Προς το περιεχόμενο

Xbox One: Τι θα ισχύει τελικά για τα μεταχειρισμένα videogames


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και το πραγματικο προβλημα απο ολα αυτα, ειναι οτι ο μεσος καταναλωτης που εχει την δυναμη να τα αποτρεψει ολα, αδιαφορει τελειως γιαυτη την κατασταση.

Ο μέσος καταναλωτής δεν έχει την δυνατότητα να κάνει τίποτα, για έναν απλό λόγο: anti-circumvention laws (δίαβαζε: νομοθεσία τύπου DMCA)

 

Δηλαδή, δεν μπορείς να φτιάξεις μια συσκευή που να παρέχει πρόσβαση σε κλειδωμένο περιεχόμενο ("προστατευμένο"/"DRMed" σε newspeak γλωσσα), αν δεν συμφωνήσεις πρώτα με τους όρους που θέλει αυτός που έφτιαξε το κλείδωμα.

 

Οπότε: Θες κύριε χρήστη να αγοράσεις περιεχόμενο; Συμφώνησε με τους όρους μας. Αλλιώς, βλέπε big buck bunny και παίζε tux racer κλπ για το υπόλοιπο της ζωής σου.

 

Έτσι επιβλήθηκε το region lock στα DVD. Πήγαν κάποιοι να φτιάξουν ένα εργαλείο (DeCSS) που έπαιζε DVD χωρις region lock, UOPs κλπ, και μόνο που δεν τους πυροβολήσανε τα δικαστήρια. Οπότε: Θές να έχεις μηχάνημα που παίζει DVD; Φάε στη μάπα το region lock (γι' αυτό όλα τα standalone players έχουν region lock). Και όποιος βγάλει DVD player χωρις region lock τρώει μύνηση που θα την χάσει λόγω των νόμων που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

 

Υπάρχουν χώρες που δεν έχουν νόμους anticircumvention (πχ Κίνα, ίσως Γαλλία) αλλα δεν θα κρατήσουν πολυ.

 

Οταν το πράγμα φτάσει σε τελείως γελοίο σημείο, μπορεί οι καταναλωτές να απαίτησουν κάποια λιγα δικαιώματα και να περαστεί κάνας μικρός νόμος, αλλα το κύριο πρόβλημα της απαγόρευσης του circumvention, που επιτρέπει σε όποιον έφτιαξε το κλείδωμα να επιβάλει όποιους όρους θέλει, θα μείνει. Και αυτο είναι το αισιόδοξο σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

+1 με τον gkalas,μην ξεχνατε οτι η M$ ανέφερε πως η πολιτικη των used games/always online

δεν ειναι πρωτοβουλια της M$ αλλα των ιδιων των εταιρειων gaming..

οποτε αν ισχυει απο την πλευρα της m$ ναστε σιγουροι και η sony το ιδιο

θα εφαρμοσει στα ιδια πλαισια..

Και κακα τα ψέμματα δειτε το διαφορετικα..

σαν να ναι 2 κομματα τα οποια θελουν να κυβερνησουν μαζι την χωρα,κανουν τις ιδιες κινησεις για να εχουν 50-50 σε

θέμα λαου,κτ αντοιστιχο κανει και η ms-sony,απο psx-xbox αυτο εφαρμοζουν,ιδιες πολιτικες και κινησεις,

οποτε ακομα και σε αυτην την γενια τα ιδια πραγματα θα κανουν B)

απλα δεν εχεις καταλαβει οτι δεν ανταγωνιζονται μεταξυ τους,αλλα με τις "καινοτομιες" που ερχονται και θα τις παρουν σβαρνα σαν τσουναμι...

(δηλ. οι κονσολες γενικα με την παροχημενη λογική τους εχουν το προβλημα και οχι η μια ή άλλη εταιρία)

 

αρα αν καποια εταιρια απο τις 2 θελει να εχει ελπιδες εναντι αυτου που ερχετε, δεν θα παιξει το παιχνιδι με ξεπερασμενες λογικες (κλειδώνω, ελέγχω, πουλαω αερα, μαζεύω χρημα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kurko αν δε πουλαγαν κονσολες και παιχνιδια τοτε μια χαρα θα σκεφτοντουσαν ξανα το θεμα.Ολη τη δυναμη την εχει ο καταναλωτης με τα λεφτα του.Οπως εγραψε και ενα παιδι σε καποιο φορουμ εχουμε τοσα να παιξουμε που δεν εχουμε παιξει απο τις προηγουμενες κονσολες που ανετα μας βγαζουν για 3 χρονια ακομα.Εγω παιρνω οτι κονσολα κυκλοφορει αλλα για πρωτη φορα στη ζωη μου αρνουμαι να παρω κονσολα με αυτους τους ορους.Πηρα το wii u και με αυτο θα την περασω για αρκετο καιρο και με τα παιχνιδια απο τις προηγουμενες κονσολες που δεν εχω παιξει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kurko αν δε πουλαγαν κονσολες και παιχνιδια τοτε μια χαρα θα σκεφτοντουσαν ξανα το θεμα.Ολη τη δυναμη την εχει ο καταναλωτης με τα λεφτα του.Οπως εγραψε και ενα παιδι σε καποιο φορουμ εχουμε τοσα να παιξουμε που δεν εχουμε παιξει απο τις προηγουμενες κονσολες που ανετα μας βγαζουν για 3 χρονια ακομα.Εγω παιρνω οτι κονσολα κυκλοφορει αλλα για πρωτη φορα στη ζωη μου αρνουμαι να παρω κονσολα με αυτους τους ορους.Πηρα το wii u και με αυτο θα την περασω για αρκετο καιρο και με τα παιχνιδια απο τις προηγουμενες κονσολες που δεν εχω παιξει ακομα.

Ας σταματησουν οι εταιριες που βγαζουν το περιεχομενο να βγαζουν παιχνιδια για το Wii U, και να σου πω πως θα πας στις κονσολες PS4 και Xbox One. Και αν δεν πας εσυ θα πάνε οι περισσότεροι. Κατι σχολια υπαλληλου της EA του τυπου "Wii U is crap" στο twitter λιιιγο πριν το unveil του Xbox One μονο τυχαια δεν ήταν τελικά.

 

Σε απλα λογια:

ΟΙ εταιρίες που φτιάχνουν το περιεχόμενο λένε: Θες περιεχομενο; Πάρε το hardware που σου λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το εμπαργκο δεν πρεπει να γινει στις κονσολες,αλλα στις εταιριες παιχνιδιων.

Γινε μαγκας και πες παιχνιδια μονο απο indies,εκει θα σε παραδεχτω.

Και ασε τις Activision-EA-Nubisoft να κουρευονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε θα παω στο ps4 και στο xbox one και ας σταματησαν να βγαζουν παιχνιδια.Θα τη βγαλω με τα διαμαντια της Nintendo και βλεπουμε.Αν εκανε ο καθε ενας εμπαργκο στις εταιριες αυτες και δε πουλαγαν πλεον παιχνιδια θα σου ελεγα εγω αν θα σταματαγαν τα καραγκιοζιλικια.Αυτοι εχουν αναγκη εμας και οχι εμεις αυτους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν εχεις καταλαβει οτι δεν ανταγωνιζονται μεταξυ τους,αλλα με τις "καινοτομιες" που ερχονται και θα τις παρουν σβαρνα σαν τσουναμι...

(δηλ. οι κονσολες γενικα με την παροχημενη λογική τους εχουν το προβλημα και οχι η μια ή άλλη εταιρία)

 

αρα αν καποια εταιρια απο τις 2 θελει να εχει ελπιδες εναντι αυτου που ερχετε, δεν θα παιξει το παιχνιδι με ξεπερασμενες λογικες (κλειδώνω, ελέγχω, πουλαω αερα, μαζεύω χρημα)..

 

μια χαρα εχω καταλαβει,γτ στα κομματα επειδη βλεπεις οτι τρογονται μεταξυ τους ισχυει κιόλας;

εισαι δυστηχως βαθυα νυχτωμενος και λυπαμαι που στο λεω,πληροφοριακα οταν βγαζουν τα κομματα τα ματακια τους στις οθονες,ο σαμαρας με το γουρουνι βενιζελο/παπανδρεου πινουν καφεδακι,ετσι ακριβως ειναι και με τις κονσολες μπορει να βλεπεις οτι ανταγωνιζονται για οτιδηποτε αλλα στην ουσια ειναι να πιαστουν απο μια καλη προσφορα για να ελκυσουν κοσμο,

(βλεπε ea πηγε ms),νομιζεις ετσι θα το αφησει η σονυ;κτ αλλο θα κανει και αυτη με την σειρα της ωστε να μην χασει κοσμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι μεσα στην ms για να ξερω πως λειτουργει εγω απλα ανεφερα καποια πραγματα

γτ βλεπω ατομα τα οποια ακουνε μονο οτι χβοχ θα ειναι always online και δεν θα γινεται ανταλλαγη και πιπες

και τρεχουν απευθειας στην sony,την στιγμη που ουτε καν κονσολα δεν εχει παρουσιασει,αλλα ουτε καν

λειτουργιες ;)

Απλα να θυμαστε η sony θαναι το κερασακι στην τουρτα της m$ σε οτι εχει πει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλε με παρακολουθει ε; Κριμα, ενω δεν το κανουν δορυφοροι, ουτε γινεται στο fb account μου, ουτε στα mail μου.. πουθενα. Μονο το Xbox One με παρακολουθει.

 

Εγω θα το αγορασω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναρωτιεμαι νομικα εχει κατι τετοιο υποσταση?

Κυριως για την χρηση χωρις ιντερνετ, δεν ειναι απαραιτητο για καποια λειτουργια το ιντερνετ, το κανει αποκλειστικα για να τσεκαρει οτι δεν ειμαι κλεφτης στην ουσια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps4

ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΝΛΑΙΝ ΣΥΝΔΕΣΗ

ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

ΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΣ ΕΚΔΟΤΗΣ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΡΟΥΜΕ

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

 

Αφού το έχουν δηλώσει οι άνθρωποι και το έχουν πει

Τώρα ο έλληνας πως ξέρει ότι θα κάνει το ίδιο,δεν ξέρω μάλλον εμείς βλέπουμε το μέλλον..

 

και η Sony δεν έχει ανάγκη καμία εταιρία ,αυτές έχουν την Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το xbox 360 κιόλας η microsoft βιάζει τον κόσμο με την προυπόθεση ότι και update να θες να κάνεις πρέπει να έχεις συνδρομή στο xbox live. Για να παίξεις παιχνίδι online δλδ έπρεπε να στα πάρουν και από την συνδρομή  με τον χρήστη να έχει πληρώσει ήδη την εταιρία για την απόκτηση του παιχνιδιού να πληρώνει και σύνδεση στο internet, να έχει πληρώσει ενα καρο λεφτα και για την κονσολα. Βεβαίως όμως το xbox 360 πούλησε τρελά και η microsoft είπε "αφού τα τρώνε αμάσητα οι καταναλωτές ας τους γδύσουμε κι άλλο (απο τα δικαιώματα τους)". Που τα έχουν δει αυτά? Η microsoft πρωτοπόρος και σε αυτόν τον τομέα. Καλά ο Gates είναι γνωστός μ.......ς αλλά τώρα το παρακάνανε. Απλά παιδιά μην πάρετε το xbox. Εγώ προσωπικα είχα το xbox 360 μου έσπασα τα νεύρα η συνδρομή (άλλα 50-60 ευρώ το χρόνο αν θυμάμαι καλα) και το γύρισα στο ps3 για να παίζω ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα παιχνίδια μου σαν άνθρωπος και τώρα επειδή ήθελα περισσότερες δυνατότητες στο PC gaming . Αφήστε το xbox one να πάει άπατο μπας και νιώσουν λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...