Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο δικτυο για προσβαση απο κινητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στη δουλεια ενσυρματο δικτυο internet αλλα δεν μπορω να μπω ασυρματα απο το κινητο.

 

Το καλωδιο δικτυου παει σε ενα switch και απο εκει μοιραζει στο pc μου αλλα και σε αλλα .Εχει μια ελευθερη θυρα.

 

Πηρα σημερα απο αγγελια εδω ενα modem router με wifi

 

Αν το συνδεσω με το switch θα εχω ασυρματη προσβαση απο το κινητο ?

 

Θελει καποιες ρυθμισεις ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο το router, ποιο μοντέλο πήρες;

 

Καταρχήν υπάρχουν σκέτα router που εχουν και wifi. Εσυ μάλλον αγόρασες modem-router-wifi. Π.χ. το vigor 2700 μπορεί να είναι modem-router-wifi αλλά μπορεί να δουλέψει και σαν σκέτο router-wifi αν συνδέσεις τη LAN γραμμή σου στη θύρα 1 απο τα 4 LAN Που εχει.

 

Μετα μεσω των υπολοιπων 3 LAN και του wifi διαμοιράζεις το δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εχω στο αμαξι και δεν κοιταξα ποιο ειναι αλλα ειναι απο Hol modem router με wifi

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να το συνδεσεις στις κανονικες πορτες που ειναι switched και απλα να βαλεις ονομα κ κωδικο και να κλεισεις το dhcp.Για το Interface μπορεις να βαλεις dhcp client αν το υποστηριζει η καρφωτα για να ξερεις που ειναι καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να το συνδεσεις στις κανονικες πορτες που ειναι switched και απλα να βαλεις ονομα κ κωδικο και να κλεισεις το dhcp.Για το Interface μπορεις να βαλεις dhcp client αν το υποστηριζει η καρφωτα για να ξερεις που ειναι καλυτερα

 

 

Αν μπορεις λιγο πιο αναλυτικα γιατι δεν πολυκαταλαβα.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.φτιαχνεις το wireless στο ρουτερ της Hol.

β.αν το δικτυο παιζει στην δουλεια στο 192.168.1.χ τοτε θα πρεπει εσυ στο ρουτερ να δωσεις μια διευθυνηση που να ειναι ελευθερη μεν αλλα να ειναι και στο δικτυο 192.168.1.χ και να μην ειναι πχ 192.168.0.χ.

γ.κλεινεις τον dhcp να μην μοιραζει ip αφου υπαρχει καποιος αλλος dhcp εκειμεσα.

το συνδεεις πανω στο switch και ready to go

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.φτιαχνεις το wireless στο ρουτερ της Hol.

β.αν το δικτυο παιζει στην δουλεια στο 192.168.1.χ τοτε θα πρεπει εσυ στο ρουτερ να δωσεις μια διευθυνηση που να ειναι ελευθερη μεν αλλα να ειναι και στο δικτυο 192.168.1.χ και να μην ειναι πχ 192.168.0.χ.

γ.κλεινεις τον dhcp να μην μοιραζει ip αφου υπαρχει καποιος αλλος dhcp εκειμεσα.

το συνδεεις πανω στο switch και ready to go

 

 

θα δοκιασω αυριο αλλα δυσκολο για μενα νομιζω..Το dhcp απο που το κλεινουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...