Προς το περιεχόμενο

ΜΒΑ στο ΠΑΜΑΚ


Sirina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έπειδη κανένας δεν ασχολήθηκε να πει κάτι on topic, εγώ έκανα MBA στο ΠΑΜΑΚ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η εμπειρία ηταν καταπληκτική για Ελληνικό αλλά φαντάζομαι και ξένο πανεπιστήμιο , οι καθηγητές πολύ ορεξάτοι και δυνατοί (αξιολογούνται και σχετικά αυστηρά απο τους φοιτητές , ειχαμε διώξει εναν απο το ΜΒΑ με κακές βαθμολογίες).

 

Την αναγνωρισιμότητα ενός ξένου πανεπιστημίου φυσικά την δεχομαι αλλά μιλάμε για ΜΒΑ μάγκες (όχι για φυσική η engineering που σαφέστατα πρέπει να πας έξω καθώς τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι επαρκώς εξοπλισμένα. ). Το ΜΒΑ είναι "θεωρητικό" και η ύλη είναι πάνω κάτω στάνταρ.  

 

Είναι και το θέμα που είναι τζαμπα συγκριτικά (6000). 

 

Άλλοι φοιτητές δεν ξέρω αν συμμερίζονται την άποψη μου. Οι πιο πολλοί ήταν στην κλάψα και την μιζέρια (οχι τόσο για το ΜΒΑ οσο για το "οτι και να κανεις δεν εχει σημασία λόγω Ελλάδας" και ήταν εκεί "για το χαρτί". Κανένα χαρτί δεν κάνει τον άνθρωπο , το χαρτί σου είναι ότι το κάνεις εσύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωριζα οτι οι μεταπτυχιακοι μαθητες δεν επηρεαζονται απο τις καταληψεις!! Πως μπορεί να γινει κατι τετοιο;;;

 

Αφου υποτιθεται οτι η σχολη ειναι κλειστή και οι καθηγητες δεν μπορουν να κανουν μαθημα...

Στις καταλήψεις κλείνουν το κεντρικό κτήριο. Στην περίπτωση μας έκλειναν το ΠΑΠΕΙ......κάναμε μάθημα είτε στο νεοκλασικό του Πανεπιστημίου που είναι εκτός κεντρικής εγκατάστασης είτε στο κέντρο ερευνών είτε σε κάποιο άλλο διαθέσιμο κτήριο. Μάθημα πάντως δεν χάσαμε ποτέ.

 

Σε αρκετές περιπτώσεις το ίδιο συνέβαινε και στο προπτυχιακό μου στο Οικονομικό του ΕΚΠΑ. Εκλεινε η νομική,κάναμε μάθημα Ιπποκρατους, Αριστειδου όπου υπήρχε ελεύθερος χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέόν δεν μετράει και τόσο το χαρτί. Απαραίτητο μεν αλλά αν δεν υπάρχει η αντίστοιχη γνώση τότε άστο.

Ελληνικό ή όχι αν κάνει καλά την δουλειά του και έχει το κατάλληλο syllabus τότε κάποια στιγμή θα σε βοηθήσει.

 

Μπορεί να τελειώσεις ΜΒΑ στο καλύτερο πανεπιστήμιο έξω και όμως να πάει χαμένο.

Και να βγάλεις ελλάδα και να είσαι θηρίο να το κυνηγήσεις και να εξελιχθείς.

 

Δεν ξέρω παιδιά. 

Εγώ πχ που δεν έχω αρκετά χρήματα για έξω...Και νομίζω ούτε καν για ΠΑΜΑΚ θα ακολουθήσω το κλασικό ελληνικό

"από το ολότελα...καλή και η ..." οπότε θα δοκιμάσω με ΕΑΠ τώρα που ευτυχώς έχω και φρέσκα τα αγγλικά μου μιας που τον Οκτώβρη δίνω Γ2 θα κάνω και τον Νοέμβρη την αίτηση και αν μπω μπήκα και βλέπουμε.

 

Το κακό με το ΕΑΠ είναι ότι μπορεί να πάει και 5 χρόνια αν παίρνεις 1ενότητα/χρόνο και εγώ λέω τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον να πάρω 1 ενότητα για να δω τι παίζει μην πάρω 2 και δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω...

 

Ε χρονιά εξοικείωσης, πρώτη φορά distance learning στα αγγλικά...

Τώρα βέβαια αν πάει καλά παίρνεις 2 τον 2ο χρόνο 2 την 3ή και το βγάζεις σε 3 χρόνια.

 

Καλό το ΠΑΜΑΚ αλλά κανά 1000άρικο το ΓΜΑΤ (μην αρχίσουμε τα ίδια - προετοιμασία κ εξέταστρα) και 6.000 εκεί δυστυχώς δεν τα έχω...

Και μεταξύ μας ΜΒΑ στα ελληνικά δεν ξέρω κατά πόσον είναι καλό αφού δουλειές για ΜΒΑ στην ελλάδα δεν παίζουν και έξω θα καταλήξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εξέταση του gmat παει 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Αν θες φροντιστήριο για GMAT είσαι φλώρος  :-D . Στο φροντηστίριο θα σου κάνουν οτι μπορείς να βρείς μόνος στο νετ. 

 

Θέλει κανα 2-3 μήνες προετοιμασία πάντως κακα τα ψέματα. Το ΠΑΜΑΚ σε συνεργασία με εθνική τράπεζα δίνει άτοκο δάνειο τα 6000 τα οποία αποπληρώνονται σε μεγάλο χρονικό διάστημα (εγώ ακόμα πληρώνω 6 χρόνια μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει ποτέ να διώχνουν κάποιον επειδή δεν κατέβαλε το ποσό του εξαμήνου. Ξέρω περιπτώσεις που δεν έχουν καταβάλει το ποσό και συνέχισαν κανονικά τις σπουδές τους χωρίς να τους ενοχλήσει ΚΑΝΕΙΣ (λογικά μέχρι να καταθέσουν τα χαρτιά για την ορκωμοσία :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όποιος θέλει, ας τσεκάρει και το open university της αγγλίας. Εχει ωραία MBA και το κόστος του είναι απο 10.000 εως 15.000 λιρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικός τιμοκατάλογος ΜΒΑ στα αγγλικά πανεπιστήμια:

 

The University of Manchester: EU student fees £38,000

Universiy of Exeter: UK/EU student fees £19,000

Salford University ( Manchester ) : EU student fees £15,500

Oxford University : EU student fees £37,750 (plus college fee of £3,200)

Newcastle University : EU student fees £16,500

University of Leeds: EU student fees £17,000

Lancaster University : EU student fees £26,000

Imperial College London : EU student fees £38,000

Kingston University : EU student fees £18,560.

Warwick University : EU student fees £30,000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να κάνουμε.

το πορτοφόλι του καθενός φτανει αλλού.

 

εντάξει ΠΆΝΤΩΣ εγώ δε θέλω να παω πχ εαπ με τη λογική ότι το κάνω τζάμπα κ δε θα αναγνωριστεί γιατί είναι ελληνικό.

 

με την ίδια λογική κ το πτυχίο μασ το πρώτο όσοι το κάναμε ελλάδα είναι άχρηστο ενώ βλέπω όσοι φεύγουν έξω μια χαρά είναι από ΓΝΩΣΤΟΎΣ τουλάχιστον.

 

ΠΑΜΑΚ ΠΆΝΤΩΣ σε σχέση με απθ θυμίζει πρωτοκλασάτο κολλέγιο.

 

ΊΣΩΣ το κυνήγησω πιο πολύ.

είτε υποτροφία ΠΑΜΑΚ που παίρνουν 2-3 άτομα νομίζω είτε κάποια χρήματα ικυ είτε ένα ΜΈΡΟΣ cash και ένα ΜΈΡΟΣ δάνειο αφού παίζει κ αυτό.

 

απλά γουστάρω πολύ εξ αποστάσεως ΑΥΤΈΣ οι στάνταρ ΏΡΕΣ που μου δένουν τα χέρια με εκνευρίζουν.

 

ΠΆΝΤΩΣ και να έδινα ένα σωρό λεφτά για να το κάνω σε ανοιχτό πανεπιστήμιο αγγλία το θεωρώ χαζό αφού για μένα διαφορά δε θα έχει από το εαπ

 

αν ήταν να τα σκάσω θα διάλεγα κανένα κολλέγιο εδώ που να συνεργάζεται με κάποιο καλό αγγλικό η αμερικανικό ηδπτκδ

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα πια εχουν αναγνωριστεί και τα μεταπτυχιακά των κολεγίων, αλλος ένας λόγος να μήν πάμε εξω..Ενδεικτικά ΜΒΑ στο Πανεπιστήμιο Πειραιά 7800 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα πια εχουν αναγνωριστεί και τα μεταπτυχιακά των κολεγίων, αλλος ένας λόγος να μήν πάμε εξω..Ενδεικτικά ΜΒΑ στο Πανεπιστήμιο Πειραιά 7800 ευρώ.

 

Πολύ καλή τιμή! Τα μαθήματα γίνονται στα ελληνικά η στα αγγλικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και το ΜΒΑ του ΠΑΜΑΚ , καλό και του ΕΑΠ , καλό και του εξωτερικού. Μακάρι να μπορούσαμε να πληρώσουμε και για τις κατάλληλες γνωριμίες ή για τον μπάρμπα στην Κορώνη που θα μας χώσει εν τέλη στη δουλειά....και χωρίς μεταπτυχιακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...