Προς το περιεχόμενο

Assetto Corsa


panos2171

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι βρε το ξερω..μελος ειμαι και εγω εκει.Απλα θελω να δω και εδω ποιοι ασχολουνται :)

Τώρα είδα το nickname σου... αφού παλαιότερα και εγώ έπαιζα μαζί σας...χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

προσωπικά θα άλλαζα το servo με μια g27-29 και ένα oculus rift 

εκτός αν πήγαινα για e-sports οπότε είναι μονόδρομος (που δεν παίζει όποτε έχω συμμετάσχει κάπου κοσμώ τις τελευταίες θέσεις)

αλλά εννοείτε ότι ο καθένας ξέρει τις ανάγκες του και κάνει τις επιλογές του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου άσχημη η πρόταση. Να σημειώσω όμως ότι εξ' αρχής δεν ήθελα G27-29 γιατί έχω ήδη μια G25 (πιθανότατα από τις πρώτες που ήρθαν στην Ελλάδα), οπότε μέσες-άκρες ήξερα τι να περιμένω. Επιπλέον παίζω περισσότερο με μονοθέσια, οπότε το F1 wheel ήταν τουλάχιστον must (κάτι που αναγκαστικά με οδήγησε στο TX servo base). Η διαφορά του setup της Thrustmaster σε σχέση με το G25 της Logitech είναι πολύ μεγάλη. Όχι τόσο μεγάλη όσο να δικαιολογεί τριπλάσια τιμή αλλά σίγουρα είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

 

Τέλος το Rift το έχω απορρίψει επί του παρόντος, γιατί θεωρώ ότι η τεχνολογία αυτή έχει δρόμο ακόμα μέχρι να ωριμάσει. Μέχρι πριν λίγους μήνες το σκεφτόμουν σοβαρά, κυρίως για να παίζω Elite Dangerous. Αλλά πολλά από όσα διάβασα με αποθάρρυναν και ανέβαλα την αγορά μέχρι την επόμενη γενιά VR κασκών. Ένας ακόμα λόγος είναι πως το PC μου χρίζει αναβάθμισης προκειμένου να συνεργάζεται άψογα με Rift και σία, κάτι που δεν έχω σκοπό να κάνω ακόμα.

 

Στα του AC τώρα. Πάρα πολύ καλό το παιχνίδι, εξαιρετική αίσθηση οδήγησης και feedback, δυστυχώς όμως υπάρχουν και αρκετές μικροαδυναμίες. Μερικά παραδείγματα είναι η αδυναμία να αποθηκεύσεις servers σαν favorite, η έλλειψη χειροκίνητου pit limiter, το damage model στις αεροτομές των μονοθεσίων, η έλλειψη βροχής κλπ. Συνολικά όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ίσως θα ήθελα να υπάρχει περισσότερος κόσμος στο online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καθόλου άσχημη η πρόταση. Να σημειώσω όμως ότι εξ' αρχής δεν ήθελα G27-29 γιατί έχω ήδη μια G25 (πιθανότατα από τις πρώτες που ήρθαν στην Ελλάδα), οπότε μέσες-άκρες ήξερα τι να περιμένω. Επιπλέον παίζω περισσότερο με μονοθέσια, οπότε το F1 wheel ήταν τουλάχιστον must (κάτι που αναγκαστικά με οδήγησε στο TX servo base). Η διαφορά του setup της Thrustmaster σε σχέση με το G25 της Logitech είναι πολύ μεγάλη. Όχι τόσο μεγάλη όσο να δικαιολογεί τριπλάσια τιμή αλλά σίγουρα είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

 

Τέλος το Rift το έχω απορρίψει επί του παρόντος, γιατί θεωρώ ότι η τεχνολογία αυτή έχει δρόμο ακόμα μέχρι να ωριμάσει. Μέχρι πριν λίγους μήνες το σκεφτόμουν σοβαρά, κυρίως για να παίζω Elite Dangerous. Αλλά πολλά από όσα διάβασα με αποθάρρυναν και ανέβαλα την αγορά μέχρι την επόμενη γενιά VR κασκών. Ένας ακόμα λόγος είναι πως το PC μου χρίζει αναβάθμισης προκειμένου να συνεργάζεται άψογα με Rift και σία, κάτι που δεν έχω σκοπό να κάνω ακόμα.

 

Στα του AC τώρα. Πάρα πολύ καλό το παιχνίδι, εξαιρετική αίσθηση οδήγησης και feedback, δυστυχώς όμως υπάρχουν και αρκετές μικροαδυναμίες. Μερικά παραδείγματα είναι η αδυναμία να αποθηκεύσεις servers σαν favorite, η έλλειψη χειροκίνητου pit limiter, το damage model στις αεροτομές των μονοθεσίων, η έλλειψη βροχής κλπ. Συνολικά όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ίσως θα ήθελα να υπάρχει περισσότερος κόσμος στο online.

 

για σχεδόν dynamic βροχή είναι μονόδρομος το pcars 

αλλά για τον online κόσμο που λες, περίεργο ,δεν νομίζω να βρεις πουθενά περισσότερο από το ac 

εκτός ίσος από iracing αλλά δυστυχώς πας σε συνδρομητικό μοντέλο εκεί 

και εγώ απορώ πως μετά από τόσο καιρό δεν έχουν βάλει ένα πραγματικά ικανοποιητικο damage model και official leaderboards όπως όλα τα παρόμοια games 

προσωπικά περισσότερο έχω ευχαριστηθεί το pcars παρά το ac και ας είναι ποιο sim και ας του έχω βάλει και 500 ώρες περίπου με την g25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ριφτ απεχει πολυ απο το να χαρακτηριστει τελειο προιον,αν το δοκιμασεις ομως μετα θα απορεις πως μπορουσες να παιζεις sims σε μονιτορ!

 

Δεν αμφιβάλλω καθόλου. Το κόστος του όμως δεν είναι αμελητέο, ακόμα κι αν τους τελευταίους 6 μήνες έχει πέσει αρκετά. Παράλληλα ακόμα και τώρα νομίζω πως υπάρχουν ελάχιστα παιχνίδια της προκοπής (το τονίζω αυτό) που να το υποστηρίζουν επαρκώς. Όπως είπα πιο πάνω, όταν ψηνόμουν να το αγοράσω ενδιαφερόμουν κυρίως για το Elite Dangerous. Διάβασα όμως ότι δεν είναι όλα όμορφα κι ωραία, πχ. τα κείμενα δεν διαβάζονται εύκολα, είναι δύσκολο να πλοηγηθείς στον χάρτη του γαλαξία και διάφορα άλλα που ενώ είναι απαραίτητα για το παιχνίδι, δεν είναι προφανή εκ πρώτης άποψης.

 

Γι' αυτό θα περιμένω την επόμενη γενιά. Συν τοις άλλοις το PC μου στήθηκε το 2011 (με μια ενδιάμεση αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών), οπότε δεν είναι ακριβώς VR ready. Πιθανότατα θα χρειαστεί μια αναβαθμισούλα σε CPU και M/B. Σε κάθε περίπτωση θα προτιμήσω να αγοράσω ένα Rift/Vive παρά να βάλω 1-3 οθόνες (ή τηλεόραση) στο GT Omega. Γιατί τώρα απλώς το σέρνω στο γραφείο του PC, όπου η 27άρα από ένα μέτρο απόσταση φαίνεται μικρή.

 

για σχεδόν dynamic βροχή είναι μονόδρομος το pcars 

αλλά για τον online κόσμο που λες, περίεργο ,δεν νομίζω να βρεις πουθενά περισσότερο από το ac 

εκτός ίσος από iracing αλλά δυστυχώς πας σε συνδρομητικό μοντέλο εκεί 

και εγώ απορώ πως μετά από τόσο καιρό δεν έχουν βάλει ένα πραγματικά ικανοποιητικο damage model και official leaderboards όπως όλα τα παρόμοια games 

προσωπικά περισσότερο έχω ευχαριστηθεί το pcars παρά το ac και ας είναι ποιο sim και ας του έχω βάλει και 500 ώρες περίπου με την g25

 

Το Pcars το έχω στο Xbox One από τότε που το έδωσαν δωρεάν στους gold συνδρομητές, αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει με το σύστημά μου. Για την ακρίβεια έχω παίξει λίγες μόνο ώρες με χειριστήριο. Δεν είναι άσχημο, αλλά νομίζω δεν είναι και AC (και σε αυτό συμφωνούν σχεδόν όλα τα reviews). Θα το ελέγξω αργότερα μέσα στο καλοκαίρι, όταν και θα φιλοτιμηθώ να σύρω το GT Omega στο σαλόνι (αφού πρώτα την κοπανήσει η γυναίκα, διαφορετικά θα πέσει άσχημη παντόφλα).

 

Δεν ξέρω τι παίζει αυτό τον καιρό με το iRacing, αλλά το AC πιθανότατα έχει τον περισσότερο κόσμο online. Ακόμα κι αυτός όμως δεν μου είναι αρκετός, γιατί οι μισοί servers της λίστας είτε είναι κλειδωμένοι, είτε θέλουν booking, είτε έχουν 1-2 άτομα όλα κι όλα. Πρακτικά δεν υπάρχουν πάνω από 5-10 public servers που να με ενδιαφέρουν (βλ. να έχουν καθημερινά αγώνες με οποιοδήποτε μονοθέσιο και τουλάχιστον 7-10 άτομα), Από το Σεπτέμβρη θα κοιτάξω να γραφτώ σε κανένα πρωτάθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα παιδια...ασχολειται κανεις πλεον με το παιχνιδι?

Θα ηθελα να ανοιγαμε καμια κουβεντα και να μου προτεινετε mods κλπ για το παιχνιδι.

Σημερα το δοκιμασα πρωτη φορα μιας και προσφατα αγοραστηκε τιμονιερα (g29 + shifter) και αποτι εχω ακουσει εχει απειρο περιεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2017 στις 2:54 ΜΜ, nzeppos είπε

Μπα όχι, μόνο αυτό μου λείπει. Το αφήνω για το μέλλον :P

αλλος κοσμος το να εισαι μεσα στη καμπινα (εχω OC2), και ειδικα στα μονοθεσια........ειναι απιστευτο

3 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Καλησπερα παιδια...ασχολειται κανεις πλεον με το παιχνιδι?

Θα ηθελα να ανοιγαμε καμια κουβεντα και να μου προτεινετε mods κλπ για το παιχνιδι.

Σημερα το δοκιμασα πρωτη φορα μιας και προσφατα αγοραστηκε τιμονιερα (g29 + shifter) και αποτι εχω ακουσει εχει απειρο περιεχομενο.

ολα τα κορυφαια mods θα τα βρεις στο www.racedepartment,com (και δεν ειναι κλεμμενα..οπως σε αλλα site )

Επεξ/σία από sellsoap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...