Προς το περιεχόμενο

Κανεις με Dell 7720 SE και εξωτερικο usb 2.0 ?


dem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση

 

 

Υπαρχει κανεις με 7720 και εξωτερικο Usb 2.0 (που να μην εχει εξ τροφοδοσια) 

 

Παιζουν ολες οι θυρες ? 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δουλεύουν νορμάλ όλες....

 

 

Eπειδή εμενα μου εχουν σπασει τα νευρα

(Επιτελους βρεθηκε ενας με το συνδυασμο)

 

Μιλαμε για δισκο εξωτερικο χωρις τροφοδοσια μονο ο δισκος και USB 2.0 καλωδιο. Οχι φλασακι. 

 

 

Αν μπορεις δωσε μου ενα τετοιο ss, απο το δικο σου. 

Εχω δοκιμασει τα παντα για να δω ΤΙ φταιει με τα USB 

 

Δεν νομιζω να βγει κατι αλλα μηπως και.....

 

ΟΟΟΟΟλλλλααα τα αλλα τα εχω δοκιμασει...

post-263975-0-01952500-1369763475_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου κανονικό είναι το ρεύμα που δίνει.

500ma είναι το max στο USB.

να ρωτήσω κάτι...με Dell μίλησες?

για κάποιο λόγο υπάρχει η εγγύηση της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλε μου κανονικό είναι το ρεύμα που δίνει.

500ma είναι το max στο USB.

να ρωτήσω κάτι...με Dell μίλησες?

για κάποιο λόγο υπάρχει η εγγύηση της...

Ναι φιλε ξερω, ελεγα μηπως και...ευχαριστω παντως .....όταν σταματησα να ασχολούμαι με το hw δεν ειχαν βγει τα usb3, τωρα ξαναμπηκα λιγο στο "παιχνιδι" 

 

 

Τελικά αγόρασα εναν usb 3.0 δισκο και παιζει κανονικα σε ολα τα ports.

 

Στο usb 2.0 αλλαξα καλωδιο και τωρα παιζει και στις δεξιες. 

Δοκίμασα και αλλα 2 καλωδια με αυτο να σιγουρευτώ και παλι ηταν ok. 

 

Δεν μπορουσε να παει το μυαλο μου να αλλαξω καλώδιο στο usb 2.0 εξωτερικό εφόσον με το παλιό 

έπαιζε στις αριστερές και σε άλλα συστήματα. Δεν ειχα και πρόχειρο στο σπιτι.

 

 

Η αλήθεια ειναι οτι στα αλλα λαπτοπ που επαιζε ο USB 2.0 με το παλιο καλωδιο τα ports τους τύχαινε να  ήταν πανω στην mb

και οχι 2 ξεχωριστα κυκλωματα οπως στο 7720.

 

Η πάνω δεξια πλακετα του 7720 εχει το ενα δεξι usb και ethernet και η κατω δεξια το 4ο usb.

 

 

κατι που μου λεει οτι τα δεξια Ports του 7720 δεν μπορουν να δωσουν ακριβως την ισχυ. Αλλα συμβαίνει αυτό.

Τα ports γενικά  παιζουν στην ταση με + - 0.25V αν δινουν λίγο πιο κατω, για να καταλάβεις προβλημα θα πρεπει  τυχεις στην περιπτωσαρα που έπεσα εγώ

 

Tα δεξια ports του 7720 με το παλιο μου καλώδιο ηταν οριακα, ίσως και τα Ω του καλωδίου να ηταν υπερβολικά.

Μιλάμε έπεσα στην περίπτωση της περίπτωσης, γιατί με τ αλλα καλωδια επαιζε και αυτος ο δισκος. 

 

Αν δεν ηταν αυτό θα ηταν θέμα γείωσης, δλδ το συγκεκριμένο καλωδιο με τα συγκεκριμένα ports δεν μπορουσε να γειωσει καλα και δεν ξεκινουσε ο δισκος, παλι περιπτωσαρα δλδ

 

μπορει να συμβαινει αυτο γιατι υποτίθεται οτι τα usb3 "καρφωνουν" πιο ευκολα στα ακριβως 5V και μπορουν και λιγο παραπανω....και παλι δεν σημαινει οτι  ειναι εκτος specs αν ειναι 4,90. δεν πρόκειται να το καταλάβεις με το 99% των usb καλωδίων του εμπορίου, (βασικα ολα τα καλωδια usb εξωτερικών δισκων ειναι πολυ κοντα σε μηκος, οποτε εξαιρετικα απιθανο κανενας να εχει προβλημα, ειδικα με τις μικρες απαιτησεις σε ισχυ απο τα σημερινα usb2/3 portables)

 

Αν σκέφτεσαι κατι αλλο πολυ θα χαρω να μαθω παντως... : ) 

 

Βρηκα τι εφταιγε ολα καλα   

 

Edit : και με την διανομή ολα καλά μπορει να παιξει καλα ολες τις θυρες ταυτοχρονα, Usb 3 δισκο να γυριζει, usb 2 δισκο να γυρίζει (και μαλιστα επίτηδες στις δεξια) χωρις τροφοδοσια, φορτιζει κινητο και εχει mouse. 

 

Μαλλον πιο πιθανη η περίπτωση γειωσης του παλιου καλωδιου...2ο σεναριο δλδ.  

 

 

Με την Dell μίλησα 2 φορές πριν μέρες είπαν θα το κοιτάξουν και θα με έπαιρναν να  έστελναν τεχνικόαλλά ακόμα έρχεται ... θα τους πάρω πίσω να  τους εξηγήσω, να μην ερθει και τζάμπα ο τεχνικός, αν ερχόταν

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά που έγραψες είναι πιθανά-απίθανα αλλά με καλώδιο τώρα που το ανέφερες κάπου το'χω ξανακούσει κι εγώ παλιότερα.

 

αυτό που δεν μ'άρεσε είναι το ότι δεν ήρθε ο τεχνικός της Dell.

 

φάουλ και κίτρινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά που έγραψες είναι πιθανά-απίθανα αλλά με καλώδιο τώρα που το ανέφερες κάπου το'χω ξανακούσει κι εγώ παλιότερα.

 

αυτό που δεν μ'άρεσε είναι το ότι δεν ήρθε ο τεχνικός της Dell.

 

φάουλ και κίτρινη.

τι να σου πω και μενα δεν μου εχει ξανατυχει, παντως τωρα (επιτηδες για το πιεσω λιγο) φορτιζει κινητο, γραφει με 90mb/sec απο usb3 , γραφει με 37mb/sec με usb2 (και μαλιστα απο τα δεξια)  και εχω και την 4η θεση πιασμενη. οποτε μαλλον το 2ο σεναριο ηταν, θεμα τροφοδοσιας/bandwidth  δεν εχει....οι εξ/ εσωτερικοι δισκοι τοσο μπορουν δεν πανε παραπανω....

 

Το λαπτοπακι παει περιφημα γενικα μου κανει προσομοιώσεις

πιο γρηγορα και απο το destop μου.... 

οι θερμοκρασιες / θορυβος πολυ καλα για quad νομίζω...

 την nvidia 650 δεν την χρησιμοποιώ, για την δουλεια που το θελω, οποτε ειναι και κρυο μια χαρα. 

 

 

και αν μπορουσε να παιξει raid 2 ssd ... νομιζω διαβασα οτι στο συγκεκριμενο δεν γινεται, αλλα ok δεν μου χρειάζεται...και ουτε προοριζεται (και αυτοπροσδιοριζεται) γι αυτό... ενα ssd θα του βαλω και ειμαστε κομπλε. 

το wifi του που το φοβομουν λιγο πριν την αγορα, επισης ειναι πολυ καλό. 

 

 

φαουλ και κίτρινη γιατι αν το εβλεπε και ειχε καμια ιδεα μπορει να ειχα γλιτωσει την αγορα του usb 3.0  που στην ουσια το πηρα να το δοκιμάσω. Ή ας με επαιρναν πισω να με ενημερωναν οτι δεν θα ερθουν. Τελοσπαντων συμβαινουν αυτα, ηταν πολυ ευγενικοι παντως και προσπαθησαν απο το τηλεφωνο να δωσουν λυση, αν και τα ειχα κανει ολα απο πριν. 

 

μονο αν ερχοταν τεχνικος με οργανα να μετρουσαμε και βλεπαμε οτι ολα ειναι ok θα γλιτωνα την ταλαιπωρία. Αλλα παραδεχομαι οτι ηταν περιπτωση της περίπτωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα,το ότι πήρες USB 3.0 δίσκο μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει και θα εκμεταλλευτείς και καλύτερα το συγκεκριμένο laptop ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλων δίσκων,backup κτλ. ;)

οπότε μπορείς να πεις ότι συνολικά σου βγήκε σε καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...