Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για photoshop


mihalis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν ειναι η σωστη κατηγορια εδω που γραφω αλλα ειναι η πιο κοντινη. Αν ξερει καποιος ας βοηθησει.

Φτιαχνω για το μαγαζι μου καποιες αφισες για διαφιμηση προιοντων. Την δουλεια την κανω με photoshop cs6 κανω την φωτογραφιση και στην συνεχεια κοβω bg και γενικα οτι πρεπει να κανω. η απορια ειναι η εξης:

 

Στις αφισες που τελικα εκτυπωνω (με ενα plotter canon ipf605) βλεπω οτι πιξελιαζει παντου. Δηλαδη ακομα και γυρω απο ενα κειμενο που εχω γραψει χωρις καμια επεξεργασια στην ακρη στα γραμματα φαινονται "κομμενα" αποτομα pixels.  Παρολο που εχω την επιλογη smooth.. Τι αλλο πρεπει να πειραξω?? |Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τί ρυθμίσεις ανάλυσης (DPI και pixels σε οριζόντιο-κάθετο άξονα) έχει το Photoshop project σου;

 

2. Τί φυσικό μέγεθος έχει η εκτύπωσή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

http://www.canon.co.uk/For_Work/Products/Professional_Print/Large_Format/iPF605/

 

With a 2,400 x 1,200 dpi optimal resolution

 

τα 28,346 px στα 60cm είναι 0.314 dpi ,μπορείς να το υπολογίζεις εδώ http://easycalculation.com/pixtomm.php

 

Λογικό είναι να σου τα βγάζει χάλια θέλει πολύ ποιο μεγάλη εικόνα για να βγαίνει καλά ή να πας σε vector πρόγραμμα όπως το corel draw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράβα τις φωτογραφίες στη μέγιστη ανάλυση και μετά κάνε import στο corel draw και πρόσθε εκεί τα κείμενα για να μην πιξελιάζουν εκτός κι αν θέλεις να βάλεις κάποιο εφέ στα γράμματα,ένας άλλος τρόπος είναι να δημιουργήσεις ένα αρχείο στο photoshop στις διαστάσεις που θέλεις με 300 dpi ανάλυση κι εκεί μέσα να ρίξεις τη φωτογραφία για να δεις και κατά πόσο μεγένθυση χρειάζεται,πάντως έχω την υποψία πως το λάθος γίνεται στη φωτογράφηση και τραβάς με χαμηλή ανάλυση
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταχτε... οι φωτο ειναι με πολυ καλη φωτογραφικη. αλλα δεν ειναι το προβλημα μου οι φωτο. αυτες παρολο που τις επεξεργαζομαι τις μικραινω συνηθως και τους κοβω bg  ειναι οκ.   το προβλημα το μεγαλυτερο ειναι γυρω απο τα γραμματα.
οποτε στο resolution πρεπει να αλλαξω κατι?? ή και στις διαστασεις?? αν αλλαξω τις διαστασεις η εκτυπωση δεν θα βγει μεγαλυτερη ή θα την βγαλω εγω μικροτερη απο τις επιλογες του εκτυπωτη????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο canon έχει resolution 1200dpi και το 28px/cm είναι πολύ μικρό (όπως είπε και ο elf), περίπου 90 pix/inch. Θα πρέπει να ανεβάσεις το project τουλάχιστον στα 300 pixels/inch (~120pix/cm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...