Προς το περιεχόμενο

Trak(to) στο Χαϊδάρι. Τι ζόρι τραβάνε;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω ερώτηση σε αυτούς που μας λέτε οτι είμαστε μαλάκες έλληνες που πάμε στις καφετέριες. 

 

Εσείς που πάτε για καφέ σε τίποτα καφενεία? Το γεγονός οτι εσείς είστε ταλαίπωροι και δεν πάτε έξω, δεν έχει σαν αποτέλεσμα να είμαστε εμείς οι μαλάκες που χαζεύουμε κανα κολαράκι στις καφετέριες. Αράτε την πέτσα σας και φτιάξτε τον καφέ σας σπίτι αν είναι, δεν χρειάζεται να μας το κάνετε διαφήμιση. ΔΕΝ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ αν πηγαίνετε στις καφετέριες...

 

ΥΓ. Σε πολλές καφετέριες πάντως τσεκάρουν κόσμο, εδώ Χίο είναι μια που και άδειο να είναι το μαγαζί σε νεκρή ώρα δεν αφήνει τους φαντάρους να κάτσουν. Πάει και τους λέει οτι είναι reserve, αλλα είναι πάντα βούλωμα πρωί και βράδυ που γίνεται μπαράκι. 

 

Το θεμα δεν ειναι το ποιος παει η οχι στην καφετερια, αλλα αυτος που παει, τσατιζεται για τον Α ή Β λογο, βγαινει στα φορα και στα φατσοβιβλια και κραζει, και συνεχιζει να πηγαινει στις ιδιες καφετεριες (ή σε παραπλησιες).

Αυτος που ειναι ευχαριστημενος (ή απλα δεν τον ενοχλει), απο την καφετρια, μεγεια σου με χαρα σου να πας οπως παμε ολοι μας. Οταν εισαι ομως ολο γκρινια, γιατι δε ενοχλει η τιμη, η μουσικη, η πολιτικη του καταστηματος, ο κακος σερβιτορος, το facecontrol κλπ, καπου χαλαει η συνταγη, και θα σε κραξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και ο άνεργος θα πάει για καφέ. Τι μεγάλες αλήθειες ξεστομίζει ο καθένας σε αυτό το φόρουμ; Ο ορισμός της γενίκευσης. Δηλαδή αν ο άλλος έχει πεθάνει 8-10 ώρες ποδαρόδρομο απο δουλειά σε δουλειά να αφήνει βιογραφικά, θα τον πεις τραγικό επειδή θα χαλαρώσει 1-2 ωρίτσες με ένα φιλαράκι να πιει έναν καφέ.

 

Δηλαδή ο άνεργος μέχρι να βρεί δουλειά, απλα θα πάθει κατάθλιψη. Δηλαδή σκέψου να μην βρίσκει δουλειά για 1 χρόνο, να πάει να αυτοκτονήσει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο άνεργος θα πάει για καφέ. Τι μεγάλες αλήθειες ξεστομίζει ο καθένας σε αυτό το φόρουμ; Ο ορισμός της γενίκευσης. Δηλαδή αν ο άλλος έχει πεθάνει 8-10 ώρες ποδαρόδρομο απο δουλειά σε δουλειά να αφήνει βιογραφικά, θα τον πεις τραγικό επειδή θα χαλαρώσει 1-2 ωρίτσες με ένα φιλαράκι να πιει έναν καφέ.

 

Δηλαδή ο άνεργος μέχρι να βρεί δουλειά, απλα θα πάθει κατάθλιψη. Δηλαδή σκέψου να μην βρίσκει δουλειά για 1 χρόνο, να πάει να αυτοκτονήσει. 

 

Μιλάμε για κάτι που το κάνει συνέχεια...

Αν κάποιος ζορίζεται οικονομικά προφανώς και δεν θα βγαίνει στην ίδια συχνότητα με κάποιον που έχει δουλειά...(πράγμα που δε συμβαίνει δυστυχώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω, τον ακριβότερο καφέ της Ευρώπης, και σίγουρα όχι τον καλύτερο.

Στο καφέ δεν πας μόνο για τον καφέ. Πας για την μουσική, την παρέα, τον χαβαλέ ή αντίστοιχα την χαλάρωση, την δροσιά, το αραλίκι κτλ κτλ και αναλόγως τα κέφια και για κανα τάβλι, σκάκι κτλ. Ανάλογα την φάση, την μέρα και τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτεις. Επίσης αν ψάξεις, μπορείς να βρεί πανέμορφα καφέ, με προσωπικότητα, ευγενικό προσωπικό και φθηνό καφέ. Με λίγα λόγια σου λέω οτι αυτα τα λεφτά ο ίδιος ο καφές μπορεί να μην τα αξίζει αλλα αυτό που γεύεσαι συνολικά σίγουρα. 

 

Και αν σε χαλάει τόσο ο ακριβός καφές,πάντα υπάρχει η επιλογή της παγωμένης μπύρας ή του ούζου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό σε ποια καφετέρια πίνετε καφέ επί 4-5 ώρες με 3-4 ευρώ;

Υπάρχουν πλέον και φθηνές καφετέριες με λιγότερη μόστρα. 

 

Είναι βέβαια πάρα πολλές αναλογικά με τον πληθυσμό και αναλογικά με τη ανεργία που υπάρχει. Κάποια στιγμή θα σκάσει και αυτή η φούσκα της επένδυσης σε καφέ και γυράδικα (όταν τελειώσουν οι αποταμιεύσεις μας ή τα λεφτά του μπαμπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κάποια στιγμή θα σκάσει και αυτή η φούσκα της επένδυσης σε καφέ και γυράδικα (όταν τελειώσουν οι αποταμιεύσεις μας ή τα λεφτά του μπαμπα).

 

ποτέ όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω σε καμία άλλη χώρα δεν επικρατεί αυτό το έθιμο, όπου κάθονται στις καφετέριες 4-5 ώρες και αραααάζουν.

 

 

Απο το να Αράζει όλη μέρα σε ένα PC ή μία τηλεόραση (που επικρατεί σε πολλές χώρες) καλύτερα σε ένα καφέ, που είσαι Έξω και συναναστρέφεσαι με Αληθινό κόσμο και όχι με accounts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις άλλες χώρες είναι πρωϊνό-δουλειά-σπίτι-ύπνος απο τις 9 το βράδυ. Εμείς είμαστε άλλο πράγμα, είχα πάει γαλλία να πούμε και 11 η ώρα που γυρίσαμε είχαν βάλει συναγερμό στο ξενοδοχείο δεν είχε πουθενά να κάτσεις να πιείς μια μπύρα. 

 

Το άραγμα στο καφέ δεν συγκρίνεται με τίποτα, επειδή σου φαίνεται εσένα περίεργο δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας. Άραγμα, φράπα και κολαράκια να περνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ όμως...

 

Όντως ποτέ.

 

Είναι γραμμένο στο DNA του νεοέλληνα αυτό το πράγμα. Οι μαθητές του δημοτικού περιμένουν πώς και πώς να έρθει αυτή η στιγμή όπου θα κάτσουν επιτέλους με τους φίλους τους σε μια καφετέρια και θα ζήσουν αυτή την εκπληκτική εμπειρία που τα δύσμοιρα παιδιά του υπόλοιπου κόσμου δε θα ζήσουν ποτέ.

 

 

 

 

Απο το να Αράζει όλη μέρα σε ένα PC ή μία τηλεόραση (που επικρατεί σε πολλές χώρες) καλύτερα σε ένα καφέ, που είσαι Έξω και συναναστρέφεσαι με Αληθινό κόσμο και όχι με accounts.

 

 

Αναφέρθηκες και σε προηγούμενο post έμμεσα σε μένα, με πρόφαση το Σαββατιάτικο βράδυ.

 

Για μένα λοιπόν, αν βγω, η χειρότερη μέρα να το κάνω είναι το Σάββατο. Το Σάββατο είναι για εκείνους που δουλεύουν την υπόλοιπη εβδομάδα απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, και για τους μαθητές.

Α, και για εκείνους που βγαίνουν με σκοπό να πάρουν μάτι τα πιτσιρίκια.

 

Επίσης, δέχομαι την (πάλι έμμεση) κριτική σου σχετικά με το άραγμα μπροστά από μια οθόνη και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτήν. Δε συνηθίζω να κρύβομαι πίσω απ' το δάχτυλό μου, θεωρώντας πως ό,τι κάνω εγώ είναι normal, λογικό, σωστό, προφανές κ.ο.κ., ενώ οι άλλοι που έχουν διαφορετικές συνήθειες είναι περίεργοι.

 

Όσο για τον αληθινό κόσμο, επειδή τον έχω δει και τον αληθινό κόσμο που λες, πραγματικά προτιμώ τον εικονικό.

 

Μπορεί να φταίει που έχω πάει σε λάθος καφετέριες, δεν ξέρω, αλλά με τέτοιους τύπους (πάλι σε συγκεκριμένη μερίδα αναφέρομαι), δε θέλω να έχω το ελάχιστο πάρε-δώσε.

 

Μη νομίζεις ότι δε βγαίνω, απλά δεν πάω σε καφετέριες, λόγω νοοτροπίας. Σε μπυραρία ναι, θα πάω. Δεν είναι το ίδιο όμως, για μένα.

Και τη μπύρα έξω όμως, μη νομίζεις, την έχω κόψει σε μεγάλο βαθμό απ' όταν έμαθα ότι σε χώρες όπως η Τσεχία η μπύρα σε μαγαζί έχει ~1.5€, ενώ εδώ εύκολα 6€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω, τον ακριβότερο καφέ της Ευρώπης, και σίγουρα όχι τον καλύτερο.

Στην Ευρώπη είναι φθηνότερος ο καφές,βέβαια εκεί για καφέ κάθονται 15-20 λεπτά και αδειάζουν το τραπεζάκι,έτσι απο ένα τραπέζι ο εκεί αφεντικός βγάζει ας πούμε 4*3 ευρω τον καφέ=12 ευρώ την ώρα.

Εδώ ο ¨Ελλην θα πιει την φράπα του 2 ώρες,θα καπνίσει ένα πακέτο στο διάστημα αυτό και αργά αργά μετά απο καμια ώρα αφού έχει τελειώσει ο καφές θα σηκωθεί να φύγει,ο εδώ αφεντικός βγάζει ας πούμε 6 ευρώ το τρίωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω, τον ακριβότερο καφέ της Ευρώπης, και σίγουρα όχι τον καλύτερο.

 

τσεχια,σε 16ο οροφο ουρανοξυστη πηγα σε καφετερια,και ενω περιμενα τιμες αστρονομικες,ηπια milkshake με 1,5 ευρω

για να μη πω τιμες σε μπαρ και κλαμπ οπου η μισολιτρη μπυρα εχει απο 0,8 εως 1,5 ευρω.

 

 

 

Απο το να Αράζει όλη μέρα σε ένα PC ή μία τηλεόραση (που επικρατεί σε πολλές χώρες) καλύτερα σε ένα καφέ, που είσαι Έξω και συναναστρέφεσαι με Αληθινό κόσμο και όχι με accounts.

 

δηλαδη οταν πας εξω,και πιεις καφε,εκτος απο τους φιλους σου με ποιον αλλον συναναστρεφεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και περίμενες αστρονομικές τιμές, επειδή έτσι σ' έχουν μάθει.

 

Αλλά μάλλον στην Τσεχία οι γυναίκες είναι άκωλες, πρέπει να τους λείπει αυτός ο μυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ποτέ.

 

Είναι γραμμένο στο DNA του νεοέλληνα αυτό το πράγμα. Οι μαθητές του δημοτικού περιμένουν πώς και πώς να έρθει αυτή η στιγμή όπου θα κάτσουν επιτέλους με τους φίλους τους σε μια καφετέρια και θα ζήσουν αυτή την εκπληκτική εμπειρία που τα δύσμοιρα παιδιά του υπόλοιπου κόσμου δε θα ζήσουν ποτέ.

 

 

Αναφέρθηκες και σε προηγούμενο post έμμεσα σε μένα, με πρόφαση το Σαββατιάτικο βράδυ.

 

Για μένα λοιπόν, αν βγω, η χειρότερη μέρα να το κάνω είναι το Σάββατο. Το Σάββατο είναι για εκείνους που δουλεύουν την υπόλοιπη εβδομάδα απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, και για τους μαθητές.

Α, και για εκείνους που βγαίνουν με σκοπό να πάρουν μάτι τα πιτσιρίκια.

 

Επίσης, δέχομαι την (πάλι έμμεση) κριτική σου σχετικά με το άραγμα μπροστά από μια οθόνη και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτήν. Δε συνηθίζω να κρύβομαι πίσω απ' το δάχτυλό μου, θεωρώντας πως ό,τι κάνω εγώ είναι normal, λογικό, σωστό, προφανές κ.ο.κ., ενώ οι άλλοι που έχουν διαφορετικές συνήθειες είναι περίεργοι.

 

Όσο για τον αληθινό κόσμο, επειδή τον έχω δει και τον αληθινό κόσμο που λες, πραγματικά προτιμώ τον εικονικό.

 

Μπορεί να φταίει που έχω πάει σε λάθος καφετέριες, δεν ξέρω, αλλά με τέτοιους τύπους (πάλι σε συγκεκριμένη μερίδα αναφέρομαι), δε θέλω να έχω το ελάχιστο πάρε-δώσε.

 

Μη νομίζεις ότι δε βγαίνω, απλά δεν πάω σε καφετέριες, λόγω νοοτροπίας. Σε μπυραρία ναι, θα πάω. Δεν είναι το ίδιο όμως, για μένα.

Και τη μπύρα έξω όμως, μη νομίζεις, την έχω κόψει σε μεγάλο βαθμό απ' όταν έμαθα ότι σε χώρες όπως η Τσεχία η μπύρα σε μαγαζί έχει ~1.5€, ενώ εδώ εύκολα 6€.

 

Εγω τα κάνω όλα  ;)  ... Την μία βδομάδα μπορεί να βγώ μεσοβδόμαδα, την άλλη μόνο Σαββατοκύριακο και την παράλλη και τα δύο ή τίποτα. Επίσης ένα μήνα μπορεί να είμαι για καφέ 2-3 φορές την βδομάδα και άλλο καμία. Και στον εικονικό κόσμο ζώ και στο πραγματικό.κτλ κτλ

 

Η αντίδραση μου στα ποστ σου ήταν γιατι ήταν Απόλυτα και εν μέρη επιθετικά.

 

δηλαδη οταν πας εξω,και πιεις καφε,εκτος απο τους φιλους σου με ποιον αλλον συναναστρεφεσαι?

Πρώτον με τους φίλους μου/ κοπέλα μου.

Δεύτερον με όποιον έρθει με του φίλους μου/ κοπέλα μου.

Τρίτον με όποιον γνωστό τύχει να περνάει.

Τέταρτον με το προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...