Προς το περιεχόμενο

νέο σύστημα (για μουσική παραγωγή)


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία ξεκινάει στο 1ο λινκ στο τεστ:

 

it looks like this time i may have to eat a little humble pie as the gains from this newer model are pretty big compared to one gen back. i really didnt expect this at all given past performance of AMDs for the last 5 yrs.

 

Σύμφωνα με τα τεστ του πρώτου link ο 8350 σε 32buffer είναι πιο αργός (14% λέει αυτός) από 3770Κ κοστίζοντας όμως 120€+ (40%) λιγότερο.

 

Στο 2o link βλέπω πολλούς παλιούς επεξεργαστές καθώς και xeon.Τους 83xx δεν τους έχει.

 

Πως θα είναι ισόπαλος ο FX 8350 με τον 3570K όταν ο πρώτος πλησιάζει τόσο (σύμφωνα με τα πιο πάνω τεστ τουλάχιστον) τον 3770Κ με τα 8 νήματα ,τη παραπάνω cache κλπ ??

 

Συνεχίζω να βλέπω εξαιρετικό performance per $ στους FX και υπερίσχυση σε πολυνηματικές εφαρμογές έναντι των ivy i5,καθώς και πλατφόρμα που παραμένει στην αγορά.

 

 

Σε ευχαριστώ για τα links πάντως.Χρήσιμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο πρωτο link ξεκιναει ετσι επειδη σε παλιοτερο τεστ δεν ειχε συμπεριλαβει τον 8350 και ειχε δηλωσει πως οι amd γενικοτερα δε το χουν για audio εφαρμογες. Εξ ου και ο τιτλος του thread "new AMD benchies may have to eat my hat". Δεν εχει προβλημα να παραδεχτει οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι ικανοποιητικος και το λεω και στο πρωτο μου ποστ, οτι μ αυτον εκλεισε η ψαλιδα (στις μουσικες εφαρμογες).

 

Εδω μπορεις να δεις τη συζητηση που ειχε για το θεμα στο forum της steinberg. Θα καταλαβεις ποιος ειναι, κυκλοφορει με το ιδιο nick.

http://steinberg.net/forum/viewtopic.php?f=81&t=26903&p=198779

 

Δε συζηταμε οτι και με 8350 και με 8320 ο μεσος χρηστης/χομπιστας, και δεν το λεω υποτιμητικα, θα κανει μια χαρα τη δουλεια του και θα του μεινουν και φραγκα στη τσεπη, αλλα

οσον αφορα τα χρηματα, εξαρταται και απο απαιτησεις/στοχους/φιλοδοξιες που εχει ο καθενας.

 

Γι αυτον που βγαζει τα προς το ζην, αλλα δεν ειναι διασημος να σκαει χιλιαρικα για επεξεργαστη, ή γι αυτον που προσπαθει να χωθει στο χωρο, το 14% μπορει ν αποδειχθει μεγαλη υποθεση και τα 120 ευρω στην τσεπη πταισμα.

 

Γενικοτερα δε συζηταω για τιμη εφοσον ο ts δηλωσε απ την αρχη χαμηλο μπατζετ. Για φανφαρες τυπου  "o 8320 ειναι πιο γρηγορος με διαφορα απο τον i5 στο audio" συζηταω.

 

Το 2ο link το εβαλα για να δειτε τι εχει κανει, ποιους πελατες εχει και γενικοτερα ποιος ειναι.

 

Για το 8350 vs 3570, εφοσον ο ιδιος εχει κανει τοσα τεστ και δηλωνει για τους συγκεκριμενους "probably a tie at stock speed the amd might actually win", αφου εχει παραδεχτει οτι oι amd εχουν κλεισει την ψαλιδα, καποιος θα μπορουσε να σκεφτει οτι ο 8320 απεναντι σε ι5 θα ηταν πιο κατω. Αν βρεθει κανα τεστ να λεει αλλα, δεν εχω κολλημα να μπω στα φορουμ και να τον κραξω. Δεν ειμαι intel boy, αν o επομενος amd πχ βγει καλυτερος θα τον υποστηριξω.

 

Τη δικια σου προταση την παρεθεσα για το " σε πολυνηματικές βαριές εφαρμογές υπερτερούν απέναντι σε i5" και οχι για το "performance per $", οπου στις video εφαρμογες μπορει να χεις δικιο, δε γνωριζω, καμμια αντιρρηση, στις audio εφαρμογες ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι ισχυει.(για τον 8320 εναντι του ι5)

 

Εδω μπορεις να δεις κι αλλα τεστ, οχι ομως συγκρισεις με amd μιας και ολα τα τεστ γινονται σε intel. Θα δεις ομως συγκρισεις μεταξυ λειτουργικων.(παιζει και φορουμ)

http://www.dawbench.com/index.html

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν.. το πρόβλημα με ολα αυτά τα benchmark για ειναι οτι τεστάρουν με 1-2 plugin σε συστοιχία και ειδικά σε προγράμματα οπως το cubase που ειναι γνωστό για την άτσαλη χρήση τον cores/multitasking.

 

σε οσα real world τεστ που έκανα και μιλάμε για 3 συστήματα να τρέχουν το ιδιο ακριβώς δικο μουτ προτζεκτ στο studio one και flstudio και cubase 7 ο AMD ηταν νικητής με μεγαλύτερη διαφορά σε ενα app μικρότερη σε ενα άλλο.

 

ok so i went and tested this thing today just to be sure.

system 1:
intel i7 3770, 8g ram @ 1600mhz, samsung 840 128g ssd, native instruments komplete audio 6.

buffer size 256 samples.

flstudio 11.01.

stopped 33% cpu use
playback 45% cpu use


system 2:
amd 8350, 8g ram @ 1600mhz, samsung 840 128g ssd, native instruments komplete audio 6.

buffer size 256 samples.

flstudio 11.01.

stopped 35% cpu use
playback 42% cpu use


system 3:
intel q2670 i7 laptop, 8g ram 1600mhz, seagate momentus xt 500gb hdd, native instruments komplete audio 6.

buffer size 256 samples.

flstudio 11.01.

stopped 49% cpu use
playback 59% cpu use


same project loaded on all. one of my projects thats is close to be finished so i thought this was a good real world performance test.

all systems where at stock speeds.
all systems have windows 7 64bit pro original and up to date.
i used the native komplete on all systems just to eliminate any driver differences.

interesting fact was that the intel 3770 cpu was the hottest of them all by 2-3c and both the desktop systems are in the same case with the same funs and the same coolermaster hyper 212 cpu cooler in push/pull fan order.
laptop was the hottest of them all but this is normal.
we used a ups with a watt measurement on it
intel 3770 used during the test around 229w
amd used around 267w
so in about a year the amd will cost you around 10e more per year in electricity use but its also 50+ euro cheaper chip.
both systems have a passive nvidia 210 gpu.

 

 

 

 

απο αλλο φορουμ (imageline/flstudio γιατι ειμαι beta tester) με την ιδια απορια

παρομοια αποτελεσματα ειχα στο studio one λιγο ακομα πιο υπερ του amd,

στο cubase μια απο τα ιδια εχτος οτι stopped ειχε λιγο μεγαλυτερο cpu usage στον amd,

το τεστ ειναι δικο μου και ειναι "real world" σε δικο μου προτζεκτ μιας και ποτε κανεις δε φτιαχνει μουσικη με 50 ιδιους compressors kai 50 idia reverb ανοιχτα εκει ειναι που πανε ολα κατα διαολου στα audio benchmark γιατι οταν φτιαχνεις μουσικη ανοιγεις ενα ματσο διαφορετικα plugin και το καθε ενα εχει διαφορετικο utilization στους cores και το καθε sequencer εχει διαφορετικο τροπο να κανει spread τα threads στον cpu.

 

*για μενα εδω μεγάλος νικητής βγαίνει το λαπτοπ γιατι και ειναι ενα φτηνό λαπτοπ (το πηρα 700ε) αλλα γιατί ο cpu ειναι στα 2.8 max και δεν υστερεί πολύ αμα πάρετε υπόψιν οτι τα άλλα cpu και ειδικά ο 3770 έχουν υψηλότερα ρολόγια.

 

και επαναλαμβάνω οτι ο 3770 δεν ειναι μαπα απλα δεν δικαιολογεί στο audio τα εξτρα χρηματα η διαφορα στην τιμη σου φερνει αυτοματα στο σύστημα εναν ssd και τοτε η εμπειρία χρήσης εκτοξεύεται χωρίς να χάνεις τίποτε σε καθαρές επιδώσεις.

post-79200-0-44674700-1370261406_thumb.png

post-79200-0-09783300-1370261423_thumb.png

post-79200-0-36214100-1370261446_thumb.png

post-79200-0-05825800-1370261480_thumb.png

Επεξ/σία από atropa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν.. το πρόβλημα με ολα αυτά τα benchmark για ειναι οτι τεστάρουν με 1-2 plugin σε συστοιχία και ειδικά σε προγράμματα οπως το cubase που ειναι γνωστό για την άτσαλη χρήση τον cores/multitasking.

 

Ελα τωρα...

 

"A quorum of DAW builders seem to have agreed that Vin Curiglianio's DAWbench suite is currently the best test available to measure differences in multi-core system performance, since it starts with a real-world song and then ignores the application's CPU meter in favour of adding more and more plug-ins and/or soft synths across 40 tracks until you hear audio glitching, which largely mirrors what many musicians do in the real world."

 

http://www.soundonsound.com/sos/jan08/articles/pcmusician_0108.htm

scroll down to Αudio Αpplications, 3η παραγραφος

 

Vin Curiglianio's DAWbench suit

http://www.dawbench.com/benchmarks.htm

 

Αν λοιπον ολοι οι κατασκευαστες daw συμφωνουν οτι αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος, για ποιο προβλημα μιλας; Με τον ιδιο τροπο κανει τα τεστ και ο Scott της Proaudio, τα αποτελεσματα του οποιου παραθετω στα πιο πανω ποστ μου.

 

Και πιο cubase εχει ατσαλη χρηση των cores; Ετσι νομιζα και γω για το Fl μεχρι που ειδα αυτο το βιντεο

 

 

το cpu management των windows εννοεις; Με τον asio ειχε ενα θεμα το cubase θυμαμαι, οχι με ατσαλη χρηση των cores.

 

Ενδιαφερον φαινεται το τεστ σου, αλλα δωσε και το λινκ του thread που το ποσταρες να χουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. Στειλτο σε πμ αν δε θες εδω χυμα. Επισης αν το εκανες σωστα και τα αποτελεσματα ειναι αληθη, ισως να το ποσταρες σε αναλογα μουσικα φορουμ, και για να δουμε αντιδρασεις, αλλα και επειδη οι ειδημονες, με ή χωρις εισαγωγικα, στη συντριπτικη τους πλειοψηφια προτεινουν intel over amd για music production system. Οχι τιποτα αλλο, για να μην μας παιρνουν και στο λαιμο τους (δε το λεω ειρωνικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forum.image-line.com/viewtopic.php?f=100&t=109594&p=801408#p801408

πρέπει να είσαι χρήστης κάποιου image line προγράμματος για να δεις το φορουμ απο όσο ξέρω.. ειναι τα επίσημα φορουμ της.

 

τα συμπεράσματά μου εξάλλου δεν έγιναν μόνο απο αυτό το τεστ.

εδω και χρόνια έβαζα μονο ιντελ γιατι απλά ηταν πιο καλή.

ο 8350/8320 ομως στα sub 1000e συστήματα σε γενικές γραμμές ειναι μια πολύ αξιόλογη λύση.

τα τεστ στο gear slutz ειδικά να τα παίρνεις με μια δόση αλάτι γιατι ο τύπος ειναι γνωστός funboy τις ιντελ εκεί μέσα.

εγω πραγματικά δεν είμαι fanboy καμίας εταιρίας.. χέστηκα ειλικρινά

.. απλα θελω τα χρηματα απο τους πελάτες μου να πιάνουν τόπο για να μην τους χάσω.. απο αυτό ζω.

αμα η ιντελ ρίξει την τιμή του 3770 και του 3820 λογικά αυτές θα προτείνω γιατί έχω την εντύπωση οτι τα mobo για την intel είναι καλύτερες υλοποίησης.

 

οι μετρήσεις έγιναν όλες με το process explorer, cpuz. (σε καμία περίπτωση δεν εμπιστεύεσαι ουτε τον αππς ουτε τον windows για σωστά αποτελέσματα)

οπως και οι ssd γιναν τα δικα τους bench για να σιγουρέψω οτι δεν μας κρατάνε οι δίσκοι πίσω για κάποιο λόγο.

μαζι με τα dpc latency checker kai latencymon.

στο dpc για παράδειγμα ο ιντελ ηταν λιγο πιο χαμηλά με αποτέλεσμα να μπορώ να κατεβώ πιο χαμηλά σε latency με τον asio (αδιάφορη διαφορά 1-2ms κατω απο τα 6 αμφότεροι.. αλλα υπήρχε αν και αυτό είναι περισσότερο θέμα mobo παρα cpu)

εν αρχης και εγώ με 20 audio kai 20 vsti  ναι παίζουν ενα chord kai 20 arts acoustics reverb εκανα το τεστ και παρατήρησα μεγάλες διαφορές στην απόδοση και τον cpu αλλα και τον sequencer γιαυτο και τελικά αποφάσισα να κανω ενα real world τεστ ώστε να δω τι πραγματικά θα έπαιρνα οταν πραγματικά θα δούλευα και εκει τα αποτελέσματα μίλησαν απο μόνα τους.

στο render(export/bounce) πάντα νίκαγε ο ιντελ γιατί απλά per core είναι πιο δυνατός και οσο και να θέλει το hyperthreading να βοηθήσει σε βαρύ mutitasking η 8 πυρήνες του 8350 είχαν ενα προβάδισμα.

 

από εκεί και πέρα όποιον και να πάρεις θα είσαι μια χαρά.. απλά με τον amd στην ίδια τιμή παίρνεις ίδιες επιδώσεις.. και εναν ssd.

 

 

μη ξεχασω..

το article στο soundonsound ειναι 5 χρόνον.. ολα τα seq πια αξιοποιούν ολα τα cores άλλα καλύτερα άλλα χειρότερα.

 

και το dawbench είναι αυτο που έκανα εγώ μονο που εγώ ήμουνα ακόμα πιο αναλυτικός και έβγαλα τα δικα μου αποτελέσματα, δε σου λεω οτι τα δικα μου ειναι πιο ακριβή η σωστά απο οτι θα έβγαζα με το dawbench.. αλλά αυτά ειναι έγιναν απο καθαρή περιέργεια και μου έδωσαν αυτα τα αποτελέσματα.

δε θελω να μπω σε κανένα debate γιατι δε με νοιάζει εγώ απλά έβγαλα τα αποτελέσματα μου online και ο καθένας τα βλέπει και κρίνει μονάχος του δε θέλω και δε με νοιάζει να επιβάλω την άποψη μου σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, δε μπορω να δω τα σχολια στο φορουμ. Δεν εχω καποιο product της image line, δυστυχως.

Οκ παντως, θα λαβω υποψη μου τα οσα ειπες και θα κοιταξω να κανω και τα δικα μου τεστ για να χω μια καλυτερη εικονα.

Να σαι καλα.

 

από εκεί και πέρα όποιον και να πάρεις θα είσαι μια χαρά..

 

Αυτο δεν ξερω αν πηγαινε σε μενα..εγω να κουβεντιασουμε για τους επεξεργαστες ηθελα, οχι ν αγορασω :)

Σ ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το budget επίσης βγήκε από τα όριά του.. ΔΕΝ ξέρω αν αξίζει αναβάθμιση ΑΥΤΗ τη στιγμή με αυτά τα χρήματα . και τι πραγματική διαφορά από αυτό που έχω θα πάρω σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσω..

 

σε κάθε περίπτωση έχω έναν μπούσουλα για το ΤΩΡΑ. επίσης διαβάζω τα links σας , και η γνώση πάντα είναι πολύτιμη και τελικά το ζητούμενο .. η δε αντιπαράθεση επιχειρημάτων πάντα είναι παραγωγική ! 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σας , για ακόμα μια φορά, αν προβώ σε κίνηση προφανώς θα το μάθετε πρώτοι.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...