Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το λευκό Nexus 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Στα χρήματά του δεν υπάρχει αντίπαλος σε andorid πλατφόρμα, παίζει μόνο του.</p>

<p> </p>

<p>Τώρα αν το λευκό έχει τσιμπημένη τιμή, πάσο.</p>

 

Πλέον έχει αντίπαλο... Το oppo find 5 που είναι και καλύτερο και φθηνότερο...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oppo gangnam style Find 5. Ό,τι πιο value for money αυτή τη στιγμή μαζί με το Meizu.

 

Αν δεν κάνω λάθος, το Oppo θα κοστίζει 400€, ενώ το Nexus 4 ξεκινά από 407€. Από βρετανικό Play Store βγαίνει γύρω στα 340-350€. Από Αμέρικα κάτω από 300€, αλλά δεν παίζει εγγύηση εδώ.

 

Στα θετικά του Nexus 4 μπορώ να σκεφτώ με μια γρήγορη τα εξής:

 

- Φοράει 4.2.2 ενώ το Oppo 4.1.

- Όπως και να το κάνουμε είναι επώνυμο, έστω και LG.

- Θα παίρνει πρώτο τις επίσημες αναβαθμίσεις όταν ακόμα και για το SIII «διαρρέουν» διαρροές για 4.2.2. και η Samsung βγάζει αναβαθμίσεις με το σταγονόμετρο.

- Googlαρε μετά από λίγους μήνες και για τα δύο και πες μου πόσα αποτελέσματα θα βρεις για το καθένα. Μπες σε forα και πες μου πόση βοήθεια θα βρεις για το ένα και πόση για το άλλο. Εκτός κι αν ξέρεις κινέζικα, πάσο in that case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις λάθος, ίδια λεφτά κοστίζουν περίπου. Μιλάμε πάντα για Ελλάδα γιατί έχουμε ελληνικό και όχι αγγλικό και αμερικάνικο Play Store.

 

 

- Φοράει 4.2.2 ενώ το Oppo 4.1

 

Εκτός από το γεγονός ότι η Oppo βγάζει 2 φορές το μήνα updates, είναι βέβαιο πως θα πάρει 4.2 σύντομα.

 

 

- Όπως και να το κάνουμε είναι επώνυμο, έστω και LG.

 

Δεν χρειάζεται σχολιασμό, αλλά κομμάτια να γίνει. Είναι LG και;

 

 

- Θα παίρνει πρώτο τις επίσημες αναβαθμίσεις όταν ακόμα και για το SIII «διαρρέουν» διαρροές για 4.2.2. και η Samsung βγάζει αναβαθμίσεις με το σταγονόμετρο.

 

Η Samsung βγάζει ΠΟΛΥ συχνά αναβαθμίσεις για τα high end κινητά της. Η Oppo βγάζει ακόμα πιο συχνά.

 

 

- Googlαρε μετά από λίγους μήνες και για τα δύο και πες μου πόσα αποτελέσματα θα βρεις για το καθένα. Μπες σε forα και πες μου πόση βοήθεια θα βρεις για το ένα και πόση για το άλλο. Εκτός κι αν ξέρεις κινέζικα, πάσο in that case.

 

 

Αν και ξέρω Κινεζικά, δεν θα χρειαστεί: www.oppoforums.com

 

Επίσης, το Find 5 είναι μια από τις 4 συσκευές που υποστηρίζει το ParanoidAndroid 3.5 με το Halo, υποστηρίζεται από το CM 10.1, AOSP κλπ.

 

Συν τοις άλλοις, προτείνονται features από τους χρήστες στο community, ψηφίζονται τα καλύτερα και μπαίνουν στο firmware...

 

Τέλος, δεν υπάρχει review που να βρίσκει κάτι αρνητικό πλην SD slot και ενσωματωμένης μπαταρίας.

 

Όπως καταλαβαίνεις, LG who?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλικάρι από πάνω έχει βαλθεί να κάνει διαφήμιση το κινέζικο.... Αραξε μπρο, άλλο το ένα τηλέφωνο, άλλο το άλλο. Ασε που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.

 

Στα 299$ δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή σε τηλέφωνο. Μια συσκευή είναι πολλα παραπάνω από τα specs. Brand name, support, εγγύηση είναι πράγματα που πέρνεις με το νεξους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλικάρι από πάνω έχει βαλθεί να κάνει διαφήμιση το κινέζικο.... Αραξε μπρο, άλλο το ένα τηλέφωνο, άλλο το άλλο. Ασε που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό. <br><br>

Στα 299$ δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή σε τηλέφωνο. Μια συσκευή είναι πολλα παραπάνω από τα specs. Brand name, support, εγγύηση είναι πράγματα που πέρνεις με το νεξους.

Πςς, που 'σαι μπρο, 299$ κάνει στην Αμερική. Οπότε μας συμφέρει ισχύουν τιμές Αμερικής και οπότε δεν μας συμφέρει τιμές Κίνας; Και έστω ότι το παίρνω από Αμερική 299$. Και μου χαλάει. Και το πάω στην LG. Φαντάζομαι πως ξέρεις τι θα πάρω έτσι; Οπότε πάει περίπατο η εγγύηση στα 299$.

 

Στο support απάντησα από πάνω.

 

Μόνο το brand name σου μένει, αλλά και εκεί η LG δεν νομίζω ότι έχει από τα καλύτερα ονόματα -πλέον- στην αγορά. Επίσης, άμα έρθεις μια βόλτα από εκεί που δουλεύω θα δεις 3 στα 10 κινητά που φεύγουν στο service να είναι LG. Οπότε για ποιον Κινέζο και ποιον Κορεάτη μου μιλάς;

 

Ξεπεράστε επιτέλους το σύνδρομο του "brand name" και αποδεχτείτε ότι εκτός από τις "παραδοσιακές" μπορούν κι άλλες εταιρείες να βγάλουν super συσκευές. Όποιος πάει μια βόλτα από την Senzhen θα μείνει άφωνος από το τι κάνουν οι Κινέζοι. Δεν φτιάχνουν μόνο ανεμιστηράκια και αναπτήρες που πουλάνε στον δρόμο.

 

Τέλος, όταν θα δεις από κοντά κινέζικες ναυαρχίδες, είμαι βέβαιος ότι θα αλλάξεις γνώμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφο φαίνεται παντως και γενικά απο παλαιότερη εμπειρία μου με το παλιό nexus one ειμουν ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως δεν αγοράζεις κινέζικο αυτοκίνητο, για τους ίδιους λόγους δεν αγοράζεις και κινέζικο τηλέφωνο, ειδικά σε τέτοια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αυτό αφορά το Nexus, ως τώρα όλη η κουβέντα πήγαινε μια Χαρά.

Μπαίνεις σφηνα εσύ και αρχιζεις να τρολαρεις για την κινεζια που αναθεμα αν το εχεις πιασει και στα χερια σου.

Επισης φαίνεται από χιλιόμετρα μακριά ότι δεν ξέρεις τι εστι nexus τηλέφωνο, άρα δεν ξέρεις κ το android.

Κοίτας μόνο τα χαρακτηριστικα, κατι που είναι γνωστό σε όλους.

Πιασε το ένα,πιασε και το άλλο και μετά μπες και γραψε

οτι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι βλέπω στο άρθρο του engadget η πρόσοψη παραμένει μαύρη!? οπότε είναι απρόμαυρη έκδοση του nexus 4.  Φαντάζομαι πως θα βγει και σε σκέτο άσπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν ανέφερα πρώτος το Oppo, αλλά όπως και να έχει, μόνο άσχετο δεν είναι το ένα με το άλλο. Μια καλύτερη πρόταση στα ίδια χρήματα.

 

Όσο για το τι ξέρω και τι δεν ξέρω, άσε να το κρίνω εγώ και όχι ο πρώτος τυχόντας. Μέχρι στιγμής έχω γράψει πέντε πράγματα που στηρίζουν την άποψή μου και έχω ακούσει μόνο το "κινεζιά".

 

Με εκτίμηση,

 

Ο Σφήνας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...