Προς το περιεχόμενο

Προβλημα υγρασίας στο ταβάνι προερχόμενο από το πάνω διαμέρισμα...Ωχ! Εμπλεξες!


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να εξηγήσω την κατάσταση:

 

Ειμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος (4ος όροφος) σε 6-όροφη πολυκατοικία. Το διαμέρισμα το νοικιάζω σε κάποιον κύριο ο οποίος με ενημέρωσε ότι στο ταβάνι του έχει εμφανιστεί υγρασία, κάτι το οποίο διαπίστωσα απο αυτοψία. Οι σοβάδες αρχίζουν και πέφτουν και πολύ φοβάμαι ότι έχει δημιουργηθεί εκτεταμένη ζημιά. Το πρόβλημα έχει εμφανιστεί εδω και 2 χρόνια αλλά μόλις τώρα με ενημέρωσε ο ενοικιαστής...

 

Αμέσως έφερα υδραυλικό και έλεγξε το δικό μου διαμέρισμα αλλά και το από πάνω και διαπίστωσε ότι το πρόβλημα οφείλεται στη βεράντα της από πάνω, λόγω μη καλής μόνωσης. Η ιδιοκτήτρια του πάνω διαμερίσματος, αρχικά αρνήθηκε να παραδεχτεί το πρόβλημα που προκαλεί και τελικά μου είπε οτι αν φταίει θα το φτιάξει το Σεπτέμβριο που θα ξαναεπιστρέψει!!!! Συλλέγοντας πληροφορίες και από άλλους ένοικους, μου ανέφεραν οτι η συγκεκριμένη δεν πρόκειται ποτε να το φτιάξει μιας και ειναι 'ιδιόρρυθμη'. Κοινώς, με δουλευει. Εντωμεταξύ, ο ενοικιαστής, μου είπε οτι θα αποχωρήσει-και με το δικιο του- γιατι δεν αντέχει την υγρασία.

 

Μπορεί κάποιος με ανάλογη εμπειρία να προτείνει λύσεις? Θεωρώ ότι μάλλον πρέπει να κινηθώ δικαστικά.

Είναι απράδεκτο και να προκαλεί φθορές σε ιδιοκτησία, αλλά και να χάνω ενοίκια γιατί η συγκεκριμένη θέλει να πάει , και καλά, διακοπες 3 μήνες...Άλλωστε τα όποια προβλήματα υγρασίας φτιάχνονται το καλοκαίρι και οχι το φθινόπωρο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά τα θέματα πρέπει να τα δει πολιτικός μηχανικός, η υγρασία "τρώει" ακτινωτά τα σίδερα της πλάκας και υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα, αφού λες και για δύο χρόνια κιόλας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξανασυζητηθεί αυτό ακριβώς το θέμα εδώ προ ημερών. Αν η από πάνω δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη, σαφώς και θα πρέπει να κινηθείς δικαστικά. Απαιτώντας να αποκατασταθεί και η βλάβη και οι ζημιές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη διαδικασία προσπαθώ να βρώ? Εξώδικο? Αγωγή? Αστυνομία? Κάπου διάβασα ότι μπορείς να πάρεις πραγματογνωμοσύνη απο το ΤΕΕ,αλλά το κόστος επιβαρύνει εμένα και είναι minimum 500euro, για να τη χρησιμοποιήσω στο δικαστήριο..

 

Status, αντε και τα είδε πολιτικός μηχανικός, αν η άλλη δεν χαμπαριάζει τίποτα...Προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τα έξοδα αλλά και τον χρόνο που θα κάνω προκειμένω να δικαιωθώ..Γιαυτό ζήτησα από κάποιον με ανάλογη εμπειρία να με κατευθύνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη διαδικασία προσπαθώ να βρώ? Εξώδικο? Αγωγή? Αστυνομία? Κάπου διάβασα ότι μπορείς να πάρεις πραγματογνωμοσύνη απο το ΤΕΕ,αλλά το κόστος επιβαρύνει εμένα και είναι minimum 500euro, για να τη χρησιμοποιήσω στο δικαστήριο..

 

Status, αντε και τα είδε πολιτικός μηχανικός, αν η άλλη δεν χαμπαριάζει τίποτα...Προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τα έξοδα αλλά και τον χρόνο που θα κάνω προκειμένω να δικαιωθώ..Γιαυτό ζήτησα από κάποιον με ανάλογη εμπειρία να με κατευθύνει.

 

Αφού είναι δικά τις τα υδραυλικά είναι δικά της και τα έξοδα, ο μηχανικός πιστοποιεί την "βλάβη" και εσύ μετά, εάν δεν την παλεύει η άλλη, κίνησε δια της νομίμου οδού, περισσότερες λεπτομέρειες σε δικηγόρο.

 

 

Έντιτ: ότι είπες για το ΤΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη διαδικασία προσπαθώ να βρώ? Εξώδικο? Αγωγή? Αστυνομία? Κάπου διάβασα ότι μπορείς να πάρεις πραγματογνωμοσύνη απο το ΤΕΕ,αλλά το κόστος επιβαρύνει εμένα και είναι minimum 500euro, για να τη χρησιμοποιήσω στο δικαστήριο..

 

Status, αντε και τα είδε πολιτικός μηχανικός, αν η άλλη δεν χαμπαριάζει τίποτα...Προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τα έξοδα αλλά και τον χρόνο που θα κάνω προκειμένω να δικαιωθώ..Γιαυτό ζήτησα από κάποιον με ανάλογη εμπειρία να με κατευθύνει.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Όπως και να έχει, ο δικηγόρος σου είναι αυτός που θα σε συμβουλέψει πως θα κινηθείς.

 

ΥΓ

Γνωρίζω μια παρόμοια περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του πρώτου είχε φτιάξει χτιστές ζαρτινιέρες γύρω γύρω στο μπαλκόνι του, και η υγρασία από το υπερβολικό πότισμα έβγαινε στο ταβάνι μαγαζιού του ισογείου.  Ο ιδιοκτήτης του πρώτου επέμενε πως δεν είναι από αυτόν. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε αφού ο τύπος απειλήθηκε από τον δικηγόρο του άλλου με ασφαλιστικά μέτρα, πως στο δικαστήριο θα του ζητούσαν αποζημίωση για(και καλά) κατεστραμμένα εμπορεύματα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Όπως και να έχει, ο δικηγόρος σου είναι αυτός που θα σε συμβουλέψει πως θα κινηθείς.

 

ΥΓ

Γνωρίζω μια παρόμοια περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του πρώτου είχε φτιάξει χτιστές ζαρτινιέρες γύρω γύρω στο μπαλκόνι του, και η υγρασία από το υπερβολικό πότισμα έβγαινε στο ταβάνι μαγαζιού του ισογείου.  Ο ιδιοκτήτης του πρώτου επέμενε πως δεν είναι από αυτόν. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε αφού ο τύπος απειλήθηκε από τον δικηγόρο του άλλου με ασφαλιστικά μέτρα, πως στο δικαστήριο θα του ζητούσαν αποζημίωση για(και καλά) κατεστραμμένα εμπορεύματα κλπ.

 

Κοίτα, αν πέσει η πλάκα στο κεφάλι του άλλου, θα πληρώνει η τύπισσα 2 γενεές μπροστά. και κρίμα αυτόν που θα χάσει την ζωή του επειδή η άλλη δεν έχει μπαταρίες για τον δονητή της.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν πέσει η πλάκα στο κεφάλι του άλλου, θα πληρώνει η τύπισσα 2 γενεές μπροστά. και κρίμα αυτόν που θα χάσει την ζωή του επειδή η άλλη δεν έχει μπαταρίες για τον δονητή της.

 

Βασικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό που γράφεις εσύ με τα δικά μου που έκανες quote. Η πλάκα δεν πέφτει τόσο εύκολα, όχι τουλάχιστον από υγρασία, κανας σοφάς ίσως. Αν πέσει πλάκα θα είναι κατασκευαστικό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην, φέρει σοβαρή ευθύνη ο ιδιοκτήτης έναντι του ενοικιαστή σε περίπτωση υγρασίας και μπορεί ακόμα και αποζημίωση να διεκδικήσει + αν η υγρασία επηρεάζει πχ γραμμές ηλεκτροδότησης πάει το θέμα στα επικίνδυνα και γίνεται πολύ σοβαρό.

Αν πχ φύγει αυτός και το νοικιάσεις σε άλλον με το πρόβλημα να παραμένει, μη ξεχάσεις να σημειώσεις στο συμβόλαιο πως υπάρχει αυτό το πρόβλημα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό που γράφεις εσύ με τα δικά μου που έκανες quote. Η πλάκα δεν πέφτει τόσο εύκολα, όχι τουλάχιστον από υγρασία, κανας σοφάς ίσως. Αν πέσει πλάκα θα είναι κατασκευαστικό το θέμα.

 

για το "Α" μέρος έχεις ένα δίκιο, σόρρυ ζαλισμένος είμαι, εξεταστική γαρ.

 

Όσο για το "Β", η πλάκα πέφτει χάριν της οξείδωσης του νερού στο πλέγμα της, δεν θα πέσει μόνη της, αλλά αφού έχει υγρασία θα πει ότι έχει και φορτίο από πάνω, καμιά ζαρντινιέρα (χωρίς κύπριο φοιτητή και ματ), κανένα άτομο που απλά αράζει στο μπαλκόνι, δεν θέλει και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην, φέρει σοβαρή ευθύνη ο ιδιοκτήτης έναντι του ενοικιαστή σε περίπτωση υγρασίας και μπορεί ακόμα και αποζημίωση να διεκδικήσει + αν η υγρασία επηρεάζει πχ γραμμές ηλεκτροδότησης πάει το θέμα στα επικίνδυνα και γίνεται πολύ σοβαρό.

Αν πχ φύγει αυτός και το νοικιάσεις σε άλλον με το πρόβλημα να παραμένει, μη ξεχάσεις να σημειώσεις στο συμβόλαιο πως υπάρχει αυτό το πρόβλημα στο σπίτι.

Δεν υπάρχει ποτε περίπτωση να βάλω άνθρωπο μέσα με κίνδυνο να πάθει έστω και κάτι από την υγρασία.. Από την άλλη ενοχλούμαι όταν βλέπω ότι κάποιοι μπορούν να αποποιηθούν τόσο εύκολα τις ευθύνες τους, εκμεταλλευόμενοι τις χρονοβόρες και πολυέξοδες δικαστικές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το "Β", η πλάκα πέφτει χάριν της οξείδωσης του νερού στο πλέγμα της, δεν θα πέσει μόνη της, αλλά αφού έχει υγρασία θα πει ότι έχει και φορτίο από πάνω, καμιά ζαρντινιέρα (χωρίς κύπριο φοιτητή και ματ), κανένα άτομο που απλά αράζει στο μπαλκόνι, δεν θέλει και πολύ.

Για να γίνει αυτό που λες, πρέπει η πλάκα κυριολεκτικά να είναι κούφια, να υπάρχει πολύ σοβαρό κατασκευαστικό θέμα όπως ανέφερα και παραπάνω. Δεν γίνεται αλλιώς να σαπίσει(και όχι απλά να οξειδωθεί) όλο το πλέγμα ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως τη σημερινή εποχή που οι λογαριασμοι ερχονται ο ένας μετά τον άλλον, τέτοιες ζημιές ειναι δευτερεύουσες για πολύ κόσμο.

Χιλιάδες πολυκατοικίες έχουν τα ιδια και χειρότερα προβληματα και οι ένοικοι απλά δεν έχουν να τα φτιαξουν.

Προ 3ετίας ο ξάδελφος μου, ξυλωσε το μπάνιο του, διοτι απλά έσπασε ένας σωληνας και υπηρχε διαρροη στον απο κάτω.

Του έφυγαν 2 χιλιάρικα για πλάκα, για αλλαγές σωληνώσεων, πλακάκια κτλ.

 

Του κολλητου μου του έσπασε η εξωτερικη σωλήνα του νερου....Αντε γειά δηλαδή.

 

ΔΥΣΤΗΧΩΣ τα σπίτια θέλουν συντήρηση. Πρέπει να υπάρχει καβάτζα για τέτοιες επισκευές.

 

Τι λέω τωρα...έχει κανεις? Ελάχιστοι...

 

Οποτε λιγο υπομονη με τη γειτόνισσα αν η ζημία δεν ειναι σοβαρότατην και πίεσέ την οταν επιστρέψει.

Πρότεινέ της με ωραία τρόπο και δικό σου υδραυλικό.

 

Με εξωδικα δε θα κερδίσεις κάτι. Αν ο αλλος δεν έχει, απλά δεν έχει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα απο επανω θα εχει μωσαικο, παρε ενα ISOMAT επαλειφομενο και πανε "βαψε" της ρωγμες για να μπλοκαρεις καπως την υγρασια. Φθηνη και προσωρινη λυση. ΑΠο εκει και περα ξεκινα το δικαστικα για να την φοβερισεις και αμα δεν σκαμπαζει η γειτονησα τοτε δικαστηριο. Ζητα τα χαμενα ενοικια, τις βλαβες στο σπιτι, βαλε κανε μια υπερτιμολογησουλα και βγαλε της ενα 5.000 μονο για εσενα. Να δουμε ποσο μαγκας θα ειναι στο δικαστηριο μετα.

Απαραιτητα τεχνικη εκθεση απο μηχανικο/ μηχανικους και τεκμηριωμενες φωτογραφιες-μαρτυρες κτλ.

Υπο'ψιν, αν δεν τα σκασει να βαλει πλακακια δεν θα ξεμπερδεψεις ποτε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...