Προς το περιεχόμενο

Flirt στην εργασία - Αιτία απόλυσης?


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδες ,

 

μου συνέβη μια στραβή , και θέλω τις γνώμες σας.

 

Πριν ένα μήνα έπιασα δουλεια σε μια εταιρία αρκετά μεγάλη(με πολλά άτομα εννοω).

 

Ξεκινησα πολύ δυνατά , δουλευα πολύ σκληρά , και η προισταμένη μου αλλά και τα άτομα με τα οποία δουλευα , λέγανε τα καλύτερα λόγια.

Ακόμη και μία μέρα πριν την απολυσή μου , η αφεντικίνα άκουγε μπροστά μου , τα καλύτερα λόγια , και μου έλεγε μπραβο , βάλαμε ένα ακόμα ικανό άτομο στην ετιαρία μας.

 

Έτυχε λοιπόν , να μου αρέσει μια κοπέλα απο κει. Την ψιλο-φλέρταρα , ανταποκρίθηκε , και ανταλλάξαμε Φεισμπουκ. Μεσω του Φεισμπουκ , ανταλλαξαμε μυνήματα και κινητά. Μιλάγαμε τα βράδια και λοιπα και λοιπα , και ήτανε να κανονίσουμε να βγούμε.

 

Να σημειώσω , ότι δεν δώσαμε το παραμικρό δικαίωμα στην δουλεια ( ή τουλάχιστον έτσι νομίζω) , και ήμασταν πολύ προσεκτικοι και επαγγελματικοί.

 

Μας καλέι χτές η αφεντικίνα , και μας λέει :

" Μου σφυρίξανε ότι κάτι παίζει μεταξύ σας , δεν το ανέχομαι αυτό , να θεωρήσετε τους εαυτούς σας απολυμένους"

 

Η κοπέλα ( εκει είναι που πικράθηκα πιο πολύ) , της είπε :

" Δεν φταίω εγώ , αυτός μου την πέφτει......"

Προφανώς για να κρατήσει την θέση της. Επαναλαμβάνω μιλάγαμε τα βράδια....

 

 

Αυτή είχε 2 χρόνια στην εταιρία , εγώ έναν μήνα.Τελικά απολύσανε μόνο εμένα.......

 

Δεν το συνέχισα , και λέω άστο καλύτερα , διότι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτε τώρα , μην σε τρέχουνε και για παρενόχληση. Δεχτηκα λοιπόν την απόλυση για να μην έχω παιρετέρω τραβήγματα.

 

 

Ρωτάω λοιπόν :

1) Εχει το δικαίωμα εργοδότης να σε απολύσει για αυτό τον λόγο?

2) Θα έπρεπε να το συνεχίσω και να το τραβήξω , για να δείξω ότι δεν της την επεφτα χωρίς ανταπόκριση?

3) Εχω κάποιο δικαίωμα (πχ. επιθεώρηση εργασίας?)

4) Υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό?

5) Στην καταγγελία(απολυση) , δεν μου γράφουνε τον λόγο απόλυσης. Επρεπε να τον γράφουνε?

 

Γενικά τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω ή τι πιστευετε ότι δεν έκανα ενώ θα έπρεπε

( οχι για το οτι φλέρταρα , αυτό κατάλαβα ότι ήτανε λάθος.....αλλά οκ , ανθρωποι ήμαστε)

 

Εντιτ :

Να σας τονίσω , ότι , 3/06 υπέγραψα ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, μετά απο έναν μήνα εργασίας , 06/06 ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ!!!!!!

Επεξ/σία από MovingShadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αν ημουν στη θεση σου καθαρα για το ηθικοδικαιο της υποθεσης θα ζητουσα συναντηση με την εργοδοτρια και θα της εξηγουσα τι συνεβη ακριβως. Θα της ξεκαθαριζα απο πριν πως δεν το κανω αυτο για να επαναπροσληφθω στην εταιρεια (θα τονιζα πως "αυτο δε θα με ενδιεφερε ετσι κι αλλιως") αλλα καθαρα και μονο για να της δειξω πως η απολυση ηταν αδικη και να ξεκαθαρισω τη θεση μου. 

 

Θα αισθανθεις καλυτερα νομιζω.

 

Απο κει και περα δε νομιζω πως νομικα στεκει τετοιος λογος απολυσης (ασχετα αν γενικα στις εταιρειες δεν ενισχυεται η αναπτυξη σχεσεων μεταξυ του προσωπικου και καλως ενδεχομενως).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το παρουσιάζεις, ακούγεται τρομερά υπερβολικό από μέρους τους και εγώ προσωπικά θα το κυνηγούσα παραπάνω.

Πολύ καλός στην δουλειά σου, δεν είχατε δώσει δικαίωμα στον χώρο εργασίας, η κοπέλα ανταποκρινόταν στο φλερτ το οποίο γινόταν εκτός ώρας δουλειάς σε Facebook κτλ.

 

Ξεκάθαρα άδικη απόλυση.

 

Το θέμα είναι αν όντως έγιναν έτσι τα πράγματα ή όχι.

Αν είχατε δώσει δικαίωμα στην δουλειά ή αν εσύ νόμιζες ότι η κοπέλα ανταποκρινόταν αλλά αυτή στην πραγματικότητα ενοχλούνταν και γενικά αν τραβούσες την προσοχή αρνητικά στην δουλειά με την συμπεριφορά σου, τότε ίσως είχαν ένα δίκιο.

 

Αρκετές φορές υπάρχουν άτομα στην δουλειά που δεν ξέρουν τι πάει να πει επαγγελματισμός και είναι πέφτουλες σε ό,τι κινείται. Τέτοια άτομα και εγώ θα τα απέλυα. Δεν ακούγεται για τέτοια αυτή η περίπτωση, μάλλον για υπερβολική αντίδραση εκ μέρους της διοίκησης ακούγεται και ότι λειτούργησαν με βάση την λογική "κάτσε καλύτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο", αλλά με προβληματίζει το γεγονός του πόσο εύκολα και γρήγορα σε "έδωσε" η κοπελιά από το γραφείο και το ότι την πίστεψαν και τελικά την κράτησαν.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω ότι παρεξήγησα την κοπέλα , αφου μιλαγαμε.....

 

Το θέμα είναι , ότι εκεί που δούλευα , ήτανε 20 γυναίκες και ήμασταν 3 αντρες όλοι και όλοι....

 

Πεφτουλα δεν με θεωρώ , αλλά ίσως να το συζήτησε ( αν και της είπα όχι) με τις άλλες , και απο κει να έγινε η μαλακία.......

 

 

Αν σκεφτώ λίγο σαν εργοδότης , επειδή είχα και πολυ επαφη με πελάτες , ίσως να φοβήθηκε ότι θα την έπεφτα σε καμια πελάτισα ξερω γω....

 

Κατα τα άλλα , το λάθος μου ίσως έγκειται αλλου...στο ότι δεν ήμουνα ψυχρος αλλά αρκετά φιλικός με όλους , με τις καλημέρες μου , με τα τι εκανες Σ/Κ , με τα καλαμπουρια εκατερωθεν, με τις κουβεντουλες κλπ.

Ισως θα έπρεπε να κρατήσω πολύ ψυχρή στάση μεχρι να δω τι παιζει.....

 

Και εγώ πιστευω ότι δεν ήτανε μονο αυτό , αλλά είχα μια συμπεριφορά ΜΗ επαγγελματική , τουλάχιστον για νέος.....όχι ότι οι άλλοι είχανε , αλλά εμενα πηρε η μπάλα μέσω ρουφιανιας....

 

Δεν ξέρω , τι να πω , μπορεί και η ίδια η κοπέλα να είπε στην αφεντικίνα πράγματα....

Εγώ πάντως με όλους ήμουνα καλοπροαίρετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άμα το έγραφε το συμβόλαιο σου (το συνηθίζουν στις μεγάλες εταιρείες) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάψεις και αυτή.

 

Ψιλοδιαφωνω με αυτο. Δε θα κερδισει κατι αν την παρει μαζι του, ασε που αφενος μεν θα φανει μικροπρεπης αν το παει προς τα κει, αφετερου δε δεν νομιζω πως θα τα καταφερει. Αλλωστε η αλλη το τομαρι της πηγε να σωσει και δεν τον εδωσε αυτη απο την αρχη (ηλιθιο, μικροπρεπες και ΔΕΝ το επικροτω, απλως το αντιλαμβανομαι). 

 

Επισης TS μη μιλησεις καθολου με τη συναδελφο σου γενικα. Ουτε να την κραξεις ουτε τιποτα. Ή αν το κανεις τελος παντων, σε καμια περιπτωση γραπτως.

 

 

Εντιτ: Απο τη στιγμη που εφτασε η συζητηση στο "Να προσεξουμε να μη δωσουμε δικαιωματα στη δουλεια" δε νομιζω πως παρεξηγησες κατι ή εγινε μονομερως το φλερτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την προυπόθεση οτι ολα τα νόμιμα σου δοθήκαν , τότε.

 

1) Εργοδότης είναι και έχει το δικαίωμα ( Μόνο σε κάποιες περιπτώσεις βγαίνει νομικά άκυρη η απόλυση αλλα μεσα σε αυτά δεν είναι ο λόγος που αναφέρεις).

 

2) Ποιό το νόημα?

 

3) Όχι και δεν νομίζω να βγάλεις άκρη.

 

4) Γενικά? Όχι δεν υπάρχει αλλά σε πολλές εταιρείες υπάρχει είτε ως άγραφος είτε στο συμβόλαιο και το βρίσκω λογικό προσωπικά (ως ενα σημείο).

 

5) Δε ξέρω

 

 

BTW Πολύ υπερβολικό που ακούγεται το όλο story, μήπως ήταν απλώς πρόφαση?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , δεν ήτανε πρόφαση , το θέμα ξέρεις ποιο είναι?

 

Ισως οι άλλες οι κοπέλες να είπανε καμια μαλακια , του στυλ μας την πέφτει , γιατί ,παρολο που δεν την επεφτα , ήμουνα φιλικος....

 

Εκει μπορεί να έγινε παρεξηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την έκανα add στο fb και μιλάμε. Που κολλάει αυτό;

 

Εσύ έχεις fb, αφεντικίνα; 

 

Και το αλλο το ζωο ψαρωσε και ειπε: εγω φταιω; Αυτος μου την πέφτει...

Ασε ρε ζωο έπρεπε να της πείς. Επικαλείσαι το αδύναμο και φοβισμένο γυναικάκι.

Έπρεπε να πει φιλοι ειμαστε και μιλαμε στο fb. δεν ειναι δικός σας θεμα με ποιον κανω παρέα εξω απο την εταιρία.

Να της το βουλώνατε δλδ.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την έκανα add στο fb και μιλάμε. Που κολλάει αυτό;

 

Εσύ έχεις fb, αφεντικίνα; 

 

Και το αλλο το ζωο ψαρωσε και ειπε: εγω φταιω; Αυτος μου την πέφτει...

Ασε ρε ζωο έπρεπε να της πείς. Επικαλείσαι το αδύναμο και φοβισμένο γυναικάκι.

Έπρεπε να πει φιλοι ειμαστε και μιλαμε στο fb. δεν ειναι δικός σας θεμα με ποιον κανω παρέα εξω απο την εταιρία.

Να της το βουλώνατε δλδ.

 

Για αυτό λεω μήπως ήταν απλα πρόφαση.. πολυ υπερβολικό ακούγεται.. εκτός αν δώσατε (σοβαρό) δικαίωμα εντος εταιρείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

BTW Πολύ υπερβολικό που ακούγεται το όλο story, μήπως ήταν απλώς πρόφαση?

Αυτο ακριβως.

 

Εγω θα τα χα κανει πουτανα. Δεν θα εβγαινα με το κεφαλι σκυμμενος.

Οταν δεν εχεις τιποτα (αφου σε απολυσε) δεν εχεις και τιποτα να χασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό λεω μήπως ήταν απλα πρόφαση.. πολυ υπερβολικό ακούγεται.. εκτός αν δώσατε (σοβαρό) δικαίωμα εντος εταιρείας.

Τι να πω , μπορεί , κανα 2 φορές είχα πάει στο γραφείο της και μιλάγαμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...