Προς το περιεχόμενο

D11: Ο Tim Cook μιλάει για την τηλεόραση της Apple, το Android και το «άνοιγμα» του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φήμες λένε ότι υπάρχει post στο insomnia που δεν μαλώνουν οι PC users (με την έννοια των μηχανημάτων που φορούν windows και όχι με την έννοια personal computer) με τους Mac users. Και πραγματικά για κάποιο λόγο οι PC users ψάχνετε συνέχεια αφορμή για να την πείτε στους "Macάδες".

 

Γιατί σας καίει τόσο τι κάνουν; 6 χρόνια είχα pc κι ακόμα έχω αλλά πήρα πέρυσι ένα Mac κι έχω καταλάβει τι πραγματικά εστί ταχύτητα, απλότητα, σιγουριά ότι δεν θα σε κρεμάσει, σταθερότητα κλπ. Δεν συγκρίνεται. Τέλος. ΠΑΜΕ χτίζουμε τούμπανα pc για να θέλουν ένα φορμάτ το 6μηνο. Δεν θέλω να το ξαναδώ το pc μου. Και δεν πάτε να προσπαθείτε όλοι να μου την πείτε. Εγώ που τα χρησιμοποιώ και τα 2 εγώ θα κρίνω τι μου είναι καλύτερο.

 

Και δεν είμαι καν φανατικός της Apple ή τίποτα τέτοιο... στα μπαμπούρια μου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναμενόμενο ήταν με τέτοιο παρατσούκλι να άρχιζες να ευλογείς τους Mac...Φαίνεται η αυθυποβολή δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των θρησκόληπτων αλλά και των geek fans! Πότε ήταν πιο όμορφα και δυνατά τα Mac από οποιοδήποτε αντίστοιχο PC; Για να μην πούμε για custom καταστάσεις όπου βλέπεις κάτι υπολογιστές-τέρατα, όπου είναι πάντα τα PCs πρωταθλητές στα benchmarks με λιγότερα λεφτά από οποιοδήποτε Mac και με κάτι κουτιά εξωπραγματικά με σχήμα πυραμίδας και μπλε led φωτάκια; Φαντάζεσαι την εικόνα, ε; Σύγκρινε κάτι τέτοιο με τη γκρίζα ρουτίνα ενός Mac...που "εκ γενετής" είναι χαμένος από χέρι!!!

 

 

Αντικειμενικά έτσι είναι όπως τα λες,πέρα του οτι τα mac είναι κλειστά μηχανήματα,από την άλλη έχουν καταφέρει να είναι με το osx το ιδιο αποτελεσματικά.. και αυτό δεν είναι λίγο..  αν σε αυτό προσθέσεις ότι ολοι οι άλλοι απλα ακολουθούν στις τηλεφωνικές συσκευες και αντιγράφουν ακόμα μετα απο τοσα χρόνια + το γεγονός οτι ολα αυτά τα έκανε μια εταιρία μόνη της,τοτε καταλαβαίνεις κ το πραγματικό της μέγεθος..  αλήθεια τα win 8 που θα έστελναν το iOs στο καλάθι αχρήστων,που είναι ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα αναμενόμενα ακούσαμε , ποιο πολύ κλίκ μου εκανε στην είδηση αυτο το άνοιγμα που λεει προς το Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισος η εταιρία να έπεσε λίγο σε λήθαργο μετά τον jobs ΑΛΛΑ πιστεύω πως αν δε το έχουν κάνει ήδη σίγουρα θα στρατολογισουν ... Τους καλύτερους κ θα φύγουν μπροστά.

Δεν θα άλλαζα με κανένα τηλ το iPhone με κανένα tablet το iPad retina κ με κανένα desktop το iMac 27"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκινείς ποτέ specs τον MAC με κάποιο PC παίρνεις πάντα λιγότερα ΠΑΝΤΑ και σε θέμα τιμής παίρνεις πάντα το ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ..!!! μικρά specs μεγάλη τιμή αυτό είναι η apple

΄Εχω την εντύπωση πως κάνεις λάθος. Πόσα νομίζεις θα δώσεις για ένα λάπτοπ ι7, 8άρα+ ΡΑΜ, 1γ κάρτα γραφικών, SSD, και οθόνη ρέτινα (ή κάτι άλλο κοντινότερο σε κοντραστ και ανάλυση). Για το λειτουργικό δε θα μιλήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το off-topic:

 

και για του λόγου του αληθές:

Toshiba 13"     2089euro

 

Macbook pro retina 13"    2099euro

 

H τα προϊόντα της Apple φθήνηναν, ή των υπολοίπων ακρίβηναν. Ένα από τα δύο.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A στα καινούρια έβαλε 1GB vram ? γιατί μέχρι προσφάτως είχε 512..  τα καινούρια λαπτοπ δε, έχουν 2GB οπότε άρχισε να μιλάς για το osX καλύτερα .. με αυτό κερδίζει ότι κερδίζει.. τα δυνατά σημεία και οι αφανείς Ήρωες είναι τα λειτουργικά της.. μετά η εμφάνιση της, και τελευταίο το hardware που χρησιμοποιεί.. το οποίο δεν υποστηρίζει καν με 2 χρόνια εγγύηση.. Τα σύκα σύκα κ η σκάφη σκάφη αν θέλεις να είσαι κερδισμένος end user..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτομαι να παρω ενα ιφον5 64gb 1000 ευρω, ενα ιπαντ ρετινα 3g wifi 700 ευρω και ενα μακ 2500 ευρω. Συνολο 4.300 ευρω, ετσι για να καλυψω μερικες αναγκες μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω μπορείς να το αναβαθμίσεις.. για το λειτουργικό συμφωνώ μαζί σου και όπως είπα και παραπάνω δε θα μιλήσω διότι είναι εκτός ανταγωνισμού.

 

όπως και να έχει όμως βλέπεις ότι οι τιμές "χτυπιούνται" με τις τιμές άλλων εταιριών. ΚΑΙ στα smartphones, ΚΑΙ στα tablets, ΚΑΙ στα desktops, KAI στα laptops. Οπότε δε μπορώ να συνεχίσω να ακούω το γνωστό παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

6 χρόνια είχα pc κι ακόμα έχω αλλά πήρα πέρυσι ένα Mac κι έχω καταλάβει τι πραγματικά εστί ταχύτητα, απλότητα, σιγουριά ότι δεν θα σε κρεμάσει, σταθερότητα κλπ. Δεν συγκρίνεται. Τέλος. ΠΑΜΕ χτίζουμε τούμπανα pc για να θέλουν ένα φορμάτ το 6μηνο. Δεν θέλω να το ξαναδώ το pc μου. Και δεν πάτε να προσπαθείτε όλοι να μου την πείτε. Εγώ που τα χρησιμοποιώ και τα 2 εγώ θα κρίνω τι μου είναι καλύτερο.

pebkac :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple δεν είναι η μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο των consumer electronics? 

Μάλλον λάθος στοιχεία διαθέτεις ή δεν διαθέτεις καθόλου (προφανώς).

Σαφως δεν συγκρινετε η τοσο μικρη apple στον υπερκολοσσο που λεγετε SAMSUNG για βρες μου ενα στοιχειο που εσυ διαθετεις να στο διαψευσω εντελως με  διαφορα ειναι πλεον πρωτη η SAMSUNG οχι μονο απο το σαπιο μηλο αλλα και απο αλλες μεχρι τωρα κραταιες δυναμης.....μην πας γυρευοντας για ξευτελισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κανει Samsung δεν θα γινει, απο τηλεορασεις..? παιζει μονη της, στα κινητα..? μακραν μπροστα και οσο παει το χασμα θα μεγαλωνει.. αντε apple δεν βαζεις και κανα λουκετο ουτως η αλλως αργα η γρηγορα θα γινει..!!!!

Η επιτομη του fanboy.

 

Κατα τ'αλλα, η apple -αυτη η τιποτενια που δεν βαζει κανα λουκετο που ουτως η αλλως αργα η γρηγορα θα γινει- ειναι η εταιρεια με το μεγαλυτερο κεφαιλαιο στον κοσμο.

 

To αλλο: απο ποτε παιζει μονη της η samsung στις τηλεορασεις? Δεν ειναι καν high end εταιρεια, τυπικη mid-end ειναι, δεν ειναι καν απο τις καινοτομες εταιρειες (κοιτα προς LG μερια σε αυτον τον τομεα), και κυριως ακομα και στην MID END κατηγορια υπαρχουν μαλλον καλυτεροι κατασκευαστες με ποιοτικοτερα προιοντα (πχ panasonic).

 

Τελος οσον αφορα τα κινητα, αφηνωντας εξω την apple που τσακ-μπαμ μας την εβγαλες αχρηστη, ας παμε στις υπολοιπες μαρκες android. HTC, Sony Ericsson κλπ συνιστουν αξιολογοτατο ανταγωνισμο στην samsung και σε καμια περιπτωση δεν ισχυουν τα "μακραν μπροστα, χασμα μεγαλωνει κλπ". Αν βαλουμε και την apple στο παιχνιδι, τοτε προφανως δεν ισχυει τιποτα απο οσα λες.

 

Για να μην αναφεθρω στο θεμα tablet...

 

Βεβαια, στου κουφου την πορτα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά πήρα πέρυσι ένα Mac κι έχω καταλάβει τι πραγματικά εστί ταχύτητα, απλότητα, σιγουριά ότι δεν θα σε κρεμάσει, σταθερότητα κλπ. 

 

Εμεις πως γινεται να τα εχουμε αυτα εδω και χρονια, χωρις να παρουμε mac ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτομαι να παρω ενα ιφον5 64gb 1000 ευρω, ενα ιπαντ ρετινα 3g wifi 700 ευρω και ενα μακ 2500 ευρω. Συνολο 4.300 ευρω, ετσι για να καλυψω μερικες αναγκες μου

Αν σου περισσεύουν γιατί όχι ? όλοι κάποιο χόμπι έχουν και χαλάνε χρήματα.. διάλεξες και εσύ ένα ενδεχόμενος..

Εγώ έχω ένα 4s που το αγόρασα 350 ευρώ και είναι σαν να το έβγαλες τώρα από το κουτί απολυτά σταθερό και μέσα στην αισθητική μου, και τρέχω osX 10.8.3 k Win 8 σε 3570κ με GTX 660sc.που μου στοίχισε 1200 ευρώ και είναι και αυτό ολοκαίνουριο.. ενδεχομένως να είχα πάρει και iMac αν μπορούσα να αφήσω τα win πίσω μου και δεν ήταν τόσο "κλειστά"..

 

 

νομίζω μπορείς να το αναβαθμίσεις.. για το λειτουργικό συμφωνώ μαζί σου και όπως είπα και παραπάνω δε θα μιλήσω διότι είναι εκτός ανταγωνισμού.

 

όπως και να έχει όμως βλέπεις ότι οι τιμές "χτυπιούνται" με τις τιμές άλλων εταιριών. ΚΑΙ στα smartphones, ΚΑΙ στα tablets, ΚΑΙ στα desktops, KAI στα laptops. Οπότε δε μπορώ να συνεχίσω να ακούω το γνωστό παραμύθι.

με 350 ως 400 ελαφρώς μεταχειρισμένο το 4s για εμένα δεν υπάρχει ανταγωνισμός..

Αν δεν φτάνει το χέρι σου όπως το δικό μου ούτε θα κλέψω,αλλά ούτε θα έχω την ανάγκη να το δω σφραγισμένο για 10"

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...