Προς το περιεχόμενο

μπαλαντέζα


journeyman77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα απλά πολύπριζα της πλάκας γράφουν 6 amper πάνω. Ούτε για πλάκα 3,8kw(και όχι 3800kw).

Μόλις ξανατσέκαρα ένα πολύμπριζο της πλάκας που έχω και έγραφε πάνω "MAX 3500W"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ποτέ δεν ξέρεις... Καλύτερα τα μέτρα ασφαλείας να τα προσέχουμε...

 

Επαγωγικό και θερμικό (μεταξύ αγωγών), τα λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν μας όταν είναι άνω των 16mm2 η διατομή καλωδίου, παρακάτω θεωρούνται αμελητέα.

 

 

Σόρρυ, αλλά αν πάρει την διατομή που φαντάζομαι, η μόνωση θα είναι αρκετή ώστε να μην λαμβάνονται υπόψιν το επιδερμικο φαινόμενο ούτε και η μεταφορά θερμότητας.

 

 

 

 

 

 

Το επιδερμικό φαινόμενο παρατηρείται στους αγωγούς που διαρρέονται από εναλλασσόμενο ρεύμα, αλλά δεν βρίσκω τη σημασία έχει αφού ούτως ή άλλος δεν επιβαρύνει θερμοκρασία κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειάζεται να προσέξεις κάτι ιδιαίτερο. ναναι καλώδιο με 3 αγωγους οποσδήποτε (φαση, ουδερερο, γειωση). δε προκειται να ζεσταθει ακομα και αν τοχεις τυλιγμένο. εδω εχω μια 30 μετρα για το χορτοκοπτικο 2,5kw και δε νοιωθει  ^_^

 

αν πας σε μαγαζι με ηλεκτρολογικά και τους πεις για τι τη θες θα σου δωσουνε αυτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν καλημέρα!
δεν είχα ιδέα ότι θα μπορούσαν να γραφούν τόσα πολλά για ένα τόσο απλό (κατά την γνώμη μου) θέμα.
Ευχαριστώ λοιπόν όσους παρέθεσαν την άποψή τους.
Στο θέμα μας τώρα, η μπαλαντέζα θα είναι πάντα ξετύλιχτη γιαυτό και θέλω τέτοιο μήκος.
Δεν θα υπάρχουν άλλα φορτία πάνω της ταυτόχρονα παρά ένα κάθε φορά.
προσβλέπω σε υλοποίηση με καρούλι και 3-4 σούκο, όπως έχω δει.
Η δε αποθήκευσή της, δεν θα επηρεάζεται από ποντίκια ή άλλου είδους τρωκτικά(!!).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν καλημέρα!

δεν είχα ιδέα ότι θα μπορούσαν να γραφούν τόσα πολλά για ένα τόσο απλό (κατά την γνώμη μου) θέμα.

Ευχαριστώ λοιπόν όσους παρέθεσαν την άποψή τους.

Στο θέμα μας τώρα, η μπαλαντέζα θα είναι πάντα ξετύλιχτη γιαυτό και θέλω τέτοιο μήκος.

Δεν θα υπάρχουν άλλα φορτία πάνω της ταυτόχρονα παρά ένα κάθε φορά.

προσβλέπω σε υλοποίηση με καρούλι και 3-4 σούκο, όπως έχω δει.

Η δε αποθήκευσή της, δεν θα επηρεάζεται από ποντίκια ή άλλου είδους τρωκτικά(!!).

 

Οι μπαλαντέζες ούτως ή άλλος έχουν αντιτροκτικό, τα κατσίκια αν φοβάσαι.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαλαντέζες ούτως ή άλλος έχουν αντιτροκτικό, τα κατσίκια αν φοβάσαι.;ρ

 

μπααα,έχω δει στη δουλειά φαγωμένα καλώδια από κάτι ποντίκια που θα τρώγανε και εμάς :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααα,έχω δει στη δουλειά φαγωμένα καλώδια από κάτι ποντίκια που θα τρώγανε και εμάς :-D :-D :-D

 

Μέχρις ένα σημείο κάνουν δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, επανέρχομαι στο θέμα για να πω ότι τελικά ακούγοντας τις απόψεις/γνώμες σας, κατέληξα και πήρα μπαλαντέζα 30μ 3χ2,5 με καρούλι και 4 πρίζες σούκο, σε πολύ καλή τιμή (42€)!!

 

Ευχαριστώ για την συμμετοχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...