Προς το περιεχόμενο

Assetto Corsa


panos2171

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε τα πενταλ της τιμονιερας πως τα εχεις βαλει?

 

εχω αυτη : http://old.computerra.ru/upload/terralab/input/logitech/formula_force_ex/log_1.jpg

 

...αλλα δεν μπορω να βολευτω με τιποτα

 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε τα πενταλ της τιμονιερας πως τα εχεις βαλει?

 

εχω αυτη : http://old.computerra.ru/upload/terralab/input/logitech/formula_force_ex/log_1.jpg

 

...αλλα δεν μπορω να βολευτω με τιποτα

 

καμια ιδεα?

Γενικά το στήσιμο είναι αστα να πάνε να φανταστείς το τιμόνι είναι μέσα στο συρτάρι :blink: επειδή είναι άβολο το γραφείο , τα πενταλ τα έχω κάτω . Όταν πάω σπίτι θα βγάλω μια φωτο να δεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε τα πενταλ της τιμονιερας πως τα εχεις βαλει?

 

εχω αυτη : http://old.computerra.ru/upload/terralab/input/logitech/formula_force_ex/log_1.jpg

 

...αλλα δεν μπορω να βολευτω με τιποτα

 

καμια ιδεα?

Θα σου πω εγώ τι έκανε ο φίλος μου με την δικιά του.

 

Πήγε σε ένα ξυλουργό που έχουμε απέναντι μας, έφτιαξε μια πατέντα με ξύλα στα οποία έχουνε κλίση όπως καταλαβαίνεις. Έχει βάλει εκεί πάνω τα πεντάλ και έτσι είναι πιο σταθερά, έχουνε καλύτερη κλίση και είναι ανυψωμένα όσο χρειάζεται.... Άμα δεν κατάλαβες να στο εξηγήσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Ποσο απαραίτητη ειναι η τιμονιερα στο παιχνιδι? Πιστευετε οτι καποιος θα μπορουσε να ειναι ανταγωνιστηκος με gamepad ή πληκτρολογιο? Εχουμε καποιον που ισως δοκιμασε όλες τις εναλλακτικες να μας πει εντυπώσεις? 

 

Υ.Γ. Οκ ήταν παραπανω απο μια ερωτηση :) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αν το ζητούμενο είναι να είσαι απλά ανταγωνιστικός τότε μπορείς να γίνεις και με το χειριστήριο (αναλογικό, όχι με σταυρό) το μαθαίνεις, συνηθίζεις τα χούγια του και γίνεσαι. Αλλα η τιμονιερα για μένα μαζι με το ότι είναι το απόλυτο χειριστήριο για αυτό το παιχνίδι αναιβαζει και κατά παρα πολυ την εμπειρία χρήσης! Για μένα τιμονιερα δαγκωτό.

Πληκτρολόγιο ούτε συζήτηση.

Παλιά τετοια παιχνίδια έπαιζα με πληκτρολογιο μετά με gamepad, έπειτα με μια απλή τιμονιερα, και εδω και ένα μήνα παιζω με g27 και wheel stand pro.

Οπότε το μηνυμα είναι το εξής, ξεκινά να παίζεις με ότι εχεις, και ανάλογα με ποσο γουστάρεις αυτά τα games το πράγμα θα σε πάει μονο του... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά κανα φθηνό τιμόνι να αρχήσω?

δεν θέλω να επενδύσω σε τιμόνι απλά να παίζω όποτε βαριέμαι(για αρχή γιατί άμα σκαλώσω προβλέπεται γερή επένδυση)

υπάρχει τίποτα? ακόμα και μεταχειρισμένο? 

κανά μοντέλο να κοιτάξω που να αξίζει/μπορείς να παίξεις το παιχνίδι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι σε διάφορα φόρουμ αναφέρουν ως ελάχιστο για να ξεκινήσεις το Logitech force gt. Για παραπάνω πας σε G25,  G27 και Fanatec. 

κάτι ποιο φθηνό απο την force gt δεν αξίζει έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι ποιο φθηνό απο την force gt δεν αξίζει έτσι?

 

Εγω δοκιμασα και ενα trust του κουμπαρου μου (λιανικη γύρω στα 50 ευρω) τα αποτελεσματα ηταν ... πως να το πω... αστεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Ποσο απαραίτητη ειναι η τιμονιερα στο παιχνιδι? Πιστευετε οτι καποιος θα μπορουσε να ειναι ανταγωνιστηκος με gamepad ή πληκτρολογιο? Εχουμε καποιον που ισως δοκιμασε όλες τις εναλλακτικες να μας πει εντυπώσεις? 

 

Υ.Γ. Οκ ήταν παραπανω απο μια ερωτηση :) :P

δύο φίλοι που το ξεκίνησαν αυτό τον καιρό,παίζουν με το x360 controller και λένε είναι πολύ εντάξει.Στρίβει εντάξει και ανταποκρίνεται σωστά,με το ανάλογο καλιμπράρισμα.

Γιατί και γω δεν έχω τιμονιέρα και το σκέφτομαι,όμως μου λένε να μην πάρω τιμόνι εφόσον έχω το gamepad παίζεις μια χαρά.

 

Κοιτα, αν το ζητούμενο είναι να είσαι απλά ανταγωνιστικός τότε μπορείς να γίνεις και με το χειριστήριο (αναλογικό, όχι με σταυρό) το μαθαίνεις, συνηθίζεις τα χούγια του και γίνεσαι. Αλλα η τιμονιερα για μένα μαζι με το ότι είναι το απόλυτο χειριστήριο για αυτό το παιχνίδι αναιβαζει και κατά παρα πολυ την εμπειρία χρήσης! Για μένα τιμονιερα δαγκωτό.

Πληκτρολόγιο ούτε συζήτηση.

Παλιά τετοια παιχνίδια έπαιζα με πληκτρολογιο μετά με gamepad, έπειτα με μια απλή τιμονιερα, και εδω και ένα μήνα παιζω με g27 και wheel stand pro.

Οπότε το μηνυμα είναι το εξής, ξεκινά να παίζεις με ότι εχεις, και ανάλογα με ποσο γουστάρεις αυτά τα games το πράγμα θα σε πάει μονο του... ;)

Αυτό που λέει,πληκτρολόγιο ούτε καν για σκέψη..Ακριβώς αν έχεις gamepad παίξε με αυτό,αν δεις ότι σου αρέσει και ότι θα ασχοληθείς,και ότι σου αρέσουν τα ραλάκια πάρε τιμόνι αλλά μην πάρεις και το πιο ακριβό όμως!

Τώρα για g27,αν και βρίσκεσαι στον χώρο από το 2009 είναι καρφωμένη πάνω-κάτω στα ~300€ ,λόγω ζήτησης,αλλά και ονόματος,γιατί πολλοί λένε ή g27 ή τίποτα.Για εμένα είναι πολλά χρήματα να τα δώσω,για να παίζω ραλάκια,μιας και παίζω και άλλα παιχνίδια,οπότε θα ήταν σα να τα πετούσα,και κρίμα είναι.

 

ρε παιδιά κανα φθηνό τιμόνι να αρχήσω?

δεν θέλω να επενδύσω σε τιμόνι απλά να παίζω όποτε βαριέμαι(για αρχή γιατί άμα σκαλώσω προβλέπεται γερή επένδυση)

υπάρχει τίποτα? ακόμα και μεταχειρισμένο? 

κανά μοντέλο να κοιτάξω που να αξίζει/μπορείς να παίξεις το παιχνίδι? 

Για φθηνό τιμόνι,στα στάνταρ μου την τιμή την έχω ορίσει από τα 100€ .Μεταχειρισμένα θα βρεις εδώ,δίνανε και g25 και g27 και momo αν σε ενδιαφέρει μόνο logitech

τώρα η g27 βρίσκεται σε μια μικρή έκπτωση στα 260€

Οι περισσότεροι σε διάφορα φόρουμ αναφέρουν ως ελάχιστο για να ξεκινήσεις το Logitech force gt. Για παραπάνω πας σε G25,  G27 και Fanatec. 

Το βρίσκω λίγο υπερβολή αλλά ένα σορό το λένε,ίσως αγαπάνε την εταιρία παρα πάνω :D .

 

Εγω δοκιμασα και ενα trust του κουμπαρου μου (λιανικη γύρω στα 50 ευρω) τα αποτελεσματα ηταν ... πως να το πω... αστεία...

http://www.e-shop.gr/thrustmaster-t100-force-feedback-wheel-pc-ps3-p-PER.583363με αυτό θα κλαίμε δηλαδή; Δεν είναι του 50αρικου όμως.. xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να επιλεγετε εταιριες καλες και "μεγαλες" για αυτα τα προιοντα, ασχετος αν θα επιλεξετε τη φθηνη τους σειρα, γιατι το θεμα υποστηριξη για για τα παιχνιδια στο μελλον ηταν παντα θεμα.
Δηλαδη, ξερεις πως με μια logitech , fanatec κτλ, θα εχεις υποστηριξη για force feedback και στο εμμεσο μελλον, ειναι σχεδον βεβαιο, τωρα αν παρεις καμια noname ποτε δεν ξερεις ποτε θα αρχιζεις να ψαχνεις στα φορουμ, γιατι δεν εχω force feedback, δεν μου υποστηριζει τα leds σε αυτο το παιχνιδι κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν μιλάμε για sim, οποιοδήποτε και να είναι αυτό, το χειριστήριο θα πρέπει να παραπέμπει στην εξομοίωση. Είναι σα να λέω, να παίξω fight simulator με joystick ή θα με καλύψει και το gamepad? Σαφώς και θα σε καλύψει αλλά χάνεις το ζουμί της υπόθεσης δηλαδή την προσομοίωση.

 

Όσο για τιμονιέρες μην μπλέξετε με φτηνιάρικες, δώστε κάτι παραπάνω για Logitech ή τις καλές της Thrustmaster, όλες οι άλλες είναι πλαστικούρες που εκτός του ότι δεν προσφέρουν τίποτα δε θα αντέξουν και για πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...