Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση: Amber Alert, Χριστίνα Κρασσά


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Prof 15χρονών μεσάνυχτα, πυροβολάς. Πέντε λεπτά πριν είσαι διεστραμμένο κτήνος για κρέμασμα.

 

​Απλά πράματα.

 

What he said.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε φίλε μια απορία δηλαδή, δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.

 

Αν ο 23χρονος ήταν Έλληνας θα έλλεγες "Ο Έλληνας απότι διάβασα και άκουσα...".

 

Δηλαδή προς τι αυτός ο προσδιορισμός;;

 

Πες ο 23χρονος, πες ο ανώμαλος, πες ο κα!@#$νος, πες οτι άλλο θες, αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω αλήθεια.

 

 

Μια απορία εχω και γω. 

 

Σε αυτό το θέμα ας πούμε;

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/312323/kriti-eleytheros-me-10000-eyro-o-vretanos-poy-skotose-ti-fili-toy

 

Αν λέγαμε ο Άγγλος, ο Άγγλος, ο Άγγλος θα σε είχες την ίδια απορία; ή εκεί θα το περνούσες στο ντούκου;

 

Εάν έκανες ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΧΟΛΙΟ οκ πάω πάσο. Εάν όχι, υπάρχει θέμα μόνο απο την μεριά σου και ψάξου.

 

Μην μου απαντήσεις, απλά σκέψου.

Σε περίπτωση που αυτοχρήζεσαι captain planet, προβληματίσου μήπως η στάση σου έχει διαφορετικά αποτελέσματα απο τα ιδεατα σου.

 

Μεγάλη κουβέντα που βγαίνει offtopic απο το amber alert

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία εχω και γω. 

 

Σε αυτό το θέμα ας πούμε;

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/312323/kriti-eleytheros-me-10000-eyro-o-vretanos-poy-skotose-ti-fili-toy

 

Αν λέγαμε ο Άγγλος, ο Άγγλος, ο Άγγλος θα σε είχες την ίδια απορία; ή εκεί θα το περνούσες στο ντούκου;

 

Εάν έκανες ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΧΟΛΙΟ οκ πάω πάσο. Εάν όχι, υπάρχει θέμα μόνο απο την μεριά σου και ψάξου.

 

Μην μου απαντήσεις, απλά σκέψου.

Σε περίπτωση που αυτοχρήζεσαι captain planet, προβληματίσου μήπως η στάση σου έχει διαφορετικά αποτελέσματα απο τα ιδεατα σου.

 

Μεγάλη κουβέντα που βγαίνει offtopic απο το amber alert

 

 

 

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω το θέμα που παρέθεσες, αλλα φαίνεται ενδιαφέρον, θα το δω κάποια στιγμή.

 

Όσο για τον Άγγλο, γιατί ο τίτλος να αναφέρεται στην εθνικότητα του; Αλλάζει σε κάτι οτι αυτός σκότωσε την κοπέλα του και με 10.00 ευρώ θα είναι ελεύθερος(αν κατάλαβα καλα);

Δεν ξέρω αλλα δεν μου κάθεται καλά πως να το κάνουμε.

 

Όσο για το bold κομμάτι δεν είμαι σε φάση να κάτσω να σκεφτώ τι εννοείς και να το αναλύσω, οπότε το αφήνω.

 

Τεσπα αρκετά με το οφ τοπικ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://on-news.gr/2013/05/31/o-23chronos-alvanos-edichne-sti-13chroni-ikones-me-valitses-gemates-dolaria-ke-tis-etaze-megali-zoi-ke-erotes-dialogi/

no comments για ολες τις φωτος.

----------------------------

περα απο το love story φανταστειτε τωρα τι εχει να ακουσει-γινει μεχρι να μετακομισει το κοριτσακι σε νεα γειτονια...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω το θέμα που παρέθεσες, αλλα φαίνεται ενδιαφέρον, θα το δω κάποια στιγμή.

 

Όσο για τον Άγγλο, γιατί ο τίτλος να αναφέρεται στην εθνικότητα του; Αλλάζει σε κάτι οτι αυτός σκότωσε την κοπέλα του και με 10.00 ευρώ θα είναι ελεύθερος(αν κατάλαβα καλα);

Δεν ξέρω αλλα δεν μου κάθεται καλά πως να το κάνουμε.

 

Όσο για το bold κομμάτι δεν είμαι σε φάση να κάτσω να σκεφτώ τι εννοείς και να το αναλύσω, οπότε το αφήνω.

 

Τεσπα αρκετά με το οφ τοπικ..

 

 

Απλα σκέψου οτι αμα αναφερονται σε εναν δολοφόνο ως "ο 20χρονος" ή "ο δικηγόρος" ή "ο πρωην αρσιβαριστας" ή "ο φοιτητής"  ή "ο νομπελιστας" σημαίνει κάτι για την ιδιότητα αυτη γενικότερα;

Οχι! τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

 

Εκτος αν θεωρουμε λογικο να ξεσηκωνονται σε αυτην την περιπτωση 20χρονοι και πρωην αρσιβαριστες επειδη τους αμαυρωνουνε την ιδιοτητα.

 

 

----

 

 

 

εντάξει, ενας αρρωστημενος καγκουρας και το ελεινο του αλλα αποδοτικο (γι αυτον) καμακι σε 13χρονο.

Δε νομιζω να χρειαζεται τοσο feedback το πραγμα. 

Το θεμα πια εξελιχτηκε σε βουτυρο στο ψωμι δημοσιοκαφρων με μπαρμπαδιστικο φανκλαμπ τυπου Χιος-Σπινος-Παπαγιαννης-Τριανταφυλλοπουλος-Κουικ κλπ ωστε να καυλαντιζουνε και λενε τς-τς-τς σε ρυθμους circle jerk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>και μια και το κοριτσάκι βρέθηκε, και το θέμα θα γυρίσει σε αλβανοί vs ελληνες. ας κλειδώσει.</p>

 

Αν ήταν γάλλος ή ισπανός ας πούμε θα είχε άλλο κυρος η συζήτηση ; Ή έειδη ήταν αλβανός κ αναφέρθηε , έθιξε κάποιους ευαίσθητους φιλανθρώπους εδω ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

<p>Τώρα θα αρχίσουμε τα "απότι άκουσα", "ετσι μου είπαν" κτλπ κτλπ..</p>

<p> </p>

<p>Επίσης.. Ρε φίλε μια απορία δηλαδή, δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.</p>

<p> </p>

<p>Αν ο 23χρονος ήταν Έλληνας θα έλλεγες "<span style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">Ο <strong>Έλληνας</strong> απότι διάβασα και άκουσα...".</span></p>

<p> </p>

<p><span style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">Δηλαδή προς τι αυτός ο προσδιορισμός;;</span></p>

<p> </p>

<p><span style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">Πες ο 23χρονος, πες ο ανώμαλος, πες ο κα!@#$νος, πες οτι άλλο θες, αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω αλήθεια.</span></p>

Το ίδιο θα απαντούσα φίλε . Ξαναρωταω , αν ήταν ισπανός ή γάλλος θα είχε άλλο κύρος η πράξη ; Εγω ναι θα έλεγα ο έλληνας , ο ισπανός ή ο γερμανός 23.χρονος

Απλά επειδή αναφέρθηκε και διευκρινίστηκε , ευαισθητοποιήθηκαν οι πονόψυχοι φιλάνθρωποι .

 

Και δεν το είπα επειδή "άκουσα" κάποιον απο "μέσα" . Η ανακοίνωση μετά την εύρεση του παιδιού το έλεγε.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο 23χρονος έκανε χαζομάρα. Αλλά θα το περιόριζα μέχρι εκεί. Θα έλεγα ήταν μια νεανική κουταμάρα. Αυτό που έγινε αρπαγή θεωρείται μόνο στο δικαστήριο, εδώ ως σκεπτόμενοι άνθρωποι θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Και αποπλάνηση; Σοβαρά τώρα ποια αποπλάνηση; Εγώ θα έλεγα ότι το μικρό εκμεταλλεύτηκε το 23χρονο για να κάνει αυτό που ήθελε.. γιατί στην τελική η ζωή ποιανού διαλύθηκε;; 

 

ΥΓ. Εννοείται ότι την κύρια ευθύνη την  έχουν οι γονείς της, και αν οι αρχές θέλουν είναι τόσο τυπικοί θα πρέπει και με εκείνους κάτι να γίνει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αποπλάνηση; Σοβαρά τώρα ποια αποπλάνηση; Εγώ θα έλεγα ότι το μικρό εκμεταλλεύτηκε το 23χρονο για να κάνει αυτό που ήθελε.. γιατί στην τελική η ζωή ποιανού διαλύθηκε;;

 

ΥΓ. Εννοείται ότι την κύρια ευθύνη την έχουν οι γονείς της, και αν οι αρχές θέλουν είναι τόσο τυπικοί θα πρέπει και με εκείνους κάτι να γίνει.

Σοβαρά τώρα, το 13χρονο εκμεταλλεύτηκε τον 23χρονο; Αλήθεια;

Δεν διαφέρει από τις δικαιολογίες τύπου "την βίασε αλλά τα ήθελε ο κώλος της με τα ξέκωλα που φορούσε"

 

Τουλάχιστον έχεις κάποιο δίκιο στους γονείς και το έσωσες στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού στην ουσία με τη γιαγιά της λένε ότι ζει, ποιους γονείς λέτε;

 

Η αδερφή της το ήξερε αλλά δεν είχε αναφέρει τίποτα.

Όποιος έχει την κηδεμονία, δεν έχει σημασία.

(Ό,τι διαβάζω εδώ, δεν έχω δει ελληνικές ειδήσεις.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, το 13χρονο εκμεταλλεύτηκε τον 23χρονο; Αλήθεια;

Δεν διαφέρει από τις δικαιολογίες τύπου "την βίασε αλλά τα ήθελε ο κώλος της με τα ξέκωλα που φορούσε"

 

Τουλάχιστον έχεις κάποιο δίκιο στους γονείς και το έσωσες στο τέλος.

 

Εγώ από αυτά που έχω ακούσει αυτην την εντύπωση έχω σχηματίσει, τώρα αν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω. Αλλά οκ το θέμα έχει αναλυθεί από τηλεόραση και ίντερνετ με έναν τρόπο... πολύ παραπλανητικό. Εγώ όταν πρώτο άκουσα την είδηση μου είχε δημιουργηθεί η ιδέα ότι πρόκειται για αρπαγή όπου η κοπέλα προοριζόταν για πολύ άσχημα πράγματα αλλά οκ σε αυτην την περίπτωση βλέπω ότι δεν υπάρχει πραγματικό θέμα συζήτησης. Καθημερινά συμβαίνουν πολύ χειρότερα πράγματα και πραγματικά εγκλήματα, τα οποία κανείς δεν τα έθιξε ποτέ. Δεν μπορώ να καταλάβω τη  ευεσθητοποίηση του κόσμου για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Εγώ από την δικιά μου οπτική γωνία αυτο που βλέπω ειναι 

α) οικογενειακά προβλήματα

β) έναν βλάκα που πήγε και έμπλεξε με μια 13χρονη

 

Μέχρι εκεί όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με πληροφορίες, η 13χρονη ζει στο σπίτι της γιαγιάς της, ενώ μεγαλώνει χωρίς πατέρα και η μητέρα της είναι τοξικομανής και φέρεται να είναι τρόφιμος ιδρύματος

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/synelhfthh_o_23xronos_poy_aphgage_th_13xronh.2276388.html

 

 

Δεν θέλει και πολύ ανάλυση το θέμα νομίζω. Δεν πρόκειται για ένα φυσιολογικό δεκατριάχρονο αλλά για παιδί παραμελημένο και χωρίς παιδεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...