Προς το περιεχόμενο

Κινητα απο skroutz


natsos88
Μήνυμα προστέθηκε από stormrain

Στο συγκεκριμένο νήμα συνεχίζουμε τη συζήτηση για ό,τι έχει να κάνει με τις αγορές μας από τα καταστήματα του Skroutz γενικά.

Οτιδήποτε θέλετε να συζητήσετε για το κατάστημα Mobilepoint, υπάρχει ειδικό νήμα και θα το βρείτε εδώ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/739898-mobilepointgr/

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tmaestros είπε

ζελατινες ειχε μονο η συσκευη....οχι το εξωτερικο κουτι!

ε τότε ανοίχθηκε 100% πράγμα περίεργο γιατί εφόσον είναι ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας τότε δεν ελέγχονται από το τελωνείο

προσωπικά θα το επέστρεφα στο κατάστημα αλλά εφόσον θεωρείς ότι είναι 100% καινούργιο τότε πάω πάσο..

από ποιο κατάστημα είναι αγορασμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

ε τότε ανοίχθηκε 100% πράγμα περίεργο γιατί εφόσον είναι ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας τότε δεν ελέγχονται από το τελωνείο

προσωπικά θα το επέστρεφα στο κατάστημα αλλά εφόσον θεωρείς ότι είναι 100% καινούργιο τότε πάω πάσο..

από ποιο κατάστημα είναι αγορασμένο?

Το εξωτερικό κουτί παιδιά έχω την εντύπωση ότι δεν έχει ζελατίνα. Μόνο το κινητό έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Visionois είπε

Το εξωτερικό κουτί παιδιά έχω την εντύπωση ότι δεν έχει ζελατίνα. Μόνο το κινητό έχει!

Αν δεις βιντεο στο youtube απο διάφορους reviewers όλα έχουν ζελατίνα εξωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

ε τότε ανοίχθηκε 100% πράγμα περίεργο γιατί εφόσον είναι ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας τότε δεν ελέγχονται από το τελωνείο

προσωπικά θα το επέστρεφα στο κατάστημα αλλά εφόσον θεωρείς ότι είναι 100% καινούργιο τότε πάω πάσο..

από ποιο κατάστημα είναι αγορασμένο?

απο kiniti.net αγοραστηκε!όλα τα τηλ τα ανοιγουν κ τοποθετουν αλλη ταινια ασφαλειας ακριβος απο πανω απο την γνησια!απλα θα ηθελα να μαθω το γτ γινεται αυτο!εγω το καταλαβα εντελως τυχαια ύστερα απο μια βδομαδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Visionois είπε

Δεν έκανα όλο το ποσό κατάθεση. Την διαφορά από τα 500 έκανα (δηλαδή 140 ευρώ) και τα υπόλοιπα αντικαταβολή.

Ουτε 40 καταθεση. Τουλαχιστον εκανες μεταφορα ή τα κατεθεσες στο γκισε;

4 ώρες πριν, Visionois είπε

Το εξωτερικό κουτί παιδιά έχω την εντύπωση ότι δεν έχει ζελατίνα. Μόνο το κινητό έχει!

Απο Κωτσο που αγορασα πριν λιγο διαστημα είχε κανονικα εξωτερικη ζελατινα το κουτι. Οχι μονο το κινητο. Το ιδιο και σε προηγουμενες αγορες απο σκρουτζο-μαγαζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ουτε 40 καταθεση. Τουλαχιστον εκανες μεταφορα ή τα κατεθεσες στο γκισε;

Απο Κωτσο που αγορασα πριν λιγο διαστημα είχε κανονικα εξωτερικη ζελατινα το κουτι. Οχι μονο το κινητο. Το ιδιο και σε προηγουμενες αγορες απο σκρουτζο-μαγαζα

Μεταφορά έκανα με αιτιολογία τον αριθμό παραγγελίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτησαν και από φίλο πριν λίγες μέρες γιατί ξεπερνούσε τα 500, φυσικά έφαγαν άκυρο, κανείς δεν σε υποχρεώνει να προπληρώσεις, υπάρχει και η πληρωμή με κάρτα, με την παράδοση της παραγγελίας χωρίς περιορισμό στο πόσο αλλά δεν το προτιμούν τα skroutzoκαταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε κλεινουν λεφτά σε απόθεμα και γιατί αν τους τυχει ελεγχος νομιζω πως θα πρεπει για το αποθεμα τους να εχουν παραστατικα. Που δεν ειμαι σιγουρος οτι εχουν. Γενικα πολλα σκρουτζο-μαγαζα κινουνται στη σφαιρα της λαμογιας πλεον, ειδικα απο τοτε που βγηκε ο νομος για τον ΦΠΑ. Επίσης ειναι τουλάχιστον ύποπτο πως τα περισσότερα εχουν την ιδια πολιτικη γραμμένη στο σάιτ τους, ή ειναι καρτελ ή στην πραγματικοτητα εχουν τα ιδια αφεντικα. 

Γενικά πιστευω πως κατι οι προσφορες που ξεμυτίζουν, κατι η έλλειψη αποθέματος στα σκροτζομαγαζα, κατι η τρομακτικη δυσκοιλιοτητα τους να δώσουν τιμολόγιο, θα γειρουν τη ζυγαριά υπερ των μεγάλων αλυσίδων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γιατί δε κλεινουν λεφτά σε απόθεμα και γιατί αν τους τυχει ελεγχος νομιζω πως θα πρεπει για το αποθεμα τους να εχουν παραστατικα. Που δεν ειμαι σιγουρος οτι εχουν. Γενικα πολλα σκρουτζο-μαγαζα κινουνται στη σφαιρα της λαμογιας πλεον, ειδικα απο τοτε που βγηκε ο νομος για τον ΦΠΑ. Επίσης ειναι τουλάχιστον ύποπτο πως τα περισσότερα εχουν την ιδια πολιτικη γραμμένη στο σάιτ τους, ή ειναι καρτελ ή στην πραγματικοτητα εχουν τα ιδια αφεντικα. 

Γενικά πιστευω πως κατι οι προσφορες που ξεμυτίζουν, κατι η έλλειψη αποθέματος στα σκροτζομαγαζα, κατι η τρομακτικη δυσκοιλιοτητα τους να δώσουν τιμολόγιο, θα γειρουν τη ζυγαριά υπερ των μεγάλων αλυσίδων

Όσον αφορά το τιμολόγιο. Στο mxstore για την δεύτερη παραγγελία που έκανα ήθελα αποφορολόγηση. Μου έστειλαν τα έγγραφα που ζητάνε τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα και στο τέλος μου είπαν ότι για να μπορέσει να γίνει αποφορολόγηση πρέπει να πάει νόμιμος εκπρόσωπος να το πάρει από το μαγαζί. Που σημαίνει εμένα απο θεσσαλονίκη δεν με βολεύει. Οπότε ζήτησα κανονικό τιμολόγιο και αμέσως είπαν οκ κανένα πρόβλημα χωρίς να ζητήσουν κανένα περίεργο χαρτί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Visionois είπε

Όσον αφορά το τιμολόγιο. Στο mxstore για την δεύτερη παραγγελία που έκανα ήθελα αποφορολόγηση. Μου έστειλαν τα έγγραφα που ζητάνε τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα και στο τέλος μου είπαν ότι για να μπορέσει να γίνει αποφορολόγηση πρέπει να πάει νόμιμος εκπρόσωπος να το πάρει από το μαγαζί. Που σημαίνει εμένα απο θεσσαλονίκη δεν με βολεύει. Οπότε ζήτησα κανονικό τιμολόγιο και αμέσως είπαν οκ κανένα πρόβλημα χωρίς να ζητήσουν κανένα περίεργο χαρτί.  

Ναι αλλά το ΦΠΑ αμα τον πληρώσεις στο μαγαζί, δεν τον δικαιούσαι πίσω απο την εφορία. Πρέπει η απαλλαγή να γίνει στο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι αλλά το ΦΠΑ αμα τον πληρώσεις στο μαγαζί, δεν τον δικαιούσαι πίσω απο την εφορία. Πρέπει η απαλλαγή να γίνει στο κατάστημα.

Αυτό ισχύει άμα θέλεις να γίνει αποφορολόγηση του προϊόντος. Άμα κόψεις κανονικό παραδοσιακό τιμολόγιο γιατί να μην πάρεις τον ΦΠΑ πίσω όταν γίνει η επιστροφή στην επιχείρηση?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Visionois είπε

Αυτό ισχύει άμα θέλεις να γίνει αποφορολόγηση του προϊόντος. Άμα κόψεις κανονικό παραδοσιακό τιμολόγιο γιατί να μην πάρεις τον ΦΠΑ πίσω όταν γίνει η επιστροφή στην επιχείρηση?  

Αναφορά σε κείμενο

Σε περίπτωση που ενώ συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 39α ληφθούν τιμολόγια με Φ.Π.Α., από υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους, επισημαίνεται ότι για το Φ.Π.Α. των τιμολόγιων αυτών δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης.

Χωρίς να έχω σχέση με λογιστικά καταλαβαίνω πως αυτό που λες δεν ισχύει και δε δικαιούσαι έκπτωση του ΦΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...