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/12/2023 at 15:30, MAVROGENHSS said:

Καλησπέρα και από εμένα.. Ήρθε στα χέρια μου μια ηχομπαρα της crystal audio 2.1 και την έχω συνδέσει με οπτική ίνα..Όταν όμως επιλέγω την πλατφόρμα του netflix ακούω μόνο από τα ηχεία της τηλεόρασης.. Πιθανότητα γιατί το netflix υποστηρίζει 5.1..Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να έχω τον ήχο στην ηχομπαρα όποτε βλέπω ταινίες στο netflix? 🤔

 

Θα πας στις ρυθμίσεις του netflix και θα επιλέξεις δικάναλο ήχο και όχι 5,1. Θα παίξει κανονικά (θα βγάλει ήχο εννοώ δικάναλο).Πολυκάναλο δεν μπορεί,αφού δεν τον υποστηρίζει η ηχομπάρα,αλλά εδώ που τα λέμε ,ο πολυκάναλος ήχος από ηχομπάρες,είναι από τις μεγαλύτερες εμπορικές παπάτζες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...