Προς το περιεχόμενο

Πως να ενώσω 2 γραμμές με το TP-LINK TL-R470T+ ;


freezakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αδέρφια έχω 2 συνδέσεις ΟΤΕ στο γραφείο μου και θέλοντας να πέρνω προσθετικά και από τις 2 συνδέσεις την ταχύτητα τους μου πρότειναν και αγόρασα το TP-LINK TL-R470T+ έτσι ώστε σ'αυτό να συνδέσω τα 2 router του ΟΤΕ και να πέρνω απο αυτό με καλώδιο λαν, ίντερνετ και από τις δύο συνδέσεις. Συνδέοντας το όμως και με τα λίγα που γνωρίζω για να το σετάρω κατάλαβα ότι πέρνει μόνο από τη μία σύνδεση και την άλλη την αφήνει. Έτσι πέρνω και μισή ταχύτητα απότι περίμενα και είναι σα να μη το έβαλα το συγκεκριμένο μηχάνημα. Κάποιος που να γνωρίζει από αυτό το μηχάνημα για να με βοηθήσει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσπαθήσω εγω μια απαντηση, απο οτι κατάλαβα θελεις τις δυο συνδέσεις να τις ενοποιήσεις για να διπλασιάσεις την ταχυτητα.

 

Αυτο προφανως και δεν γίνετε γιατι ο υπολογιστής παιρνει μια gateway ή και δυο αλλα με routing, οπότε δεν το βλέπω εφικτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται με load balancing, αλλα το συγκεκριμενο ρουτερ δεν ξερω κατα ποσο κανει αυτου του τυπου το balancing. Τα φθηνα balancers συνηθως κανουν μονο failover.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται με load balancing, αλλα το συγκεκριμενο ρουτερ δεν ξερω κατα ποσο κανει αυτου του τυπου το balancing. Τα φθηνα balancers συνηθως κανουν μονο failover.

 

 

 

 

Από 'ότι βλέπω στο Manual μπορεί να το κάνει.  

Άρα προφανώς έχεις κάνει κάποιο λάθος στις παραμέτρους. 

 

Θα πρέπει να του Ορίσεις 2 θύρες ως WAN (Αντίστοιχά θα συνδέσεις τις 2 θύρες WAN στα 2 Router που έχεις). και από την θύρα LAN θα πάρεις ίντερνετ. 

 

Κοίταξέ και την Καρτέλα Advanced→Traffic Control→Setup και όρισε το Bandwidth Control και  Interface Bandwidth

 

Καλό θα είναι (Καθαρά για λόγους ευκολίας) να αλλάξεις τα IP Range στα Router και στο LAN του TP-LINK (ΠΧ 1ο aDSL 192.168.1.xxx, 2o aDSL 192.168.2.xxx και LAN του TP-LINK 192.168.0.xxx)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tplink.com/ir/article/?id=150

 

Mε LoadBalancing / Failover μην περιμένεις να εxεις 2πλάσια ταχύτητα. Οι εφαρμογές που ωφελούνται είναι όσες είναι τύπου P2P. Για παράδειγμα το mTorrent

Το Loadbalancing σε browsing, στο youtube etc δεν θα έχει κανένα effect παρα μονο άμα ανοίγεις πολλά παράθυρα μαζί γιατί το LoadBalancing αποφασίσει πια σελίδα θα βγει τελικά από πιο από τα διαθέσιμα internet.

Τα TP-Link γενικά είναι low-middle range προϊόντα και μην περιμένεις τρελες επίδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tplink.com/ir/article/?id=150

 

Mε LoadBalancing / Failover μην περιμένεις να εxεις 2πλάσια ταχύτητα. Οι εφαρμογές που ωφελούνται είναι όσες είναι τύπου P2P. Για παράδειγμα το mTorrent

 

Το Loadbalancing σε browsing, στο youtube etc δεν θα έχει κανένα effect παρα μονο άμα ανοίγεις πολλά παράθυρα μαζί γιατί το LoadBalancing αποφασίσει πια σελίδα θα βγει τελικά από πιο από τα διαθέσιμα internet.

 

Τα TP-Link γενικά είναι low-middle range προϊόντα και μην περιμένεις τρελες επίδοσεις.

 

Γενικά περα απο την ελλειψη πολλων features τα tplink τα θεωρω αρκετα σταθερα. Και πολλες φορες εχω δει να εχουν ιδιο ακριβως hardware με linksys/netgear και το μονο που αλλαζει να ειναι το πλαστικο και το λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...