Προς το περιεχόμενο

H Intel αποσύρει την ονομασία Atom


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά το επίσημο ντεμπούτο της 4ης γενιάς των Core i επεξεργαστών η αλλιώς Haswell, η Intel ετοιμάζει νέες αλλαγές σε ονομασίες προϊόντων που κρίνονται "παλιές" και όχι μόνο.Σε επικοινωνία της ιστοσελίδας CNET με την Intel, η εταιρεία επιβεβαίωσε ότι το εμπορικό σήμα του Atom θα αποσυρθεί και θα αντικατασταθεί από την μικροαρχιτεκτονική Silvermont την οποία παρουσίασε πρόσφατα. Τα νέα προϊόντα που θα βασίζονται στο Silvermont θα διαθέτουν την ονομασία Pentium ή Celeron εκτός από τα tablets.

 

Ο λόγος της κίνησης αυτής από την Intel είναι το παρελθόν του Atom το οποίο είναι άρρηκτα δεμένο με τα netbooks και τη φήμη του «αργού υπολογιστή» που αυτά διαθέτουν και η οποία δε συμβαδίζει με τις επιδόσεις του Silvermont που συγκρίνονται με Celeron και Pentium συστήματα. Οι πιο εξελιγμένες εκδόσεις άλλωστε του Silvermont θα διαθέτουν αρκετά κοινά χαρακτηριστικά με τους επιτραπέζιους υπολογιστές όπως PCI και SATA θύρες.

 

Σημαντική κρίνεται η απόφαση της Intel να μη κυκλοφορήσει τις συγκεκριμένες προτάσεις μόνο για Windows συστήματα αλλά να συμπεριλάβει και λύσεις που στηρίζονται στην πλατφόρμα του Android την οποία η Intel υποστηρίζει με συμβατή έκδοση που κυκλοφορεί η ίδια.

 

Όπως αναφέρει η Intel, μέσα στο έτος θα υπάρξει κυκλοφορία πληθώρα συσκευών όπως laptops, υβριδικών συστημάτων, All In One PC και επιτραπέζιων υπολογιστών που θα τρέχουν τα επερχόμενα Windows 8.1 και Android.

 

Link.png Site: cnet.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω σε όσους από εμάς έχουν μείνει ακόμα netbook, αυτά να γίνονται συλλεκτικά κομμάτια στο μέλλον. :P

 

πιο συλλεκτικος ειναι ο χρονος της αναμονης μεχρι να ξεκινησει ενα netbook...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ανεκτίμητος m8! :P 

 

Πέραν της πλάκας στο δικό μου (1005ha με 2 GB μνήμης και τον δίσκο της μαμάς επάνω) που έχω βάλει τα 8αρια, ανοίγει σφαίρα! Καμία σχέση με XP, 7 και κάποιες διανομές linux που είχα πριν πάνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω σε όσους από εμάς έχουν μείνει ακόμα netbook, αυτά να γίνονται συλλεκτικά κομμάτια στο μέλλον. :P

 

Standar θα γίνουν συλλεκτικά μετα απο 30 χρόνια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ανεκτίμητος m8! :P

 

Πέραν της πλάκας στο δικό μου (1005ha με 2 GB μνήμης και τον δίσκο της μαμάς επάνω) που έχω βάλει τα 8αρια, ανοίγει σφαίρα! Καμία σχέση με XP, 7 και κάποιες διανομές linux που είχα πριν πάνω :)

σοβαρα μιλας? εχω ενα αλλα με 1gb...αν το παω 2 καλυτερα να βαλω 8?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oh yeah! Κι εγώ δεν το περίμενα αλλά... με άφησε άναυδο. Έχω βάλει και το classic shell να δω πως είναι, πιο πολύ για λόγους αισθητικής, αλλά δεν μ'αρέσει και κάποια στιγμή θα το ξαναγυρίσω σε start8 που μου άρεσε περισσότερο. 

 

Βρήκα και ένα προγραμματάκι που σου πειράζει τη reg και με ένα restart έχω να παίζουν και οι metro εφαρμογές (πειράζει την ανάλυση - στο desktop είναι μια αηδία αν το έχεις ενεργοποιημένο αλλά στο metro είναι ανεκτό επειδή έχεις τις metro apps και παίζουν full screen)... και είναι κομπλέ η γυναίκα! :P ;) 

 

Βέβαια, ξεχνάς multitasking βαρύ. Το πολύ 3 καρτέλες στον chrome ανοικτές που να έχουν flash μέσα (facebook, παιχνίδια και παρόμοια). Από εκεί και μετά δεν την παλεύει. 

 

Πέρα από όλα αυτά όμως, είναι ανεκτό. Με τα XP δεν την πάλευα εγώ. Με τα 7 δεν την πάλευε το netbook. Με τις linux δεν την πάλευε η γυναίκα... 8! γαμάτα! :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα αφου βολευεται η γυναικα και την εχετε καταβρει με το 8αρι βουρ :P περα απτην πλακα ομως το netbookακι πρεπει να το παω στα 2gb γιατι πραγματικα μου ερχεται να το βαλω φωτια με το 1gb...και θα του κανω ενα τεστ με 8 και θα σου πω εντυπωσεις! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...