Προς το περιεχόμενο

Δημητριακά Corn Flakes ΕΛΟΜΑΣ - Γιατί είναι τόσο φθηνά?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ότι βγαίνουν από το ίδιο εργοστάσιο δεν λέει απολύτως τίποτα. Σιγά μην είχε πχ η Δέλτα άλλο εργοστάσιο να βγάζει το γάλα του Σκλαβενίτη. Είναι θέμα διεργασιών - πρώτων υλών - συνταγής.

 

Εγώ πάντως όλες τις περιπτώσεις private label που ξέρω γίνεται έτσι.. Δεν αλλάζει καμία πρώτη ύλη.. Κάποια προϊόντα μπαίνουν στις συσκευασίας με το brand της εταιρίας επώνυμα.. και άλλα μπαίνουν σαν private label..

 

Δεν έχουν δηλαδή ξεχωριστή παραγωγή ειδικά για τα δικά τους και άλλη παραγωγή για τα προιοντα των sm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο φθηνά γιατί στην ουσία δεν πρόκειται για Corn Flakes, αλλά για χημικά κατεργασμένα σκατά πιθήκου.

 

Μας πήρες τα σώβρακα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όλες τις περιπτώσεις private label που ξέρω γίνεται έτσι.. Δεν αλλάζει καμία πρώτη ύλη.. Κάποια προϊόντα μπαίνουν στις συσκευασίας με το brand της εταιρίας επώνυμα.. και άλλα μπαίνουν σαν private label..

 

Δεν έχουν δηλαδή ξεχωριστή παραγωγή ειδικά για τα δικά τους και άλλη παραγωγή για τα προιοντα των sm

Να ρωτήσω πως το ξέρεις αυτό; Έχεις δουλέψει σε κάποια βιομηχανία τροφίμων στο τμήμα R&D (γιατί και οι απλοί εργάτες δεν γνωρίζουν πχ τι γίνεται με τα χαρμάνια στο γάλα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όλες τις περιπτώσεις private label που ξέρω γίνεται έτσι.. Δεν αλλάζει καμία πρώτη ύλη.. Κάποια προϊόντα μπαίνουν στις συσκευασίας με το brand της εταιρίας επώνυμα.. και άλλα μπαίνουν σαν private label..

 

Δεν έχουν δηλαδή ξεχωριστή παραγωγή ειδικά για τα δικά τους και άλλη παραγωγή για τα προιοντα των sm

 

Εξαρτάται την εταιρία, προϊόν, κέρδος και πελάτες. 

Στην Bakkavör όλα εξαρτούντο από τον πελάτη και την target αγορά. π.χ To M&S eclair ήταν τελείως διαφορετικό σε σχέση με το value buy του Tesco ή του high quality brand τη ίδιας αλυσίδας ΣΜ. Το ίδιο εργοστάσιο τα έβγαζε στο Newark, οι ίδιοι εργάτες και μηχανήματα τα έφτιαχναν, αλλά το καθένα από αυτά, είχε δική του συνταγη παρασκευής και υλικά. 

 

Το κόστος κατασκευής του  M&S eclair ήταν διπλάσιο από το value buy και 1.5 φορές του Tesco high quality brand. Η τιμή πώλησης των δύο high end ήταν σχεδόν ίδια, ενω το value buy ήταν 30% φτηνότερο. 

 

Θα σου δώσω επίσης άλλα παραδείγματα. Στα "ακριβά" καλά φαγητά που παρασκευάζουν, τα μυρωδικά είτε ερχόντουσαν από Σουδάν ή Αγγλία. Στα φτηνά από Ολλανδία & Ισπανία. Οι τομάτες στις σαλάτες είχαν διάφορετικές χώρες ανάλογα με το brand/πελάτη. Ιταλία, Αγγλία, Μαρόκκο για τις καλές. Ολλανδία και Ισπανία οι άλλες. Τα ίδια εργοστάσια, μονάδες παραγωγής και άτομα τα έφτιαχναν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιβεβαιώνω .

 

Σε 4 - 5 βιομηχανίες τροφίμων που έχω επισκεφθεί ισχύει ακριβώς αυτό . Παράγουν το προιόν που παράγουν κανονικά χωρίς καμία αλλαγή πχ παράγουν αλοιφές . Η ποιότητά τους είναι μια, η σύσταση η ίδια . Απλά στον μεν Μασούτη θα έχει την καθιερωμένη φίρμα επάνω και θα κοστίζει 3 ευρώ αλλά θα υπάεχουν παρτίδες που θα πωλούνται στον Μασούτη ή στο Λιντλ ή οπουδήποτε αλλού είτε με άλλο όνομα είτε με ιδιωτική ετικέτα στα 2 ευρώ πχ .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά, αλλά εγώ μένω κυρίως στις τιμολογιακές διαφορές που εντοπίζονται σε ίδια προϊόντα τα οποία πωλούνται σε όλη την Ευρώπη. 

 

Δεν νοείται τα corn flakes να είναι ακριβότερα στην Ελλάδα απ' ότι στη Γερμανία, όταν έχουμε πολύ χαμηλότερους μισθούς και εμείς να συνεχίζουμε να αγοράζουμε σαν τους χαλβάδες.

Η διαφορα εχει να κανει με φπα ,αποσταση απο τον χωρο παραγωγης  (στην Γερμανια ειναι εκει τα εργοστασια εδω τα εισαγεις)και τελος απο το ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΧΩΡΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ.Τι βλακειες καθεστε και λετε,  εχει το αλλο το 1/4 της τιμης και αυτο οφειλεται στην αισχροκερδεια του παραγωγου και μπουρδες που τις λενε οι γριες.

Εχετε μπερδεψει τα φιατ με τις φερραρι ναι ρε οι δευτερες ειναι πιο ακριβες γιατι ειναι οι καλυτερες ,αμαξια ειναι και τα 2 αλλα δεν εχουν καμια σχεση .Τελος οσο και να τραγουδατε ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ για το 95% των περιπτωσεων ,κατανοω οτι καποιος δεν βγαινει οικονομικα να προτιμα επωνυμα προιοντα η' οτιδηποτε ,αλλα δεν θα κανουμε και την  νυχτα μερα επειδη δεν φτανουμε να τα αγορασουμε ελεος δηλαδη αηδια εχουμε καταντησει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιβεβαιώνω .

 

Σε 4 - 5 βιομηχανίες τροφίμων που έχω επισκεφθεί ισχύει ακριβώς αυτό . Παράγουν το προιόν που παράγουν κανονικά χωρίς καμία αλλαγή πχ παράγουν αλοιφές . Η ποιότητά τους είναι μια, η σύσταση η ίδια . Απλά στον μεν Μασούτη θα έχει την καθιερωμένη φίρμα επάνω και θα κοστίζει 3 ευρώ αλλά θα υπάεχουν παρτίδες που θα πωλούνται στον Μασούτη ή στο Λιντλ ή οπουδήποτε αλλού είτε με άλλο όνομα είτε με ιδιωτική ετικέτα στα 2 ευρώ πχ .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Σε τι αλοιφές αναφέρεσαι φίλε;  Και τι ακριβώς επιβεβαιώνεις εφόσον οι παραπάνω από σένα εξηγούν αυτό που εξηγώ κι εγώ; Ότι δηλαδή μακαρόνια θα φτιάξει η Misko με ετικέτα Misko αλλά και μακαρόνια θα φτιάξει η Misko με ετικέτα Σκλαβενίτης αλλά με άλλα υλικά για να πετύχει μικρότερο κόστος; 

Αν θέλεις και με pm στείλε μου σε ποια βιομηχανία στο είπαν αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιβεβαιώνω .

 

Σε 4 - 5 βιομηχανίες τροφίμων που έχω επισκεφθεί ισχύει ακριβώς αυτό . Παράγουν το προιόν που παράγουν κανονικά χωρίς καμία αλλαγή πχ παράγουν αλοιφές . Η ποιότητά τους είναι μια, η σύσταση η ίδια . Απλά στον μεν Μασούτη θα έχει την καθιερωμένη φίρμα επάνω και θα κοστίζει 3 ευρώ αλλά θα υπάεχουν παρτίδες που θα πωλούνται στον Μασούτη ή στο Λιντλ ή οπουδήποτε αλλού είτε με άλλο όνομα είτε με ιδιωτική ετικέτα στα 2 ευρώ πχ .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ναι ε? ο τονος rio mare  με τον τονο που εχει την φιρμα  του σουπερμαρκετ ειναι ο ιδιος?  τι ωρα πες μας μονο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μασούτης πάντως αναγράφει κανονικότατα και εμφανέστατα την παρασκευάστρια εταιρεία (συνήθως εγχώριες και γνωστές) σε κάθε προϊόν του. Και δεν νομίζω να θέλει η παρασκευάστρια εταιρεία να στοχοποιηθεί οτι δίνει τα σάπια-δεύτερης-τρίτης διαλογής στις ιδιωτικές ετικέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μασουτης ναι αλλά πχ του καρφουρ λενε ενα απλό "παρασκευαστηκε και συσκευαστηκε στην ελλαδα για την..."

Τωρα ποια εταιρια, ποιος το συσκευασε κλπ, αγνωστον!

 

Θα σας πω κατι που ακουσα: Ο χαϊτογλου πχ ειχε κανει συμφωνια με τα λιντλ για χαλβά που να φερει την ιδιωτικη ετικετα του λιντλ και στη συμφωνια αυτη αναγραφονταν και δεχοταν πως στο λιντλ θα δινουν αυτά που η παρτίδα τους εχει λήξει ή ειναι σε πολύ κοντινο διαστημα να ληξει. Οταν εγινε ντορος οτι ειναι ληγμενα ή ειναι να ληξουν σε λιγες μερες, το λιντλ ειχε το θρασος να καταγγειλει τον χαϊτογλου για αυτά που του εδινε, ενω ειχε ηδη προσυμφωνησει σε κατι τετοιο.

 

Και γενικα ξερω πως ισχυει το εξης: μπορει να ειναι το ιδιο προιόν απο το ιδιο εργοστάσιο αλλά σιιιιιγουρα ειναι οτι απομένει και οτι ισως να μην βγαζαν παραέξω με την επωνυμη ετικετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τυχει και εχω φαει τα συγκεκριμενα  προσωπικα ειχα την αισθηση οτι ετρωγα πριονιδια :-D

 

Εμένα μια χαρά μου φαίνονται, λες και τα άλλα είναι καλύτερα. Μάλλον είναι υποκειμενικό αυτό.

 

Εγώ αν πρόσεξες είπα ότ ιδεν ισχύει πάντα.. Σε κάποια προϊόντα ή κάποιες φορές μπορεί να ισχύει ναι.. Αλλά ξέρω προσωπικά και από ομιλίες απο εταιρίες κάποια συγκεκριμένα εταιρία που δίνει τα προϊόντα σε γνωστό σουπερ μαρκετ ως προΙον ιδιωτικης ετικετας που είναι ίδια.. Κάποια προορίζονται για private label και κάποια για την εταιρία του με το λογότυπό του.

Απλά ήθλενα να πω ότ ιδεν ισχύει ΠΑΝΤΑ το ότι τα προΙόντα αυτά είναι από αλλού και ότι είναι πολύ κατώτερα.

Φυσικά υπάρχουν και παραδείγματα προιοντων ιδιωτικης ετικετας που ερχονται απο εξωτερικό και είναι ιδιαίτερα επικίνδυνα.

 

Ναι αλλά αν δεν ισχύει πάντα και ισχύει σε κάποιο ποσοστό εγώ που θα το ξέρω?

Άρα θα αναγκαστώ να πάρω την επώνυμη μάρκα.

 

 

Η διαφορα εχει να κανει με φπα ,αποσταση απο τον χωρο παραγωγης  (στην Γερμανια ειναι εκει τα εργοστασια εδω τα εισαγεις)και τελος απο το ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΧΩΡΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ.Τι βλακειες καθεστε και λετε,  εχει το αλλο το 1/4 της τιμης και αυτο οφειλεται στην αισχροκερδεια του παραγωγου και μπουρδες που τις λενε οι γριες.

Εχετε μπερδεψει τα φιατ με τις φερραρι ναι ρε οι δευτερες ειναι πιο ακριβες γιατι ειναι οι καλυτερες ,αμαξια ειναι και τα 2 αλλα δεν εχουν καμια σχεση .Τελος οσο και να τραγουδατε ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ για το 95% των περιπτωσεων ,κατανοω οτι καποιος δεν βγαινει οικονομικα να προτιμα επωνυμα προιοντα η' οτιδηποτε ,αλλα δεν θα κανουμε και την  νυχτα μερα επειδη δεν φτανουμε να τα αγορασουμε ελεος δηλαδη αηδια εχουμε καταντησει.

 

Γιατί τρελαίνεσαι ρε φίλε. Τα άτομα που μίλησαν δείχνουν να έχουν σχέση με τον χώρο των τροφίμων και είπαν πως σε μερικές περιπτώσεις τυγχάνει το προιόν να είναι ίδιο και για λόγους που σχετίζονται με άλλα κόστη η τελική τιμή να διαφέρει αρκετά.

Σε άλλες περιπτώσεις δεν ισχύει αυτό και υπάρχει και διαφοράς ποιότητας. Είναι σαφές δεν χρειάζεται να χτυπιέσαι.

 

Το ζήτημα είναι πως δεν μπορεί ο καθένας να ξέρει σε ποιες περιπτώσεις υπάρχει διαφορά ποιότητας και σε ποιες όχι άρα δεν σωνόμαστε και αυτά που λένε κάποιοι ότι φταίει ο έλληνας καταναλωτής μάλλον δεν έχουν βάση. Απ την στιγμή που ένα ποσοστό των μη επώνυμων προιόντων είναι ποιοτικά κατώτερο απ τα άλλα γιατί να το ρισκάρω αν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω το πιο σίγουρο? Αν δεν την έχω θα το ρισκάρω αναγκαστικά αλλά αυτό δεν συνδέεται με την ανάπτυξη κάποιας καταναλωτικής συνείδησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα εχει να κανει με φπα ,αποσταση απο τον χωρο παραγωγης  (στην Γερμανια ειναι εκει τα εργοστασια εδω τα εισαγεις)και τελος απο το ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΧΩΡΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ.Τι βλακειες καθεστε και λετε,  εχει το αλλο το 1/4 της τιμης και αυτο οφειλεται στην αισχροκερδεια του παραγωγου και μπουρδες που τις λενε οι γριες.

Εχετε μπερδεψει τα φιατ με τις φερραρι ναι ρε οι δευτερες ειναι πιο ακριβες γιατι ειναι οι καλυτερες ,αμαξια ειναι και τα 2 αλλα δεν εχουν καμια σχεση .Τελος οσο και να τραγουδατε ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ για το 95% των περιπτωσεων ,κατανοω οτι καποιος δεν βγαινει οικονομικα να προτιμα επωνυμα προιοντα η' οτιδηποτε ,αλλα δεν θα κανουμε και την  νυχτα μερα επειδη δεν φτανουμε να τα αγορασουμε ελεος δηλαδη αηδια εχουμε καταντησει.

ελα ρε φιλε και λεω που εισαι να μας πεις παλι ποσο καλυτερο ειναι το iphone επειδη ειναι πανακριβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...