Προς το περιεχόμενο

Χάσιμο αρχείων μετά από αποκοπή αρχείων μέσω Ubuntu


pgmank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, πριν καιρό είχα προσπαθήει να μεταφέρω κάτι βίντεο αρχεία από έναν φάκελο στον εσωτερικό σκληρό μου δίσκο σε έναν Seagate 500 GB εξωτερικό δίσκο μου. Όλα αυτά έγιναν σε περιβάλλον Ubuntu-linux. Ξαφνικά στα μέσα της μετακίνησης των αρχείων γίνεται κάποιο σφάλμα στον υπολογιστή με αποτέλεσμα να κολλήσει. Κατα τη διάρκεια της μετακίνησης μάλιστα δεν χρησιμοποιούσα καθόλου το pc.

Τελικά όταν έκανα reset από το κουμπί στο κουτί του υπολογιστή και μπήκα ξανα στα Ubuntu τα αρχεία που δεν είχαν προλάβει να μετακινηθούν υπήρχαν ακόμα μέσα στον εσωτερικό δίσκο ενώ αυτά που μετακινήθηκαν στον εξωτερικό δίσκο δεν υπήρχαν πουθενά. Πιστεύω πως βρίσκονται κάπου μέσα στον εξωτερικό σκληρό και μάλλον δεν είναι διαγραμμένα, αφού, από ότι είδα από τις ιδιότητες του εξωτερικού σκληρού δίσκου, το μέγεθός του έχει αυξηθει όσο και το μέγεθος των αρχείων που πρόλαβαν να μετακινηθούν. Επίσης άμα επιλέξω όλα τα αρχεία του δίσκου μου με ctrl+A και ιδιότητες μου δείχνει 390 GB ενώ όταν πάω στις ιδιότητες του εξωτερικού δίσκου λέει 430 GB. Δηλαδή τα

430GB - 390GB = 40 GB είναι τα αρχεία των βίντεό μου.

 

Η ερώτηση τώρα είναι: Πώς γίνεται να τα βρώ τα χαμένα αρχεία και να τα ανακτήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Seagate είναι από τους καλύτερους σκληρόυς  

2.βγάλε  τον από το κουτί του και δες αν έχει πάνω αντάπτορα απο sata σε usb αν έχει βγάλε τον και σύνδεσε τον σαν να είναι εσωτερικός κατέβασε το recuva απο εδω και δοκίμασε να επαναφέρεις ότι μπορείς , αν μπορείς .

3.κάνε στον σκληρό format και low level format με αυτό το πρόγραμμα για να μην σου αφήσει προβλήματα 

http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/HDD-Low-Level-Format-Tool.shtml

 

τέλος κανε ελεχγο του δισκου με το seatool δες εδω εχει και οδηγο 

http://el.stealthsettings.com/verifica-hard-disk-ul-de-erori-corrupted-data-or-sectors-seatools-download.html

 

αφου ειναι ολα οκ βαλε τον στο κουτι του και τελιωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, με το recuva είχα κάνει deep scan στο δίσκο μου και επίσης είχα επιλέξει και την επιλογή "scan for non-deleted files" από τα options του προγράμματος και τελικά δεν τα βρήκα τα αρχεία μου.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βρώ αυτά που έχασα ? Το να κάνω format είναι ή έσχατη λύση, απλά και μόνο για να ξαναφτιαχτεί ο δίσκος και να ξαναπάρω πίσω τα 40 GB χώρου που μου ποιάνουν αυτά τα μη αναγνωρίσιμα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω την ειχα παθει ετσι δοκιμασα πολλα πραγματα που μου καταστρεψαν τον δισκο μονο με το recuva διασοσα κατι αλλα δεν θελω να σου πω πραγματα που θα κατατρεψουν το δισκο σου !!!

Για αυτο και δεν ξαναπηρα Seagate δισκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...