Προς το περιεχόμενο

Τι φταιει τελικα?


Bafurious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας και καλο καλοκαιρακι. Τον περασμενο μηνα μετα απο αιματηρες οικονομιες καταφερα να συνθεσω ενα αξιοπρεπες(?) μηχανημα. Δεν μπορω ομως να το χαρω γιατι καθε τοσο παγωνει το συμπαν και απαιτειται επανεκινηση. Αρχικα νομιζα πως εφταιγε η RAM και ετρεξα memtest χωρις να εμφανιστει κανενα προβλημα. Τοτε πηρα την αποφαση να αντικαταστησω την χιλιοταλαιπωρημενη nvidia gts 450 1gb πριν 2 βδομαδες  με την 7950 της AMD υλοποιηση της Gigabyte. Ολα εδειχναν ομαλα μεχρι που σημερα μου συνεβη ξανα.

Εδω ειναι το συστημα μου

 

CPU: AMD FX 8350

MOBO: Gigabyte 970A-UD3  rev3 (το ξερω οτι για 10e παραπανω επαιρνα την Χ)

RAM: Corsair Vengeance 1600mhz 8-8-8-24

GPU: AMD Radeon 7950

PSU: Corsair cx750m

SSD: Kingston HyperX 3k 120gb

OS: Windows 7 Ultimate x64 σπασμενα (Επισης δοκιμασα Linux Ubuntu x64 12.10 απο μηχανικο σκληρο με το ιδιο αποτελεσμα.)

 

Ολα τα παραπανω εκτος τις ram  αγοραστηκαν εντος του προηγουμενου μηνα απο γνωστο καταστημα στο Ν. Κοσμο. Επισης το προηγουμενο 4ετιας μηχανημα μου φορουσε τις συγκεκριμενες ram για 3 μηνες και υπεφερε απο τα ιδια συμπτωματα μεχρι που τελικα παρεδωσε πνευμα. Το μηχανημα στηθηκε απο εμενα.

Ζηταω τα φωτα σας λοιπον για την τυχον ανευρεση της βλαβης. Ευχαριστω. :)

Επεξ/σία από Bafurious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις αφου σου έκανε κ το παλιό τα ιδια με τις ιδιες μνήμες ειναι να δοκιμάσεις με άλλες έστω και δανικές.αν δεν σου ειναι εύκολο να βρεις ξεκινα αφαιρώντας το ενα chipaki αν έχεις 2 η περισσότερα και μείνε μονο με ενα.δεν εχει σημασία αν δεν βγάζουν error, εχουν παρατηρηθεί ασυμβατότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "παγωνει το συμπαν" που περιγραφεις μου κανει για ram κατα 90%.
Εχουν παρατηρηθει και ασυμβατοτητες με corsair vengeance και amd συστηματα....οποτε δοκιμασε και με αλλες για να σιγουρευτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα ευχαριστω ολους σας για την προθυμια σας. Κατα δευτερον ξεχασα να αναφερω οτι οι μνημες μου ειναι κιτ των 2x 4gb. Δοκιμασα και με το ενα στικακι αλλα στο μισαωρο συνεβη ξανα. Αυριο ισως δοκιμασω http://www.msystems.gr/index.php?category=1513&product=14760 x1 . Μακαρι να ερθει και να δεσει στο συστημα μου επιτελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οι κουρσαροι φταινε πιθανον. Δοκιμασα κατι ξεχασμενες μνημες kingston 1333mhz 2x 2gb 9-9-9-24. Εδω και 4-5 ωρες δεν εχει κολλησει ο πισακος μου. :)

Αυτό πρέπει να είναι και όπως είπαμε δεν έχουν πρόβλημα οι μνήμες,απλά παρουσιάζουν ασυμβατότητες με μερικές μητρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καμια μεγαλη διαφορα μεταξυ 8-8-8-24 kai 9-9-9-24? Ειμαι σχετικα νεος με το αντικειμενο :)

EDIT: Ξεχασα να αναφερω οτι τις δουλευα σε s1156 με i3 540 και μητρικη foxxcon h55mxv που μου πασαραν στο πλαισιο πριν 3.5 χρονια :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχέση μητρικής-μνημών είναι, γενικά, μια ... πονεμένη ιστορία ,,,

Πάντα, όταν βάζω καινούργιες μνήμες σε ένα pc, τρέμει το φυλλοκάρδι μου μηπως δεν τα βρούνε ...

Αν δουλεύουν καλά στα 9-9-9-24 άστες ήσυχες. Μιά χαρά είναι, δεν θα δεις ουσιαστικές διαφορές.

Πολύ γενικά, για περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας στο ταίριασμα σε ddr3, προτιμάω μνήμες που να ξεκινάνε default στα 1.5v. και όχι στα 1.65v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι θέμα κατασκευαστή σε πιο latency θα λειτουργήσουν καλύτερα. Οι 8-8-8-24 είναι οι kingstone 1333 σωστά

 

οι kingston ειναι 9-9-9-24 και οι vengeance 8-8-8-24, το ξερω ειναι καπως παραξενο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι kingston ειναι 9-9-9-24 και οι vengeance 8-8-8-24, το ξερω ειναι καπως παραξενο :/

Οκ .. αλλά όπως ήδη ειπώθηκε δεν εχει σημασία,σημασία ενδεχομένως θα είχαν αν τις άλλαζες εσύ μέσω bioς.κάθε κατασκευαστής δίνει τις τιμες σύμφωνα με το υλικό και ότι νομίζει αυτός καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...