Προς το περιεχόμενο

Flirt στην εργασία - Αιτία απόλυσης?


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε απάντα στα άλλα, εκεί κόλλησες τώρα;



by the way..... πολυ γελοίο να σου πει ο άλλος πάνω στη συζήτηση

 

μα καλά μας δουλεύεις;;

 

και να απαντήσει ο άλλος

 

πρόσεχε τι λες!

 

εντάξει δε μας δουλεύεις! ποοοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε απάντα στα άλλα, εκεί κόλλησες τώρα;

 

by the way..... πολυ γελοίο να σου πει ο άλλος πάνω στη συζήτηση

 

μα καλά μας δουλεύεις;;

 

και να απαντήσει ο άλλος

 

πρόσεχε τι λες!

 

εντάξει δε μας δουλεύεις! ποοοο

 

Σου είπα πρόσεχε τι λές , γιατί μιλάς σε απολυμένο και πολύ στεναχωρημένο ,

 

όχι σε κάποιο τρολ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην εταιρία που εργάζομαι (Δανέζικη εταιρία στα γραφεία τους στην Αγγλία), υπάρχει ειδική σελίδα στο συμβόλαιο που λέει ότι 
 
α) Απαγορεύονται σχέσεις μεταξύ εργαζομένων όταν ένα από τα δύο μέλη είναι προϊστάμενος στην εταιρία, ανεξάρτητα αν δουλεουν σε διαφορετικά τμήματα. 
Θα πρέπει να ενημερωθεί το HR και αυτοί θα αποφασίσουν. 
 
β) Απαγορεύονται σχέσεις μεταξύ εργαζομένων αν δουλεύουν στα ίδια τμήματα. 
 
γ) Απαγορεύονται όλες οι σχέσεις μεταξύ εργαζομένων στο group (10 εταιρίες), αν τα δύο μέλη δουλεύουν στο ίδιο πλοίο. 
 
δ) Όταν είσαι στην αρχή της σχέσης, πρέπει και οι 2 να ενημερώσουν το HR ή έκαστος τον προϊστάμενό του σχετικά. 
 
Τα ίδια όταν δούλευα στην 1η εταιρία εδώ Αγγλία, και ήταν 2 άνδρες και 45 γυναίκες. 
 
Αντίθετα στην UKC, που ήταν 2000 άνδρες και 30 γυναίκες, δεν υπήρχε κάποια σχετική ρήτρα.
 
 
Πριν ρωτήσω για να βγούμε έξω μία κοπέλα από την δουλειά πριν ένα μήνα, ρώτησα τον προϊστάμενό μου. Δεν είχα καν ρωτήσει αυτή αν θέλει να βγούμε έξω. 
 
Και δεν είναι καν στην ίδια εταιρία, αλλά σε θυγατρική. Που στεγάζεται στους δύο πρώτους ορόφους του κτηρίου, ενώ εγώ είμαι στο έκτο. Ενώ την βλέπω μία στο τόσο και ανταλάσουμε απόψεις για το καιρό. 
 
Μπορεί όλα αυτά να φαίνονται περίεργα, αλλά δεν παίζεις με την καριέρα σου, ιδίως στα 37 και μετά από 16+ χρόνια στο επάγγελμα. 
 
Γι αυτό και όλα αυτά τα χρόνια, μετά το διαζύγιο, κράτησα αποστάσεις από όλες τις γυναίκες συναδέλφους. Μια καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση αν χωρίσετε (γιατί έτσι της κάπνισε), και θα τραβάς για μήνες το κουπί με τα tribunals. Άστο καλύτερα. 
 
Επίσης ο ΤΣ αποδεικνύει για άλλη μία φορά ότι η μλκ πληρώνεται. 
Φιλία στο FB και κουραφέξαλα. Αυτά τραβάνε χρόνο και είναι prone στις διαθέσεις των "καλοθελητών". FB φιλίες με συναδέλφους ΠΟΤΕ. (FB κλπ είναι βλακείες βασικά και δεν τα χρησιμοποιώ).  
 
Ρωτάς ευθεία και προφορικά να βγεις έξω,  χωρίς να γίνεις πιεστικός. Αν πει όχι, τέλος, δεν μπορείς να ακουμπήσεις ξανά καμμία άλλη συνάδελφο. Γι αυτό και δεν ρωτάς κάποιον στον 1ο μήνα όσο και να τους γουστάρεις. Ιδίως το να πηγαίνεις στο γραφείο του άλλου για να πιάσεις συζήτηση χωρίς να υπάρχει λόγος. 
 
 
Τώρα όσο αφορά αυτή, αν τον έκαψε τόσο εύκολα, την ενοχλούσε και πολύ μάλιστα, και τα υπόλοιπα είναι βερεσέ. 
 
Γι αυτό μιλάμε απευθείας και όχι μέσω ηλεκτρονικών μέσων, ώστε να δούμε τις αντιδράσεις τους και να κατανοήσουμε την γλώσσα του σώματός όταν σου μιλάνε. Και η γλώσσα του σώματος λέει πολύ περισσότερα από το στόμα. 
 
Περαστικά.....

 

 

Κατ' αρχή νομίζω ότι θα πρέπει να διαχωριστεί η σχέση σε 2 περιπτώσεις:

 

1.Ξεκινάω μία σχέση στην εταιρία.

2.Έχω ήδη μία σχέση που δουλεύει εκεί και προσλαμβάνομαι και εγώ.

 

Επειδή έχω δουλέψει αρκετά χρόνια και εγώ στο εξωτερικό,θα σου πω ότι η 2η περίπτωση έπαιρνε μόρια σε περίπτωση που άνοιγαν θέσεις!!! Όταν μίλησα με κάποιο προιστάμενο και τον ρώτησα γιατί η εταιρία επιδιώκει να παίρνει αυτά τα άτομα μου απάντησε:

 

α. Όταν ξέρεις ότι η σχέση σου δουλεύει στην ίδια εταιρία γίνεσαι παραγωγικότερος.Επιλέον το ότι έχετε σαν προσωπικότητες επαφή,σημαίνει ότι γνωρίζεις τα + και -,άρα λύνονται γρηγορότερα τα προβλήματα.

β. Ο "νέος" που θα έρθει θα κάνει το παν,θα δείξει ζήλο,θα εργαστεί άκοπα για να αποδείξει,όχι μόνο στον προιστάμενο,αλλά και σε αυτόν που τον πρότεινε, ότι αξίζει τη θέση.

 

Χώρα που εργάστηκα: Γερμανία.

 

Άρα δε σημαίνει απαραίτητα ότι σχέση στη δουλειά = πολύ κακό για την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχή νομίζω ότι θα πρέπει να διαχωριστεί η σχέση σε 2 περιπτώσεις:

 

1.Ξεκινάω μία σχέση στην εταιρία.

2.Έχω ήδη μία σχέση που δουλεύει εκεί και προσλαμβάνομαι και εγώ.

 

Επειδή έχω δουλέψει αρκετά χρόνια και εγώ στο εξωτερικό,θα σου πω ότι η 2η περίπτωση έπαιρνε μόρια σε περίπτωση που άνοιγαν θέσεις!!! Όταν μίλησα με κάποιο προιστάμενο και τον ρώτησα γιατί η εταιρία επιδιώκει να παίρνει αυτά τα άτομα μου απάντησε:

 

α. Όταν ξέρεις ότι η σχέση σου δουλεύει στην ίδια εταιρία γίνεσαι παραγωγικότερος.Επιλέον το ότι έχετε σαν προσωπικότητες επαφή,σημαίνει ότι γνωρίζεις τα + και -,άρα λύνονται γρηγορότερα τα προβλήματα.

β. Ο "νέος" που θα έρθει θα κάνει το παν,θα δείξει ζήλο,θα εργαστεί άκοπα για να αποδείξει,όχι μόνο στον προιστάμενο,αλλά και σε αυτόν που τον πρότεινε, ότι αξίζει τη θέση.

 

Χώρα που εργάστηκα: Γερμανία.

 

Άρα δε σημαίνει απαραίτητα ότι σχέση στη δουλειά = πολύ κακό για την εταιρία.

 

Ολα σχετικα ειναι. Διοτι, για τη σχεση σου με το ετερον ημισυ, δεν υπογραφεις κανενα συμβολαιο εφ' ορου ζωης. Οποτε τι γινεται σε περιπτωση που  δουλευεις στο ιδιο τμημα με την κοπελα σου, και μετα 2-3 μηνες τα χαλατε και με ασχημο τροπο κιολας, οποτε δε θελετε να βλεπετε ο καθενας τη μουρη του αλλου; Πως πας για δουλεια την αλλη μερα και συνυπαρχεις με αυτο το ατομο στο ιδιο τμημα;

Θες αλλη περιπτωση; Παλι μετα απο καποιο καιρο, το κοριτσακι αποφασιζει να σε χωρισει, τα φτιαχνει με αλλον, και εσυ συνεχιζεις να λιωνεις για την παρτη της. Με τι ορεξη και με τι μυαλο θα λειτουργεις καθε μερα, εχοντας την απεναντι σου, να σε αντιμετωπιζει ως ενα ακομη συναδελφο;

Αλλα και χωρις χωρισμους κλπ, σε μια φυσιολογικη σχεση, παντα υπαρχουν τριβες, προβληματα, διαφωνιες, τσακωμοι. Ριχνεις λοιπον ενα καλο τσακωμο (γιατι η πεθερα ηρθε και στρογγυλοκαθησε ενα μηνα και δε λεει να ξεκουμπιστει), και δε μιλιεστε και κανα 3ημερο, τι αντικτυπο θα εχει αυτο στον εργασιακο σου χωρο;

 

Απαραιτητα λοιπον κακο δε σημαινει, αλλα οι πιθανοτητες να παραμεινει μια σχεση η οποια παραλληλα να δινει και ωθηση στον εργασιακο τομεα ειναι ελαχιστες απο το να συμβει το αντιθετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...