Προς το περιεχόμενο

Τέντες & Κόστος


zizu10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επειδή θα χρειστεί να βάλω τέντες θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν.

 

Λοιπόν, πήγα και ρώτησα για τέντες με μπράτσα και πανιά μάρκας ten cate και μου είπαν 1200 ευρώ.

Ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι δύο μπαλκόνια, το ένα 7 μέτρων και το άλλο 4 μετρων (δηλαδή σαν να λέμε 2.5*7 και 2.5*4).

Δεν ξέρω που παίζουν οι τιμές αλλά μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά για το 2013...

 

Γνωρίζει κανείς να μου πει που παίζουν οι τιμές γιαυτό που θέλω και αν έχουν όλοι τις ίδιες ή αν με λίγο ψάξιμο μπορώ να βρω κάτι πιο οικονομικό αλλά καλής ποιότητας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

googlare τεντες

να δεις γενικα τι παιζει με τα πανια.υπαρχουν πολλων ειδων...και μερικα με εγγυηση

 μια αγγελια μου κανε τρελη εντυπωση

ΤΕΝΤΕΣ εισαγωγης και ελληνικες, στις καλυτερες τιμες της αγοράς, Τεντοπανα Das ,protection, super tenta, paradise, bayer, ten cate, calbari, μονοχρωμα απο 9. 90 + φπα το μετρο, και εισαγωγης τεντοπανα αυτοπλενομενα 12 , 90 + φπα αθανατα με διαρκεια ζωης 15 - 20 χρονια Σε ολες τις νεες κατασκευες - 30 % , προσφορα γνωριμιας για νεους πελατες, εξυπερητουμε ολη την Αττικη , xαλκιδα,και Κορινθια., τιμή 10€, συζητήσιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι αρκετά ακριβό προιόν, ιδίως αν θες και εγκατάσταση με μπράτσα για το αισθητικό του πράγματος τόσο όταν τις έχεις κάτω όσο και όταν τις έχεις πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα παίδες, και γω πήγα σε τρεις τέσσερις συνοικιακους τενταδες και για 2 τέντες (μια 3 και μια 4 μετρα) μου παν στο 1000ρικο. Πολλά ρε παιδιά μου φάνηκαν. Έψαξα στο μερλιν και έχει στα 130 ευρώ η μία (και ένα έξτρα κόστος ο μάστορας γύρω στο 50ρι)

 

Αξιζουν αυτές? Έχει βάλει κάνεις?

 

Μπορείτε να μου πείτε κάνα φθηνό καλό τέντα στην Θεσσαλονίκη (πμ η και εδω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
16 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

για τέντα Αθήνα, τι προτείνεται; leroy merlin ή να πάω σε τεντά; μια απλή φθηνή τέντα με ενδιαφέρει

Τεντά θα σου έλεγα 

Πριν καμιά 4ετία, για 2 τέντες περίπου 3,5 μέτρα η κάθε μία, 400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα προσφατα και οι διαφορες σε τιμες ειναι αρκετα μεγαλες. Στη δικια μου περιπτωση  5 μετρα σχεδον τεντα 350 χωρις μοτερ, 500 με μοτερ (τιμες χωρις το φπα για βραχιονες με το κλασσικο κρεμ χρωμα χωρις σχεδιο) το οποιο και εβαλα τελικα. Ειχα 1-2 προσφορες σε αυτη την τιμη και απο αυτον που επελεξα (https://tentesathina.gr/epikoinonia/) εμεινα γενικα ικανοποιημενος και θα ξαναεπελεγα.

 

Απ' οτι εχω καταλαβει, στην αγορα της τεντας υπηρχαν (και εν μερει ακομα υπαρχουν) επαγγελματιες που δουλευουν με τεραστια ποσοστα κερδους. Παρακουλουθωντας τους για τις 2 ωρες που πηρε η εγκατασταση, οντως δεν ειναι παραλογο να υπολογισεις μια τιμη με βαση τιμες leroy για υλικα + 50-70 ευρω για 2 ατομα και 2-3 ωρες εγκατασταση~

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παίζει και μεγάλο ρόλο η ποιότητα του πανιού που θα επιλέξεις

και εγώ μέχρι στιγμής ικανοποιημένος είμαι από αυτόν που μου τις έβαλε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα λ7 ειναι στο πανι.εχω τεντα 30 ετων,με σιδερια ,οχι με μπρατσα,και το πανι ειναι σαν καινουριο,με μια συντηρηση ολη και ολη στην 30ετια,ενα ραψιμο στο κρεμαμενο διακοσμητικο τμημα ,που ξηλωθηκε απο τον αγερα.η τιμες του λερου ειναι πειρασμος,αλλα ειναι αγνωστη η ποιοτητα.βεβαια,με την διαφορα τιμης που εχουν,καλυπτεις 3-4 αλλαγες στα πανια.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι γουστάρει ο καθένας ζητάει.Όσα του λείπουν και όπου σε πιάσει.:P

Εμένα 12-13 χρονών τέντα που είχε μαυρίσει είχε σκιστεί και από τον αέρα ο τεντάς μου ζήτησε 75 για καθάρισμα ράψιμο.

Την κατέβασα μόνος την έπλυνα έραψα όλες τις ραφές με 20 ευρώ στη μοδίστρα   και έγινε καινούργια.Εδώ μαθήματα για κάποιον που ενδιαφέρεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα,τα σχολια στο βιντ ειναι οτι ναναι.δλδ επρεπε ο τεντας να δουλεψει για την ψυχη της μανας του ????δεν ξερω ποιος εκανε το βιντ \,ή αν το εκανες εσυ,αλλα ο τροπος σκεψης σου ειναι εντελως λαθος.......αν  γλυστρισεις ή ζαλιστεις και πεσεις εξω απο το μπαλκονι,τα 55 ευρω διαφορας,ποσο θα τα εκτιμησεις?δεν μας λες ομως....μηπως πρεπει να εχεις και πλυστικο?αλλα το σημαντικοτερο.....ποσα ατομα  ασχοληθικαν για το ανεβοκατεβασμα της τεντας????ωστε εδωσες μονο 20 ευρω στην μοδιστρα.......δεν θα σχολιασω το οτι κατεστρεψε την αδιαβροχοποιηση της τεντας,ακομη και 30 ετων,και δεν την επαναδιαβροχοποιησε απο οτι ειδα στο βιντ....μην τα βλεετε ολα τοσο απλα.....καθε επαγγελμα εχει τα  κολπα του....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των εγκαταστατών όπως είναι και αναμενόμενο για διάφορους τεχνικούς ή και οικονομικούς λόγους χρησιμοποιούν και προτείνουν 2 μάρκες ο καθένας από τις 5-6 που υπάρχουν στην ελληνική αγορά. Επίσης το ίδιο ισχύει και για τους βραχίονες που δουλεύουν 1 μάρκα ο καθένας. Προσωπικά πιστεύω μεγαλύτερη σημασία έχει η λεπτομερής εγκατάσταση και ποιότητα των υλικών (ποιότητα των ραφών) παρά η εκάστοτε μάρκα του πανιού και του βραχίονα μετά από λεπτομερή έρευνα που είχα κάνει πρόσφατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

καλα,τα σχολια στο βιντ ειναι οτι ναναι.δλδ επρεπε ο τεντας να δουλεψει για την ψυχη της μανας του ????δεν ξερω ποιος εκανε το βιντ \,ή αν το εκανες εσυ,αλλα ο τροπος σκεψης σου ειναι εντελως λαθος.......αν  γλυστρισεις ή ζαλιστεις και πεσεις εξω απο το μπαλκονι,τα 55 ευρω διαφορας,ποσο θα τα εκτιμησεις?δεν μας λες ομως....μηπως πρεπει να εχεις και πλυστικο?αλλα το σημαντικοτερο.....ποσα ατομα  ασχοληθικαν για το ανεβοκατεβασμα της τεντας????ωστε εδωσες μονο 20 ευρω στην μοδιστρα.......δεν θα σχολιασω το οτι κατεστρεψε την αδιαβροχοποιηση της τεντας,ακομη και 30 ετων,και δεν την επαναδιαβροχοποιησε απο οτι ειδα στο βιντ....μην τα βλεετε ολα τοσο απλα.....καθε επαγγελμα εχει τα  κολπα του....

Φίλε δεν είμαι επαγγελματίες αλλά έχω φάει και πολλούς που κάνουν τον επαγγελματία στη μάπα.Δυστυχώς  το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ελλάδα είναι αεριτζήδες.

Ναι μόνος την κατέβασα μόνος την έπλυνα (με τη βοήθεια της συζύγου) και απλά τράβηξα λίγες  εικόνες να δείξω και σε κάποιους ότι αν θέλουν πολλά μπορούν να κάνουν μόνοι τους.Δεν είπα πουθενά ότι είναι πολλά τα 75 ευρώ,ο άλλος μου είπε 240 για καινούργιο πανί γιατί το παλιό δεν άξιζε τον κόπο να ασχοληθεί γιατί λέει είχαν ανοίξει οι ραφές και είχε μαυρίσει.Ότι νάναι δηλαδή.Όσο για το ανεβοκατέβασμα μόνος το έκανα σιγά την επιστήμη και το βαθμό δυσκολίας.:P

Για μοδίστρα ναι 20 ευρώ και μιλάμε έραψε όλες μα όλες τις ραφές και όχι μόνο τις ξηλωμένες.Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει π.μ. να του δώσω τηλέφωνο.☺️

Για την αδιαβροχοποίηση δεν το ήξερα ευχαριστώ για τη συμβουλή θα το κάνω στην πίσω που ήθελα να κατεβάσω και αυτή για πλύσιμο.Σε κείνη θα βάλω και εικόνες ανεβοκατεβάσματος.☺️

Όσο για το Karcher τι να πω μου αρέσει να είμαι νοικοκύρης και να έχω βασικά εργαλεία στο σπίτι που μου κάνουν εύκολη τη ζωή και με γλυτώνουν από χρήματα π.χ. για πλύσιμο αυτοκινήτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panos4tw είπε

Εβαλα προσφατα και οι διαφορες σε τιμες ειναι αρκετα μεγαλες. Στη δικια μου περιπτωση  5 μετρα σχεδον τεντα 350 χωρις μοτερ, 500 με μοτερ (τιμες χωρις το φπα για βραχιονες με το κλασσικο κρεμ χρωμα χωρις σχεδιο) το οποιο και εβαλα τελικα. Ειχα 1-2 προσφορες σε αυτη την τιμη και απο αυτον που επελεξα (https://tentesathina.gr/epikoinonia/) εμεινα γενικα ικανοποιημενος και θα ξαναεπελεγα.

Απ' οτι εχω καταλαβει, στην αγορα της τεντας υπηρχαν (και εν μερει ακομα υπαρχουν) επαγγελματιες που δουλευουν με τεραστια ποσοστα κερδους. Παρακουλουθωντας τους για τις 2 ωρες που πηρε η εγκατασταση, οντως δεν ειναι παραλογο να υπολογισεις μια τιμη με βαση τιμες leroy για υλικα + 50-70 ευρω για 2 ατομα και 2-3 ωρες εγκατασταση~

350 σου βγήκε η τέντα η απλή; Μοτέρ τι εννοείς; Με κουμπί ανεβοκατεβαίνει μόνη της; Επίσης τα 350 είναι χωρίς φ.π.α.;

Τέλος, πόσο παραπάνω θα μου βγει αν βάλω σχέδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

350 σου βγήκε η τέντα η απλή; Μοτέρ τι εννοείς; Με κουμπί ανεβοκατεβαίνει μόνη της; Επίσης τα 350 είναι χωρίς φ.π.α.;

Τέλος, πόσο παραπάνω θα μου βγει αν βάλω σχέδιο;

Δες εδώ και υπολόγισε.

Έχει πολλά πανιά από 8 μέχρι 18 και βάλε ευρώ το μέτρο.Κοιτάς μέχρι που φτάνεις και αποφασίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...