Προς το περιεχόμενο

Κάμερα στο skype


fenia4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια είχα πάει στη ξαδερφη μου και ειχε καλυμένο το ματι της κάμερας στο λαπτοπ της, ρωτησα κι ειπε ότι μπορει να τη βλέπουν ακομα και με κλειστο το skype..Απο τότε το κάνω κι εγω με το πανάκι για τα γυαλιά μου. Ομως....ενω ήμουν στον υπολογιστή με κλειστό skype ..είχε πέσει το πανάκι και για περίπου 3 ώρες ήμουν ατυχια!...στο σαλόνι ασύρματα και μιλου΄σαμε με τους γονεις μου..πολύ προσωπικα θέματα και φυσικά δε θα ήθελα με τίποτε να φαινόμαστε..Ακουγετε χαζο το ξερω αλλά άκουσα κι απο αλλού ότι υπάρχουν κακόβουλα προγράμματα..ισχύει? Κι αν ναι τι να κανω για προστασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν γενικά τετοια προγράμματα τύπου trojan που μπορεί να κανουν κακό στον υπολογιστή σου και να μην το ξέρεις επίσης να σου ελέγχουν κάμερα κτλπ, για αυτο πρέπει να κανουμε scan με προγράμματα για trojan keyloggers ιους κτλπ , αλλα κυρίως να ξέρουμε και να προσέχουμε που μπαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως spark αν γίνει αυτό με τα keyloggers δεν θα το καταλάβει ο άλλος?

Πχ εμένα στο λαπτοπ μου όταν ανοίξει η κάμερα ανάβει και ενα led/φωτάκι (φαντάζομαι και στα άλλα λαπτοπς έτσι θα είναι)

Οπότε πιστεύω ότι πρέπει να ψιλιαστεί ότι κάτι γίνετε...

 

Χωρίς να κάνει scan (που χρειάζεται φυσικά 1 φορά το μήνα)

 

Δε νομίζω αυτά τα keyloggers να είναι τόσο προχωρημένα που ενώ ανοίγει η κάμερα να μην ανοίξει και το φωτάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εμένα έτσι ήταν με φωτακι.

Αλλα επειδή χρεισιμοποιω πιο πολυ την κάμερα

Του κινητού για Skype απεγκατεστησα τους drivers

Της κάμερας του υπολογιστή για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι απλουστατο. Παντα σκεφτομαστε το εξης. Αυτος πχ που εχει μπει και ακουει και κοιταει χωρις να τον καταλαβουμε, τι εχει να κερδισει απο εμας? Αν βεβαια μενεις στο Λευκο Οικο και συζητουσες με τον Ομπαμα, αλλου παπα ευαγγελιο...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ..δηλδη γινετε! ...δε συζητούσαμε τίποτε..εντάξει δεν ειναι όμως κι ότι καλύτερο να σε βλέπουν. Φωτακι πάντος δεν αναβε, θα το έβλεπα .Η θα το βγάλω τελειως το skype η θα κλεισω το ματάκι με όζα..Οταν λετε trojan..αυτο δεν γίνετε όταν δεχεσε καποιο αρχείο ? Τοτε μονο λογικά μπορουν να σε δουν..Αρχειο δε δεχτηκα ποτέ απ το skype

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει χαλάρωσε...είναι δύσκολο να το πάθεις αυτό...

 

Το trojan είναι ιός.Ιό μπορεί να κολλήσεις από τις σελίδες που επισκέπτεσαι ή από αρχεία που κατεβάζεις/αντιγράφεις  κτλπ

Πάντα πρέπει να προσέχουμε τα παραπάνω και 1 φορά το μήνα σκανάρουμε τον υπολογιστή μας με το antivirus που έχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ! ηδη ηρεμίσα κι εκανα scan, ολα ηταν ενταξει

 

Και ιό να είχες δε σημαίνει πάλι οτι σε παρακολουθούσαν

 

Πάντως αφου δεν έχεις ιό φαίνεται ότι προσέχεις πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ..δηλδη γινετε! ...δε συζητούσαμε τίποτε..εντάξει δεν ειναι όμως κι ότι καλύτερο να σε βλέπουν. Φωτακι πάντος δεν αναβε, θα το έβλεπα .Η θα το βγάλω τελειως το skype η θα κλεισω το ματάκι με όζα..Οταν λετε trojan..αυτο δεν γίνετε όταν δεχεσε καποιο αρχείο ? Τοτε μονο λογικά μπορουν να σε δουν..Αρχειο δε δεχτηκα ποτέ απ το skype

 

Για να λύσεις το ψυχολογικό τουλαχιστον κομμάτι του αν σε παρακολουθεί κάποιος ή όχι, τάπωσε το ματάκι της κάμερας με ένα κομματάκι μαύρη μονωτική ταινία και είσαι οκ. Έτσι και δε το καταστρέφεις (όπως με το βερνίκι) και θα είσαι ασφαλής 100% στο να μή σε βλέπουν ό,τι και να έχουν εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου (αν συντρέχει τέτοιος κίνδυνος φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...