Προς το περιεχόμενο

Δημητριακά Corn Flakes ΕΛΟΜΑΣ - Γιατί είναι τόσο φθηνά?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα προϊόν μπορεί να είναι πιο φθηνό για διάφορους λόγους:

 

1) Δεν διαφημίζεται. Το κόστος διαφήμισης των μεγάλων (Kellogs κλπ) ενσωματώνεται στο προϊόν

2) Έχει χαμηλότερο ποσοστό κέρδους.

3) Έχει χαμηλότερα λειτουργικά έξοδα η εταιρεία.

4) Έχει χαμηλότερη ποιότητα.

5) Αγοράζει πιο φθηνά τις πρώτες ύλες.

 

Δεν μπορούμε βέβαια να αποκλείσουμε και πλήρως την περίπτωση που όλοι φοβόμαστε (κακή ποιότητα) αλλά σίγουρα δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας.

 

Υπάρχουν επίσης και πολλές επώνυμες μάρκες που δεν προσφέρουν απαραίτητα ποιοτικά προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε πείτε μας ρε παιδιά κι εμάς από που και τι παίρνετε να συγκρίνουμε.

Εγώ πάντως λέω για τα μάρκας 365 (όχι τα μάρκας ΑΒ, γιατί έχει και από αυτά, που θα έλεγα είναι εξίσου καλά, ίσως και λίγο πιο νόστιμα, αλλά λίγο πιο ακριβά) του Βασιλόπουλου. Οι άλλοι δεν ξέρω για ποια λένε :P Δεν μπορώ να πω ότι είναι τα καλύτερα που έχω φάει, αλλά νομίζω είναι τίμια για την τιμή τους. Δεν θυμαμαι πόσο τα πήρα, 2 ευρώ και κάτι ψηλά το κουτί των 750g (αυτό μόνο έχει εξάλλου, και έχει και με σοκολάτα, ίδια μάρκα, πάλι 750g, νομίζω κάπου 2.90)

 

Επειδή αναφέρθηκε και ότι όλα είναι τα ίδια, εγώ προσωπικά βρίσκω διαφορές στις γεύσεις και στην ποιότητα (αν και όχι σε σημείο να μην τρώγονται), που ίσως είναι και καθαρά θέμα γούστου. Τα corn flakes του Lidl ας πούμε μου αρέσουν επίσης, αλλά μου φαίνονται πολύ σκληρά, μαλακώνουν μετά από πολύ ώρα στο γάλα (εκτός αν είναι ζεστό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρώμη quaker το σακουλάκι των 500 κάνει πλέον 2,05 ευρώ ενώ πριν 3 μήνες ήταν στα 1,80 . Texas βρώμη , ίδια ακριβώς σε γεύση υφή και τα πάντα όλα κάνει 1,44. Φαντάζομαι αυτό συμβαίνει

 

Texas βρώμη που μπορώ να βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βρώμη quaker το σακουλάκι των 500 κάνει πλέον 2,05 ευρώ ενώ πριν 3 μήνες ήταν στα 1,80 . Texas βρώμη , ίδια ακριβώς σε γεύση υφή και τα πάντα όλα κάνει 1,44. Φαντάζομαι αυτό συμβαίνει

Texas βρώμη που μπορώ να βρω?

Αμπράβο γιατί ο Μασούτης έχει μόνο Κουάκερ Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά στα ίδια προϊόντα από χώρα σε χώρα είναι άλλη ιστορία. 

 

Kellog's είναι ακριβότερο από όλα, με την χειρότερη ποιότητα. Γεμάτο αλάτι και ζάχαρη, και αν δει κάποιο τις θερμίδες κλπ έχει σχεδόν τις διπλάσιες σε σχέση με τα άλλα (6% αλάτι & ζάχαρι επί της ημερίσιας κατανάλωσης). 2.6 λίρες και στα 3 υπερμάρκετ παραπάνω. 

 

ASDA & Morrisons ακριβώς τα ίδια με παραπάνω, αλλά στα 1.69 και 1.75 τιμή αντίστοιχα. 

 

Νεστλέ, έχουν φρούτα μέσα. συνήθη τιμή 2,4 λίρες και ίδιες θερμίδες κλπ με του Tesco που έχουν και τις χαμηλότερες, χωρίς κορεσμένα, και 45γρ πρωϊνό βγάζουν 0% σάχαρη & αλάτι κλπ της ημερίσιας κατανάλωσης. Η γεύση τους είναι περίφημη (Νεστλέ) και ελαφριά. 

 

Tesco, δεν έχουν φρούτα αλλά μαρμελάδα. Τα χαμηλότερα σε ημερίσια θερμίδες κλπ με μηδενικά αλάτι, ζάχαρη, ίδια με της Nestle και έχουν 1.80 - 1.99 λίρες. 

 

Με ποιότητα πάντως δεν εννοούσα την διατροφική αξία κάθε προϊόντος. Σίγουρα όμως το τι περιέχει διαμορφώνει την τιμή. Εγώ έγραψα παραπάνω για το ακριβώς ίδιο προϊόν. πχ σκέτες νιφάδες καλαμποκιού. Εκεί θα ήταν καλύτερα να εστιαστούμε για να είναι σωστή η σύγκριση. Σ'αυτό που λες εσύ Apoll πολύ καλό παράδειγμα για τον καθένα είναι να κοιτάξει τα συσκευασμένα λουκάνικα. Εκεί μπορεί ο καθένας να δει πως αλλάζει η τιμή ανάλογα με την περιεκτικότητα σε κρέας.Υπάρχουν τεράστιες διαφορές, πχ από 80-85% κρέας μέχρι 50% κρέας. Όλα όμως λένε λουκάνικο απ'έξω. Χωρίς να έχω στοιχεία, κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει και με τα λουκάνικα στα χοντογκαδικα που πουλάνε με 0,7 και 0,6. Μόνο κρέας δεν πρέπει να έχουν μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι μεταλλαγμένο το καλαμπόκι? Γράφει τίποτα τέτοιο στη συσκευασία?

 

 

 


Texas βρώμη που μπορώ να βρω?

 

 

 

Υπάρχει στο supermarket .. Έχω βρει στον Βασιλόπουλο που ψωνίζω εγώ..

Εμένα πάντως μου αρέσει πιο πολύ το Quaker.. Η βρώμη texas είναι πιο ψιλή .... 

Ο Βασιλόπουλος πάντως έχει και βιολογική βρώμη που αν θυμάμαι (AB bio) είναι επίσης λίγο πιο φθηνή από το γνωστό quaker.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι μεταλλαγμένο το καλαμπόκι? Γράφει τίποτα τέτοιο στη συσκευασία?

λες να ειναι καλαμποκι που ελεγχει το μυαλο η βγαζει μεταλλικα νυχια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να ειναι καλαμποκι που ελεγχει το μυαλο η βγαζει μεταλλικα νυχια?

 

 

Ελπίζω να μην το λες ειρωνικά γιατί να ξέρεις ότι πάνω από το 50% της παραγωγής του καλαμποκιου είναι μεταλλαγμένο. Είναι από τα προΙοντα που το βρίσκεις γεννετητικα τοποοιημενο αρκετά συχνά. Το ίδιο ισχύει και για τη σόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα αστειο εκανα,

και το οτι ειναι μεταλλαγμενα δεν ειναι κακο.

πολλα πραγματα ειναι μεταλλαγμενα χωρις να ειναι βλαβερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα αστειο εκανα,

και το οτι ειναι μεταλλαγμενα δεν ειναι κακο.

πολλα πραγματα ειναι μεταλλαγμενα χωρις να ειναι βλαβερα.

 

 

Το καλό και το κακό ας το κρίνει ο καθένας. Σίγουρα πάντως δεν είναι το ίδιο με ένα φυσικό προϊόν. Δεν είναι και τυχαία η νέα μόδα με τα βιολογικά προϊόντα. Σε κάποια τρόφιμα μπορεί και να μην είναι κακό σε άλλα να είναι. 

Το είπα απλά γιατί τα μεταλλαγμένα είναι αρκετά πιο φθηνά. Οπότε αν ήταν από καλαμπίκι γενετικά τροποποιημένο και χωρίς να είναι από μια γνωστή εταιρία Kellogs etc.. θα δικαιολογούσε την τιμή αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση για τα μεταλλαγμένα είναι μεγάαααλη και ατελείωτη με τα καλά και τα κακά της. Αλλά εκτός από αυτό είναι και off-topic. Οπότε ας μην το τραβήξουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μαγαζί ξηρών καρπών που θα βρεις χύμα corn flakes τόσο θα σου βγουν και θα είναι μια χαρά.

Όλες οι άλλες μαλακίες τύπου kellogs που πληρώναμε οι ΈΛληνες στις καλές μέρες της Ελλάδος από τότε στην Βουλγαρία είχαν τιμές κοντά στο 1€...

 

Όταν πάψει ο έλληνας και κυρίως η χοντρή ελληνίδα που νομίζει ότι θα την σώσουν τα Kellogs από τα περιττά κιλά της κρεπάλης (παρότι τίγκα στην ζάχαρη) να τους σκάει 4-5€ ή θα εξαφανιστούν ως μάρκες ή θα πάνε στην πραγματική τους αξία.

 

Κάποιος πρέπει να πληρώσει τις γελοίες διαφημίσεις με τις ωραίες γκόμενες στην TV και την διαφήμιση στο ραδιόφωνο-ιντερνετ...

 

Η ΕΛΟΜΑΣ για μένα ως μάρκα είναι μέτρια. Είναι κάτι σαν τις εσωτερικές μάρκες carfour, champion κτλ αλλά είναι για όλα τα σουπερ μάρκετ.

 

Είχα πάρει διάφορα προιόντα παλαιότερα με άλλα πολύ ευχαριστημένος με άλλα απηυδισμένος (ιδίως τα πατατάκια της καμένα και με ένα βουνό αλάτι).

 

Αν θες φτηνά corn flakes πήγαινε και πάρε χύμα από ξηροκαρπάδικο αξίζει τον κόπο γιατί γλυτώνεις εντελώς το brand :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μαγαζί ξηρών καρπών που θα βρεις χύμα corn flakes τόσο θα σου βγουν και θα είναι μια χαρά.

Όλες οι άλλες μαλακίες τύπου kellogs που πληρώναμε οι ΈΛληνες στις καλές μέρες της Ελλάδος από τότε στην Βουλγαρία είχαν τιμές κοντά στο 1€...

 

Όταν πάψει ο έλληνας και κυρίως η χοντρή ελληνίδα που νομίζει ότι θα την σώσουν τα Kellogs από τα περιττά κιλά της κρεπάλης (παρότι τίγκα στην ζάχαρη) να τους σκάει 4-5€ ή θα εξαφανιστούν ως μάρκες ή θα πάνε στην πραγματική τους αξία.

 

Κάποιος πρέπει να πληρώσει τις γελοίες διαφημίσεις με τις ωραίες γκόμενες στην TV και την διαφήμιση στο ραδιόφωνο-ιντερνετ...

 

Η ΕΛΟΜΑΣ για μένα ως μάρκα είναι μέτρια. Είναι κάτι σαν τις εσωτερικές μάρκες carfour, champion κτλ αλλά είναι για όλα τα σουπερ μάρκετ.

 

Είχα πάρει διάφορα προιόντα παλαιότερα με άλλα πολύ ευχαριστημένος με άλλα απηυδισμένος (ιδίως τα πατατάκια της καμένα και με ένα βουνό αλάτι).

 

Αν θες φτηνά corn flakes πήγαινε και πάρε χύμα από ξηροκαρπάδικο αξίζει τον κόπο γιατί γλυτώνεις εντελώς το brand :-)

 

 

Αρχικά αυτό που λες με τις εσωτερικές μάκρτες λέγονται προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας (private label) και δεν σημαίνει ότι είναι κατώτερα.

Εξαρτάται. Για παράδειγμα η εταιρία Barilla που έχει τα γνωστά μακαρόνια barilla και τα μακαρόνια misko.. μπορεί να τα πουλάει πχ 0.98 ευρώ το πακέτο. Τα ίδια ακριβώς μακαρόνια μπορεί να τα δίνει στα ΑΒ και να τα βαζουν σε ένα πακέτο που γράφει ΑΒ και να τα πουλάνε σε εμάς μόνο με 0,60 ευρώ. Και τα μακαρόνια είναι ακριβώς ίδια.. Τα ίδια που είναι στα πακέτα Misko μπορει να υπάρχουν και στα πακέτα ΑΒ.

 

Επίσης αυτό με τις διαφημίσεις που λες ότι πληρώνουμε τις γκόμενες κτλ.. Ε ναι έτσι πάει. Δεν το ξέρεις? Δεν πληρώνουμε ποτέ το άμεσο κόστος που συνδέει το προΙον. Πάντα πληρώνουμε και το έμμεσο.. και διαφημίσεις, και την αξία του brand αλλά και την εμπιστοσύνη που δείχνει. Για παράδειγμα αν πας σε μια χώρα της Αφρικής που είναι εύκολο να πάθεις μολύνσεις από το φαγητό και δει κάποιοιος ένα εστιατόρια MCDonalds.. θα πάει εκεί μόνο και μόνο για την αξιοπιστία που μπορεί να δείχνει.

Το κουτί της coca cola το κόστος με ένα περιθώριο κέρδους θα έπρεπε να το πληρώνουμε περίπου 20 λεπτά.. Και όμως το πληρώνουμε 1,20.. Το μεγαλύτερο μέρος είναι στη διαφήμιση, προωθητικές ενέργεις κτλ.. Γιατί είναι κακό δηλαδή αυτό? Η διαφήμιση έχει σκοπό την πληροφόρηση και να μας γνωστοποιήσει δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...