Προς το περιεχόμενο

[camera/bridge] Pentax X5 16MP 26x Zoom @amazon 162€


maxdore217

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bασικα ψιλοαδικα κουραστηκες :-D γιατι θεωρητικα η samsung ας πουμε δεν ειναι "1-στοπ" πιο φωτεινη αλλα σχεδον 3,5 2.5 "στοπ"! 3,5 2.5 5+ φορες δηλαδη περισσοτερο φως δεχεται ο φακος της απο την Χ5 (καθε 'στοπ' = διπλασιο -ή μισο αντιστροφα/αντιστοιχα- φως απο το προηγουμενο)!

Και με βαση αυτα που βλεπω δεν εντυπωσιαζομαι. Καλα η Olympus ειναι εντελως εκτος παιχνιδιου, αρκετα παλιοτερο μοντελο, αλλοι αισθητηρες κλπ, η samsung θα μπορουσε να ειναι ενα μικρο θαυμα αφου για να βρεις πχ φακους με f/1.4 πρεπει να σκασεις... σχεδον τα 3 κατοσταρικα που κανει η ΕΧ2!

Αλλα τα 162 ευρω δεν ειναι "κατω απο 300" (300 ουσιαστικα γιατι τοσο κανει η ΕΧ2)! Ημαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδικα για την EX2F, στις βραδυνες φωτο δεν ανεβηκε ποτε πανω απο 400 ISO.
Θα κοιταξω να σου ανεβασω sample απο βραδυνη φωτο με ελαχιστο φωτισμο.



Αλλα τα 162 ευρω δεν ειναι "κατω απο 300" (300 ουσιαστικα γιατι τοσο κανει η ΕΧ2)! Ημαρτον.

 

Μα δεν την ανέφερα σαν ανταγωνιστη.Την ανεφερα λογω του σχολίου περι "ολων" των compact.
Τα 300 τα έβαλα ως κατώτατο όριο για premium compact. Για αυτο άλλωστε δεν ανέφερα και την RX100 ας πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Matrixxx, εχω την εντυπωση στη δευτερη φωτογραφια την olympus την εχεις παλι στο 1600 και οχι στο 800.

 

Ωπ, εχεις δικιο!

 

Εγινε τελικα εντιτ στο παραπανω μηνυμα και μπηκαν διορθωσεις. :)

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα για την EX2F, στις βραδυνες φωτο δεν ανεβηκε ποτε πανω απο 400 ISO.

Θα κοιταξω να σου ανεβασω sample απο βραδυνη φωτο με ελαχιστο φωτισμο.

 

 

 

οντως εκει ειναι που υπερτερει. Κραταει χαμηλα το ISO

 

Καλυτερη η olympus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι, 3οι πωλητες... το αμαζον εχει την Ε-ΡΜ2 τωρα http://www.amazon.co.uk/Olympus-E-PM2-Compact-System-Camera/dp/B009C6X25S/ref=sr_1_3?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=photo&ie=UTF8&qid=1370372835&sr=1-3&keywords=e-pm1

απο εδω θα σου την 'στελνει' κανονικα... την Ε-ΡΜ1 την εχει μονο πακετο με εναν πανακριβο φακο... εχουμε ξεφυγει τελειως! απο 130κατι λιρες πιασαμε 3πλασιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ τα φώτα σας...

 

Πριν δω αυτό το θέμα ήμουν σχεδόν έτοιμος -μετά από σχετική έρευνα- να προχωρήσω στην αγορά της Canon SX230HS. Βλέποντας όμως αυτή τη προσφορά και διαβάζοντας όλα τα σχόλια και ειδικά του Matrixxx που έχει και τις 2 μηχανές μπερδεύτηκα εντελώς...

 

Δεδομένου ότι η τιμή είναι ίδια και για τις 2 (~165€) και οι επιδόσεις απ'οτι καταλαβαίνω σχεδόν (?) ίδιες ποια θεωρείτε καλύτερη αγορά? Το μόνο αρνητικο που βρίσκω στην Canon είναι το GPS που ρίχνει τη μπαταρία, οπότε δεν θα το χρησιμοποιώ. Αυτό που με προβληματίζει στην Pentax πιο πολύ είναι αν το μέγεθος της είναι τέτοιο ώστε να την καθιστά δύσκολη στη μεταφορά. Δεν την έχω δει από κοντά και δε μπορώ να κρίνω. Εδώ θα ήθελα τη βοήθεια και του Matrixxx. Και σε τελική αν κάποια από τις 2 υπερτερεί σε ποιότητα εικόνας έστω και ελάχιστα ποια είναι από τις 2? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κι αυτή εδώ σε καλή τίμη (-25€ περίπου από skroutz) που δεν βλέπω να χει κανά χτυπητό στραβό, αντίθετα έχω ασχοληθεί με την sz14 που μου άφησε θετικότατες εντυπώσεις.

 

http://www.amazon.co.uk/Olympus-SZ-31MR-Digital-Compact-Camera/dp/B00763EUWI/ref=sr_1_17?s=photo&ie=UTF8&qid=1370452135&sr=1-17

 

Οι pentax ήταν απίστευτες κάμερες, ακόμα έχω την s5z, αλλά έχει βγάλει πολλές φόλες τα τελευταία χρόνια, για την x-5 τα περισσότερα reviews είναι έτσι κι έτσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, αλλά για μένα αν είναι να κουβαλάς τόσο μεγάλη μηχανή, είναι λάθος να μην πας σε dslr. Ακόμα και παλιότερο μοντέλο. Ακόμα και μεταχειρισμένο. 

 

Για μένα η κατηγορία bridge compact δεν υπάρχει. Είναι μηχανές με ποιότητα compact και μέγεθος DSLR. Συνδυάζουν τα χειρότερα και απο τις δύο κατηγορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, αλλά για μένα αν είναι να κουβαλάς τόσο μεγάλη μηχανή, είναι λάθος να μην πας σε dslr. Ακόμα και παλιότερο μοντέλο. Ακόμα και μεταχειρισμένο. 

 

Για μένα η κατηγορία bridge compact δεν υπάρχει. Είναι μηχανές με ποιότητα compact και μέγεθος DSLR. Συνδυάζουν τα χειρότερα και απο τις δύο κατηγορίες.

 

Αλλο ομως το budget μιας bridge και αλλο της dslr με τους φακους της. Δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους. Μια bridge συνδιαζει το ζουμ σε ενα φακο και η συγκεκριμενη οπως και καποιες αλλες (μια σειρα sx της canon) εχουν χαρακτηριστικα οπως περιστρεφομενη οθονη κατι που ειναι πολυ βολικο. Για να το βρεις αυτο στις dslr θα πας στο 400αρικο μονο το σωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...