Προς το περιεχόμενο

Αγορά Netbook


blue10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Netbook με Ι3 δεν νομιζω πως υπαρχει όλα έχουν cpu σαν τους ATOM και τους απογονους του γιαυτο ειπα πως αφού η cpu θα είναι χαλια ας έχει gpu AMD τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta  Lenovo δεν είναι σαν τα Turbo-x που είναι του πλαισίου αλλα συνήθως το E-Shop προωθεί Lenovo για κάποιο λόγο 

Μπράβο ρε φίλε που το πρόσεξες.Κι εγώ πιστεύω ότι κάτι ύποπτο κρύβεται εδώ.Μάλιστα είμαι σίγουρος ότι έχουν μετονομάσει τα παλιά Innovator σε Lenovo και κοροϊδεύουν τον κόσμο.Και άσε τον άσχετο τον ektor7 να λέει τα δικά του για μεγάλες εταιρείες κτλ.Ποιά,η παγκοσμίως άγνωστη Lenovo που μόνο στο e-shop την βρίσκεις.

 

[/irony]

Λοιπόν,ας σοβαρευτούμε λίγο γιατί θα τα πιστέψει κανένας αυτά που λες.Αν δεν ξέρεις,καλύτερα μην απαντάς και μην προτείνεις.

Nαi δεν έχουν ανεξάρτητη gpu αλλα δεν πρέπει να πάει σε intel που είναι οι χειρότερες έχει άλλες επιλογές:

Κρίνοντας από το ποστ #2,μάλλον έχεις την εντύπωση ότι οι 6290-7290 κτλ που έχουν επάνω οι διάφοροι AMD Ε1 είναι ανεξάρτητες GPU και τις πρότεινες για να μην "ξεπέσουμε" στις ενσωματωμένες Intel.Όπως σου έγραψε και ο ektor7,ΔΕΝ είναι ανεξάρτητες,και για να σου σπάσω την φούσκα στην οποία ζεις,ακόμα και η ταπεινή intelHD είναι αρκετά καλύτερη απο αυτές.

Eπίσης δεν παίρνουμε τις μάρκες τον καταστημάτων για παράδειγμα Turbo-X , Lenovo

Έχεις την ψήφο μου για ποστ της χρονιάς,κάπου υπήρχε ένα τόπικ παλιότερα με τέτοια μαργαριτάρια.

 

 

Εν κατακλείδι για τον ts,οι προτάσεις του atropa και του nikolakisteo είναι πολλά σκαλιά ανώτερες και vfm από όλες τις απόψεις.

 

 

edit:Και φυσικά υπάρχουν netbook με i3 και HD3000 ή ακόμα και HD4000.Είναι σίγουρα ακριβότερα όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στα netbooks με atoms,τα amd soc συμφερουν!

Απλα επιδη προταθικε απο το nikolakisteo,ενα πολυ καλο και φτηνο 13" lenovo με i3,δε συμφερει να παρει καποιο με atom ή με amd c70!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε φίλε που το πρόσεξες.Κι εγώ πιστεύω ότι κάτι ύποπτο κρύβεται εδώ.Μάλιστα είμαι σίγουρος ότι έχουν μετονομάσει τα παλιά Innovator σε Lenovo και κοροϊδεύουν τον κόσμο.Και άσε τον άσχετο τον ektor7 να λέει τα δικά του για μεγάλες εταιρείες κτλ.Ποιά,η παγκοσμίως άγνωστη Lenovo που μόνο στο e-shop την βρίσκεις.

 

[/irony]

Λοιπόν,ας σοβαρευτούμε λίγο γιατί θα τα πιστέψει κανένας αυτά που λες.Αν δεν ξέρεις,καλύτερα μην απαντάς και μην προτείνεις.

Κρίνοντας από το ποστ #2,μάλλον έχεις την εντύπωση ότι οι 6290-7290 κτλ που έχουν επάνω οι διάφοροι AMD Ε1 είναι ανεξάρτητες GPU και τις πρότεινες για να μην "ξεπέσουμε" στις ενσωματωμένες Intel.Όπως σου έγραψε και ο ektor7,ΔΕΝ είναι ανεξάρτητες,και για να σου σπάσω την φούσκα στην οποία ζεις,ακόμα και η ταπεινή intelHD είναι αρκετά καλύτερη απο αυτές.

Έχεις την ψήφο μου για ποστ της χρονιάς,κάπου υπήρχε ένα τόπικ παλιότερα με τέτοια μαργαριτάρια.

 

 

Εν κατακλείδι για τον ts,η πρόταση του atropa είναι πολλά σκαλιά ανώτερη και vfm από όλες τις απόψεις.

 

 

edit:Και φυσικά υπάρχουν netbook με i3 και HD3000 ή ακόμα και HD4000.Είναι σίγουρα ακριβότερα όμως

 

 

Kανένα Netbook δεν έχει ανεξάρητη GPU απλός θεώρησα πως η AMD και ας είναι onboard θα είναι καλύτερη από τις αντίστοιχες intel.

 

τώρα benchmark δεν τις έχω κάνει αλλα αμα το γνωρίσεις εσύ στα σίγουρα ok τι να σου πω.

 

Eγώ ένα ταπεινό Acer Aspire One έχω για wardriving

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cpubenchmark

 

AMD C-60            559

AMD C-70            603   ACER ASPIRE ONE 725-C7CBB 11.6'' AMD C-70

i3-2365               1685   LENOVO IDEAPAD S300 13.3'' INTEL CORE I3-2365M

pentium 997       1476   LENOVO IDEAPAD S300 13.3'' INTEL DUAL CORE 997 4GB

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php



videocardbenchmark

 

AMD Radeon HD 7290     137

Intel HD 3000                    308

Intel HD 4000                    466

 

http://www.videocardbenchmark.net/gpu_list.php

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αξίζει να πάω σε ένα Samsung 305U1A στα 290€ ή να προτιμήσω ένα Acer Aspire One 725 στα 220€;

 

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η φορητότητα-αυτονομία και να σηκώνει άνετα HD ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το acer της υπογραφης μου

ο επεξεργαστης ειναι πολυ πολυ αργος

απο φορητοτητα ειναι πολυ καλο ελαφρυ και κραταει η μπαταρια γυρω στiς 2,5 ωρες

σε ταινιες 720p cpu 50-60% και σε 1080p  cpu 60-80%

σε HD περιεχομενο σηκωνει θερμοκρασιες 70*+ 

και ακουγεται λιγο το φαν σε πληρη ησυχια οταν ζεστενεται πολυ

σε γενικες γραμμες ειναι τιμιο μηχανιμα για τα λεφτα του εαν η cpu ηταν τουλαχιστον 1,5Ghz  θα δουλευε πολυ πιο ωραια και ομαλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να προτιμήσω καλύτερα το Samsung που έχει καλύτερο επεξεργαστή; Δεν έχει βέβαια usb3.

 

Το Acer παίρνει μεγαλύτερη μπαταρία; (6 ή 9 cell) Στο ebay που κοίταξα δεν είδα κάτι..

 

Καμία άλλη πρόταση μέχρι 300€ max;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σερφαρισμα η μπαταρια βγαζει 2,5 ωρες με μετρια φωτεινοτιτα οθονης

υπαρχουν μεγαλητερες μπαταριες εαν θες να βαλεις

εγω  πηρα το acer σαν δευτερο λαπτοπ που  το χρησημοποιω σπανια  γιαυτο και δεν με πειραζει η αργη cpu

εαν εσυ το θες για συχνη χρηση μην παρεις cpu amd c70 πηγαινε σε cpu 1,5Ghz και πανω

τωρα για περιεχομενο HD μην το φοβασε ολα τα νεα μηχανακια το παιζουν

 

το σαμσουνγκ εχει ματ και πιο φωτεινη οθονη κατι που θα εκτιμησεις πολυ, σε πολυ φωτεινους χωρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, ένας φίλος ψάχνει όσο το δυνατό φτηνότερο netbook γίνετε για χρήση ιντερνετ, όμως θέλει να παίζει και παιχνίδια στο facebook κάτι criminal case και τέτοια που φορτώνουν αρκετή μνήμη με flashplayer/java τι χρησιμοποιούνε....

καταρχήν γίνεται αυτό; κατα δεύτερον θα μπορούσατε να μου πείτε τι προδιαγραφές πρέπει να έχει το μηχάνημα;

ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...