Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κάρτας γραφικών σε acer 5920g


vagos405

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας γράφω την εμπειρία μου, μιας και ξέρω ότι πολλοί άνθρωποι έχουν ταλαιπωρηθεί όπως εγω με τη συγκεκριμένη σειρά laptop. Αφού λοιπόν η παλιά κάρτα τα έπαιξε (9500 gs), αγόρασα από το ebay μια ATI 3650 ddr3 256 mb στα 60ευρω. Οταν την παρέλαβα, την τοποθετησα αλλά στο δεκάλεπτο έσβηνε ο υπολογιστής. Ανακάλυψα ότι η καινούργια κάρτα ήταν ελαφρώς πιο λεπτή και δεν έκανε καλή επαφή με την ψυκτρα. Αγόρασα pad σιλικόνης 2mm χωρίς αποτέλεσμα. Μέχρι 20 λεπτά λειτουργούσε. Πήγα το λάπτοπ σε γνωστό κατάστημα της Αθήνας και μου είπαν ότι η κάρτα είναι χαλασμένη. Απογοητευμένος έκανα μια τελευταία αναζήτηση στο google και παρήγγειλα από ebay ένα copper pad 1,2 mm με τιμή 1,5 ευρώ. Η κάρτα τώρα δουλεύει άψογα, με θερμοκρασία idle στους 55 βαθμούς. Για πολλούς από εσάς αυτά είναι γνωστά αλλά κάποιοι νομίζω θα βοηθηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ati mobility radeon 3650 βγαινει σε 256mb ddr2, 512mb ddr2, 1gb ddr2, 256mb ddr3. Η 256mb ddr3 είναι λίγο πιο δυνατη απο την 512mb ddr2, ενω η 1Gb ddr2 έχει αρκετα θεματάκια στους drivers (σε μερικες περιπτώσεις). Αυτά τουλάχιστον αποκόμισα εγώ απο την έρευνα που έκανα σε ξένα sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κ εγώ το 5920g όπου το λατρεύω αυτό το λαπτοπακι.

 

Μου είχε ξεκινήσει νούμερα η 8600gt και άρχισα να την βάζω στον φούρνο περίπου κάθε 20 μέρες,τόσο κράταγε.

 

Την τελευταία φορά αντί για 1,30 λεπτό που υποτίθεται ότι τόσο πρέπει να την αφήσεις την ξέχασα και την αφησα για πάνω από 10 λεπτά. Εδώ και μήνες λειτουργεί άψογα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κ εγώ το 5920g όπου το λατρεύω αυτό το λαπτοπακι.

 

Μου είχε ξεκινήσει νούμερα η 8600gt και άρχισα να την βάζω στον φούρνο περίπου κάθε 20 μέρες,τόσο κράταγε.

 

Την τελευταία φορά αντί για 1,30 λεπτό που υποτίθεται ότι τόσο πρέπει να την αφήσεις την ξέχασα και την αφησα για πάνω από 10 λεπτά. Εδώ και μήνες λειτουργεί άψογα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

ναι και γω το αγαπουσα αυτο το λαπτοπακι,αν και χαλασα 2 8600gs δυστηχως οι συγκεκριμενη σειρα ηταν για κλαματα σε συνδυασμο και με το τραγικο συστημα ψυξης του λαπτοπ,εχει και την φημη που εχει,αλλα κατα τα αλλα πολυ με αρεσε,τωρα το εχω δωσει στον πατερα και εδω και πανω απο ενα χρονο ειναι με την 3650 και δουλευει μια χαρα,

 

Η ati mobility radeon 3650 βγαινει σε 256mb ddr2, 512mb ddr2, 1gb ddr2, 256mb ddr3. Η 256mb ddr3 είναι λίγο πιο δυνατη απο την 512mb ddr2, ενω η 1Gb ddr2 έχει αρκετα θεματάκια στους drivers (σε μερικες περιπτώσεις). Αυτά τουλάχιστον αποκόμισα εγώ απο την έρευνα που έκανα σε ξένα sites.

 

στην προκειμενη περιπτωση θα προτιμουσα την παραπανω μνημη παρα την γρηγοροτερη,ενταξει ετσι κι αλλιως δεν θα παιξεις και τπτ σοβαρο σε τετοιο λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...