Προς το περιεχόμενο

Trak(to) στο Χαϊδάρι. Τι ζόρι τραβάνε;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πήγα πρώτη φορά σήμερα (και προφανώς τελευταία) στη συγκεκριμένη καφετέρια η οποία βρίσκεται στο Χαϊδάρι, Καραϊσκάκη 47 η οδός. Ώρα 7 περίπου μπαίνω μέσα με άλλα 3 άτομα. Άπειρες θέσεις κενές και πάμε να κάτσουμε στο εσωτερικό του μαγαζιού δίπλα στην τζαμαρία. Έρχεται μία νεαρή σερβιτόρα και ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Δε μπορείτε να κάτσετε εδώ! Μόνο από εδώ και μέσα μπορείτε (και  μου δείχνει το ακριβώς διπλανό τραπέζι και προς τα έγκατα του καταστήματος)

-Γιατί;

-Έτσι μου έχουν πει.

(γυρίζω στα παιδιά και λέω: πάμε έξω.)

-Ούτε έξω μπορείτε να πάτε!

-Καλά με δουλεύεις;

-Όχι κύριε μόνο από εδώ και μέσα μπορείτε να κάτσετε.

-Και ποιος είναι ο λόγος;

-εεε έτσι επειδή βρέχει τα μαζεύουμε τώρα απέξω.

Η βροχή να έχει σταματήσει 2 ώρες πριν και έξω να κάθονται 3-4 παρέες! Και όταν γύρισα να ρωτήσω γιατί κάθονται όλοι αυτοί έξω η απάντηση που πήρα ήταν: κάθονται από πριν! 

Φεύγει η σερβιτόρα και μας αφήνει στη μοίρα μας και κοιτάζω έξω και την βλέπω να πηγαίνει να πάρει παραγγελία από 2 παρέες που είχαν κάτσει εκείνη ακριβώς την ώρα!

Λέω πάμε έξω και έτσι κι έγινε όπου δε μας ξαναενοχλησαν. 

 

Κάτσαμε 1-2 ώρες, και στο μεταξύ να βλέπεις 2-3 γυναίκες του καταστήματος να κινούνται ύποπτα λες και είχαν να κρύψουν κάτι και να κανονίζουν ποιος θα κάτσει έξω και ποιος μέσα! Διαλέγανε με βάση κάποιο άγνωστο για εμάς κριτήριο αν θα πάνε να σηκώσουν τον κόσμο που καθόταν έξω ή όχι! Έρχονταν άτομα κάθονταν και επι τόπου να βλέπεις να έρχονται και να τους σηκώνουν ενώ αμέσως μετά να έρχονται άλλα άτομα να κάθονται στην ίδια θέση και να μην τους λένε τίποτα  :shock: Φυσικά υπήρχαν και οι παρέες που σηκώθηκαν και φύγανε ύστερα από παρέμβαση σερβιτόρας και καλά κάνανε εν μέρη βέβαια γιατι θα μπορούσαν να φώναζαν κάποιον υπευθυνο να ζητήσουν εξήγηση (το οποίο θα έκανα εγώ αν με ξανασήκωναν) και ύστερα να σηκωθούν να φύγουν.

Μην παραλήψω να πω ότι όποιος έπαιρνε τάβλι είχε χρονικό περιθώριο για το πόσο θα παίξει αλλά αυτό πάει στο διάολο...

 

Πρώτη φορά πήγα στο συγκεκριμένο μαγαζί και σίγουρα δε θα ξαναπάω εκτός αν έχω όρεξη για φασαρία. Όταν πηγαίνω να δώσω τα λεφτά μου ειδικά σε υπερτιμημενα αγαθά θα πρεπε να με σεβονται και να μη με κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μου. Και ενώ θα πρεπε να παρακαλάνε και να ευχαριστούνε κιόλας που πηγαίνει ο κόσμος σε τέτοιες εποχές, αυτοί τους διώχνανε χωρίς έλεος αλλά βέβαια βασίζονται στους αναίσθητους που θα πάνε και θα ξαναπάνε χωρίς να τους ενδιαφέρει αν τους σέβονται ή όχι. Γιατί αν αυτές οι 3-4 παρέες που έφυγαν όταν η σερβιτόρα πήγε να τους αλλάξει θέση, δεν ξαναπατήσουν στο μαγαζί και αυτό να γίνεται καθημερινά και όσους διώχνουν με αυτό το τρόπο να το δυσφημουν και να μην διανοηθούν να ξαναπάνε, τότε προφανώς και θα τους ένοιαζε. Δυστυχώς όμως από ότι καταλαβα δε σκέφτονται όλοι έτσι και είναι πολύ κακό να μην έχουμε άποψη και να μη δίνουμε βάση σε τέτοια περιστατικά που φαντάζουν ασήμαντα αλλά κατά την άποψη μου δεν είναι.

 

EDIT: Επειδή κάνατε θέμα την παρέα μου και δε μαρέσει, να πω ότι είμασταν 2 ζευγάρια... Εντάξει τώρα; Όσον για το τάβλι είπα πάει στο διάολο γιατί δε με αφορά απλά εβλεπα διπλανά τραπέζια να έρχετε ο σερβιτορος και να τους λέει τελειώνεται!

Επεξ/σία από .::NikoS::.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα ιδια και τα ιδια...δεν το ξερω το μερος και ψιλοσνομπαρω το σκηνικο που εχει τετοια το χαιδαρι.

τα φτιαγμενα μαγαζια δεν σε εχουν αναγκη.(τις ωρες που πανε ολοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραξενο μου φενεται για το συγκεκριμενο μαγαζι. Εχω παει αρκετες φορες και κατι τετοιο δεν εχω συναντησει. Μαλιστα εχουν αρκετες καλες τιμες αρκετα καλη εξυπηρετηση και η γνωμη που εχω ειναι αρκετα θετικη. Δεν μπορω να εξηγησω αυτη την συμπεριφορα και για τι ακριβως "επαιξε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια και τα ιδια...δεν το ξερω το μερος και ψιλοσνομπαρω το σκηνικο που εχει τετοια το χαιδαρι.

τα φτιαγμενα μαγαζια δεν σε εχουν αναγκη.(τις ωρες που πανε ολοι)

 

Εμ αυτό είναι το θέμα, ότι όσο ο κόσμος πηγαίνει μια χαρά την βγάζουν...

Παραξενο μου φενεται για το συγκεκριμενο μαγαζι. Εχω παει αρκετες φορες και κατι τετοιο δεν εχω συναντησει. Μαλιστα εχουν αρκετες καλες τιμες αρκετα καλη εξυπηρετηση και η γνωμη που εχω ειναι αρκετα θετικη. Δεν μπορω να εξηγησω αυτη την συμπεριφορα και για τι ακριβως "επαιξε"...

Τι να σου πω φίλε δε ξέρω αλλά για μένα η πρώτη εντύπωση μετράει είτε τους αρέσει είτε όχι και η πρώτη εντύπωση που μου έδωσαν ήταν ότι με θεωρούν πρόβατο. Για τις τιμές ναι μπορώ να πω ότι σε κάποια προϊόντα ήταν πολυ καλές (χυμοί, παγωτά) και συγκεκριμένα οι βάφλες αξίζουν αλλά δε θα σκάσω κιόλας, έχει κι αλλού πορτοκαλιές. Αντιθέτως δεν άξιζε για κανένα λόγο να πάρεις για παράδειγμα σοκολάτα όταν με τα ίδια λεφτά έσκαγες με βάφλα και 2 μπαλες παγωτό... Δε μπορώ να καταλάβω την νοημοσύνη κάποιου που κοστολογεί έτσι. Αλλά ο κατάλογος είναι αλλο θέμα. 

Εκεί που έκατσα τελικά με εξυπηρέτησε ένα παλικάρι μια χαρά φαινόταν αλλά δεν πήρε πουρμπουαρ χωρίς να φταίει εκείνος. (τις άλλες τις κ@ριολίτσες που σηκώνανε κόσμο δε μπορείς να τις πεις και εξυπηρετικές...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τραγικό που πας σε καφετέριες.

 

2. Τραγικό που μετά απ' το «Δε μπορείτε να κάτσετε εδώ!», δε φύγατε επί τόπου, αλλά κάτσατε και τους δώσατε και χρήματα.

 

3. Τραγικό που πας σε τέτοιου είδους καφετέρια και περιμένεις να παίξεις τάβλι.

 

3. Με όλο το συμπάθειο παρόλο που δε σε γνωρίζω, ορθώς θεωρείσαι πρόβατο μόνο και μόνο επειδή πας σε καφετέριες.

 

5. Πήγες Σάββατο απόγευμα, προφανώς αντροπαρέα έτοιμη για ξιφομαχίες, και σου φαίνεται παράξενο όλο αυτό το σκηνικό σε αθηναϊκή καφετέρια. Πόσων ετών είσαι;

 

6. Μάντεψε για ποιο λόγο τους παίρνει να ακολουθούν τέτοιες πολιτικές.

 

7. Αν τα 1-5 σε προσβάλλουν, προσπέρασέ τα και δώσε βάση στο 6.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^: Στο 2 μαζί σου αλλά γενικά νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός. Δεν το λέω γιατί θίχτηκα αλλά τι το τόσο τραγικό έχει να πας έτσι γενικά* σε καφετέρια; Δηλ. αν θέλει μια παρέα (φίλοι, ζευγάρια ή οτιδήποτε) να βρεθεί και να τα πουν, τι επιλογές έχουν; Ναι, έχουν σπίτια αλλά οκ, σπίτι μου είμαι κάθε μέρα, θες μια στο τόσο ν αλλάξεις και λίγο περιβάλλον.

 

*: Δε μιλάω αποκλειστικά για μουράτες καφετέριες που πας να πάρεις μάτι και να κάνεις παιχνίδι πιθανόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,3,3,5,7  τραγικό που υποθέτεις πράγματα μόνος σου και προσπαθείς να το παίξεις υπεράνω.

 

6. Μάλλον ο λόγος είναι γιατί πάνε άτομα σαν και σένα.

 

Και για να μην υπαρξουν άλλες παρεξηγήσεις όσον αφορά το γιατί δεν έφυγα, είναι γιατί σεβάστηκα την υπολοιπη παρέα η οποία εκείνη πρότεινε να πάμε εκεί και δεν είχα κανένα λόγο να τους αναγκάσω να φύγουμε. Αν ήμουν μόνος μου πρώτα θα φώναζα κάποιον υπεύθυνο και μετά θα έφευγα (το οποίο το αναφέρω και στο πρώτο ποστ άλλωστε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikos αν στην παρεα σας ειχατε κανενα εργαλειο θυληκου γενους θα πιανατε ανετα οποια απτις θεσεις θελατε που προφανως τις κρατανε για μοστρα του μαγαζιου. Αυτο σχετικα με τα κριτηρια για τα οποια απορησες

Γενικως αυτα τα κιτσομαγαζα που βασιζονται στο ιματζ και το πρεστιτζ εχουν αυτου του ειδους τα κριτηρια (και ερχονται μετα οι φεμινιστριες και σου μιλανε για ρατσισμο προς τις γυναικες :D )..

 

Το ταβλι δεν καταλαβα που κολλαει ομως σε μαγαζι που παιζει face control και κατανομη πελατων σε θεσεις. Εχουν ταβλι σε τετοιο μαγαζι?

 

Και τελος, στο ειπαν, αλλα θα στο πω κι εγω, μεγαλη μαλακια σας που αντι να φυγετε επι τοπου, κατσατε κι απο πανω. Kι ακομα πιο κακη εντυπωση δημιουργει οτι ενω αποφασισες να κατσεις στο μαγαζι, ερχεσαι και διαμαρτυρεσαι εδω κατοπιν. Ε τα θελει ο κωλος σας μερικων μερικων :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως υπήρξα υπερβολικός, το δέχομαι.

 

Ο «θεσμός» της καφετέριας στην Ελλάδα όμως (γιατί περί θεσμού/εθίμου πρόκειται), είναι αδιανόητος (πλέον) για μένα. Ναι, κι εγώ έχω πάει, έστω λίγες φορές και αρκετά μικρότερος. Δεν επικροτώ κιόλας τον εαυτό μου όμως.

 

Διευκρινίζω ότι στην πραγματικότητα αναφέρομαι σε συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων/πελατών καφετέριας και δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακί, κι ας φαίνεται κάτι τέτοιο απ' το πρώτο post μου.

 

Το να είναι γεμάτες οι καφετέριες με τον ακριβότερο καφέ στην Ευρώπη, με την ελληνική οικονομία και την ανεργία σε αυτά τα επίπεδα, για μένα είναι αδιανόητο. Όχι ανεξήγητο όμως. Μπορώ να το εξηγήσω, αλλά δε θα μπω σε αυτή τη διαδικασία για να μη συνεχίσω να προσβάλλω.

 

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές, και πολύ καλύτερες μάλιστα από μια καφετέρια, ώστε να μαζευτεί μια παρέα και να κάνει χαβαλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phanispal : Περίμενες να αλλάξει κάτι επειδή μπήκαμε στο μνημόνιο;

Θα δεις να συμβαίνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα που συνέβησαν τα προηγούμενα 30 χρόνια.

Ακριβώς όμως.

Μέχρι κεραίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εκτός το ότι δε θα καθόμουν σε "μουράτη" καφετέρια (δεν είμαι ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΛΛΗΝ,χωρίς παρεξήγηση για τον ts), αν αντιμετώπιζα τέτοια συμπεριφορά, θα έκανα τέτοια φασαρία που δε θα είχε προηγούμενο. Αν η παρέα δε τράβαγε, απλά θα σηκωνόμουν κ θα ΄φευγα. Εγώ αναγκαστεί να μείνω σε τρισάθλιο καγκουρομάγαζο χάριν της παρέας, άλλα ένιωσα πάρα πολύ κορόιδο. Απλά αποφεύγω να βγαίνω με συγκεκριμένα άτομα επειδή ξέρω τα γούστα τους. Ο καλύτερος τρόπος για να αποφύγεις το face control, είναι να ΜΗΝ πηγαίνεις. Άκους εκεί θέλουν να κάθονται αν έχουν βυζιά. Μιλάμε ο πιό τρομερός τρόπος εκδίκησης σε τέτοιο μαγαζί είναι να πληρώσεις γέρους από ΚΑΠΗ, να πάνε να θρονιαστούν φάτσα φόρα, όλα κερασμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενη πόρτα σε μαγαζί υπερφίαλου ιδιοκτήτη -->

 

1993: "Καλά, έχει κι αλλού μαγαζιά. Αντε γεια!"

 

 

2013: "Ti; θα γραψω σεντόνι- ποστ με λεπτομέρειες στο ιντερνετ"

 

 

 

 

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ FREEDABUS να τοποθετηθεί ;;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μονιμος κατοικος Χαιδαριου εχω παει απειρες φορες στην συγκεκριμενη καφετερια,και μονο μουρατη δεν την λες.Να μου ελεγες για το enigma που ειναι παραδιπλα ή το avenue που παντα ειναι γεματο με ατομα που φαινεται οτι το "φυσανε" ,ναι.Αλλα το τρακ;Ουτε καν.

 

Και εμενα μου φαινεται πολυ περιεργο το ολο σκηνικο,μιας και ποτε δεν εχουμε τυχει σε παρομοιο περισταστικο,και εχω παει πολλες φορες @@παρεα.Ασφαλως δεν εχω ακουσει τιποτα και απο γνωστους.Πραγματικα ειναι το μοναδικο μαγαζι μαζι με την cutty shark που μαζευουν ολον τον κοσμο του Χαιδαριου και οταν δεν εχει να κατσεις τοτε πανε στις αλλες.Τι να πω,λες να την ειδανε καπως;Σιγουρα καποια στιγμη θα ξαναπαω.Εαν δω παρομοια συμπεριφορα,εννοειται τρωνε ακυρο και παμε για αλλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε ο πιό τρομερός τρόπος εκδίκησης σε τέτοιο μαγαζί είναι να πληρώσεις γέρους από ΚΑΠΗ, να πάνε να θρονιαστούν φάτσα φόρα, όλα κερασμένα.

 

what-a-good-idea-300x255.jpg

 

Πραγματικά θα ήθελα να δω την αντίδραση του υπερμάγκα αφεντικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...